• Ale czad ... zbieramy na studnię w Czadzie

          • Nasza szkoła przystąpiła do wielkiej akcji zbiórki makulatury. Dochody zostaną przeznaczone na studnie w Czadzie w Afryce. Pracuje tam jeden z rzeszowskich misjonarzy ks. Edward. Zachęcamy, aby wszyscy włączyli się w ten szlachetny cel. Każdą ilość makulatury mozna składowaćdo niebieskiego kontenera znajdującego się obok szkoły. 

            Z góry bardzo dziękujemy :) 

          • Teatrzykowe ,,Przygody Koziołka Matołka”

          •  

             W środę 27 marca naszą szkołę odwiedził ... Koziołek Matołek. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Przygody Koziołka Matołka" na motywach książki Kornela Makuszyńskiego. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale również brały w nim czynny udział, wykonujac różne zadania. Jednym z nich było podkucie Koziołka. Widzowie poznali też polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dołączyli do Klubu Koziołka Matołka, otrzymując stosowne pieczątki. To radosne, z zarazem pouczające przedstawienie przeniosło widzów w przyjazny, bajkowy świat i pozwoliło miło spędzić wspólny czas.

          • Prace plastyczne nagrodzone

          •  

            Rozstrzygnięty został IV Gminny Konkurs Plastyczny "Gmina Sokołów Małopolski Oczami Dziecka" pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Małopolski Andrzeja Ożoga. Niezmiernie miło nam jest poinformować, że z naszej szkoły na konkurs zostały zgłoszone dwie prace i obie zostały nagrodzone. I miejsce w plastycznych potyczkach zdobył Aleksander Figiela, który namalował kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Sokołowie Małopolskim. Drugą pracę przygotowała Maja Wakuła, która namalowała zalew w Turzy. Pracę Mai nagrodzono wyróżnieniem. 

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

          • Wielka Liga Czytelników – mamy laureatów!


          • Wśród prawie 15 tysięcy Uczestników Wielkiej Ligi Czytelników z całej Polski znalazło się 17 uczniów z naszej szkoły.

            Każda przeczytana książka jest sukcesem, zwłaszcza w czasach, kiedy sztuczna inteligencja chce nami zawładnąć. Dlatego należy walczyć o rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, a to można osiągnąć, czytając książki. 

            Za nami etap szkolny i test półfinałowym VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligii Czytelników. Pierwszy etap był okazją do wspólnego czytania w rodzinach. Eliminacje do finału ogólnopolskiego sprawdzały umiejętności czytania ze zrozumieniem i  zapamiętywania. Wszyscy uczestnicy, którzy dotrwali do półfinału są zwycięzcami, bo czytają, do czego ich w dalszym ciągu w sposób szczególny gorąco zachęca koordynator szkolny - Pani Izabela Naja. 

            Laureaci, którzy będą reprezentować naszą szkołę w finale już 9 maja 2024 roku to: Bartłomiej Sroczyk i Paweł Kudła z klasy III. Ogromne brawa dla nich za włożony trud, a przede wszystkim za zamiłowanie do czytania.
             

          • W duchu zbliżającej się Wielkanocy

          • Doniosłość nadchodzących świąt uczciliśmy ogólnoszkolnym spotkaniem.

            W pierwszej części drugoklasiści aktorsko odegrali minisprzeczkę między kurkami a zajączkiem zakończoną wesołymi życzeniami.

            Potem głos zabrali uczniowie klas starszych, prezentując podniosły montaż słowno-muzyczny oparty na rozważaniu Męki Pańskiej również zakończony życzeniami, ale już o poważniejszym charakterze.

            Warto podkreslić, że główną dekorację - okazały krzyż z Panem Jezusem - wykonała uczennica kl. 8 Agata Biernat.

             

          • Szalony wiosenny tydzień

          • Od 18 do 22 marca w naszej szkole trwał Szalony wiosenny tydzień pod hasłem Przyłącz się!  Rusz głową! Zaszalej! zainicjonowany przez RSU i jej opiekuna p. Renatę Panek.

            Poniedziałek: „Dzień bez plecaka”

            Wtorek: „Dzień na opak”

            Środa: „Dzień żaby”

            Czwartek: „Dzień kolorowej skarpetki”

            Piątek: „Dzień szalonej fryzury”

            Zabawa! Pomysłowość! Odwaga!

            Uczniowie wraz z nauczycielami, szczególnie klas młodszych, brali aktywny udział w zabawie. Dziękujemy za zaangażowanie, włożoną pracę i ciekawe pomysły.

