• Spotkanie z iluzjonistą

     • 7 lutego naszą szkołę odwiedził iluzjonista Ryszard Goclon. W godzinnym programie mistrz zaprezentował wiele sztuczek zręcznościowych: karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, latającymi kulami, metalowymi kółkami i sznureczkami. Swoje występy prowadzone w rytmie energetycznej muzyki dodatkowo ubarwiał humorystycznymi historyjkami, których bohaterami byli nasi koledzy i koleżanki zaproszeni na scenę.

      Miłym akcentem ze strony artysty było uchylenie rąbka tajemnicy zawodowej i pokazanie widowni mechanizmu tworzenia niektórych sztuczek. Pan Ryszard nie omieszkał przy tej okazji podkreślić, że jest to przede wszystkim efekt … długich, długich godzin ćwiczeń, do czego i nas zachęcał w odniesieniu do nauki.

     • Tańce, występy, konkursy …

     • Pierwszy dzień lutego upłynął nam pod znakiem zabawy choinkowej. Dla najmłodszych rozpoczęła się ona już w samo południe a prowadziła ją Pani Monika Nizioł, natomiast dla starszych klas trwała od 17.00 do 20.00 i tam DJ była Pani Irena Figiela. Obie Panie zadbały o moc atrakcji, dzięki czemu  imprezy były bardzo udane.

      Łącznikiem obu części był półtoragodzinny program artystyczny. Na początek zaprezentowali się przedszkolacy z pastorałkami oraz Natalka (kl. 7), Agata (kl. 4) i Tosia („0”) z utworami konkursowymi. Następnie sceną zawładnęli uczniowie klasy VII z baśniowym przesłaniem i Kolędnicy, którzy tym razem do okolędowania wybrali sobie Pannę Monikę :) Zwieńczeniem występów były dwie scenki w wykonaniu Kabaretu „Powrót do Młodości”. Dzięki takiemu doborowi repertuaru licznie zgromadzona publiczność miała pełen przekrój naszych scenicznych możliwości i pasji od przedszkolaków, przez dzieci i młodzież, po dorosłych.

      Niektórych tylko do końca nurtowały pytania: „Czy w poniedziałek na pewno idziemy do szkoły?", „Czy od 3 lutego nie rozpoczyna się dla nas wolne?” Ale skoro Pani Dyrektor twierdziła, że ferie już były, pozostało nam jej wierzyć i po niedzieli stawiliśmy się w pełnej gotowości do nauki.

     • Kolędowanie i …

     • okolędowanie w Świetlicy

      W ramach dobrosąsiedzkiej współpracy 31 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Świetlicy GOKiC w Kątach Rakszawskich. Oczywiście bardzo chętnie skorzystali z tej propozycji, wziąwszy pod uwagę wspaniałą atmosferę towarzyszącą ubiegłorocznemu spotkaniu.

      Tym razem społeczność Podlasu również nie zawiodła - wypełniona po brzegi sala „żyła” Koncertem, co bardzo pozytywnie wpływało na wszystkich występujących.

      W ten nastrój doskonale wpisali się nasi chłopcy z „Kolędą z Gwiazdą” i w towarzystwie Pana Józefa, wprowadzając do swojego widowiska zupełnie nowy (przygotowywany specjalnie na tę okazję) element – okolędowanie panny. Ryzyko się opłaciło – Kolędnicy zebrali gromkie brawa, a Panna Basia z uśmiechem na ustach w 110 % sprostała wyzwaniu.

      Nie mniej interesujące były występy pozostałych artystów, a wśród nich licznej grupy uczniów naszej szkoły przygotowanych pod okiem Pani Jadwigi Dołęgi sprawującej pieczę nad dziećmi i młodzieżą korzystającymi z zajęć świetlicowych.

     • „Wycenieni” i wypoczęci …

     • czyli Kolędnicy w Podegrodziu i w Krakowie

      25 stycznia nadszedł czas zmagań w 23. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Nasza „Kolęda z Gwiazdą” została tam „wyceniona” przez jury na III miejsce. BRAWO CHŁOPCY!

