• Pracowite ferie Kolędników

     • 12 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” po raz kolejny zaprezentowali się na deskach MGOKSiR w Sokołowie Młp., a okazją ku temu był Gminny Koncert Kolęd.

      Kilka dni później, 16 stycznia, „Kolęda z Gwiazdą” z powodzeniem podbijała serca sokołowskich Seniorów przybyłych na tradycyjny Opłatek.

      Z kolei w Dniu Babci Kolędnicy odwiedzili Bank Spółdzielczy i Referat Oświatowy w Sokołowie Młp. oraz firmy „Greinplast” w Krasnem, „Albatros” w Trzebusce i „Styrobud” w Trzebosi https://www.facebook.com/styrobudbetoniarnie , zaś w Dniu Dziadka podopiecznych Domu Opieki Seniora „Leśniówka” w Turzy.

      Wygląda na to, że w przyszłym roku trasa zostanie powtórzona, bo wszędzie chłopcy otrzymali zaproszenie z kolejnym widowiskiem.

     • Matematyka w wersji świątecznej

     • Podczas kiedy my odpoczywaliśmy w czasie przerwy świątecznej, nasze matematyczki, Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga, sprawdzały zadania, które spłynęły do nich od uczestników szkolnego konkursu „Matematyczny Kalendarz Adwentowy” adresowanego do uczniów klas IV – VIII. Na wyniki wpływ miała przede wszystkim poprawność merytoryczna, ale nie bez znaczenia było również ozdobienie kart odpowiedzi świątecznymi elementami dekoracyjnymi.

      Zespołowo organizatorki wyróżniły czwartoklasistów za liczny udział w konkursie, natomiast Mistrzami poszczególnych klas pozostali:

      Wiktor Kudła (kl.IV)

      Wiktoria Cisło (kl.V)

      Maja Harsze-Miedzianko (kl.VI)

      Hubert Jodłowski (kl.VII)

       

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych :)

     • „Trzej Królowie przyjechali …”

     • Z kolędą w parafii

      W Święto Przemienienia Pańskiego „Kolęda z Gwiazdą” rozbrzmiewała najpierw w kaplicy na Podlesiu, a później w kościele parafialnym w Trzebosi.

      Występ we własnym środowisku zawsze jest nie lada wyzwaniem, ale i tym razem Kolędnicy świetnie sobie poradzili, czego najlepszym dowodem były gromkie brawa i pełne uznania komentarze dotyczące całego widowiska.

      Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania nie tylko chłopców i opiekuna zespołu, ale również wielu, wielu osób (rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i „przyjaciół Dwójki”), którym bardzo serdecznie dziękujemy i z którymi pragniemy dzielić się naszymi osiągnięciami.

      Tej radości nie byłoby również bez życzliwości Księdza Proboszcza i Parafian, którzy niemal rokrocznie od kilkunastu już lat goszczą nas u siebie. 

       

      Bóg Wam zapłać Księże Dobrodzieju za te kolynde

      I Wam także wszyscy Gospodorze i Gospodynie

      z Podlasu i z Trzebosi niech się tak stanie:

      W domu i na polu, w ogrodzie, na roli

      Jabłka, pszenica, owies, jarzyca …”

     • " ...z trzeboski krainy" do Sokołowa

     • „Kolędnicy z Dwójki” gośćmi podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp.

      Korzystając z zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Pana Henryka Kraski, „Kolędnicy z Dwójki” mogli spełnić swoje marzenie i wreszcie pokazać się z nowoopracowanym widowiskiem pt. „Kolęda z Gwiazdą”. Stało się to  podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp., która odbyła się 30 grudnia https://www.youtube.com/watch?v=_JbFaGQA4ag.

      Dziarski występ siedmiu chłopców ubranych w tradycyjne dawne stroje, trzymających typowe kolędnicze rekwizyty, w tym ten najważniejszy – ruchomą gwiazdę z szopką, oraz wspomożonych gościnnie przez przygrywającego im na akordeonie Pana Józefa Bawora (organistę), spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych samorządowców, którzy dobrym słowem, słodyczami i datkami docenili nasz wkład w kultywowanie pięknej tradycji i w ten sposób promowanie naszej gminy nie tylko w powiecie, ale i na arenie ogólnopolskiej.

      W drodze powrotnej grupa spontanicznie zakolędowała jeszcze w pobliskim sklepie prowadzonym przez Państwa Joannę i Mariusza Osetków, spotykając się z nie mniej życzliwym przyjęciem.

