• "Kolędnicy z Dwójki" poddali się ...

     • ... ocenie jury

      Tym razem "Kolędnicy z Dwójki" poddali się ... ocenie jury XXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Jasełkowych, który odbył się w niedzielę 21 stycznia w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej. "Kolędą z Rajem" nasza wspaniała szóstka wywalczyła II miejsce i Nagrodę Finansową w wysokości 200 zł.

      Brawo, brawo!!!

     • Gościnne występy

     • "Wieczór z Kolędą" w Świetlicy w Kątach Rakszawskich

       

      19 stycznia "Kolędnicy z Dwójki" wystąpili podczas organizowanego przez GOKiC w Rakszawie i Świetlicę GOKiC w Kątach Rakszawskich "Wieczoru z Kolędą". Zaprezentowane przez naszych chłopców widowisko pt. "Kolęda z Rajem"  wzbudziło duże zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności, która nie tylko podziwiała stroje, rekwizyty i grę aktorską, ale też żywo reagowała na humorystyczne dialogi Adama i Ewy oraz harce Diabełka.

      Bardzo dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie :)

      Warto podkreślić, że nie był to jedyny występ uczniów naszej szkoły podczas tego nastrojowego Wieczoru. Z barwnym programem kolędniczym pokazała się również kilkunastoosobowa grupa dzieci przygotowana przez instruktora miejscowej Świetlicy, p. Jadzię.

      Gratulujemy wszystkim aktorom!

     • Na straży tradycji kolędniczych

     • 10 stycznia zapukaliśmy do położonych głównie na terenie gminy Sokołów Młp kilku firm oraz instytucji i zaprezentowaliśmy "Kolędę z Rajem" w wykonaniu "Kolędników z Dwójki" oraz pastorałki śpiewane przez dziewczęta z klasy piątej.

      Wszyscy Gospodarze przyjęli nas bardzo mile, wykazując się niezwykłą gościnnością i hojnością, za które z serca DZIĘKUJEMY :)

     • "Jest taki dzień ..."

     • Spotkanie opłatkowe 

       

      W naszej szkolnej społeczności takim niezwykłym dniem jest ostatni spędzony w szkole dzień grudnia. Tak było i 22 grudnia 2017 roku, kiedy to wszyscy spotkaliśmy się na głównym korytarzu i w atmosferę zbliżających się świąt wprowadzili nas Jakub i Wiktoria z klasy VII, przedszkolacy, trzecioklasiści i dziewczęta z klasy V. Najpierw obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie  "Dziewczynki z zapałkami" oraz wysłuchaliśmy kolęd w wersji wokalnej i instrumentalnej, a następnie łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Dopełnieniem tej części spotkania były wigilie klasowe, na których królowały pierogi i barszcz z uszkami oraz inne świąteczne przysmaki.

      A już za dwa dni radością z Narodzenia Bożego Dzieciątka będziemy się dzielić  w gronie naszych rodzin. Wesołych świąt!

     • Inwazja płazów?

     • Spokojnie, to tylko żywa lekcja przyrody

      Dzięki miłośnikowi zwierząt, który w połowie grudnia odwiedził naszą szkołę, znacznie ubogaciliśmy swoją wiedzę na temat płazów żyjących w Polsce. Ciekawym doświadczeniem była możliwość obejrzenia z bliska niektórych z nich, np. żaby, ropuchy, traszki czy salamandry plamistej, poznania ciekawostek o ich trybie życia i odżywianiu, a nawet o reagowaniu na stres.

      Było wesoło i pouczająco.

     • Koncertowe mikołajki

     •  

      Tegoroczne mikołajki uczniowie kl. I - IV spędzili w Jasionce, uczestnicząc w koncercie Majki Jeżowskiej. O dłuższym siedzeniu w wygodnych fotelach nie było mowy, gdyż wokalistka skutecznie angażowała wszystkich do udziału w zabawie, co wiązało się z niemałym wysiłkiem fizycznym. Co prawda naszej grupie nie udało się przykuć uwagi artystki i wywalczyć w ten sposób nagrody, ale i tak wszyscy byli bardzo zadowoleni.

      Dodatkowa atrakcja czekała na dzieci po powrocie, bowiem szkołę odwiedził św. Mikołaj. Tym razem jednak osobiście obdarował prezentami tylko przedszkolaków, zaś w kontaktach z uczniami kl. I - VII wyręczyli go pomocnicy. Najważniejsze, że o nikim nie zapomniał.

