• Nasi gośćmi Radia Via

     • Docierające do nas pochlebne opinie na temat przedstawienia o św. Stanisławie Kostce, które prezentowaliśmy kilkakrotnie w naszym najbliższym środowisku, zachęciły nas do poszukania możliwości dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Tak zrodził się pomysł nagrania słuchowiska w Radiu Via, co z kolei zaowocowało zaproszeniem na 1 grudnia do audycji na żywo.

      Bardzo się cieszymy, że jako szkoła nosząca imię św. Stanisława Kostki mogliśmy przede wszystkim w nietuzinkowy sposób zaprezentować naszego Patrona, podzielić się informacjami na temat podejmowanych przez nas działań związanych z Rokiem Świętego Stanisława Kostki, ale również zaciekawić słuchaczy opowieścią o naszych pozostałych niecodziennych innowacjach.

      Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie większej grupy młodzieży (spośród której na szczególne wyróżnienie zasługują Kuba Modłkowski oraz Kuba Cisek) i jej opiekuna oraz wsparcie rodziców, nauczycieli i Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy.

      Po raz kolejny pokazaliśmy, że razem możemy wiele :)

     • Proszę Państwa oto Miś

     • Miś jest bardzo grzeczny dziś

      Właśnie taki Miś dwukrotnie odwiedził  naszych najmłodszych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Najpierw spotkał się z samymi przedszkolakami, a 26 listopada również z uczniami klas I - III, za każdym razem dostarczając baaardzo duuużo radości poprzez lekturę bajek i wspólną zabawę, a przede wszystkim szybko nawiązaną nić porozumienia. Zdjęcia mówią same za siebie ...

     • Czekoladowe szaleństwa

     •                

      23 listopada przedszkolacy oraz uczniowie klas I - III pod opieką swoich pań wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Fabryki Czekolady „Coco De Mer” w Rzeszowie, gdzie uczestnicząc w warsztatach poznali historię czekolady, ciekawostki dotyczące jej produkcji i maszyny wytwarzające te pyszności. Nie mniej radości sprawiły wszystkim uczestnikom prezentacja czekoladowej fontanny oraz degustacja połączona z odgadywaniem różnych nut smakowych występujących w czekoladzie. Jednak najwięcej pozytywnych emocji dostarczyło samodzielne wylewanie i zdobienie tabliczek czekoladowych, które następnie można było zabrać do domu. Na tym wrażenia się nie skończyły. W dalszej części dzieci obejrzały film pt. "Księżniczka i smok", a następnie ... spalały kalorie w sali zabaw.

       

      A podobno było co spalać :)

     • Bliskie spotkania ze Sztuką

     • Wycieczka dydaktyczna do GOK-u w Żołyni

      20 listopada uczniowie klas VI - VIII pod opieką Pań Joanny Wąs i Beaty Dzwonnik uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni, gdzie obejrzeli wystawę rysunku i malarstwa Franciszka Frączka "Słońcesława" z Żołyni. To bliskie spotkanie ze Sztuką urozmaicone zostało grą "Detektywi sztuki", która na dobre wciągnęła wszystkich do rywalizacji i zachęciła do wnikliwego przyglądania się dziełom oraz uważnego prześledzenia biogramu twórcy.

      Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników GOK-u w drugiej części wycieczki nie mniejszą atrakcją okazało się zwiedzanie kina od kulis oraz obejrzenie filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów", który został wyświetlony na specjalne zamówienie i tylko dla nas.

      W drodze powrotnej i uczniowie, i opiekunowie zgodnie stwierdzili, że taki wyjazd trzeba koniecznie powtórzyć.

     • Sto zadań na stulecie

     • Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Panie Matematyczki: Bożena Chorzępa, Magdalena Ożóg i Barbara Miazga przygotowały dla swoich podopiecznych konkursy pięknie łączące nauczaną przez nie dziedzinę wiedzy z tematyką patriotyczną. Klasy IV - V rozwiązywały krzyżówkę z hasłem: "100 matematycznych działań na 100-lecie Niepodległości", natomiast VI - VIII wyłaniały Mistrzów Rachunków dla Niepodległej Polski.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w te przedsięwzięcia.