     • Trzy plus jeden, czyli dobry …

     • a nawet bardzo dobry występ naszych

      W sobotę 21 grudnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych "Śpiewajcie i grajcie Mu ...", który odbył się w MGOKSiR w Sokołowie Młp.

      Przedszkolacy, czwartoklasistka Agata Biernat i siódmoklasistka Natalia Tęcza wyśpiewali trzy wyróżnienia w trzech różnych  kategoriach wiekowych, natomiast „Kolędnicy z Dwójki” w składzie: Jakub Cisek (kl. VII), Szymon Cisek (kl. VI) , Kacper Ostolski (kl. VI) , Kacper Jurek (kl. VI) , Kamil Dołęga (kl. III)  i Janek Ożóg  (kl. II) zdobyli I miejsce wśród zespołów.

      Biorąc pod uwagę, że w zmaganiach rywalizowało ponad 100 uczestników, którzy wykonali 59 utworów, występ naszych uczniów oceniamy nie jako dobry, ale bardzo dobry i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • Jest taki dzień …

     • W życiu społeczności szkolnej tym najpiękniejszym dniem jest ostatni dzień zajęć bezpośrednio poprzedzający przerwę świąteczną. Właśnie wtedy odbywają się u nas  Ogólnoszkolne Spotkanie Opłatkowe i klasowe Wigilie, podkreślające więzy łączące naszą „szkolną Rodzinę”.

       O uroczystą oprawę pierwszej części uroczystości zadbały Panie Renata Panek, Izabela Olszowa oraz Izabela Naja i dzieci z klas 0 – II. Nie zabrakło żłóbka, opłatka, choinki, pięknych życzeń, kolęd i pastorałek, a także nagród dla uczestników konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Później, już w klasach, zasiedliśmy do Wigilii, by wkrótce znów spotkać się na sali gimnastycznej i wspólnie kolędować.

     • Blask światełek, zapach jedliny i pierniczków …

     • to niechybny znak , że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia

      W atmosferę zbliżających się wielkimi krokami Świąt wprowadził nas wystrój hollu i otwarty 16 grudnia Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który wypełniły przepiękne ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki i pachnące pierniczki.  Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki koordynatorowi – Pani Kasi Niemiec, która do współpracy skutecznie zaangażowała uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

     • „Fizyka wszędzie styka”

     • W poniedziałek 9 grudnia uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani. Zajęcia wypełniły ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii. Uczestnikom najbardziej podobały się zabawy z ciekłym azotem, helem i wodorem oraz „Kolorowy test”, w którym z powodzeniem udział wzięły siostry, Agata z klasy IV i Oliwia z klasy V.

     • Historia na wyciągnięcie ręki

     • 5 grudnia uczniowie dwóch najstarszych klas uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Markowej koło Łańcuta. Pierwszym punktem programu były warsztaty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II  wojny światowej, a następnie poznanie Muzeum z przewodnikiem i samodzielne zgłębianie trudnej historii osób z nim związanych, w tym patronów tego miejsca – rodziny Ulmów.

      Kilkugodzinna wyprawa zakończyła się zwiedzaniem Skansenu – Zagrody posiadającego w swych zbiorach zabytkowe budynki oraz narzędzia i urządzenia z okresu XIX i XX wieku. Zwiedzanie chałupy kmiecej, stajni, stodoły, chałupy biedniackiej oraz wiatraka-koźlaka, kuźni i muzeum pożarnictwa okazało się nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników. Uwadze pani Beaty i niektórych chłopców nie uszły też rekwizyty kolędnicze takie jak turoń, lampa czy słomiane buty.

     • Jak dobrze dzieckiem być …

     • W tym samym czasie, 4 grudnia, uczniowie klas 0 – III pojechali do kina „Helios” w Rzeszowie na projekcję filmu „Kraina lodu 2.”. Młodym widzom bardzo spodobała się kontynuacja bajki o Elsie i Annie, dlatego z zapartym tchem śledzili opowieść o niezwykłych losach sióstr oraz ich przyjaciół mierzących się z zagadkami Zaklętej Puszczy.

      Następnie dzieci radośnie spędziły czas w sali zabaw „Fantazja”. Wśród licznych atrakcji, m.in. dmuchanych zjeżdżalni, labiryntów, trampolin, basenów z kulkami, nie zabrakło długo wyczekiwanej wizyty św. Mikołaja, który obdarował wszystkich nie tylko słodkimi prezentami, ale również serdecznymi uściskami.

