• XIV Patriotyczna Droga Krzyżowa Trzebuska – Turza

     • We wtorek, 18 września, przedstawiciele naszej społeczności - uczniowie klasy VII pod opieką p. Izabeli Olszowej, wzięli udział w organizowanej już po raz czternasty Patriotycznej Drodze Krzyżowej. Swój czynny udział podkreślili, włączając się w rozważania stacji Drogi Krzyżowej i modlitwę wiernych.

      Ten szczególny czas zadumy i refleksji, pogłębiony autorską prezentacją wierszy  p. Sabiny Woś, z pewnością pozostawi w młodzieży trwały ślad w postaci pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się jesienią 1944 r. w turzańskim lesie.

     • Wiedza, wyzwanie, wiara, wytrwałość

     • Tego uczy nas św. Stanisław Kostka

      Tegoroczne obchody Dnia Patrona miały szczególny charakter ze względu na obchodzony właśnie Rok Świętego Stanisława Kostki i 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      O podniosłą atmosferę święta zadbali głównie uczniowie klas VI i VIII, którzy w atrakcyjny sposób przybliżyli sylwetkę Patrona i udowodnili, że jest On doskonałym wzorem do naśladowania  również dla dzieci i młodzieży XXI wieku. Niewątpliwym walorem akademii okazała się również niecodzienna scenografia, nawiązująca do prezentowanej treści i podkreślająca podniosły charakter uroczystości.       

      Idąc za przykładem św. Stanisława - wielkiego patrioty, dla Niepodległej utworzyliśmy "żywy napis", będący wyrazem naszej wdzięczności dla wszystkich, dzięki którym Polska jest dziś w pełni wolnym, suwerennym krajem.

     • Hołd zamordowanym w turzańskich lasach

     • W niedzielę 16 września przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli, na czele z Panią dyrektor Bożeną Chorzępą, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej polowej odprawianej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątrobę nad grobami pomordowanych przez NKWD w 1944 r. w Turzy. Szczególną rolę odegrała młodzież - Aleksandra Cisek, Wiktoria Pokrzywa, Konrad Gołębiowski, Julia Misztal, Gabriela Weremińska i Jakub Modłkowski. Uczniowie ci zaangażowani byli w Poczcie Sztandarowym i przy składaniu wiązanki.

     • Ruszyła maszyna ...

     • Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty

      Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy od udziału we mszy św. sprawowanej przez ks. Tomasza. Następnie przemaszerowaliśmy do szkoły. Tam piątoklasiści, podopieczni p. Magdaleny Ożóg, z humorem przeprowadzili nas z rzeczywistości wakacyjnej do szkolnej, a Pani Dyrektor Bożena Chorzępa zachęcała wszystkich do wytężonej pracy zwieńczonej wieloma sukcesami i wyraziła nadzieję na dobrą współpracę całej społeczności szkolnej.

      Pokrzepieni tymi słowami udaliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami i poznanie planów lekcji. A to oznacza jedno: od jutra ruszamy pełną parą.

     • Wakacji nadszedł czas

     • W dniu 22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Był to pomyślny dla szkoły rok, uwieńczony sukcesami i osiągnięciami, za którymi stoi wielu uczniów, rodziców i nauczycieli. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, by w przeróżnych zakątkach naszego kraju, a nawet świata, zaczerpnąć nowych sił i optymizmu na kolejny rok.

       

      WSPANIAŁYCH WAKACYJNYCH WRAŻEŃ :)

     • Przedsmak mundialowych emocji?

     • SP 2 Trzeboś vs SP 3 Trzeboś

       

       

      11 czerwca  gościliśmy w naszej szkole czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebosi, którzy przybyli na Podlas, by rozegrać mecz piłki nożnej z rówieśnikami z naszej szkoły. W pierwszej części rywalizacji lepsi okazali się gospodarze, a w drugiej, składającej się z rzutów karnych - goście.  Z takiego rozstrzygnięcia najbardziej cieszyła się p. Iza - wuefistka ucząca w obydwu szkołach.

