• Osobno, ale razem

     • Do grona otwartych zwolenników lekcji online dołączyli uczniowie klasy siódmej. Mimo pojawiających się od czasu do czasu utrudnień, systematycznie i niemal w komplecie uczestniczą we wszystkich tego typu spotkaniach.

      W końcu od dawna wiadomo, że razem raźniej, nawet na odległość :)

     • Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja!

     •  

      Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

      nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

      pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

      wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża,

      zdrowia w tak trudnym czasie oraz wszelkich potrzebnych łask

      od Zmartwychwstałego Pana Jezusa

       

      życzą: dyrektor, nauczyciele i pracownicy

      SP nr 2 im. św. St. Kostki w Trzebosi

     • Zda(o)lni Czwartacy

     • Z uwagi na zaistniałą sytuację zagrożenia koronawirusem nauka w szkole stała się niemożliwa, ale za to możliwe okazało się nauczanie zdalne. Wymaga ono od nas wszystkich, uczniów, nauczycieli, rodziców, większego zaangażowania w proces lekcyjny, ale najważniejsze, że wszyscy staramy się podołać wyzwaniu, korzystając z  różnorodnych form komunikacji.

      Czwartacy szczególnie polubili lekcje online. A pozostali uczniowie?

     • Bezpieczne surfowanie z Plikiem, Folderem i …

     • Panią Basią

      28 lutego uczniowie klas IV - VI wzięli czynny udział w przygotowanym przez Panią Basię miniprojekcie związanym z Dniem Bezpiecznego Internetu. Punktem wyjścia był  filmik z Plikiem i Folderem w rolach głównych. Potem uczestnicy rozwiązali jeszcze kilka „basigłówek” i stało się dla nich jasne, że po pierwsze: podczas surfowania w Internecie zawsze należy zachować ostrożność, a po drugie:  Internet NIGDY nie zastąpi rodziny i przyjaciół.

     • Walentynki, walentynki

     • 14 lutego "pełne ręce roboty" miał nasz etatowy Amor (Pani Kasia Niemiec) roznoszący pocztę walentynkową. Ale to dobrze, bo to oznacza, że choć czasem się czubimy, to jednak się lubimy. Lubimy i do tego potrafimy okazać wzajemną sympatię.

      W całej szkole próżno by szukać tego dnia osoby nieobdarowanej prezentem od serca. Warto natomiast poszukać, śledząc zdjęcia, gdzie Amor zgubił buty (podobno czeka nagroda).

     • Pełna kultura

     • 10 lutego do Rzeszowa na widowisko „W krainie króla lwa” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa wyruszyli uczniowie klas 0 - III, a dzień później  dzieci i młodzież na „Bajki” Ignacego Krasickiego (IV – VI) i „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza (VII – VIII).

      Wtorkowy wyjazd ze względów organizacyjnych, i ku uciesze uczniów, uzupełniony został dwugodzinnym pobytem w kręgielni. W ten sposób kultura słowa i kultura fizyczna doskonale się uzupełniły, zaspokajając oczekiwania i nauczycieli, i  młodzieży.

      Szczególne powody do radości miał czwartoklasista Filip Ryzner, któremu koleżanki i koledzy w porozumieniu z Paniami  przygotowali urodzinową niespodziankę.

     • Spotkanie z iluzjonistą

     • 7 lutego naszą szkołę odwiedził iluzjonista Ryszard Goclon. W godzinnym programie mistrz zaprezentował wiele sztuczek zręcznościowych: karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, latającymi kulami, metalowymi kółkami i sznureczkami. Swoje występy prowadzone w rytmie energetycznej muzyki dodatkowo ubarwiał humorystycznymi historyjkami, których bohaterami byli nasi koledzy i koleżanki zaproszeni na scenę.

      Miłym akcentem ze strony artysty było uchylenie rąbka tajemnicy zawodowej i pokazanie widowni mechanizmu tworzenia niektórych sztuczek. Pan Ryszard nie omieszkał przy tej okazji podkreślić, że jest to przede wszystkim efekt … długich, długich godzin ćwiczeń, do czego i nas zachęcał w odniesieniu do nauki.