     • Niezwykłe spotkanie z Patronem naszej szkoły

     • Peregrynacja relikwii oraz obrazu św. Stanisława Kostki

      Decyzją Konferencji Episkopatu Polski rok 2018 r. przeżywamy pod patronatem św. Stanisława Kostki. Ma to związek z 450. rocznicą śmierci młodego jezuity i synodem biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

      W celu popularyzacji postaci św. Stanisława Kostki i wartości, którymi święty się kierował, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zorganizowało peregrynację relikwii oraz obrazu św. Stanisława Kostki, który jest patronem KSM.

      W piątek 16 listopada relikwie przywędrowały do Kaplicy w Rakszawie-Kątach. Dla naszej szkolnej społeczności, której patronuje św. Stanisław Kostka, było to niezwykłe wydarzenie. Jak się wyraził katecheta ks. Tomasz: "Mamy Patrona na wyciągnięcie ręki, i w przenośni, i dosłownie". Nie zmarnowaliśmy tej okazji. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy św., a później każdy osobiście miał możliwość "przywitać się" ze świętym tak, jak podpowiadało mu serce.

      Spotkanie z Patronem zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły zaczynającego się od prośby: „Młodości naszej przyjacielu, bądź blisko nas ... ” Już tyle razy śpiewaliśmy te słowa, ale chyba nikt z nas nie przypuszczał, że spełnią się one w taki sposób. Tego dnia nasz święty Patron był wyjątkowo blisko nas.

     • Prawie MasterChef

     • O mocy drugiego śniadania

      Czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nauka to ciężka praca? Na pewno nie. A warto o tym pamiętać, bo każdy, kto ciężko pracuje, powinien się zdrowo odżywiać. Sprawne funkcjonowanie ucznia podczas pobytu w szkole zapewnia zdrowe, pełnowartościowe drugie śniadanie, bogate w składniki odżywcze, których brak może być nie tylko powodem kłopotów zdrowotnych, ale również problemów szkolnych. Jednak nie wszyscy młodzi ludzie zdają sobie z tego sprawę.

      Przedstawiona przez Panią Kasię Ziemlińską 6 listopada prezentacja na temat zdrowego odżywiania stała się punktem wyjścia do zorganizowanego dwa dni później dla uczniów klas starszych międzyklasowego konkursu kulinarnego polegającego na przygotowaniu wartościowego drugiego śniadania. Wszyscy uczestnicy bardzo poważnie potraktowali powyższe wyzwanie, stąd jury miało nie lada orzech do zgryzienia podczas wyłaniania zwycięzców. Ostatecznie oczy i podniebienia jury podbiły zestawy śniadaniowe czwarto- i ósmoklasistów. Podopieczni Pani Basi smak potraw podkreślili apetycznym hasłem, a wychowankowie Pani Beaty postawili na  elementy patriotyczne. Powyższy werdykt wszem i wobec został ogłoszony we wtorek 13 listopada, a zwycięzcy w nagrodę zostali obdarowani jabłuszkami.

      Grunt, że (chyba) do wszystkich dotarło, jak ważne jest drugie śniadanie, a szczególnie to przygotowywane i spożywane w towarzystwie koleżanek i kolegów. Naprawdę trudno przecenić rolę takiego posiłku.

     • Radosnego świętowania Niepodległości ciąg dalszy

     • Spotkanie z grupą Pasjonatów Ożywionej Historii

      Trzynastego listopada w samo południe uczestniczyliśmy w spotkaniu z Pasjonatami Ożywionej Historii z Rzeszowa, którzy powiedli nas drogami Polaków do Niepodległości. Barwna opowieść ubogacana była licznymi rekwizytami z okresu I wojny światowej i pokazem slajdów, a dzięki zaangażowaniu trzech naszych kolegów do krótkiej inscenizacji mogliśmy poczuć emocje towarzyszące uczestnikom omawianych wydarzeń i jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać najważniejsze z nich. Nie mniej wrażeń wywołał bezpośredni kontakt z bronią oraz innymi rekwizytami, a także przymierzanie mundurów.

      Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, w jakich cudownych czasach żyjemy i uświadomić sobie, jakie mamy obowiązki wobec naszych przodków. Polsko, życzymy Ci kolejnych stu lat w zdrowiu, jedności i pokoju!

     • "My to mamy szczęście ...

     • Że w tym momencie

      Żyć nam przyszło, w kraju nad Wisłą ...

      Nasz kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy,
      Ludzie uczynni, w sercach niewinni…… "

      My to naprawdę mamy szczęście, że żyjemy w wolnej Polsce, dlatego pełni wdzięczności dla tych, którzy nam tę wolność wywalczyli, często ofiarując to, co najcenniejsze - życie swoje i swoich najbliższych, 11 listopada z dumą uczestniczyliśmy w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych na terenie naszej gminy.

      Najpierw o godz. 9.00 nasz Poczet Sztandarowy w składzie: Konrad Gołębiowski, Aleksandra Cisek, Wiktoria Pokrzywa, Jakub Modłkowski, Julia Misztal i Gabriela Weremińska uczestniczył w mszy św. w Rakszawie - Kątach. Następnie delegacja nauczycieli na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą oraz w/w uczniowie wzięli udział w uroczystej mszy św. w kościele parafialnym w Trzebosi oraz przemarszu pod Kopiec Niepodległości i złożeniu kwiatów. Punktualnie o godzinie 12.00 wszyscy uczestnicy uroczyście odśpiewali hymn Polski. Z kolei w godzinach popołudniowych kilkoro naszych nauczycieli wybrało się na wspaniały Koncert Patriotyczny zorganizowany przez MGOKSiR w Sokołowie Młp.

      Ten szczególny dzień, ale i kilka poprzednich, z pewnością na zawsze zapadną w naszych sercach i umysłach.

     • Dwójka dla Niepodległej

     • Uroczysta akademia z okazji 100-lecia Niepodległości

      9 listopada w gronie społeczności szkolnej godnie uczciliśmy 1oo. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy dokładanie o godz. 11.11 od odśpiewania wszystkich czterech zwrotek hymnu Polski, przyłączając się w ten sposób do akcji "Rekord dla Niepodległej". O uroczystą oprawę akademii zadbała młodzież klas VI - VIII, która przygotowała bogaty i wzruszający montaż słowno-muzyczny zwieńczony utworem Leopolda Staffa "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą" w interpretacji Jakuba Modłkowskiego - tegorocznego finalisty Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego "Kiedy trzeba ...". Dopełnieniem świątecznej atmosfery było wykonanie zdjęcia zbiorowego na tle okolicznościowej dekoracji zdobiącej budynek naszej szkoły.

     • Rozśpiewana Dwójka

     • Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych, Partyzanckich i Legionowych

      Święto Niepodległości tuż, tuż. Widać to w naszej szkole na każdym kroku, a dzisiaj dodatkowo było jeszcze słychać, a to za sprawą zorganizowanego u nas po raz pierwszy Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych, Partyzanckich i Legionowych z udziałem Gościa Honorowego - Pana Józefa Bawora, mistrza akordeonu i keyborda.  Wszystkie klasy doskonale wykorzystały swoje przysłowiowe pięć minut, prezentując przygotowane pieśni oraz podkreślając swoją patriotyczną postawę odświętnymi strojami i rekwizytami.

      Mamy nadzieję, że tym przedsięwzięciem sprawiliśmy Dostojnej Jubilatce - naszej kochanej Ojczyźnie - wiele radości.