      Jeszcze tego samego dnia Kolędnicy przemieścili się do Krakowa, rozpoczynając wypoczynek od  pobytu w „Klockolandzie” i wieczornego spaceru po Rynku. Natomiast w niedzielę zaraz po mszy św. w kościele Mariackim, zakupie pamiątek i wysłuchaniu hejnału wszyscy udali się do długo wyczekiwanego Parku Wodnego. Kilkugodzinne korzystanie z atrakcji tego obiektu z pewnością było doskonałą rekompensatą za dotychczasowy trud włożony w pielęgnowanie tradycji kolędniczych.

      I tak upłynęły ferie, a od poniedziałku zajęcia w szkole i … ciąg dalszy kolędowania w środowisku lokalnym. Na początek odwiedziny (na zaproszenie Pani Elżbiety Nowak) społeczności SP nr 2 w Nienadówce.

     • Pracowite ferie Kolędników

     • 12 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” po raz kolejny zaprezentowali się na deskach MGOKSiR w Sokołowie Młp., a okazją ku temu był Gminny Koncert Kolęd.

      Kilka dni później, 16 stycznia, „Kolęda z Gwiazdą” z powodzeniem podbijała serca sokołowskich Seniorów przybyłych na tradycyjny Opłatek.

      Z kolei w Dniu Babci Kolędnicy odwiedzili Bank Spółdzielczy i Referat Oświatowy w Sokołowie Młp. oraz firmy „Greinplast” w Krasnem, „Albatros” w Trzebusce i „Styrobud” w Trzebosi https://www.facebook.com/styrobudbetoniarnie , zaś w Dniu Dziadka podopiecznych Domu Opieki Seniora „Leśniówka” w Turzy.

      Wygląda na to, że w przyszłym roku trasa zostanie powtórzona, bo wszędzie chłopcy otrzymali zaproszenie z kolejnym widowiskiem.

     • Matematyka w wersji świątecznej

     • Podczas kiedy my odpoczywaliśmy w czasie przerwy świątecznej, nasze matematyczki, Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga, sprawdzały zadania, które spłynęły do nich od uczestników szkolnego konkursu „Matematyczny Kalendarz Adwentowy” adresowanego do uczniów klas IV – VIII. Na wyniki wpływ miała przede wszystkim poprawność merytoryczna, ale nie bez znaczenia było również ozdobienie kart odpowiedzi świątecznymi elementami dekoracyjnymi.

      Zespołowo organizatorki wyróżniły czwartoklasistów za liczny udział w konkursie, natomiast Mistrzami poszczególnych klas pozostali:

      Wiktor Kudła (kl.IV)

      Wiktoria Cisło (kl.V)

      Maja Harsze-Miedzianko (kl.VI)

      Hubert Jodłowski (kl.VII)

       

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych :)

     • „Trzej Królowie przyjechali …”

     • Z kolędą w parafii

      W Święto Przemienienia Pańskiego „Kolęda z Gwiazdą” rozbrzmiewała najpierw w kaplicy na Podlesiu, a później w kościele parafialnym w Trzebosi.

      Występ we własnym środowisku zawsze jest nie lada wyzwaniem, ale i tym razem Kolędnicy świetnie sobie poradzili, czego najlepszym dowodem były gromkie brawa i pełne uznania komentarze dotyczące całego widowiska.

      Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania nie tylko chłopców i opiekuna zespołu, ale również wielu, wielu osób (rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i „przyjaciół Dwójki”), którym bardzo serdecznie dziękujemy i z którymi pragniemy dzielić się naszymi osiągnięciami.

      Tej radości nie byłoby również bez życzliwości Księdza Proboszcza i Parafian, którzy niemal rokrocznie od kilkunastu już lat goszczą nas u siebie. 