     • Tańce, występy, konkursy …

     • Pierwszy dzień lutego upłynął nam pod znakiem zabawy choinkowej. Dla najmłodszych rozpoczęła się ona już w samo południe a prowadziła ją Pani Monika Nizioł, natomiast dla starszych klas trwała od 17.00 do 20.00 i tam DJ była Pani Irena Figiela. Obie Panie zadbały o moc atrakcji, dzięki czemu  imprezy były bardzo udane.

      Łącznikiem obu części był półtoragodzinny program artystyczny. Na początek zaprezentowali się przedszkolacy z pastorałkami oraz Natalka (kl. 7), Agata (kl. 4) i Tosia („0”) z utworami konkursowymi. Następnie sceną zawładnęli uczniowie klasy VII z baśniowym przesłaniem i Kolędnicy, którzy tym razem do okolędowania wybrali sobie Pannę Monikę :) Zwieńczeniem występów były dwie scenki w wykonaniu Kabaretu „Powrót do Młodości”. Dzięki takiemu doborowi repertuaru licznie zgromadzona publiczność miała pełen przekrój naszych scenicznych możliwości i pasji od przedszkolaków, przez dzieci i młodzież, po dorosłych.

      Niektórych tylko do końca nurtowały pytania: „Czy w poniedziałek na pewno idziemy do szkoły?", „Czy od 3 lutego nie rozpoczyna się dla nas wolne?” Ale skoro Pani Dyrektor twierdziła, że ferie już były, pozostało nam jej wierzyć i po niedzieli stawiliśmy się w pełnej gotowości do nauki.

     • Kolędowanie i …

     • okolędowanie w Świetlicy

      W ramach dobrosąsiedzkiej współpracy 31 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Świetlicy GOKiC w Kątach Rakszawskich. Oczywiście bardzo chętnie skorzystali z tej propozycji, wziąwszy pod uwagę wspaniałą atmosferę towarzyszącą ubiegłorocznemu spotkaniu.

      Tym razem społeczność Podlasu również nie zawiodła - wypełniona po brzegi sala „żyła” Koncertem, co bardzo pozytywnie wpływało na wszystkich występujących.

      W ten nastrój doskonale wpisali się nasi chłopcy z „Kolędą z Gwiazdą” i w towarzystwie Pana Józefa, wprowadzając do swojego widowiska zupełnie nowy (przygotowywany specjalnie na tę okazję) element – okolędowanie panny. Ryzyko się opłaciło – Kolędnicy zebrali gromkie brawa, a Panna Basia z uśmiechem na ustach w 110 % sprostała wyzwaniu.

      Nie mniej interesujące były występy pozostałych artystów, a wśród nich licznej grupy uczniów naszej szkoły przygotowanych pod okiem Pani Jadwigi Dołęgi sprawującej pieczę nad dziećmi i młodzieżą korzystającymi z zajęć świetlicowych.

     • „Wycenieni” i wypoczęci …

     • czyli Kolędnicy w Podegrodziu i w Krakowie

      25 stycznia nadszedł czas zmagań w 23. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Nasza „Kolęda z Gwiazdą” została tam „wyceniona” przez jury na III miejsce. BRAWO CHŁOPCY!

      Jeszcze tego samego dnia Kolędnicy przemieścili się do Krakowa, rozpoczynając wypoczynek od  pobytu w „Klockolandzie” i wieczornego spaceru po Rynku. Natomiast w niedzielę zaraz po mszy św. w kościele Mariackim, zakupie pamiątek i wysłuchaniu hejnału wszyscy udali się do długo wyczekiwanego Parku Wodnego. Kilkugodzinne korzystanie z atrakcji tego obiektu z pewnością było doskonałą rekompensatą za dotychczasowy trud włożony w pielęgnowanie tradycji kolędniczych.

      I tak upłynęły ferie, a od poniedziałku zajęcia w szkole i … ciąg dalszy kolędowania w środowisku lokalnym. Na początek odwiedziny (na zaproszenie Pani Elżbiety Nowak) społeczności SP nr 2 w Nienadówce.

