• Trzeboś świętuje 101. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • 11 listopada przedstawiciele SP nr 2 w Trzebosi na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą uczestniczyli w uroczystej Mszy św. sprawowanej przez Ks. Proboszcza Józefa Filę w kościele parafialnym w Trzebosi. Nasza młodzież w składzie: Gabriela Weremińska, Julia Misztal, Gabriela Prucnal, Natalia Tęcza, Katarzyna Cisek, Mateusz Szuberla, Jakub Cisek pełniła honory w Poczcie Sztandarowym oraz w delegacji składającej kwiaty pod Kopcem Niepodległości, do którego przemaszerowaliśmy po nabożeństwie.

      Niecodziennym gościem  tegorocznych obchodów była córka śp. kpt. Zbigniewa Bielaka ps. Sław (1926 – 2019), naszego rodaka, który  służył w Armii Krajowej w okresie od lipca1942 do stycznia 1945 i który do końca swoich dni czuł się niezwykle związany ze swoją Małą Ojczyzną i pielęgnował pamięć o bohaterach, którym poświęcono trzeboski Kopiec.

      Dopełnieniem obchodów Święta Niepodległości było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego

     • Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Celebrowanie Narodowego Święta Niepodległości w gronie społeczności szkolnej odbyło się w piątek 8 listopada. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwał Pan Sławomir Sondej, współpracujący z Panią Izabelą Olszową i Panią Izabelą Piersiak. Spośród młodzieży zaangażowani zostali przede wszystkim szóstoklasiści, którzy zaprezentowali skłaniający do refleksji nad losami Ojczyzny dialog Babci i Dziadka z Wnukami ubogacony śpiewem pieśni legionowych oraz recytacją. Niezwykle wzruszającym momentem było również odśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11.11 i dzięki temu udział w akcji „Szkoła do hymnu!”, łączącej uczniów i nauczycieli z tysięcy placówek w kraju i za granicą.

      Spotkaniu towarzyszyła bardzo miła atmosfera, którą wszyscy uczestnicy chętnie podtrzymali, na koniec wspólnie powtarzając repertuar muzyczny wykorzystany w przedstawieniu.

     • Prokurator, piłki, certyfikaty ... czyli święto KEN na Podlesiu

     • Dzień Nauczyciela zgromadził na sali gimnastycznej gościa zaproszonego Pana Eugeniusza Pacynę, rodziców, nauczycieli i uczniów, będąc doskonałą okazją nie tylko do podziękowań dla wszystkich pracowników oświaty, ale również do przyjęcia pierwszaków w poczet uczniów SP nr 2 im. św. St. Kostki w Trzebosi.

      I to właśnie od tej części rozpoczęła się uroczysta akademia. Wychowankowie Pani Renaty od razu ustawili całą publiczność na baczność, czyniąc z niej świadków rozprawy sądowej przeciwko książce. O żartach nie było mowy, wystarczyło spojrzeć na mimikę i stroje Sędziego, Obrońcy czy nieustępliwego Prokuratora. Na szczęście udało się wybronić oskarżoną, co otwarło pierwszakom drogę do pasowania i złożenia uroczystego ślubowania na sztandar.

      Miłą niespodzianką okazała się dla nas w tym dniu wizyta Prezesa Oddziału ZNP w Sokołowie Młp. Pani Elżbiety Nowak, która na pamiątkę obchodzonej przez nas 2 października 10. rocznicy nadania szkole imienia przekazała zestaw kilkunastu piłek do uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych. Trudno o bardziej trafny prezent, co potwierdziły gromkie brawa.

      Kolejnym etapem  uroczystości  był występ trzecio- i drugoklasistów. To dzięki nim i ich reżyserowi, Pani Bogusi, wszyscy zgromadzeni otrzymali sporą dawkę humoru szkolnego. W tę wesołą atmosferę wpisał się również SU, obdarowując nauczycieli kwiatami oraz spersonalizowanymi certyfikatami i gadżetami. Z przywileju „rozdawania prezentów”  skorzystał także „Wódz Plemienia Mądrych Głów”, wręczając Nagrody Dyrektora SP nr 2 w Trzebosi.

     • Prawie wagary

     • 14 października sześcioosobowa ekipa młodzieży i dorosłych biorących „słowny” udział w przedstawieniu o św. Stanisławie Kostce skorzystała z możliwości profesjonalnego nagrania audycji w Radiu Via i w ten sposób utrwalenia wspaniałej rocznicy nadania imienia naszej szkole. Była to już kolejna wizyta „naszych” w tym zaprzyjaźnionym miejscu, więc i stres nieco mniejszy. A że i pogoda, i humory dopisywały, więc znalazł się czas również na lody i spacer po rzeszowskim deptaku .