     • Najmilsza przytulanka i najlepszy przyjaciel (nie tylko dzieci)

     • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

       

      25 listopada obchodzony jest  Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji opiekunka szkolnej biblioteki - p. Mila już w piątek przygotowała dla najmłodszych wiele atrakcji. Motywem przewodnim wszystkich piosenek, zabaw i konkursów był oczywiście Miś, który i małym, i całkiem dużym uczestnikom spotkania dostarczył pozytywnej energii.

      Ten dzień był również wyśmienitą okazją do tego, by swego pluszowego przyjaciela przynieść do szkoły i pokazać innym. Z tej możliwości skorzystały nie tylko dzieci :)

     • Jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę

     • Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

      Atmosferę Święta Niepodległości odczuwaliśmy także dzisiaj, 13 listopada. Tym razem zadbała o to  przybyła do naszej szkoły grupa rekonstrukcyjna, która zaprezentowała program "Ku Niepodległej". Dużym walorem tej żywej lekcji historii, oprócz utrwalenia najważniejszych dla Polski dat, postaci i wydarzeń z okresu 1795 - 1918, było angażowanie uczniów do improwizowanych  scenek z obozowego życia powstańców i żołnierzy, a także umożliwienie wszystkim chętnym przymierzenia strojów z epoki oraz bezpośredniego kontaktu z kolekcją replik broni używanych w omawianym okresie.

     • Dla Niepodległej

     • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

      99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy akademią, podczas której uczniowie klas V-VII przybliżyli nam "drogę wiodącą Polaków do wolności".

      Prosty sposób narracji połączony ze śpiewem pieśni legionowych i krótkimi scenkami z ówczesnego życia ubogaciły nawiązujące do epoki stroje, autentyczne rekwizyty z 1914 roku oraz nastrojowa scenografia.

       

      Za dostarczenie pięknych patriotycznych przeżyć dziękujemy i wykonawcom, i organizatorom uroczystości - p. Sławomirowi Sondejowi oraz p. Beacie Dzwonnik.

     • Smacznie, zdrowo, kolorowo

     • Zdrowo jemy i rośniemy

      18 października uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jemy i rośniemy” mającym na celu poznanie i utrwalenie zasad  zdrowego trybu życia zgodnie z aktualnie obowiązującą piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Podkreślając właściwe nawyki higieniczne, młodzi dietetycy przygotowali pod czujnym okiem Pani Ani pyszne, zdrowe, kolorowe szaszłyki z owoców i warzyw. Ponadto wykonali piramidę zdrowego stylu życia i samodzielnie określali, które produkty są zdrowe i wartościowe, a których należy unikać.

      Można śmiało powiedzieć, że zadania wykonali doskonale :)

     • Trening czyni mistrzem

     • Ćwiczymy resuscytację krążeniowo-oddechową

      Kierując się myślą, że trening czyni mistrzem, po raz kolejny doskonaliliśmy umiejętność przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Podczas trwającej 30 minut ogólnoszkolnej akcji przeprowadzonej 16 października pod czujnym okiem organizatorki, p. Renaty Panek, każdy z nas miał wielokrotnie możliwość sprawdzenia się w działaniu i nabycia wprawy niezbędnej w udzielaniu pierwszej pomocy.

      Wszystko po to, byśmy w razie rzeczywistej potrzeby nie bali się pomagać i wiedzieli,  jak to robić bez narażania własnego zdrowia i życia.

     • Chcieć to móc - p. Kasia, Konrad i Hubert wiedzą o tym najlepiej

     • Udział w akcji charytatywnej "BIEGNIEMY DLA HOSPICJUM"

      14 października przedstawiciele naszej szkoły w składzie p. Katarzyna Niemiec, Konrad Gołębiowski i Hubert Prucnal wzięli udział w organizowanej przez ZS nr 1 Nienadówka i ZS nr 2 Nienadówka akcji charytatywnej "BIEGNIEMY DLA HOSPICJUM". W ten sposób przede wszystkim wsparli finansowo podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie, ale przy okazji sprawdzili też własną kondycję.

      Dla wielu uczestników (w tym dla naszej p. Kasi) kluczowym elementem w pokonaniu 6-kilometrowego odcinka trasy przełajowej okazała się silna motywacja.

      Jesteśmy z Was dumni!

