• Wrodzony dar oraz chęci Kamila i Kuby

     • Zorganizowany pod koniec maja przez szkolną bibliotekarkę Panią Emilię Szeligę konkurs czytelniczy polegał na publicznej głosowej interpretacji wybranego fragmentu tekstu prozatorskiego.

      Zaszczytne tytuły Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymali Kamil Dołęga (kl. II) w kat. klas młodszych oraz Jakub Modłkowski (kl. VIII) w kat. klas starszych.

      Listę Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania uzupełnili Martyna Szuberla (kl. I), Wiktor Kudła (kl. III) oraz Wiktoria Cisło (kl. IV), natomiast Gabrieli Weremińskiej (kl. VI) i Aleksandrze Cisek (kl. VIII) jury przyznało odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

     • W sąsiednich wioskach deszcz, a u nas ...

     • Konkurs w plenerze

      W czwartek 23 maja odbyła się u nas III edycja Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Z królową nauk na łonie natury”. Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa aura i niekorzystne prognozy na kolejne dni stawiały pod znakiem zapytania rywalizację w terenie, na szczęcie natura okazała się łaskawa i wszystko przebiegło wg planu „A”. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonali Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Kwiecień, którzy następnie towarzyszyli uczestnikom w drodze na poszczególne stanowiska.

      Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia wszystkie zadania opierały się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy szkolnej. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie, którzy oprócz nagród indywidualnych otrzymali pamiątkową statuetkę. Miejsce drugie wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół w Trzebosi, a trzecie z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie. Gratulujemy!

      Brawa również dla organizatorów (szczególne dla Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Basi Miazgi) za sprawny przebieg rywalizacji, miłą atmosferę i troskę o to, aby żaden z uczestników nie wyjechał od nas z pustymi rękami ani z pustym brzuchem :)

     • Sukces Kacpra Ostolskiego

     • 10 maja 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VIII edycji powiatowego konkursu plastycznego dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych „Wielkanoc 2019”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy płaskiej o  tematach do wyboru: „Pisanka Wielkanocna” i „Wielkanocny Koszyczek” lub pracy przestrzennej w formie kurek, jajek, zajączków, koszyczków, baranków, serwetek. Z  przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Kacper Ostolski z klasy 5 (podopieczny p. Joanny Wąs), otrzymał Nagrodę w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Majowe święta

     • Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła sie w naszej szkole 30 kwietnia. Piękny montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IV i V przygotowani przez p. Monikę Sidor. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tej patriotycznej uroczystości.

     • Plony, które nie cieszą

     • Tegoroczna akcja „Czysta Gmina”, niestety, znów przyniosła obfite „plony”. A złożyły się na nie „zbiory” wszystkich ekip z klas 0-VII, które 9 kwietnia ruszyły w teren, by uprzątnąć najbliższą okolicę. Najwięcej pracy mieli najstarsi uczniowie, bowiem odcinek, na który zostali wyznaczeni, czyli trasa w kierunku Trzebosi, okazał się szczególnie „urodzajny”.

      Czy doczekamy się takiej wiosny, że z podobnej akcji do szkoły wrócimy z pustymi workami i w czystych rękawiczkach? Pomarzyć zawsze warto…

     • Podwójne zwycięstwo

     • Czwartego kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Nienadówce odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XVI edycji konkursu wojewódzkiego „Moja miejscowość i region są piękne”.

      W zaszczytnym gronie nagrodzonych za zdobycie I miejsca znaleźli się dwaj reprezentanci naszej szkoły:

       

      Kacper Jurek (kl. V, op. Joanna Wąs)

      Hubert Prucnal (kl. VIII,  op. Beata Dzwonnik)

       

      Serdecznie gratulujemy !

     • Wszystkie klasy pokazały klasę

     • Z inicjatywy SU 1 kwietnia odbył się konkurs na „Najbardziej zgraną klasę”. Rywalizacja wymagała przede wszystkim zespołowego zaangażowania w czasie kilku przerw międzylekcyjnych, podczas których uczestnicy w prima aprilisowych strojach rozwiązywali łamigłówki i tworzyli słowne lub plastyczne portrety klasy. Do zabawy wciągnięci zostali również wychowawcy. Brawo także dla nich, bowiem wszyscy stanęli na wysokości zadania, przebraniem wpasowując się w klimat konkursu i w ten sposób wzbogacając zdobycze punktowe  swoich podopiecznych.