            21. 03. 2024 r. uczniowie klas 0-IV wraz z wychowawcami M. Nizioł, I. Nają i A. Sondej powitali wiosnę na wycieczce w leśniczówce w Lipnicy. W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi poznali pracę leśnika i myśliwego. Panowie myśliwi ugościli nas również pyszną kiełbaską z ogniska. Dzieci, korzystając z pięknej pogody, mogły się swobodnie pobawić na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknego lasu i śpiewu ptaków.

            Bardzo dziękujemy panom z Koła Łowieckiego Sokół za wartościowe spotkanie, a w szczególności p. Tomkowi za pomysł, pomoc oraz bezpieczny i promocyjny transport.

          • Czas rekolekcji

          • 14 i 15 marca przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. Śpiewająco porowadził je dla nas ks. Paweł Pratko - wikariusz parafii Nienadówka. Podczas pierwszego dnia nauk rekolekcjonista zwrócił uwagę na ludzkie słabości oddalające nas od Boga, ale i na skuteczne kroki pomagające nam wracać na dobrą drogę i budować właściwą hierarchię wartości, wszystko to obrazując czytelnymi rekwizytami i angażując uczestników.

            Drugiego dnia rekolekcji duchowo przeszliśmy Drogę Krzyżową w oparciu o oryginalną prezentację multimedialną, uświadamiającą, czym my dziś ranimy Jezusa, ale przede wszystkim, że wszyscy jesteśmy przez Boga kochani miłością bezwarunkową.

            Podbudowani naukami wracamy do nauki, która jest, jak podkreślił ks. Paweł, największym obowiązkiem młodego człowieka.

          • Kiedyś goździk i rajstopy, dzisiaj ...

          • też :)

            Dzień Kobiet nie przeszedł bez echa i u nas, a to za sprawą dużych i małych mężczyzn. Wszystkie Panie i dziewczęta zostały obdarowne kwiatami i słodkościami. Oryginalnym podejściem do świętowania 8 marca wykazał się Samorząd Uczniowski pod kierownictwem Pani Renaty, wręczając Paniom ... gożdziki i rajstopy, czym oczywiście wywoływał dodatkowy uśmiech na twarzach solenizantek.

          • Czwartkowe lekcje kinowe

          • 7 marca wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się na multimedialne "Lekcje w kinie" przeprowadzone w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina .

            Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach "Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu". Zostały one podzielone na dwie części. W pierwszej, prowadzonej przez zawodowego aktora, dzieci dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy i zobaczyły, jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Odkryły również, kto użycza głosu znanym postaciom z filmów. Ponadto aktywnie uczestniczyły w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych bohaterów filmowych oraz razem z prowadzącym wykonywały ćwiczenia na dykcję.W części drugiej uczniowie obejrzeli film pt. „Po prostu super”. Była to barwna opowieść z wartką akcją, która wspaniale pokazała, że nie trzeba być SUPER i posiadać super mocy, by być dobrym, pomocnym i wartościowym dzieckiem.

            Z kolei klasy IV-VIII wzięły udział w warsztatach "Na jaki film do kina, czyli o gatunkach filmowych". Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać bądź utrwalić podstawowe pojęcia filmowe, m.in. czym jest gatunek filmowy, a czym  hybryda  filmowa, dowiedzieć się, czy film historyczny można traktować jak podręcznik do historii, jaka jest różnica między budowaniem napięcia w horrorze, a budowaniem napięcia w thrillerze, jakie są rodzaje komizmu i czym jest film anime. Następnie  obejrzeli film pt. „Biegnij, Amelio!” - wzruszającą i zabawną opowieść o potrzebie samorealizacji.

          • Idą jak burza

          • Pierwsza klasa się nie poddaje i nadal realizuje projekt edukacyjny „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI” .

            Kolejne dwa moduły zostały pozytywnie rozpatrzone i uwieńczone certyfikatami 😊

             

            Moduł „ Matematyka na basenie”.

            W trakcie pracy uczniowie poznawali różne rodzaje basenów, zawody typu ratownik/ratowniczka czy pływak/pływaczka. Uczyli się porównywania i poszerzania wiedzy związanej ze sportem uprawianym zawodowo. Wykonywali zadania związane z praktycznymi elementami, takimi jak długości, miary czy czas.

             

            „Matematyka w budowaniu klocków”.

            W trakcie realizowania tego modułu uczniowie budowali z klocków zgodnie z planami i ustalonymi zasadami. Szukali matematyki zarówno podczas zabaw klockami, jak i w ich wyglądzie. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że znajomość zagadnień matematycznych typu symetria, rytmy czy bryły jest pomocna w zabawie i realizowaniu ciekawych projektów związanych z budownictwem. Pokazuje bliskość i obecność tej nauki w życiu dzieci.