       

      Bóg Wam zapłać Księże Dobrodzieju za te kolynde

      I Wam także wszyscy Gospodorze i Gospodynie

      z Podlasu i z Trzebosi niech się tak stanie:

      W domu i na polu, w ogrodzie, na roli

      Jabłka, pszenica, owies, jarzyca …”

     • " ...z trzeboski krainy" do Sokołowa

     • „Kolędnicy z Dwójki” gośćmi podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp.

      Korzystając z zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Pana Henryka Kraski, „Kolędnicy z Dwójki” mogli spełnić swoje marzenie i wreszcie pokazać się z nowoopracowanym widowiskiem pt. „Kolęda z Gwiazdą”. Stało się to  podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp., która odbyła się 30 grudnia https://www.youtube.com/watch?v=_JbFaGQA4ag.

      Dziarski występ siedmiu chłopców ubranych w tradycyjne dawne stroje, trzymających typowe kolędnicze rekwizyty, w tym ten najważniejszy – ruchomą gwiazdę z szopką, oraz wspomożonych gościnnie przez przygrywającego im na akordeonie Pana Józefa Bawora (organistę), spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych samorządowców, którzy dobrym słowem, słodyczami i datkami docenili nasz wkład w kultywowanie pięknej tradycji i w ten sposób promowanie naszej gminy nie tylko w powiecie, ale i na arenie ogólnopolskiej.

      W drodze powrotnej grupa spontanicznie zakolędowała jeszcze w pobliskim sklepie prowadzonym przez Państwa Joannę i Mariusza Osetków, spotykając się z nie mniej życzliwym przyjęciem.

     • Trzy plus jeden, czyli dobry …

     • a nawet bardzo dobry występ naszych

      W sobotę 21 grudnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych "Śpiewajcie i grajcie Mu ...", który odbył się w MGOKSiR w Sokołowie Młp.

      Przedszkolacy, czwartoklasistka Agata Biernat i siódmoklasistka Natalia Tęcza wyśpiewali trzy wyróżnienia w trzech różnych  kategoriach wiekowych, natomiast „Kolędnicy z Dwójki” w składzie: Jakub Cisek (kl. VII), Szymon Cisek (kl. VI) , Kacper Ostolski (kl. VI) , Kacper Jurek (kl. VI) , Kamil Dołęga (kl. III)  i Janek Ożóg  (kl. II) zdobyli I miejsce wśród zespołów.

      Biorąc pod uwagę, że w zmaganiach rywalizowało ponad 100 uczestników, którzy wykonali 59 utworów, występ naszych uczniów oceniamy nie jako dobry, ale bardzo dobry i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • Jest taki dzień …

     • W życiu społeczności szkolnej tym najpiękniejszym dniem jest ostatni dzień zajęć bezpośrednio poprzedzający przerwę świąteczną. Właśnie wtedy odbywają się u nas  Ogólnoszkolne Spotkanie Opłatkowe i klasowe Wigilie, podkreślające więzy łączące naszą „szkolną Rodzinę”.

       O uroczystą oprawę pierwszej części uroczystości zadbały Panie Renata Panek, Izabela Olszowa oraz Izabela Naja i dzieci z klas 0 – II. Nie zabrakło żłóbka, opłatka, choinki, pięknych życzeń, kolęd i pastorałek, a także nagród dla uczestników konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Później, już w klasach, zasiedliśmy do Wigilii, by wkrótce znów spotkać się na sali gimnastycznej i wspólnie kolędować.

     • Blask światełek, zapach jedliny i pierniczków …

     • to niechybny znak , że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia

      W atmosferę zbliżających się wielkimi krokami Świąt wprowadził nas wystrój hollu i otwarty 16 grudnia Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który wypełniły przepiękne ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki i pachnące pierniczki.  Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki koordynatorowi – Pani Kasi Niemiec, która do współpracy skutecznie zaangażowała uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

     • „Fizyka wszędzie styka”

     • W poniedziałek 9 grudnia uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani. Zajęcia wypełniły ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii. Uczestnikom najbardziej podobały się zabawy z ciekłym azotem, helem i wodorem oraz „Kolorowy test”, w którym z powodzeniem udział wzięły siostry, Agata z klasy IV i Oliwia z klasy V.