      Wyjazd opłacili rodzice, radość dzieci – bezcenna …

     • Oni nie kalkulowali

     • 4 grudnia odbył się w naszej szkole Finał  Międzygminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego  o św. Stanisławie Kostce pod hasłem „Nie kalkuluj! Zaryzykuj i odważ się żyć bardziej!” Wzięło w nim udział 42 laureatów – reprezentantów 10 szkół z terenu gminy Rakszawa i gminy Sokołów Młp., a spośród osób zaproszonych Pani Irena Kraska – „Przyjaciel Dwójki”.

      Rozdanie nagród poprzedzone zostało występem młodzieży i dorosłych, którzy zaprezentowali Gościom scenkę inspirowaną życiem naszego Patrona.

      Wszyscy młodzi twórcy w prezencie otrzymali dyplomy, okolicznościowe smycze i kalendarze-magnesy z własnymi pracami konkursowymi, a zdobywcy miejsc  1- 3 dodatkowo nagrody rzeczowe. Było to możliwe dzięki sponsorom: Panu Andrzejowi Ożogowi Burmistrzowi Gminy i Miasta Sokołów Młp., Panom Bogdanowi i Tomaszowi z Firmy „Styrobud” z Trzebosi oraz Państwu Bożenie i Zbigniewowi Ciskom z F.U. „CIS-BUD” z Rakszawy, którym składamy serdeczne podziękowania.  

      Wśród laureatów znalazło się również troje uczniów naszej szkoły: Agata Biernat (I miejsce w kat. komiks), Kacper Jurek (III miejsce w kat. znaczek) oraz Maja Harsze-Miedzianko (wyróżnienie w kat. medal).

      Natomiast organizatorzy przyznali i ufundowali Nagrodę Specjalną „Anioła – Patrona Młodzieży”, honorując nią uczennicę SP nr 1 w Górnie – Weronikę Miazgę.

      Wielkie brawa dla wszystkich finalistów, ich opiekunów, a także dla występujących i organizatorów.

     • Mikołajkowy dar dla Hospicjum

     • Już wkrótce 6 grudnia, dzień, w którym wszystkie dzieci czekają na prezenty, dlatego nasz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Katarzyny Niemiec po raz kolejny rozpropagował i przeprowadził na ten cel zbiórkę darów dla podopiecznych Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie. Akcja, jak zwykle zresztą, spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej, stąd pomocnik świętego Mikołaja, w którego w tym roku wcieliła się Pani Bogusława Chorzępa, miał się przy czym natrudzić podczas transportu i przeładunku towarów.

      Z serca dziękujemy wszystkim za udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

     • Plastyczne talenty Wiktora i Kacpra docenione

     • 29 listopada okazał się również szczęśliwą datą dla Wiktora Kudły z klasy IV (op. Pani Izabela Naja) i Kacpra Jurka z klasy VI (op. Pani Marta Nizioł). Obydwaj chłopcy odebrali tego dnia wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Nienadówce.

      Brawo Chłopcy!

     • Konkursy, konkursy …

     • Listopad obfitował w konkursy szkolne, a były to rodzinny konkurs plastyczny o czystym powietrzu zorganizowany przez Panie Grażynę Figielę oraz Katarzynę Ziemlińską oraz konkurs czytelniczy, który przeprowadziła Pani Emilia Szeliga.

      Wśród autorów prac plastycznych nagrodzeni zostali:

      • z klasy „0”
       • Mikłaj Kłoś - I miejsce
       • Jagoda Stafa – II miejsce
       • Maksymilian Baran – III miejsce
       • Kamil Chudzik – III miejsce
       • Malwina Staszkiewicz – wyróżnienie
       • Julia Jurek – wyróżnienie
       • Paweł Kudla - wyróżnienie
      • z klas I – III
       • Mateusz Burda – I miejsce
       • Kacper Kuduk – II miejsce
       • Sebastian Prucnal – III miejsce
       • Adrian Kuca – III miejsce
       • Diana Jagusztyn – III miejsce
       • Klaudia Kuca – wyróżnienie
       • Katarzyna Figiela – wyróżnienie
       • Jan Ożóg – wyróżnienie
       • Julia Szuberla - wyróżnienie
      • z klas IV – VII
       • Agata, Oliwia, Kaja i Maja Harsze – I miejsce
       • Anna Dec – II miejsce
       • Martyna Kłsowska – III miejsce
       • Wiktoria Cisło – III miejsce
       • Wiktoria Kłoś – III miejsce
       • Aleksandra Rzeszutek – wyróżnienie

      Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

     • Andrzejkowe „potańcówki”

     • Zbliżające się andrzejki były doskonałą okazją do zorganizowania dyskoteki w której udział wzięli wszyscy uczniowie klas I- VIII oraz przedszkolacy. Oczywiście, z wiadomych względów, nie wszyscy na raz, a podzieleni na dwie grupy wiekowe. Najmłodsi bawili się wczesnym popołudniem 28 listopada, a starsi również tego samego dnia, ale w godzinach wieczornych. Jednym i drugim muzykę serwował ósmoklasista Bartek Falandysz, który tańce przeplatał konkursami. Młodzieży szczególnie do gustu przypadła konkurencja z krzesłami, karaoke i odtańczona niemal przez wszystkich uczestników belgijka.

      Najbliższa zabawa taneczna dopiero w następnym roku, na szczęście kalendarzowym, a nie szkolnym…

     • Muzyczna podróż po Polsce

     • Dzięki artystom z Mobilnej Filharmonii w 45 minut odbyliśmy muzyczną podróż z północy Polski na południe, poznając zarówno tradycyjne stroje jak i przyśpiewki danego regionu. Nie zabrakło też garści wiedzy o towarzyszących muzykom instrumentach, spośród których największe zainteresowanie widowni wzbudziły charakterystyczne dla Kaszub diabelskie skrzypce. Gry m.in. na tym właśnie instrumencie mogło spróbować kilku ochotników.

      Za piękny koncert odwdzięczyliśmy się gromkimi brawami i nietuzinkowym dyplomem-podziękowaniem, którym, tym razem nam, udało się wywołać uśmiech na twarzach gości.

     • Przedszkolacy na scenie MGOKSiR w Sokołowie Młp.

     • 27 listopada nasi najmłodsi wzięli udział w Gminnym Konkursie Piosenki i Tańca Przedszkolaka. Mimo że był to ich pierwszy występ poza szkołą i pierwszy na tak dużej scenie, podopieczni Pani Izabeli Nai nie dali się tremie i odważnie wyśpiewali oraz wytańczyli II miejsce, a solistka Tosia Ożóg wyróżnienie.

      To się nazywa debiut …

     • … Misia zawsze się przytula :)

     • Duże i małe, kolorowe i mięciutkie pluszowe misie ostatnio opanowały naszą szkołę, a  przybyły do niej razem ze swoimi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. Okazją do tego były obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia . Na szczęście, mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

      W poniedziałek gościliśmy zaprzyjaźnionego Dużego Misia, który zawitał przede wszystkim do przedszkolaków, czytając im bajki, bawiąc się z nimi, a nawet częstując łakociami. Natomiast we wtorek nasi najmłodsi aż po klasę III zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w „misiowej krainie”, gdzie nie zabrakło „misiowych” piosenek, „misiowych” zabaw ruchowych i plastycznych oraz „misiowych” konkursów i „misiowych” przysmaków, czyli ciasteczek z miodkiem (mniam, mniam …). 

       

      „Miś jest mały i puchaty
      Miś jest fajny i kudłaty
      Miś jest gruby jak ta kula
      Misia zawsze się przytula.”

       

      Nie wierzycie? Spójrzcie jeszcze raz na zdjęcia, a potem szybko odszukajcie swojego pluszowego misia i mocno go przytulcie.

     • Ojczyzna w pieśni i wierszu

     • Radosne świętowanie Niepodległości tym razem rozbrzmiewało w naszej szkole za sprawą 2. Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych „Śpiewamy dla Niepodległej” połączonego z autorską prezentacją wierszy Pani Sabiny Woś.

      Było i poważnie, i wesoło, i refleksyjnie, czyli tak, jak chyba być powinno podczas prezentacji wojennych losów naszej Ojczyzny. Panująca na sali atmosfera udzieliła się wszystkim uczestnikom spotkania i z pewnością utwierdziła ich w przekonaniu, że wspólne śpiewanie pieśni i głośna lektura poezji na trwałe powinny zagościć w kalendarzu imprez szkolnych.

      Natomiast za tegoroczną uroczystość serdecznie dziękujemy pomysłodawcom - Pani Katarzynie Niemiec i Pani Annie Ożóg - oraz wszystkim uczestnikom począwszy od  przedszkolaków (nazwanych przez Panią Sabinę „studentami” ), poprzez dzieci i młodzież, a skończywszy na pedagogicznej i niepedagogicznej kadrze szkoły.