      Po krótkiej regeneracji sił kiełbaską  z ogniska chłopcy rozegrali kolejne spotkanie. Tym razem w mieszanych drużynach ze względu na fakt, że do gry dołączyli nasi uczniowie z klas starszych. Warto podkreślić, że od pierwszego do ostatniego gwizdka zawodnikom towarzyszył żywiołowy doping "przyjezdnych" i "miejscowych" koleżanek.

      Powtórka za rok, a juz za kilka dni wspólnie będziemy trzymać kciuki za Biało-Czerwonych na Mundialu w Rosji.

     • Rodzinne biesiadowanie

     • 4. Piknik Rodzinny

      Niedzielne popołudnie 10 czerwca spędziliśmy bardzo rodzinnie, uczestnicząc w zorganizowanym przez naszą szkołę juz po raz czwarty Pikniku "STAWIAMY NA RODZINĘ". Było to możliwe dzięki dużemu zaangażowaniu wielu rodziców, nauczycieli i dyrekcji, a także wsparciu zaprzyjaźnionych firm, instytucji oraz osób  indywidualnych. Otwarcia imprezy dokonała Pani dyrektor Bożena Chorzępa, witając zaproszonych gości, na czele z przedstawicielami władz samorządowych, mieszkańców i sympatyków naszego zakątka oraz rodziców, dzieci i młodzież.

      Występy artystyczne tanecznie i śpiewająco rozpoczęli przedszkolacy. Po nich życzenia dla mam i tatusiów przekazali uczniowie klas I - III. Zaś na zakończenie pierwszej części prezentacji scenicznych  z piosenkami i układem tanecznym wystąpili przedstawiciele klas starszych.

      Po krótkiej przerwie, spędzonej przez wielu na przejażdżce zabytkowym autobusem, z programem dla małych i dużych zaprezentował się Kabaret "Powrót Do Młodości". Z występujących rodziców szczególnie dumne były ich "prywatne" pociechy, które chętnie przyłączyły się do wesołego korowodu Smoka, a następnie towarzyszyły aktorom podczas końcowej prezentacji.

      Wśród innych atrakcji przygotowanych przez organizatorów znalazły sie ponadto: przejażdżki na koniu, zdjęcia z kucykiem, zumba pod okiem instruktorki oraz konkurencje dla dzieci i rodziców. W tzw. "międzyczasie" stoiska handlowe oferowały m.in. kiełbaski, ciasta, lody, ciepłe i zimne napoje oraz drobne okolicznościowe upominki.

      Rodzinne biesiadowanie zakończyło się ok. godz. 20.00. Jego zwieńczeniem było wręczenie pucharów i nagród najbardziej zgranym sportowym duetom. W tym gronie znaleźli się:  Martynka Szuberla  ( kl. "0") z tatą, Ala Niemiec (kl. IV) z tatą, Filipek Panek (kl."0")  z tatą, Julcia Panek (kl. III) z tatą, Wika Kłoś (kl. II) z mamą, Ernest Chorzępa (kl. IV) z tatą,   Kuba Drapała (kl. III) z tatą oraz Maciek Piwiński (kl. V) z mamą.

     • Witaj, Warszawo!

     • Pomysł na miejsce szkolnej wycieczki zrodził się jeszcze w czerwcu ubiegłego roku na fali sukcesu w konkursie SKO i udziału reprezentantów szkoły w gali wręczania nagród, która odbyła sie w siedzibie BPS w Warszawie. Potem w realizację planów zaangażowali się "Kolędnicy z Dwójki" i dziewczęce trio z klasy piątej. Mając już całą sumę potrzebną na transport, oddaliśmy się w ręce Kierowniczki - p. Renaty Panek i ... w dniach 29 - 30 maja 2018 r. wszyscy chętni z klas III - VII wzięli udział w wyprawie do stolicy.

