• Konkurs wokalny w Raniżowie

• Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Wójt Gminy Raniżów 16 października 2021 roku zorganizowali VII edycję Gminnego Konkursu Piosenki „Śpiewamy przeboje naszych rodziców lata 70’ 80’ 90’. Uczestnicy biorący udział w konkursie oceniani byli w czterech kategoriach przez komisję w składzie: Piotr Miłosz - instruktor instrumentalno-wokalny, wykonawca muzyczny; Marta Fitał - przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej; Maria Zawada - nauczyciel Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim oraz Józefa Sałek - emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raniżowie.

Szkołę Podstawową nr 2 w Trzebosi reprezentowały trzy uczennice: Antonina Ożóg i Jagoda Stafa z klasy drugiej oraz Diana Jagusztyn z klasy trzeciej. Wszystkie dziewczynki swoimi wykonaniami wyśpiewały sobie miejsca na podium. Antonina Ożóg, śpiewając piosenkę zespołu Fasolki pt. „Duchy łakomczuchy”, oraz Jagoda Stafa z piosenką „Koronkowa lambada” zdobyły III miejsca, a Diana Jagusztyn piosenką pt. „Zuzia lalka nieduża” wyśpiewała sobie II miejsce (ex aequo). Uczennice do występu przygotowała pani Izabela Woś.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie za możliwość występu, a dziewczętom życzymy kolejnych śpiewających sukcesów.

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

11. edycja akcji (ŚDTM 2021) odbyła się w naszej szkole pierwszego oraz czwartego października 2021.

W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie również z oddziału przedszkolnego. Pierwszego dnia młodsi wykonywali ciekawe karty pracy – malowanki, wykreślanki, labirynty, uczniowie starszych klas uzupełniali losy z tabliczką mnożenia, pracowali na tablicach interaktywnych, bawili się w na terenie szkoły, rozwiązując zadania, grali w matematyczne gry np. karciane, rozwiązywali łamigłówki. Natomiast4 października wyruszyły na teren szkoły Patrole Egzaminacyjne (Egzaminatorami byli uczniowie), które przepytywały wszystkich z tabliczki mnożenia, również dorosłych. Nagrodą za poprawną odpowiedź był słodki cukierek.

• Święto Muzyki

• Dnia pierwszego października na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto to jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej od 1975, kiedy to Yehudi Menuhin – ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO ustanowił obchody tego dnia. Celem tego święta jest ukazanie wyjątkowości muzyki i walorów, jakie ze sobą niesie oraz promocja muzyków, tych doświadczonych, jak i debiutantów.

Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi  przynieśli instrumenty muzyczne, które rozbrzmiewały podczas przerw, umilając nam czas. Głównym punktem obchodów tego dnia była akademia przygotowana przez muzyków naszej szkoły. Była to okazja, aby zobaczyć, poczuć, a przede wszystkim usłyszeć muzykę.

Mieliśmy okazję posłuchać zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. Zaśpiewali dla nas: Maksymilian Baran piosenkę Fasolek pt. „Wujcio wariatuńcio”, Jagoda Stafa piosenkę pt. „Koronkowa lambada”, Diana Jagusztyn piosenkę pochodzącą z bajki „Księżniczka i żabka” pod tytułem „Prawie udało się” oraz grupa przedszkolna, wykonując piosenki pod tytułem „Pieski małe dwa” i „Jestem małym przedszkolakiem”. Natomiast swoje umiejętności gry na instrumentach zaprezentowali: Antonina Ożóg – grając na skrzypcach, Jan Ożóg – grając na akordeonie, Paweł Nowak – grając na dzwoneczkach naciskalnych oraz Wiktor Kudła i Filip Ryzner – grając w dwugłosie na fletach prostych. Uczniowie oprócz rozrywkowej muzyki mieli okazję posłuchać pieśni „Dzwoń dzwoneczku” Ludomira Różyckiego do słów Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu pani Izabeli Woś – organizatorki obchodów tego dnia u nas w szkole.

Na koniec akademii każdy z uczniów miał okazję wcielić się w rolę muzyka i być może odkryć nowe talenty, wspólnie z innymi muzykując na instrumentach perkusyjnych, gitarze elektrycznej czy kontrabasie. Podczas obchodów tego dnia było muzycznie, tanecznie i przede wszystkim wesoło. Chcielibyśmy, aby ten dzień był przypomnieniem, jak ważną dziedziną naszego życia jest muzyka i mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom odkryliśmy kolejne muzyczne dusze w naszej szkole.

Z okazji tego dnia uczniowie, grono pedagogiczne oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi życzą wszystkim muzykom wspaniałych koncertów, a melomanom niezapomnianych muzycznych wrażeń.

• „English Special Days”

• W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „English Special Days”, którego autorką jest pani Magdalena Wróblewska. Jest on skierowany do uczniów klas 1 – 3. Główne cele to budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na lekcjach języka angielskiego scenariuszy zajęć „dni nietypowych”, np. dzień jabłka, dzień jeża, dzień kolorów, czy dzień dinozaura, poszerzanie słownictwa czynnego u dzieci, jak również pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie. Na zajęciach będą wykorzystywane ciekawe, pobudzające wyobraźnię materiały dydaktyczne, a dzieci, przyswajając wiadomości, będą się jednocześnie doskonale bawiły. Na zakończenie projektu, który potrwa cały rok szkolny, przedstawimy na szkolnej stronie internetowej fotorelację.