     • Woda dobra na wszystko

     • W ramach realizowanego przez klasy 0 - III programu "Zdrowo jem, więcej wiem" 30 października młodzi eksperci od "Wody - eliksiru życia" świeżo zdobytą wiedzą dzielili się z rówieśnikami oraz rodzicami,  częstując przy tym wodą mineralną i samodzielnie przygotowaną wodą smakową.

      Po takiej prezentacji i degustacji nie pozostaje nic innego jak na dobre porzucić wszelkie napoje kolorowe. 

     • Warto uczyć się na błędach, ... najlepiej na cudzych

     • Spektakl ukierunkowany na problem dopalaczy

      Problem dopalaczy i używek staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Wielu młodych ludzi oraz ich rodziców uważa, że istnieje on tylko w telewizji, ewentualnie gdzieś daleko i nigdy nie dotknie ich osobiście. Niestety, coraz więcej osób trafia do szpitala z objawami zatrucia, a pomimo walki z nielegalną sprzedażą środki te są coraz bardziej dostępne.

      Zaprezentowany uczniom klas IV - VIII spektakl "Zostań ze mną" w wykonaniu aktorów Teatru "Blaszany Bębenek" w dobitny sposób ukazał nam zgubne skutki zażycia dopalaczy oraz uświadomił jedną z przyczyn sięgania po nie przez młodzież.

      Głównym bohaterem był nastoletni Paweł, który wiódł normalne życie i któremu rodzice poprzez ciężką pracę zapewniali wszystko, co potrzebował. Chłopiec nie zawsze potrafił to docenić, a od nauki uciekał w telewizję i zabawę. Za namową otoczenia postanowił spróbować, czym są dopalacze. To sprawiło, że ten dzień skończył się inaczej niż wszystkie i odmienił życie pozostałych bohaterów.

      Przedstawienie obfitowało w humorystyczne sceny, dzięki którym mogliśmy wciągnąć się w odgrywaną historię, a nawet samemu uczestniczyć w spektaklu. Wszystko po to, by dotarło do nas najważniejsze: Nie tędy droga do prawdziwego szczęścia w życiu.

     • Szli święci przez Polskę ...

     • A wśród nich nasz Patron św. Stanisław Kostka

      Trwający jeszcze w polskim kościele Rok Świętego Stanisława Kostki jest dla nas - uczniów szkoły noszącej Jego imię - szczególną okazją do przybliżenia postaci tego świętego nieco szerszemu gronu odbiorców. Naszą inicjatywę chętnie poparł Proboszcz Parafii Trzeboś ks. Józef Fila i dzięki temu w niedzielę 28 października zaprezentowaliśmy nasz program i w kaplicy na Podlesiu, i w kościele parafialnym w Trzebosi.

      Ciekawa forma widowiska urozmaiconego recytacją, scenką, śpiewem i komentarzem spotkała się z ciepłym przyjęciem widowni, co utwierdziło nas w przekonaniu, że warto było podjąć się tego wyzwania.

      Należy  podkreślić, że w przedsięwzięcie zaangażowali się nie tylko uczniowie klasy VI i VIII oraz ich wychowawczynie - Pani Kasia i Pani Beata, ale również rodzice: Państwo Iwona i Jacek Ciskowie, Pan Tomasz Dec, Państwo Irena i Zygmunt Figielowie, oraz organista - Pan Józef Bawor. Osobistego wsparcia podczas występów udzieliła nam również Pani  Dyrektor Bożena Chorzępa.

      Wszystkim bardzo dziękujemy :)

     • W klasach młodszych w dzień piątkowy takie słyszało się rozmowy

     • Teatrzyk kukiełkowy z warzywami w roli głównej

      Niecodzienne wydarzenie przygotowali dla swoich młodszych oraz nieco starszych koleżanek i kolegów podopieczni Pani Mili i Pani Grażyny. Otóż podjęli się oni zaprezentowania w formie teatrzyku kukiełkowego wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".

      Było bardzo wesoło, kolorowo i smacznie, a wszystko po to, by pokazać, jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw. Dopełnieniem tego przekazu była degustacja zdrowych przekąsek, w którą zaangażowali się uczniowie klasy pierwszej oraz ich wychowawczyni, Pani Renia.