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

     • Atrakcją poniedziałkowego poranka 7 października był przeprowadzony w naszej szkole przez Panią Basię Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W rolę egzaminatorów wcieliły się piątoklasistki Oliwka Harsze-Miedzianko, Wiktoria Cisło i Wiktoria Jodłowska, które sprawdzały „tabliczkową wiedzę” młodszych i starszych kolegów i koleżanek, a także dorosłych, w tym samej Pani Dyrektor. Nagrodą za bezbłędne odpowiedzi były specjalne plakietki. (Wszystkich, którzy są ciekawi, jak poszło Pani Dyrektor, odsyłamy do zdjęć, bowiem jest wśród nich fotografia przedstawiająca Ekspertów.) W oczekiwaniu na egzamin indywidualny poszczególne klasy „podróżowały razem z Agatką”, wykonując ciekawe zadania matematyczne i opracowując plakat promujący ŚDTM.  

      Czy można śpiewająco zdać tabliczkę mnożenia? Można, o czym przekonali nas podopieczni Pani Basi, którzy na koniec matematycznych zmagań zaprezentowali wesołą, wpadającą w ucho piosenkę.

      A oto wyniki rywalizacji międzyklasowej:

      • "Eksperci Tabliczki Mnożenia" - klasa IV
      • "Plakat promujący IX ŚDTM" - kl. VIII - 1. miejsce, kl. VII - 2. miejsce

      Brawo, brawo!

       

     • Zabiegana Dwójka

     • Sobotni poranek 5 października zgromadził przy ZS nr 2 w Nienadówce licznych fanów pomagania przez bieganie, w tym zacnych kibiców: Posła na Sejm RP Wojciecha Buczaka, Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp Andrzeja Ożoga, oraz Proboszcza parafii Nienadówka Jerzego Uchmana. Nie zawiodła również reprezentacja SP nr 2 w Trzebosi, która z roku na rok przyjeżdża coraz szerszym składem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli (i z własnym fotografem – Panią Basią), co niewątpliwie jest dużą zasługą aktywności naszego Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna – Pani Katarzyny Niemiec, współpracujących z organizatorami „Biegu dla Hospicjum”.

      Najważniejsza w tym wydarzeniu była pomoc dla podopiecznych rzeszowskiego hospicjum dziecięcego, ale bez wątpienia była to również doskonała sposobność do integracji środowiska rodzinnego, szkolnego i lokalnego. Miłym akcentem ze strony organizatorów i sponsorów okazały się również okolicznościowe medale wręczane każdemu uczestnikowi biegu.

      Tak trzymaj, Dwójko!

     • Piękny jubileusz trzeboskich szkół

     • Drugiego października wszystkie trzy trzeboskie szkoły podstawowe:

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej,

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki

      oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza  

      uczciły 10-lecie nadania imion i przekazania sztandarów.

      Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., którą pod przewodnictwem ks. Leszka Przybylskiego ze Zgromadzenia Księży Michalitów w Miejscu Piastowym sprawowali gospodarz parafii – ks. Józef Fila oraz wikariusz – ks. Mariusz Korbecki.  Swój szczególny udział w Eucharystii miały również nasze dzieci: Agata Biernat z kl. IV, która czytała modlitwę powszechną, i Anna Dec z kl. VI, uczestnicząca w procesji z darami.

      Dalsza część jubileuszu odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Trzebosi, gdzie w imieniu Pani Dyrektor SP nr 3 -  Genowefy Kraski, Pani Dyrektor SP nr 2 – Bożeny Chorzępy oraz swoim własnym, wszystkich gości uroczyście powitała Pani Dyrektor SP nr 1 Lucyna Korzenny. Oprócz w/w duchownych swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie dr Jolanta Wasilewska, Radni Powiatu Rzeszowskiego Stanisław Kula i Tadeusz Chmiel z małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Henryk Kraska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Sławomir Ożóg, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Sokołów Młp.: Teresa Surdyka, Zofia Marut, Marta Czerwonka, Anna Grzebyk, Maria Marut, Dyrektor MGOKSiR w Sokołowie Młp. Agata Dec, Kierownik Referatu Oświatowego Stanisław Jarosz, sołtys Trzebosi Podlasu Joanna Wiśniewska, Pani Stefania Kowalska – hafciarka sztandarów, Pan Stanisław Ożóg, Pani Sabina Woś – poetka związana z ziemią sokołowską, a także przedstawiciele Rad Rodziców.