      Program obejmował zwiedzanie zabytków (m.in. Zamku Królewskiego, Łazienek Królewskich i Pałacu na Wyspie), przejażdżkę metrem, jazdę zabytkowym autobusem trasą Szarych Szeregów, wizytę na Stadionie Narodowym oraz pobyt w Parku Rozrywki "Farma Iluzji".

      Pogoda dopisała, humory też, pozostał jedynie niedosyt, że ... wycieczka trwała tylko dwa dni. Większość zauroczyła się wielkomiejskimi atrakcjami i chętnie zostałaby w stolicy nieco dłużej.

     • Wyłaniamy Mistrzów Pięknego Czytania

     • Tegoroczna edycja szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, zorganizowanego przez opiekunkę biblioteki - p. Emilię Szeligę, odbyła się w dwóch terminach. Uczniowie klas młodszych prezentowali się 24 maja, natomiast starsi cztery dni później. Zadaniem każdego z 20 zgłoszonych uczestników było w ciągu dwóch minut oczarować publiczność i jury fragmentem wybranego tekstu literackiego. Liczyła się dykcja, bezbłędność i ekspresja.

      Z wymogami konkursu najlepiej poradzili sobie: wśród pierwszoklasistów - Lena Jacek, drugoklasistów - Wiktor Kudła, trzecioklasistów - Emilka Kłoś, otrzymując tytuły Klasowego Mistrza Pięknego Czytania. W kategorii klas IV - VII wyłoniono dwóch Mistrzów Klasowych: Gabrielę Weremińską z kl. V oraz Mateusza Zimnego z kl. VII, a także dwóch Wicemistrzów Klasowych: Julię Misztal z kl. V i Jakuba Modłkowskiego z kl. VII.

      Natomiast zaszczytne tytuły Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymali: Wiktor Kudła (w kat. klas młodszych) i Mateusz Zimny (w kat. klas starszych).

     • "Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. ...

     • Zrobiłem i zrozumiałem."

      Kierując się powyższą myślą Konfucjusza, zorganizowaliśmy dzisiaj, 22 maja, II edycję Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego  "Z KRÓLOWĄ NAUK NA ŁONIE NATURY". Oryginalna formuła konkursu przyciągnęła w nasze strony reprezentantów siedmiu szkół podstawowych. Dla wielu osób była to pierwsza wizyta w tym pięknym zakątku, który, jak zauważył Gość Honorowy  - Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg, jest najwyżej położonym miejscem w całej gminie.

                  Najpierw uczestnicy spotkali się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie zostali uroczyście powitani przez Panią Dyrektor Bożenę Chorzępę oraz Pana Burmistrza Andrzeja Ożoga. Po krótkich czynnościach organizacyjnych drużyny ruszyły w teren. Tam w ściśle określonym czasie musiały zmierzyć się z zadaniami zlokalizowanymi ... w ogrodzie Pani Zosi, na szkolnym podwórku, w ogrodzie Pana Staszka i na skraju lasku. Było m.in. odmierzanie długości, przeliczanie jednostek, wyznaczanie współrzędnych , a także rozpoznawanie roślinnych i zwierzęcych szkodników oraz "sprzymierzeńców" człowieka. Ponadprogramową atrakcją okazała się ... jaszczurka, zażywająca kąpieli słonecznej w pobliżu jednego ze stanowisk.

                  Po dobrych dwóch godzinach zmagań zespoły wróciły na teren szkoły i, goszcząc się kiełbaską smażoną na ognisku, oczekiwały na wyniki. Dodatkową miłą informacją okazał się fakt, że dzięki sponsorom nikt nie odjedzie bez nagrody. Tak też się stało, natomiast najwięcej powodów do radości miały: drużyna z ZS w Sokołowie Młp, która zajęła miejsce pierwsze i otrzymała nagrodę główną w formie statuetki, oraz drużyny z ZS nr 1 w Górnie i SP nr 2 w Górnie, które zajęły odpowiednio miejsca drugie i trzecie.