      W kategorii klas młodszych najbardziej zgraną klasą okazała się klasa I, a wśród starszych – klasa VI. Jury doceniło również pomysłowość dorosłych, przyznając  Paniom: Renacie Panek i Emilii Szelidze wyróżnienia.

     • Dzień dobry, wiosno!

     • Pierwszy dzień wiosny był doskonałą okazją do prezentacji oryginalnej garderoby, rozruszania szarych komórek, wreszcie sprawdzenia kondycji fizycznej na świeżym powietrzu. Mimo wietrznej aury, odpowiedzieliśmy na wszystkie wyzwania i niemal w komplecie stanęliśmy do składającej się z kilku etapów rywalizacji drużynowej. Wszyscy uczestnicy błysnęli talentem językowym i plastycznym oraz wiedzą przyrodniczą, natomiast największą trudność sprawiło im … trafienie kapeluszem na wieszak. Ta sztuka udała się tylko Szymonowi Ciskowi, który celnym rzutem poprowadził swój zespół do ostatecznego zwycięstwa.

      Wspólne świętowanie zakończyliśmy ogniskiem i wręczeniem nagród dla drużyny „Bez szarf” oraz nagród indywidualnych za najlepsze wiosenne przebrania.

     • Jasna strona matematyki i nauk pokrewnych

     • Korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve do udziału w Dniu Matematyki, 15 marca uczniowie klas IV- VI przyłączyli się do zabawy mającej przybliżyć uczniom jasną stronę matematyki i nauk pokrewnych.

      Turniej ten nie był kolejnym testem – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Sprzyjały temu zastosowane przez organizatorów nowoczesne narzędzia i formy pracy. Wszystko to sprawiło, że rozwiązywanie zadań okazało się czystą przyjemnością okraszoną dreszczykiem emocji wynikającym z rywalizacji drużynowej.

      Dzięki wspaniałomyślności szkolnych organizatorów ­­(Pań: Magdaleny Ożóg, Barbary Miazgi i Bożeny Chorzępy) wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy dodatkowe nagrody.

      W podobnym tonie piątkowe przedpołudnie upłynęło klasom I-III, dla których Panie Wychowawczynie również przygotowały matematyczne zabawy i łamigłówki oraz nagrody.

       

     • Przystanek Rekolekcje

     • W dniach 15 – 19 marca uczestniczyliśmy w Szkolno-Parafialnych Rekolekcjach Wielkopostnych prowadzonych przez ks. Tadeusza Musza – Michalitę z Przemyśla oraz Siostrę Emanuelę z Siostrami Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik. Trwanie w modlitewnym nastroju ubogaciło nam również spotkanie z grupą wokalną z Sokołowa Młp.

      Teraz już tylko od nas zależy, czy te wszystkie piękne wskazówki i świadectwa wykorzystamy w naszym codziennym życiu. Oby chociaż część :)

     • „Symbol kraju anglojęzycznego”

     • Szkolny konkurs plastyczno – językowy

           W lutym zorganizowany został szkolny konkurs plastyczno – językowy dla klas I-III. Jego cele to rozwijanie aktywności twórczej dzieci i ich wyobraźni, propagowanie kultury krajów anglojęzycznych, zwrócenie uwagi dzieci na wielokulturowość współczesnego świata. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką przedstawiającej symbol wybranego kraju anglojęzycznego. Do organizatorów, Pani Katarzyny Niemiec i Pani Joanny Wąs, wpłynęło łącznie 11 prac. Przy ocenie brano pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę i walory artystyczne oraz ciekawe ujęcie tematu.

           W dniu 13 marca 2019 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród:

      I miejsce ex aequo – Katarzyna Figiela (kl. I) i Adrian Kuca (kl. II)

      II miejsce – Paweł Nowak (kl. II)

      III miejsce – Wiktor Kudła (kl. III)

           Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim zaś uczniom dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie prac, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

     • Chcieć to móc

     • Po udanym występie w Podegrodziu Kolędnicy obrali kurs na Murzasichle, gdzie w poniedziałek 28 stycznia czekała ich przygoda z ... nartami.