      Centralną częścią wydarzenia były występy artystyczne, przybliżające sylwetki Patronów – św. Siostry Faustyny, św. Stanisława Kostki i bł. Bronisława Markiewicza, ubogacane śpiewem hymnów szkół oraz innych pieśni w wykonaniu zespołu „Kalinka”.

      Naszą szkołę dumnie reprezentowała i młodzież z klas VI - VIII , i dorośli zaangażowani w działalność artystyczną naszej placówki, pokazując, że XVI - wieczny Patron również dla współczesnej rodziny może być wspaniałym wzorem do wzrastaniu ku wartościom.

      Doskonałą nagrodą za trud i serce włożone w oprawę tej jakże ważnej, bo łączącej  lokalną społeczność, uroczystości, z pewnością były słowa uznania kierowane przez zaproszonych gości zarówno pod adresem pomysłodawców nadania szkołom imion - ks. Józefa Fili oraz ówczesnych Pań Dyrektorek: Genowefy Kraski, Anny Ożóg, Heleny Piróg, jak i współorganizatorów rocznicy, a także wykonawców części artystycznej.

     • "Na świętej Tekli ziemniaki będziem piekli"

     • Zgodnie z przysłowiem w okolicach św. Tekli nasi najmłodsi, czyli przedszkolacy i uczniowie klas I – III, korzystając z uroków wczesnej jesieni, spotkali się na szkolnym podwórku, by wspólnie  bawić się i degustować pieczone rarytasy, które w XVI w. z Ameryki Południowej do Europy przywieźli hiszpańscy marynarze, a do Polski trafiły za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Tak, tak, mowa o ziemniakach, które pogromca Turków spod Wiednia przysłał królowej Marysieńce jako … osobliwość cesarskich ogrodów.

      To właśnie z nimi związane było to, obchodzone przez nas w tym roku 26 września, wesołe, integrujące święto, podczas którego powodów do radości nie zabrakło ani dzieciom, ani dorosłym. Najmłodsi rywalizowali w konkursach: „Najdziwniejszy ziemniaczany stwór”, „Portret ziemniaczanego króla i królowej” oraz zabawach zręcznościowych, natomiast Panie: Grażyna, Mila, Iza, Bogusia, Renata, Agata i Monika w konkurencjach na najdłuższą ziemniaczaną obierkę oraz największą ilość chipsów uzyskanych z jednego ziemniaka.

      Na szczęście wszystkie „ziemniaczane bitwy” zakończyły się pokojowo, wspólną degustacją pieczonych kiełbasek i … ziemniaków.

     • Pamięć o Nich - naszym obowiązkiem

     • W czwartek 19 września podopieczni Pani Katarzyny Niemiec wzięli udział w XV Patriotycznej Drodze Krzyżowej poświęconej pamięci pomordowanych w turzańskim lesie. Nasi siódmoklasiści włączyli się w prowadzone przez młodzież modlitwy i rozważania, mieli także swój udział w niesieniu krzyża. Refleksje uczestników pogłębiła autorska prezentacja wierszy Pani Sabiny Woś.

      Ta lekcja patriotyzmu z pewnością na długo utkwi w ich pamięci.

     • Święto Patrona

     • Przypadający 18 września Dzień Patrona uczciliśmy Mszą św. sprawowaną przez naszego katechetę, ks. Mariusza, oraz uroczystą akademią, podczas której program słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IV i wspierający ich siódmoklasiści. Na koniec odpowiedzialne za oprawę artystyczną Panie Kasia, Monika i Beata zaprosiły wszystkich na prezentację multimedialną o św. Stanisławie Kostce – młodzieńcu z Rostkowa, który „nie kalkulował, tylko zaryzykował i odważył się żyć bardziej.”

      Teraz kolej na nas!

     • Polskość jest w nas

     • W niedzielę 15 września delegacja naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą i Pocztem Sztandarowym uczestniczyła we Mszy Św. Polowej celebrowanej przez Ks. Bpa Seniora Kazimierza Górnego nad grobami pomordowanych przez NKWD w 1944 w Turzy. W dalszej części obchodów tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat odczytano Apel Pamięci, oddano Salwę Honorową i złożono wieńce.