          • Bezpieczni w sieci

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

            Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest FundacjaOrange.

            DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

            W naszej szkole uczniowie również zostali zaangażowani w to wydarzenie uczestnicząc w webinarach zorganizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Były to szkolenia dla najmłodszych, kl.1-3 Bezpieczne relacje w sieci oraz dla klas 4-8 Ochrona danych i wizerunku w sieci. Zostały również przeprowadzone lekcje o bezpieczeństwie w internecie przygotowane w oparciu o materiały dostępne na stronach poświęconych tej tematyce np. sieciaki.pl. Ponadto w szkole przygotowane zostały na ten temat gazetki ścienne.

            Problematyka bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu jest w naszej placówce ważnym tematem, którym zajmują się nauczyciele informatyki klas młodszych jak również nauczyciel informatyki w klasach starszych, który był także głównym koordynatorem wydarzeń związanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.

          • W trosce o pamięć historyczną

          • We wtorek 27 lutego odbyło się spotkanie uczniów klas 3-5 z Panem Piotrem Ożogiem. Inspiracją do tego wydarzenia był zbliżający się 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pan Piotr Ożóg przybliżył zebranym ideę i wagę tego Święta, kim byli Żołnierze Wyklęci oraz postać Danuty Siedzikówny. Podczas prelekcji przedstawił również historię obozu NKWD w Trzebusce oraz mordów na części jego jeńców w lasach Sokołowszczyzny.

            W tym roku przypadać będzie 80. rocznica tych wydarzeń, dlatego warto je przybliżać.

          • Nauka poprzez doświadczenie

          • Dla uczniów trzech najstarszych klas ciąg dalszy eksperymentów przyrodniczych nastąpił jeszcze tego samego dnia podczas warsztatów w Ekopracowni-Zielone Serce Szkoły, na które zostali zaproszeni do Zespołu Szkół w Trzebosi.

            Tam pod okiem Pani Agnieszki Mazgaj i Pani Marty Nizioł samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, m.in. tworząc niewidzialny napis z wykorzystaniem roztworu jodyny, witaminy C i wody utlenionej, dokonując daktyloskopii czy tworząc tęczę chemiczną z wykorzystaniem gęstości substancji.

            Po tak intensywnym i bogatym w doświadczenia dniu tylko patrzeć, jak wśród naszych uczniów wyklują się chemiczno-fizyczne talenty. 

          • Eksperymenty pod okiem ekspertów

          • W piątkowy poranek 23 lutego w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. 

            Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały i dla tych najmłodszych, i dla najstarszych uczniów szkoły. W programie znalazły się m.in. zabawy z ciekłym azotem, czystym wodorem i helem, doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym czy gwałtownym spalaniem lycopodium.

            Eksperymenty były atrakcyjną formą uzupełnienia lekcji, rozbudzały wyobraźnię, skłaniały do logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przy okazji przysporzyły uczniom wiele śmiechu.

          • Walentynkowa poczta i fotobudka

          • W dniach od 12-16.02.2024 r. działała w naszej szkole poczta walentynkowa przygotowana przez przedstawicieli SU Magdalenę Burdę i Martynę Szuberlę oraz opiekuna Panią Renatę Panek. Do  pięknej  skrzynki trafiło ponad 300 walentynek. Wszystkie rozdane zostały uczniom w dniu 16.02. Okazało się, że niektórzy uczniowie otrzymali nawet 15 walentynek.

            W ostatnim dniu świętowania można bylo również zrobić sobie pamiątkową fotografię w specjalnie  walentynkowej ramce przygotowanej przez Panie Agnieszkę Sondej i Monikę Nizioł. 

          • "Od zimy do zimy po świecie chodzimy ..."

          • czyli na kolędniczym szlaku z widowiskiem "KOLĘDA Z TURONIEM"

            Tegoroczne kolędowanie "Kolędnicy z Dwójki" rozpoczęli 28 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Gminy Sokołów Małopolski, korzystając z zaproszenia Pana Henryka Kraski - Przewodniczącego Rady Gminy. Obecność Pana Burmistrza Andrzeja Ożoga, Radnych i licznych zaproszonych Gości, m.in. Dyrektorów Szkół i Prezesów Firm  była dla chłopców niezwykle mobilizująca i, mimo tremy, dziarsko się zaprezentowali, zbierając gromkie brawa i sowitą kolędę. Zbudowani reakcją publiczności i propozycją wsparcia wyjazdu na konkurs ogólnopolski przez MGOKSiR śmiało ruszyli na kolędniczy szlak.