     • Pracowite ferie Kolędników

     • 12 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” po raz kolejny zaprezentowali się na deskach MGOKSiR w Sokołowie Młp., a okazją ku temu był Gminny Koncert Kolęd.

      Kilka dni później, 16 stycznia, „Kolęda z Gwiazdą” z powodzeniem podbijała serca sokołowskich Seniorów przybyłych na tradycyjny Opłatek.

      Z kolei w Dniu Babci Kolędnicy odwiedzili Bank Spółdzielczy i Referat Oświatowy w Sokołowie Młp. oraz firmy „Greinplast” w Krasnem, „Albatros” w Trzebusce i „Styrobud” w Trzebosi https://www.facebook.com/styrobudbetoniarnie , zaś w Dniu Dziadka podopiecznych Domu Opieki Seniora „Leśniówka” w Turzy.

      Wygląda na to, że w przyszłym roku trasa zostanie powtórzona, bo wszędzie chłopcy otrzymali zaproszenie z kolejnym widowiskiem.

     • Matematyka w wersji świątecznej

     • Podczas kiedy my odpoczywaliśmy w czasie przerwy świątecznej, nasze matematyczki, Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga, sprawdzały zadania, które spłynęły do nich od uczestników szkolnego konkursu „Matematyczny Kalendarz Adwentowy” adresowanego do uczniów klas IV – VIII. Na wyniki wpływ miała przede wszystkim poprawność merytoryczna, ale nie bez znaczenia było również ozdobienie kart odpowiedzi świątecznymi elementami dekoracyjnymi.

      Zespołowo organizatorki wyróżniły czwartoklasistów za liczny udział w konkursie, natomiast Mistrzami poszczególnych klas pozostali:

      Wiktor Kudła (kl.IV)

      Wiktoria Cisło (kl.V)

      Maja Harsze-Miedzianko (kl.VI)

      Hubert Jodłowski (kl.VII)

       

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych :)

     • „Trzej Królowie przyjechali …”

     • Z kolędą w parafii

      W Święto Przemienienia Pańskiego „Kolęda z Gwiazdą” rozbrzmiewała najpierw w kaplicy na Podlesiu, a później w kościele parafialnym w Trzebosi.

      Występ we własnym środowisku zawsze jest nie lada wyzwaniem, ale i tym razem Kolędnicy świetnie sobie poradzili, czego najlepszym dowodem były gromkie brawa i pełne uznania komentarze dotyczące całego widowiska.

      Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania nie tylko chłopców i opiekuna zespołu, ale również wielu, wielu osób (rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i „przyjaciół Dwójki”), którym bardzo serdecznie dziękujemy i z którymi pragniemy dzielić się naszymi osiągnięciami.

      Tej radości nie byłoby również bez życzliwości Księdza Proboszcza i Parafian, którzy niemal rokrocznie od kilkunastu już lat goszczą nas u siebie. 

       

      Bóg Wam zapłać Księże Dobrodzieju za te kolynde

      I Wam także wszyscy Gospodorze i Gospodynie

      z Podlasu i z Trzebosi niech się tak stanie:

      W domu i na polu, w ogrodzie, na roli

      Jabłka, pszenica, owies, jarzyca …”

     • " ...z trzeboski krainy" do Sokołowa

     • „Kolędnicy z Dwójki” gośćmi podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp.

      Korzystając z zaproszenie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Pana Henryka Kraski, „Kolędnicy z Dwójki” mogli spełnić swoje marzenie i wreszcie pokazać się z nowoopracowanym widowiskiem pt. „Kolęda z Gwiazdą”. Stało się to  podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Młp., która odbyła się 30 grudnia https://www.youtube.com/watch?v=_JbFaGQA4ag.

      Dziarski występ siedmiu chłopców ubranych w tradycyjne dawne stroje, trzymających typowe kolędnicze rekwizyty, w tym ten najważniejszy – ruchomą gwiazdę z szopką, oraz wspomożonych gościnnie przez przygrywającego im na akordeonie Pana Józefa Bawora (organistę), spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych samorządowców, którzy dobrym słowem, słodyczami i datkami docenili nasz wkład w kultywowanie pięknej tradycji i w ten sposób promowanie naszej gminy nie tylko w powiecie, ale i na arenie ogólnopolskiej.