      Udział w tych corocznych uroczystościach poczytujemy sobie jako zaszczyt, a jednocześnie hołd pamięci tragicznie poległym.

     • Witaj nasza dobra szkoło!

     • 2 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Zmotywowani dobrym słowem przez ks. Mariusza i Panią Dyrektor Bożenę Chorzępę już dzisiaj w ekspresowym tempie powtórzyliśmy materiał z historii, języka polskiego, przyrody i muzyki. Było to możliwe dzięki oprawie uroczystości, którą pod czujnym okiem Pani Basi przygotowali uczniowie klasy piątej. Natomiast od jutra, już nieco wolniej, ale równie sumiennie, zabieramy się do pracy w 45-minutowym systemie lekcyjnym.

      Niech to będzie dla nas wszystkich dobry, owocny czas.

     • Miłe dobrego początki

     • Chyba po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego obchodziliśmy we środę, ale  z pewnością dla wszystkich była to miła niespodzianka już u progu wakacji.

      Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą sprawowaną przez ks. Tomasza. Dalsze ceremonie odbyły się na sali gimnastycznej, a złożyły się na nie przejęcie sztandaru przez nowy Poczet Sztandarowy oraz złożenie ślubowań przez nową RSU i absolwentów. Kolejnym punktem programu było wręczenie świadectw i nagród uczniom wyróżniającym się pod względem nauki i zachowania oraz listów gratulacyjnych ich rodzicom, a następnie pisemnych podziękowań rodzicom wspierającym działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły w r. szk. 2018/2019.

      Teraz czas relaksu, zatem: Wspaniałego wypoczynku i do siego roku! (szkolnego)

     • Pierwsze odloty

     • Po dwóch kolejnych latach, kiedy to z grona naszych uczniów nie ubywał żaden rocznik, nadszedł nieunikniony czas pożegnań z pierwszymi absolwentami na nowo utworzonej ośmioklasowej szkoły podstawowej.

      Uroczystość znalazła swoje odrębne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych, a do jej szczególnej oprawy przyczynili się uczniowie klas VI-VIII z wychowawcami oraz rodzice młodzieży z klasy VIII. Był to czas podziękowań i wspomnień ze strony ósmoklasistów, ich młodszych koleżanek i kolegów, rodziców, wychowawczyni  i Pani Dyrektor, ale również okazja do wręczenia specjalnych dyplomów i nagród uczniom kończącym szkołę a przez wiele lat mocno udzielającym się w SU, Poczcie Sztandarowym, SKO, SKS-ie i „Kolędnikach z Dwójki”. Dyplomy z wyrazami podziękowań otrzymali również rodzice absolwentów szczególnie zaangażowani w życie naszej szkolnej społeczności.

       Łzy szczęścia mieszały się z łzami radości, ale na koniec wszystko dosłownie i w przenośni osłodził wspaniały tort wręczony przez Kubę i Huberta na ręce Pani Dyrektor.

      Koro, Olu, Kondziu, Kubo, Wiki, Berciku, Mati, powodzenia i do zobaczenia w dorosłym życiu!

     • Niedziela z Dwójką

     • 9 czerwca już po raz piąty zaprosiliśmy miejscową społeczność i sympatyków naszej szkoły na Piknik Rodzinny. Frekwencja jak zwykle dopisała, a wśród gości specjalnych pojawili się Państwo Danuta i Tadeusz Chmielowie, Pani Joanna Wiśniewska, Pani Agnieszka Rzepka oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg.

      Podczas kilkugodzinnego świętowania zaoferowaliśmy m.in. bogatą część artystyczną w wykonaniu przedszkolaków, klas I-III, dziewcząt z grupy tanecznej oraz Kabaretu „Powrót do Młodości”, który oprócz wizyty Janiny i Wieśka u córki w mieście zainscenizował „Rzepkę” Julina Tuwima. Niemałą uwagę dużych i małych przykuł niecodzienny pokaz sprzętu i umiejętności strażackich zaprezentowany przez Pana Zbigniewa Sowę i druhów. Wśród pozostałych atrakcji nie zabrakło również przejażdżki na kucyku, malowania twarzy, zabaw na tzw. dmuchańcach oraz „prawie sportowych” rodzinnych konkurencji zwieńczonych dekoracją medalową.

      Całkowitą i do tego trafną nowością okazały się „Kostki z niespodzianką” . Dzięki ofiarności wielu firm oraz zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim przewodniczącej Rady Rodziców Pani Renaty Nowak, wszyscy uczestnicy tej zabawy odchodzili z wartościowymi nagrodami.