                  Wszystkim bardzo dziękujemy i już dziś zapraszamy na Podlas na kolejną edycję konkursu.

     • Majowe święta

     • Dzień Flagi Rzeczypospolitej i 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowaliśmy już w piątek 27 kwietnia. O część artystyczną i dekorację zadbała p. Izabela Olszowa i zaangażowani przez nią uczniowie z klas V-VII, którzy zaprezentowali krótki rys historycznych obydwu świąt, ubogacając go śpiewem i recytacją. Podniosła atmosfera udzieliła się również słuchaczom - wszyscy z dumą i uwagą wsłuchiwali się  w burzliwe dzieje naszej Ojczyzny.

     • "Anielska" twórczość nagrodzona

     • W XV edycji konkursu wojewódzkiego "Moja miejscowość i region są piękne" naszą szkołę godnie reprezentował siódmoklasista Hubert Prucnal. Wykonany przez niego album pt. "Na kolędniczym szlaku", oparty na tegorocznych  występach "Kolędników z Dwójki" (z Hubertem w roli Anioła), został "wyceniony" przez jury na II miejsce. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się 12 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Nienadówce.

      Hubert, gratulujemy zaangażowania i sukcesu!

     • Co się odwlecze ...

     • Powitanie wiosny

       

      W tym roku wiosnę witaliśmy dopiero 10 kwietnia, a stało się tak za sprawą niesprzyjającej wcześniej aury. Matka natura wynagrodziła nam to oczekiwanie piękną, słoneczną pogodą, dzięki czemu mogliśmy przeprowadzić wszystkie zaplanowane konkursy i pokazy, a na koniec delektować się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami.

      Było bardzo wesoło, bardzo kolorowo i ... bardzo smacznie :)

     • Szczególna wizyta w szczególnym roku

     • Czwartkowy poranek 22 marca rozpoczęliśmy od uczestnictwa we mszy świętej w kaplicy i wysłuchania homilii wygłoszonej przez Ordynariusza  Diecezji Rzeszowskiej - Biskupa Jana Wątrobę.

      Kilkadziesiąt minut później Jego Ekscelencję oraz Księdza Dziekana Jana Krzywińskiego i Księdza Proboszcza Józefa Filę gościliśmy w naszej szkole. Uroczystego powitania dokonała Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz przedstawiciele młodzieży.

      Z uwagi na tę szczególną wizytę w placówce, która nosi imię św. Stanisława Kostki, w szczególnym roku - 2018, który został ogłoszony Rokiem Świętego Stanisława Kostki, z dumą  zaprezentowaliśmy Gościom program artystyczny oparty na scenkach z życia naszego Patrona. Ksiądz Biskup docenił zaangażowanie całej społeczności szkolnej, pochwalił przedstawienie i grę aktorską. Jego uwadze nie uszedł również fakt, że odtwórcom głównych ról - braciom Szymkowi i Kubie -  towarzyszyła na widowni ich mama i malutka siostrzyczka - Ania.

      Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej atmosferze i zakończyło się uroczystym błogosławieństwem oraz pamiątkowymi zdjęciami.

     • Rekolekcyjne drogowskazy

     • W dniach 15 -19 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach szkolnych.

      We czwartek, po mszy świętej z nauką ks. rekolekcjonisty Janusza Kałamuta z Głuchowa, obejrzeliśmy przedstawienie Teatru Ewangelizacyjnego "Eden" z Wieliczki. Aktorzy zaprezentowali barwną opowieść o Dawidzie, zapraszając dzieci do bezpośredniego udziału w tworzeniu widowiska. Ta forma przekazu bardzo spodobała się publiczności.