     • Historia na wyciągnięcie ręki

     • 5 grudnia uczniowie dwóch najstarszych klas uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Markowej koło Łańcuta. Pierwszym punktem programu były warsztaty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II  wojny światowej, a następnie poznanie Muzeum z przewodnikiem i samodzielne zgłębianie trudnej historii osób z nim związanych, w tym patronów tego miejsca – rodziny Ulmów.

      Kilkugodzinna wyprawa zakończyła się zwiedzaniem Skansenu – Zagrody posiadającego w swych zbiorach zabytkowe budynki oraz narzędzia i urządzenia z okresu XIX i XX wieku. Zwiedzanie chałupy kmiecej, stajni, stodoły, chałupy biedniackiej oraz wiatraka-koźlaka, kuźni i muzeum pożarnictwa okazało się nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników. Uwadze pani Beaty i niektórych chłopców nie uszły też rekwizyty kolędnicze takie jak turoń, lampa czy słomiane buty.

     • Jak dobrze dzieckiem być …

     • W tym samym czasie, 4 grudnia, uczniowie klas 0 – III pojechali do kina „Helios” w Rzeszowie na projekcję filmu „Kraina lodu 2.”. Młodym widzom bardzo spodobała się kontynuacja bajki o Elsie i Annie, dlatego z zapartym tchem śledzili opowieść o niezwykłych losach sióstr oraz ich przyjaciół mierzących się z zagadkami Zaklętej Puszczy.

      Następnie dzieci radośnie spędziły czas w sali zabaw „Fantazja”. Wśród licznych atrakcji, m.in. dmuchanych zjeżdżalni, labiryntów, trampolin, basenów z kulkami, nie zabrakło długo wyczekiwanej wizyty św. Mikołaja, który obdarował wszystkich nie tylko słodkimi prezentami, ale również serdecznymi uściskami.

      Wyjazd opłacili rodzice, radość dzieci – bezcenna …

     • Oni nie kalkulowali

     • 4 grudnia odbył się w naszej szkole Finał  Międzygminnego Konkursu Plastyczno – Literackiego  o św. Stanisławie Kostce pod hasłem „Nie kalkuluj! Zaryzykuj i odważ się żyć bardziej!” Wzięło w nim udział 42 laureatów – reprezentantów 10 szkół z terenu gminy Rakszawa i gminy Sokołów Młp., a spośród osób zaproszonych Pani Irena Kraska – „Przyjaciel Dwójki”.

      Rozdanie nagród poprzedzone zostało występem młodzieży i dorosłych, którzy zaprezentowali Gościom scenkę inspirowaną życiem naszego Patrona.

      Wszyscy młodzi twórcy w prezencie otrzymali dyplomy, okolicznościowe smycze i kalendarze-magnesy z własnymi pracami konkursowymi, a zdobywcy miejsc  1- 3 dodatkowo nagrody rzeczowe. Było to możliwe dzięki sponsorom: Panu Andrzejowi Ożogowi Burmistrzowi Gminy i Miasta Sokołów Młp., Panom Bogdanowi i Tomaszowi z Firmy „Styrobud” z Trzebosi oraz Państwu Bożenie i Zbigniewowi Ciskom z F.U. „CIS-BUD” z Rakszawy, którym składamy serdeczne podziękowania.  

      Wśród laureatów znalazło się również troje uczniów naszej szkoły: Agata Biernat (I miejsce w kat. komiks), Kacper Jurek (III miejsce w kat. znaczek) oraz Maja Harsze-Miedzianko (wyróżnienie w kat. medal).