      Dla zdecydowanej większości chłopców był to pierwszy kontakt z tą dyscypliną sportową, dlatego rozpoczęliśmy go od indywidualnych lekcji z instruktorami i opanowania podstawowych umiejętności bezpiecznej jazdy i równie bezpiecznego, kontrolowanego upadku. Potem przyszedł czas na korzystanie z duchowego wsparcia Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy oraz fizycznego Pani Izy i Pani Beaty, a przede wszystkim samodzielne doszkalanie się na stoku i na orczyku.

      Efekty? Wyśmienite! Cała szóstka złapała bakcyla narciarskiego, poszerzając wąskie dotąd w naszej szkolnej społeczności grono pasjonatów dwóch desek.

     • Skazani na sukces

     • Nadszedł w końcu długo wyczekiwany przez Kolędników ostatni weekend stycznia - czas zmagań konkursowych w Podegrodziu. Po tak licznych występach na rodzimym gruncie, połączonych z dużą troską o dobór tekstów, ubiorów i rekwizytów, jechaliśmy tam pełni nadziei na dobry wynik i … tak się stało.

      Jury 22. Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE  na 14 grup młodzieżowych reprezentujących 4 województwa (lubuskie, podkarpackie, śląskie i małopolskie) przyznało nam jedno z równorzędnych II miejsc. Biorąc pod uwagę wysoki poziom rywalizacji oceniany przez „wyspecjalizowaną” 5-osobową komisję artystyczną (etnomuzykolog, etnograf, muzyk, etnograf, etnolog) oraz brak w składzie naszego zespołu instrumentalistów, jest to naprawdę doskonały wynik.

      Ten sukces był możliwy przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu szóstki chłopców (trzech 8-klasistów: Konrada Gołębiowskiego, Jakuba Modłkowskiego i Huberta Prucnala; dwóch 6-klasistów: Jakuba Ciska i Macieja Piwińskiego; jednego 5-klasisty: Szymona Ciska) oraz wspomagającego grupę podczas lokalnych występów Karola Sroczyka z klasy VI, ale także bardzo dużemu wsparciu parafian z Trzebosi i Podlasu, wszystkich Gospodarzy odwiedzanych przez nas instytucji i firm z terenu miasta Rzeszowa, gmin Sokołów Młp. i Rakszawa, oraz Społeczności szkolnej na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą, która osobiście towarzyszyła „Kolędnikom z Dwójki” podczas większości występów, w tym w Podegrodziu.

      DZIĘKUJEMY!!!

     • Wieczór z kolędą

     • Piątkowy wieczór 25 stycznia wielu mieszkańcom naszego zakątka upłynął w miejscowej Świetlicy na „Koncercie kolęd i pastorałek” zorganizowanym przez GOKiC w Rakszawie. W tej wspaniałej świątecznej atmosferze, tworzonej m.in. przez Kapelę „Brzeziny” i chór „Raxavia”, udział mieli również przedstawiciele naszej szkoły: kilkanaścioro podopiecznych instruktorki Pani Jadwigi Dołęgi śpiewających pastorałki oraz prowadzeni przez Panią Beatę Dzwonnik „Kolędnicy z Dwójki”, dla których był to ostatni sprawdzian przed niedzielnym konkursem ogólnopolskim w Podegrodziu.

      Dziękujemy za możliwość współtworzenia tego cyklicznego widowiska i współdziałania na rzecz lokalnej społeczności oraz wszelkie wyrazy uznania i sympatii kierowane pod adresem Kolędników.

     • Dla Babci i Dziadka

     • 21 stycznia gościliśmy w naszej szkole Seniorów, dla których z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy małą ucztę dla ciała i dla ducha. O słodki poczęstunek zadbali rodzice, natomiast  specjalny program artystyczny to wspólne dzieło dzieci i wychowawców klas 0-III, na które złożyły się pełne miłości życzenia, jasełka i kolędy, a także humorystyczne wizje życia dziadków.

      Miłą niespodzianką okazał się również występ „Kolędników z Dwójki”, którzy dzisiejsze święto uczcili podwójnie, odwiedzając chwilę wcześniej podopiecznych Domu Opieki "Leśniówka" w Turzy.

