Wykorzystanie sprzętu
ROK SZKOLNY 2022/2023
Od września 2022 roku systematycznie na naszej stronie internetowej będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskanie dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zapaszmy do odwiedzania naszej strony.
Wrzesień
Zakupiona w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości drukarka 3D zainstalowana i uruchomiona pierwsze wydruki czas zacząć:
Październik
Pora na roboty zakupione w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie według instrukcji samodzielnie poskładali roboty i uruchomili je do pracy i zabawy.
Listopad
Za nami kilka pierwszych zajęć z korbo klocami oraz z robotem DOC zakupionymi w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i entuzjazmem uczestniczyli w zabawach wprowadzających je w świat kodowania i programowania. Zapoznali się z zasadami zapisywania kodu na panelu kodowania, a także z działaniem matematycznym, jakim jest programowanie. Największy entuzjazm wzbudzały możliwości konstrukcyjne klocków i działanie robota.
Grudzień
Grudzień obfitował w wiele działań związanych z wykonywaniem świątecznych dekoracji z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Były to wyszywanki, dekoracje z włóczki, drewna, na którym wypalano ciekawe świąteczne wzory wypalarką, powstały również dekoracje za pomocą pistoletu na gorący klej oraz takera. Ponadto w ramach współpracy z SKO uczniowie wykonywali fotografie monet z czasów PRL za pomocą sprzętu adio zakupionego w ramach programu.
Styczeń
Uczniowie klasy szóstej pracując z drukiem 3d zapoznali się z budową i obsługą drukarki 3d – kupionej dzięki programowi Laboratoria Przyszłości, jak również z oprogramowaniem potrzebnym do projektowania modeli Tinkercad i obróbki FlashPrint. Zaprojektowali i wydrukowali m.in. breloczki ze swoim imieniem. Ponadto zaciekawiła ich bogata baza modeli 3d w bibliotece FlashCloud.
Uczniowie z powodzeniem sterują oraz programują roboty Q-Scout zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.
Ponadto rozpoczęli pracę z zakupionym zestawem z mikrokontrolerem BeCreo.
Luty
Uczniowie korzystają ze stołu warsztatowego oraz narzędzi zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości do wykonywania ciekawych prac technicznych np. stolnicy lub domku dla owadów – używają wypalarki do drewna wkrętarki i wielu drobnych narzędzi do drewna lub metalu.
Marzec
Kolejny miesiąc uczniowie korzystają ze stołu warsztatowego oraz narzędzi zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości do wykonywa ciekawych prac technicznych np. breloczki na klucze, drewniane sowy itp. Ponadto nadal korzystają systematycznie z robotów, zestawów elektronicznych, czy drukarki 3d na zajęciach techniki, informatyki ale również na dodatkowych - kreatywnych lub kołach zainteresowań zwłaszcza informatycznych. Ponadto współpracujemy ze Szkolną Kasą Oszczędności, która ostatnio wykorzystywała sprzęt audio-video i oświetlenie do nagrań związanych z oszczędzaniem
Kwiecień
Systematycznie nasza szkoła wykorzystuje sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości – w tym miesiącu m. in. na zajęciach kreatywnych wykonano domek dla owadów z wykorzystaniem narzędzi warsztatowych.
Na kołach informatycznych pracowali uczniowie w dalszym ciągu z zestawem BeCreo testując i wykorzystując wyświetlacz, generator dźwięku i inne czujniki; programowali roboty, czy projektowali z programie Tinkercad modele do wydruku 3d.
Maj
Maj to miesiąc, w którym mamy maja swoje świąto. W związku z tym uczniowie wykonywali dla swoich mam piękne prezenty z wykorzystaniem materiałów popchodzących z programu Laboratoria Przyszłości. Były to broszki, serca również drukowane przy pomocy drukarki 3d.
Czerwiec
Na zakończenie roku szkolnego przedszkolaki z naszej szkoły otrzymały drobne upominki w postaci figurek wydrukowanych w drukarce 3d zakupionej w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Słoniki sprawiły dużą radość naszym milusińskim.
ROK SZKOLNY 2023/2024
Październik 2023 r.
W nowym roku szkolnym w ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie naszej szkoły nadal korzystają z zakupionego sprzętu na kółkach zainteresowań, na lekcjach techniki czy informatyki.
Na zajęciach uczniowie używają drukarki 3d np. do wydruku okolicznościowych figurek – np. uczniowie kl. 1 pierwszej otrzymali wydrukowane sówki z okazji pasowania na ucznia.
Używany jest również skaner 3d w trybie stolika lub ręcznym. Uczniowie potrafią wydrukować modele 3d z dostępnych bibliotek, jak również projektują obiekty w programie Tnkercad.
Grudzień 2023 r.
Na lekcjach techniki korzysta się z narzędzi, materiałów eksploatacyjnych czy stołu warsztatowego zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości do wykonania różnych prac projektowych, z drewna, metalu, materiały włókiennicze.
Luty 2024 r.
Uczniowie klasy szóstej na zajęciach kółka zainteresowań „Świat programowania i robotyki” sterowali robotami Q-Scout zakupionymi w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Korzystali z różnych trybów sterowania oraz programowali roboty w aplikacji Robobloq.
Kwiecień 2024 r.
Wykorzystywany jest zestaw z mikrokontrolerem BeCreo przez uczniów na zajęciach techniki i informatyki. Uczniowie pracowali w aplikacji przechodząc najpierw kurs, który przygotowywał do szerszego wykorzystania zestawu.
ROK SZKOLNY 2024/2025
Październik 2024 r.
Klasa druga nie odpuszcza i po raz drugi bierze udział w ogólnopolskim, całorocznym projekcie : „Natalka i Antek w świecie wielkiej matematyki”.
Tak jak w ubiegłym roku szkolnym projekt jest podzielony na miesięczne moduły.
Zaczynamy od października i tym razem mierzymy się z matematyką w grach planszowych.
Czy matematyka łączy się z grami planszowymi?
Na to pytanie uczniowie szukali odpowiedzi podczas realizacji modułu. Oprócz burzy mózgów i szukania odpowiedzi na zadane pytanie uczniowie mierzyli się w zadaniach praktycznych polegających na rozegraniu partii w różnych grach planszowych. Ważnym elementem była rywalizacja i umiejętność przegrywania. W trakcie zabawy były rozmowy, co się liczy w grach, w które grają, od czego zależy wygrana.
Wnioski: w grach planszowych ważna jest umiejętność opracowania strategii, planowanie, ale też szczęście (jeśli do gry używamy kostki, to nie mamy większego wpływu na to, co wypadnie).
Dodatkowo w grach wykorzystane zostały pionki, które wydrukowane zostały w drukarce 3D w ramach programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości.
Efekt finalny to własnoręcznie przygotowane przez uczniów gry planszowe!