     • Wyróżnienie dla Jakuba

     • Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Kiedy trzeba ..."

      W piątek 26 października w sali widowiskowej MGOKSiR w Sokołowie Młp. odbył się X Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Kiedy trzeba ..." pod Patronatem Honorowym prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Rzadko na moich wargach", więc w repertuarze uczestników znalazły się wiersze polskich poetów poświęcone Ojczyźnie lub dla Ojczyzny związane tematycznie z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      Naszą szkołę godnie reprezentował ósmoklasista Jakub Modłkowski, recytując wiersz Leopolda Staffa "Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą". Zważywszy na bardzo wysoki poziom konkursu, cieszymy się bardzo z uzyskanego przez Kubę wyróżnienia.

      Brawo! Brawo! Brawo!

     • "Wyborna" Dwójka

     • 21 października nasza szkoła pełniła funkcję lokalu wyborczego, w którym urzędowała Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 Trzeboś - Podlas. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt do zaprezentowania się mieszkańcom gminy, szczególnie tym, dla których wybory były jedyną okazją do odwiedzenia naszej placówki.

      Mamy nadzieję, że wystrój szkoły, odzwierciedlający podejmowane przez nas inicjatywy związane m.in. z Rokiem Świętego Stanisława Kostki czy 100-leciem Niepodległości, był miłym dodatkiem do obywatelskiego obowiązku, jakim jest głosowanie.

     • Ten sukces miał wielu ojców

     • Do sukcesu organizacyjnego Finału Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!" bez wątpienia przyczynili się również uczniowie naszej szkoły, zarówno ci, którzy zaprezentowali się w części artystycznej, jak i ci,  którzy podjęli się konkursowych wyzwań i przygotowali ciekawe prace. Jednym i drugim bardzo dziękujemy.

       

      Oto nagrodzeni i zajęte przez nich miejsca:

       

      Hubert Prucnal, kl. VIII

      - I miejsce w kat. "Gra planszowa"

      Kacper Jurek, kl. V

      - II miejsce w kat. "Witraż"

      Wiktoria Cisło, kl. IV

      - wyróżnienie w kat. "Gra planszowa"

      Maksymilian Pokrzywa, kl. V

      - wyróżnienie w kat. "List"

      Oskar Ryzner, kl. V

      - wyróżnienie w kat. "Wywiad"

       

      Drodzy Laureaci, cieszymy się z Waszego sukcesu, a pozostałych uczniów zachęcamy do pójścia w Wasze ślady, wszak nasz Patron, św. Stanisław Kostka, właśnie tego nas uczy - wyznaczania sobie celów i śmiałego ich realizowania.

      Pamiętajcie: im większy trud, tym większa satysfakcja.

     • Piękny Finał

     • Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!"

       

      W piątek 19 października w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!" Na zaproszenie licznie odpowiedzieli laureaci zmagań konkursowych wraz z opiekunami oraz Pan Burmistrz Andrzej Ożóg, który razem z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą dokonywał wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały organizatorki - Monika Sidor, Katarzyna Niemiec i Beata Dzwonnik.

      Rozdanie nagród poprzedzone zostało krótką częścią artystyczną w wykonaniu przedstawicieli uczniów klasy VI i VIII, nawiązującą do pięknego życia św. Stanisława Kostki - doskonałego Patrona oraz wzoru również dla współczesnej młodzieży.

      Finał przedsięwzięcia nie byłby możliwy do realizacji w powyższej formie, gdyby nie hojni sponsorzy: Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Pan Andrzej Ożóg oraz Pan Bogdan Radomski - szef Firmy Styrobud z Trzebosi, którym jeszcze raz z serca dziękujemy.

      Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło będą wspominać to wydarzenie, przyświecające mu cele i panującą pogodną atmosferę oraz ... sesje fotograficzne w niepowtarzalnej scenerii.