      Kochani Seniorzy, do zobaczenia za rok :)

     • Karnawał w Dwójce

     • Tym razem tradycyjna choinka szkolna odbyła się w trzech odsłonach. Najmłodsi, uczniowie klas 0 – III, bawili się od 12.00 do 15.00 przy muzyce serwowanej przez DJ Irę oraz w towarzystwie przesympatycznego Misia, a starsi, IV – VIII od 16.30 do 20.00 również przy dźwiękach „zapodawanych” przez niestrudzoną DJ-kę oraz  uczestnicząc w zaproponowanym przez nią międzyklasowym konkursie tanecznym. Wielkie brawa dla wszystkich klas IV – VIII oraz ich wychowawców za przystąpienie do rywalizacji, nietuzinkowe stroje i układy taneczne, a największe dla zwycięzców - klasy IV i Pani Basi. Niskie ukłony również w kierunku Jury, które strojem błyskawicznie dostosowało się do uczestników, a spontanicznym tańcem omal nie pozbawiło czwartaków głównej nagrody.

      Pomiędzy konsumpcją oraz zabawami tanecznymi obydwu grup zaplanowana została część artystyczna, podczas której zaprezentowali się instrumentaliści: Kacper Ostolski (flet) i Jaś Ożóg (akordeon) oraz przedszkolacy z jasełkami, „Kolędnicy z Dwójki” z Turoniem, dziewczęta z klas starszych z układem tanecznym i Kabaret „Powrót do Młodości” z programem „W świecie bajek”.

                  Podobno taki program choinki tylko u nas. Bardzo nas to cieszy.

     • "Ka turoniek chodzi, tam się wszystko rodzi …"

     • Moc takich życzeń kolędników znają wszyscy, dlatego Gospodarze, których odwiedziliśmy z kolędą 17 stycznia, szeroko otwarli przed nami nie tylko drzwi instytucji i firm oraz kieszenie, ale przede wszystkim serca. A byli to:

      • Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg,
      • Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sokołowie Młp. Tadeusz Pasierb,
      • Kierownik Referatu Oświaty w Sokołowie Młp. Stanisław Jarosz,
      • Prezes Firmy „Greinplast” z siedzibą w Krasnem Ewa Stefanowska,
      • Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nienadówce Andrzej Sztorc,
      • Szefowie Firmy „Styrobud” w Trzebosi Bogdan, Krzysztof i Tomasz Radomscy.

      Niezwykła gościnność i serdeczność, a także szczery podziw za teksty, stroje, rekwizyty i grę aktorską oraz współudział Gospodarzy w tworzeniu widowiska świadczą o docenieniu podejmowanych przez naszą szkołę działań na rzecz kultywowania tradycji i stanowią solidną motywację do dalszej pracy.

      Dziękujemy :)

     • „Słuchaj Gospodorzu, co my Ci powiemy …”

     • I słuchali zacni Gospodarze: Pani Kurator Małgorzata Rauch, Pani Wojewoda Ewa Leniart, Pan Prezydent Tadeusz Ferenc, Jego Gość – Biskup Jan Wątroba, ale także Panie z księgarni Nova, Pani Redaktor Radia Via Iwona Kosztyła oraz Szefostwo i Pracownicy firmy „Albatros” z Trzebuski.

      Słuchali, podziwiali i szczerze uśmiali się, bowiem zabiegi Pasterzy, Żyda i Dziada, mające na celu ożywienie Turońka, pełne były zabawnych dialogów i guseł.

      Przyjmując i hojnie wynagradzając kolędników, wszyscy zapewnili sobie pomyślność i bogactwo plonów w nadchodzącym sezonie.

      W wyprawie do Rzeszowa "Kolędnikom z Dwójki" towarzyszyły Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i opiekun grupy Pani Beata Dzwonnik.

     • „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”

     • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

       

      W dniu 15 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej w  kolorach białym i czerwonym przy zastosowaniu różnych faktur i walorów. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw współczesnego patriotyzmu oraz motywowanie młodego pokolenia do osiągania sukcesów i wartościowego spędzania wolnego czasu. Miło jest mi poinformować, że prace uczniów naszej szkoły zostały docenione i nagrodzone przez komisję konkursową:

      • Nagrody równorzędne w kategorii wiekowej dzieci przedszkolne otrzymały:Magdalena Burda i Diana Jagusztyn z klasy 0
      • W kategorii wiekowej klasy I-III Szkoły Podstawowej wyróżnienie otrzymał Adrian Kuca z klasy II
      • W kategorii wiekowej klasy IV-VI Szkoły Podstawowej II miejsce zajął Kacper Jurek z  klasy V

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym reprezentantom naszej szkoły oraz ich opiekunom – Pani Izabeli Nai, Pani Grażynie Figieli oraz Pani Joannie Wąs, i życzymy dalszych sukcesów.