      W piątek, po Drodze Krzyżowej, spotkaliśmy się z ss. Służebniczkami z Przemyśla. Siostry przedstawiły nam sylwetkę błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, pokazały jak dzielić się radością i uświadomiły, że do Boga przybliża nas i modlitwa, i zabawa, i nauka, i praca, a w codziennym życiu warto kierować się dobrocią.

     • "Dzień z Matematyką" pod dyktando Zielonych

     • 12 marca odbył się w naszej szkole "Dzień z Matematyką" przygotowany przez Panią Magdalenę Ożóg, którą organizacyjnie wsparły Pani dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga.

      Rywalizacja toczyła się drużynowo, a w skład poszczególnych "kolorowych" zespołów weszli losowo wybrani przedstawiciele klas 4-7. Uczestnicy musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami matematycznymi i pracą w grupie, ale pomocne okazywały się również sprawność fizyczna i odporność na wykonywanie zadań pod presją czasu.  

      Najlepiej ze wszystkim poradzili sobie "Zieloni" w składzie: Szymon Cisek (kl. 4), Gabriela Prucnal (kl. 5), Gabriela Weremińska (kl.5), Andżelika Cisek (kl. 6) i Jakub Modłkowski (kl. 7). Brawo!

     • Czas refleksji i czas rozrywki

     • 6 marca uczniowie kl. IV- VII uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa.

      Najpierw obejrzeliśmy ekranizację wzruszającej powieści R.J. Palacio pt. "Cudowny chłopak". Wprawdzie nie od dziś wiadomo, że ocenianie ludzi po pozorach jest niesprawiedliwe i krzywdzące, ale od czasu do czasu warto sobie przypomnieć jak bardzo. Ponadto film z pewnością pomógł zaszczepić w nas zrozumienie i otwartość na tych, którzy z jakichś względów są inni.

      Drugą część wyjazdu spędziliśmy w kręgielni. Z takiej formy rozrywki korzystaliśmy po raz pierwszy, ale, sądząc po zaciętości rywalizacji we wszystkich drużynach, nie ostatni.

       

     • Cyrk w szkole

     • W poniedziałek 5 marca do naszej szkoły zawitał cyrk "O'Bimbolando". Artyści z Ukrainy zachwycili publiczność pokazem żonglerki i akrobatyki,  ale najwięcej radości dostarczył oczywiście clown, który do swoich popisów chętnie dobierał asystentów z widowni. Niemałą atrakcją okazał się również "królik z kapelusza" i "taniec z pytonem".

      Takie lekcje to my lubimy, nawet bardzo :)

     • Anonimy, które wszystkich ... ucieszyły

     • Uruchomiona przez RSU zaraz po feriach poczta walentynkowa doczekała się swojego finału. W poniedziałek tuż przed południem po klasach przemknęła opiekunka szkolnego samorządu - p. Kasia i osobiście wręczała przesyłki, częstując przy tym lizakami.  

      Od samych adresatów wiemy, że większość nadawców wolała zachować anonimowość, ale mamy też sprawdzoną informację, że znalazł się przynajmniej jeden, który ujawnił swoje imię.

      Niezależnie od tego, wszystkie walentynki sprawiły obdarowanym wiele radości i wywoływały szczery uśmiech. I o to właśnie chodziło :)

     • Artystów było wielu ...

     • i wszyscy zagrali na Choince

      W sobotę 27 stycznia odbyła sie w naszej szkole tradycyjna Choinka, którą rozpoczęły występy artystyczne w wykonaniu przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, począwszy od 4-latków, a na 40+ skończywszy. Repertuar też był urozmaicony: od  jasełek, pastorałek i kolędników, poprzez taniec i noworoczną inscenizację, po skecze i scenki kabaretowe. Na szczęście nie zawiodła również licznie zgromadzona publiczność, która żywo reagowała na prezentowany program.

      W dalszej części imprezy dzieci bawiły się w rytmie muzyki serwowanej przez DJ-a Kubę i nabierały sił, posilając się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.