      W drodze powrotnej grupa spontanicznie zakolędowała jeszcze w pobliskim sklepie prowadzonym przez Państwa Joannę i Mariusza Osetków, spotykając się z nie mniej życzliwym przyjęciem.

     • Trzy plus jeden, czyli dobry …

     • a nawet bardzo dobry występ naszych

      W sobotę 21 grudnia reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych "Śpiewajcie i grajcie Mu ...", który odbył się w MGOKSiR w Sokołowie Młp.

      Przedszkolacy, czwartoklasistka Agata Biernat i siódmoklasistka Natalia Tęcza wyśpiewali trzy wyróżnienia w trzech różnych  kategoriach wiekowych, natomiast „Kolędnicy z Dwójki” w składzie: Jakub Cisek (kl. VII), Szymon Cisek (kl. VI) , Kacper Ostolski (kl. VI) , Kacper Jurek (kl. VI) , Kamil Dołęga (kl. III)  i Janek Ożóg  (kl. II) zdobyli I miejsce wśród zespołów.

      Biorąc pod uwagę, że w zmaganiach rywalizowało ponad 100 uczestników, którzy wykonali 59 utworów, występ naszych uczniów oceniamy nie jako dobry, ale bardzo dobry i serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!

     • Jest taki dzień …

     • W życiu społeczności szkolnej tym najpiękniejszym dniem jest ostatni dzień zajęć bezpośrednio poprzedzający przerwę świąteczną. Właśnie wtedy odbywają się u nas  Ogólnoszkolne Spotkanie Opłatkowe i klasowe Wigilie, podkreślające więzy łączące naszą „szkolną Rodzinę”.

       O uroczystą oprawę pierwszej części uroczystości zadbały Panie Renata Panek, Izabela Olszowa oraz Izabela Naja i dzieci z klas 0 – II. Nie zabrakło żłóbka, opłatka, choinki, pięknych życzeń, kolęd i pastorałek, a także nagród dla uczestników konkursu na kartkę bożonarodzeniową. Później, już w klasach, zasiedliśmy do Wigilii, by wkrótce znów spotkać się na sali gimnastycznej i wspólnie kolędować.

     • Blask światełek, zapach jedliny i pierniczków …

     • to niechybny znak , że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia

      W atmosferę zbliżających się wielkimi krokami Świąt wprowadził nas wystrój hollu i otwarty 16 grudnia Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy, który wypełniły przepiękne ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, stroiki i pachnące pierniczki.  Przedsięwzięcie udało się zorganizować dzięki koordynatorowi – Pani Kasi Niemiec, która do współpracy skutecznie zaangażowała uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

     • „Fizyka wszędzie styka”

     • W poniedziałek 9 grudnia uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w niecodziennej lekcji poprowadzonej przez Grupę Zaelektryzowani. Zajęcia wypełniły ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii. Uczestnikom najbardziej podobały się zabawy z ciekłym azotem, helem i wodorem oraz „Kolorowy test”, w którym z powodzeniem udział wzięły siostry, Agata z klasy IV i Oliwia z klasy V.

     • Historia na wyciągnięcie ręki

     • 5 grudnia uczniowie dwóch najstarszych klas uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Markowej koło Łańcuta. Pierwszym punktem programu były warsztaty w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II  wojny światowej, a następnie poznanie Muzeum z przewodnikiem i samodzielne zgłębianie trudnej historii osób z nim związanych, w tym patronów tego miejsca – rodziny Ulmów.

      Kilkugodzinna wyprawa zakończyła się zwiedzaniem Skansenu – Zagrody posiadającego w swych zbiorach zabytkowe budynki oraz narzędzia i urządzenia z okresu XIX i XX wieku. Zwiedzanie chałupy kmiecej, stajni, stodoły, chałupy biedniackiej oraz wiatraka-koźlaka, kuźni i muzeum pożarnictwa okazało się nie lada atrakcją dla wszystkich uczestników. Uwadze pani Beaty i niektórych chłopców nie uszły też rekwizyty kolędnicze takie jak turoń, lampa czy słomiane buty.