      Natomiast organizatorzy przyznali i ufundowali Nagrodę Specjalną „Anioła – Patrona Młodzieży”, honorując nią uczennicę SP nr 1 w Górnie – Weronikę Miazgę.

      Wielkie brawa dla wszystkich finalistów, ich opiekunów, a także dla występujących i organizatorów.

     • Mikołajkowy dar dla Hospicjum

     • Już wkrótce 6 grudnia, dzień, w którym wszystkie dzieci czekają na prezenty, dlatego nasz Samorząd Uczniowski pod kierunkiem Pani Katarzyny Niemiec po raz kolejny rozpropagował i przeprowadził na ten cel zbiórkę darów dla podopiecznych Hospicjum Dziecięcego w Rzeszowie. Akcja, jak zwykle zresztą, spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród całej społeczności szkolnej, stąd pomocnik świętego Mikołaja, w którego w tym roku wcieliła się Pani Bogusława Chorzępa, miał się przy czym natrudzić podczas transportu i przeładunku towarów.

      Z serca dziękujemy wszystkim za udział w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

     • Plastyczne talenty Wiktora i Kacpra docenione

     • 29 listopada okazał się również szczęśliwą datą dla Wiktora Kudły z klasy IV (op. Pani Izabela Naja) i Kacpra Jurka z klasy VI (op. Pani Marta Nizioł). Obydwaj chłopcy odebrali tego dnia wyróżnienia w Wojewódzkim Konkursie „Nam Henryk Sienkiewicz patronuje” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Nienadówce.

      Brawo Chłopcy!

     • Konkursy, konkursy …

     • Listopad obfitował w konkursy szkolne, a były to rodzinny konkurs plastyczny o czystym powietrzu zorganizowany przez Panie Grażynę Figielę oraz Katarzynę Ziemlińską oraz konkurs czytelniczy, który przeprowadziła Pani Emilia Szeliga.

      Wśród autorów prac plastycznych nagrodzeni zostali:

      • z klasy „0”
       • Mikłaj Kłoś - I miejsce
       • Jagoda Stafa – II miejsce
       • Maksymilian Baran – III miejsce
       • Kamil Chudzik – III miejsce
       • Malwina Staszkiewicz – wyróżnienie
       • Julia Jurek – wyróżnienie
       • Paweł Kudla - wyróżnienie
      • z klas I – III
       • Mateusz Burda – I miejsce
       • Kacper Kuduk – II miejsce
       • Sebastian Prucnal – III miejsce
       • Adrian Kuca – III miejsce
       • Diana Jagusztyn – III miejsce
       • Klaudia Kuca – wyróżnienie
       • Katarzyna Figiela – wyróżnienie
       • Jan Ożóg – wyróżnienie
       • Julia Szuberla - wyróżnienie
      • z klas IV – VII
       • Agata, Oliwia, Kaja i Maja Harsze – I miejsce
       • Anna Dec – II miejsce
       • Martyna Kłsowska – III miejsce
       • Wiktoria Cisło – III miejsce
       • Wiktoria Kłoś – III miejsce
       • Aleksandra Rzeszutek – wyróżnienie

      Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

     • Andrzejkowe „potańcówki”

     • Zbliżające się andrzejki były doskonałą okazją do zorganizowania dyskoteki w której udział wzięli wszyscy uczniowie klas I- VIII oraz przedszkolacy. Oczywiście, z wiadomych względów, nie wszyscy na raz, a podzieleni na dwie grupy wiekowe. Najmłodsi bawili się wczesnym popołudniem 28 listopada, a starsi również tego samego dnia, ale w godzinach wieczornych. Jednym i drugim muzykę serwował ósmoklasista Bartek Falandysz, który tańce przeplatał konkursami. Młodzieży szczególnie do gustu przypadła konkurencja z krzesłami, karaoke i odtańczona niemal przez wszystkich uczestników belgijka.

      Najbliższa zabawa taneczna dopiero w następnym roku, na szczęście kalendarzowym, a nie szkolnym…