      Tak długie świętowanie oczywiście nie byłoby możliwe gdyby nie kulinarne zaplecze, o które zadbali chętni rodzice. To dzięki nim można było posilić się kiełbaską z grilla, a słone i słodkie wypieki przeplatać lodami oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

      Niestety, wszystko co miłe, szybko się kończy. Tak było też z naszym Piknikiem zakończonym w blasku zachodzącego słońca.

     • Góry nasze, góry

     • Dwa ostatnie dni maja wszyscy chętni z klas IV – VIII pod opieką Pań Kasi, Reni i Beaty spędzili na wycieczce do Zakopanego pilotowanej przez Pana Alka.

      W czwartek musieliśmy na dobre zaprzyjaźnić się z pelerynami przeciwdeszczowymi, ale to nie przeszkodziło nam poznać tajniki rzeki warkoczowej i otoczaków czy wyjechać kolejką na Gubałówkę i zrobić zakupy na straganach. Nie zrezygnowaliśmy również z wizyty na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku ani spaceru po Krupówkach.

      Po długim wieczorze i krótkiej nocy w piątek najpierw odwiedziliśmy izbę regionalną p. Gąsienicy (gawęda góralska dotycząca kultury góralskiej, stroju, muzyki, pasterstwa, zbójnictwa, zwyczajów, historii turystyki, przyrody tatrzańskiej, pokaz slajdów, gra na instrumentach), a następnie  już bez kolorowych pelerynek ruszyliśmy na 3-godzinną trasę: Wierch Poroniec - Polana Rusinowa - Wiktorówki (sanktuarium) - Zazadnia .

      Wprawdzie Tatry nie odsłoniły przed nami w pełni swych uroków i widoków, ale nie od dziś wiadomo, że na wycieczkach najważniejsza jest pogoda ducha, a tej nikomu nie brakowało.

     • Wrodzony dar oraz chęci Kamila i Kuby

     • Zorganizowany pod koniec maja przez szkolną bibliotekarkę Panią Emilię Szeligę konkurs czytelniczy polegał na publicznej głosowej interpretacji wybranego fragmentu tekstu prozatorskiego.

      Zaszczytne tytuły Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymali Kamil Dołęga (kl. II) w kat. klas młodszych oraz Jakub Modłkowski (kl. VIII) w kat. klas starszych.

      Listę Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania uzupełnili Martyna Szuberla (kl. I), Wiktor Kudła (kl. III) oraz Wiktoria Cisło (kl. IV), natomiast Gabrieli Weremińskiej (kl. VI) i Aleksandrze Cisek (kl. VIII) jury przyznało odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

     • W sąsiednich wioskach deszcz, a u nas ...

     • Konkurs w plenerze

      W czwartek 23 maja odbyła się u nas III edycja Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Z królową nauk na łonie natury”. Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa aura i niekorzystne prognozy na kolejne dni stawiały pod znakiem zapytania rywalizację w terenie, na szczęcie natura okazała się łaskawa i wszystko przebiegło wg planu „A”. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonali Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Kwiecień, którzy następnie towarzyszyli uczestnikom w drodze na poszczególne stanowiska.

      Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia wszystkie zadania opierały się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy szkolnej. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie, którzy oprócz nagród indywidualnych otrzymali pamiątkową statuetkę. Miejsce drugie wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół w Trzebosi, a trzecie z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie. Gratulujemy!

      Brawa również dla organizatorów (szczególne dla Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Basi Miazgi) za sprawny przebieg rywalizacji, miłą atmosferę i troskę o to, aby żaden z uczestników nie wyjechał od nas z pustymi rękami ani z pustym brzuchem :)

     • Sukces Kacpra Ostolskiego

     • 10 maja 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VIII edycji powiatowego konkursu plastycznego dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych „Wielkanoc 2019”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy płaskiej o  tematach do wyboru: „Pisanka Wielkanocna” i „Wielkanocny Koszyczek” lub pracy przestrzennej w formie kurek, jajek, zajączków, koszyczków, baranków, serwetek. Z  przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Kacper Ostolski z klasy 5 (podopieczny p. Joanny Wąs), otrzymał Nagrodę w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Majowe święta

     • Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła sie w naszej szkole 30 kwietnia. Piękny montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IV i V przygotowani przez p. Monikę Sidor. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tej patriotycznej uroczystości.