            Najpierw zawitali do niezwykle serdecznych i "żywo" reagujących Pracowników i Prezesa firmy "Albatros" w Trzebusce.

            Kilka dni później, w towarzystwie Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Agnieszki Sondej, z przyjemnością odpowiedzieli na zaproszenie Prezesa Banku Spółdzielczego w Sokołowie Małopolskim, Banku z którym nasza placówka owocnie współpracuje od kilkunastu lat, oraz odwiedzili "zawsze otwarty" (dosłownie i w przenośni)  Urząd Gminy i Delikatesy "Centrum".

            Z kolei 14 stycznia dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Piotra Treli "Kolędą z Turoniem" mogli się podzielić z parafianami z Trzebosi, którzy jak zwykle bardzo chętnie czekali na widowisko po niedzielnej sumie.

            Ostatnim sprawdzianem przed konkursem w Podegrodziu był występ w gościnnych progach Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

            Dzięki hojności tak wielu życzliwych osób w sobotę 27 stycznia "Kolędnicy z Dwójki" w skladzie:

            Mateusz Burda (kl. 7), Kamil Dołęga (kl. 7), Paweł Kudła (kl. 3), Wiktor Kudła (kl. 8), Jan Ożóg (kl. 6), Sebastian Prucnal (kl. 7), Filip Ryzner (kl. 8),

            wsparci obecnością Pani Agaty Dec - Dyrektora MGOKSiR w Sokołowie Młp. oraz Pani Izabeli Nai, zaprezentowali się podczas 27. Ogólnopolskich Spotkań Dzięciecych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie", otrzymując wyróżnienie.

            Miłą nagrodą dla chłopców za tak intensywny okres kolędowania był nocny spacer po Krakowie, udział we Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej i pobyt w Parku Wodnym.

            Serdecznie gratulujemy całej siódemce Kolędników oraz ich opiekunowi - Pani Beacie Dzwonnik, doceniajac wkład w krzewienie pięknej polskiej tradycji.

          • Karnawałowy czas radości i rozrywki

          • Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 25 stycznia 2024 r. 

            Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych, była ważnym przeżyciem szczególnie dla młodszej części społeczności szkolnej.  Dzieci w oczekiwaniu na wspaniałą imprezę z zapałem się do niej przygotowywały, organizując sobie przeróżne, kolorowe stroje i wymyślne fryzury. W wielu przypadkach nie obyło się to bez dużego zaangażowania i pomysłowości rodziców. Na zabawę uczniowie zabrali ze sobą również świetne humory, dlatego od razu  dali się porwać wesołym, szalonym rytmom.
            Do zabawy w tegorocznym balu zaprosił nas DJ Krystian, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów.
                       Atrakcji nie było końca, ponieważ Rada Rodziców przygotowała dla dzieci poczęstunek,była pizza, kebab, owoce, słodkie przekąski. Dzieci, pod okiem swych nauczycieli, bawiły się wybornie. Wspomnienia tych miłych chwil z pewnością na długo zagoszczą w ich pamięci.   

          • Kochamy Was

          • 22 stycznia 2024 r., z wielką radością,  w atmosferze pełnej ciepła i miłości świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, w tym roku zorganizowany przez nas w pobliskiej Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

            Dzieci przedszkolne oraz z klas I-III miały idealną okazję , by pokazać swoje uczucia  i uznanie dla nieustającej opieki, mądrości i miłości, jaką otrzymują od swoich Babć i Dziadków. Uroczystość objęła występy, podczas których nasi najmłodsi recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a ci troszkę starsi wykazali się w przygotowywanych z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przedstawieniach teatralnych.

            Nie obyło się również bez kwiatów, laurek i innych własnoręcznie wykonanych przez wnuków upominków. Te piękne chwile osłodzono przepysznym ciastem oraz kawką i herbatką, o które to postarały się mamy z trójek klasowych. A wszystko po to, aby uczcić Dziadków i podziękować Im za ich bezwarunkową miłość i wsparcie.

          • Matematyczna kartka świąteczna

          • Grudzień był kolejnym miesiącem realizacji przez naszych pierwszaków projektu matematycznego. W nawiązaniu do Świąt Bożego Narodzenia tym razem projektowali kartkę świąteczną. 

            Zajęcia były okazją do naturalnego połączenia edukacji społecznej z nauką matematyki. Wykonanie kartki świątecznej z elementami matematycznymi, było jednocześnie lekcją matematyki i elementem pracy wychowawczej. Wykorzystanie matematyki w praktyce sprzyjało rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Uczniowie mieli także okazję do budowania pozytywnych skojarzeń z naukami ścisłymi.

            Praca tego etapu również zakończyła się certyfikatem :)