     • Dobrych życzeń nigdy za wiele

     • Świętujemy Dzień Edukacji Narodowej

      Uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole w piątek, 13 października. Nad przebiegiem całej uroczystości czuwały przede wszystkim p. Magdalena Ożóg oraz p. Izabela Olszowa wraz ze swoimi wychowankami, tj. klasą IV i VI. W oprawę artystyczną włączyli się także trzecioklasiści w rolach nauczycieli SP nr 2 w Trzebosi oraz chórek dziewcząt z klasy piątej. Było naprawdę wesoło. :)

      Nie zabrakło też oczywiście szczerych życzeń i podziękowań  za wiedzę i serce, wyrażonych słowem, gestem i piękną laurką, oraz bezcennego wzruszenia na twarzach pedagogów. 

     • Bezpieczeństwo przede wszystkim

     • Spotkanie z policjantami

      Głównym celem wizyty miejscowych policjantów w naszej szkole 4 października było przypomnienie najmłodszym podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze, w domu i w szkole. Dzieci z wielką uwagą słuchały wszystkich wskazówek i chętnie odpowiadały na pytania oraz demonstrowały właściwe zachowania w sytuacji zagrożenia. Na zakończenie otrzymały opaski odblaskowe i mogły przymierzyć czapkę policyjną oraz ... kajdanki

      Po takim spotkaniu z pewnością zrodzi się niejedno powołanie do służby mundurowej.

     • "Tylko osioł nie czyta"

     • Światowy Dzień Głośnego Czytania

      Dwudziesty dziewiąty września był również Światowym Dniem Głośnego Czytania. Nad tym przedsięwzięciem czuwała szkolna bibliotekarka, pani Mila.

      Uczniowie klas starszych słuchali wzorowego czytania literatury pięknej w wykonaniu swoich polonistek i anglistki, natomiast najmłodsi zebrali się w udekorowanej książkami sali gimnastycznej, gdzie baśniowe przygody bohaterów prezentowały im p.Mila, p. Renia i p.Kasia.

      Uwadze wszystkich uczniów nie uszło z pewnością wyeksponowane na gazetce hasło "Tylko osioł nie czyta", jest więc nadzieja, że chwile spędzone na wspólnej lekturze na dobre rozbudzą ich apetyty na czytanie.

     • A jak u nas z tabliczką mnożenia?

     • VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

      29 września wszyscy uczniowie klas III - VII aktywnie uczestniczyli w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Skutecznie zachęciły ich do tego pani dyrektor Bożena Chorzępa, ucząca matematyki w klasach V - VII, oraz pani Magda, matematyczka czwartoklasistów i główna orgaznizatorka przedsięwzięcia. Swój wkład wniosła również pani Basia, pomagając w przeprowadzeniu rywalizacji  i dokumentując  jej przebieg w formie zdjęć.

      Znajomość i biegłość w dziedzinie mnożenia i dzielenia w zakresie 100 sprawdzana była tego dnia na wiele sposobów.  Większości szczególnie  podobało wcielanie się w rolę nauczyciela i  przepytywanie klasy, ale byli i tacy, którzy preferowali tradycyjną pisemną formę zadań.

      Najlepsi uczniowie z klas III - V otrzymali  odznaki „Ekspert Tabliczki Mnożenia”, a starsi Certyfikat zdanego egzaminu z tabliczki mnożenia i tym samym tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.

     • Miły początek jesieni ...

     • Święto Chłopców i Święto Pieczonego Ziemniaka

      27 września w godzinach popołudniowo-wieczornych uczniowie klas starszych świętowali Dzień Chłopaka. Z tej okazji SU zorganizował dyskotekę, a opiekunka samorządu, p. Kasia, zadbała o niecodzienne konkursy. I tak nasi chłopcy dzielnie rywalizowali o zaszczytne tytuły w następujących kategoriach: "Kwaśny uśmiech", "Kuchcik amator", "Dobry smak i zapach", "Upiększacz urody", "Syreni śpiew". W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, słodkości i ... gromkie brawa od koleżanek.

      Natomiast 28 września nasi najmłodsi obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Zgodnie z nazwą wszystko kręciło się wokół "solenizanta", który nieodłącznie towarzyszył wszystkim konkurencjom przygotowanym przez p. Renię, dostarczając radości i dzieciom, i dorosłym, a na koniec ... ucieszył podniebienia uczestników. 

     • "Czym skorupka za młodu nasiąknie ..."

     • Europejski Dzień Języków Obcych

      26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.

      Klasy 4 - 7 wzięły udział w przygotowanej przez p. Kasię (anglistkę) rywalizacji opartej na wiedzy ogólnej o świecie. Wymagało to m.in. wykazania się znajomością stolic i flag poszczególnych państw świata, muzyki z różnych krajów oraz wskazywania nazw prezentowanych języków. Nie zabrakło też pytań dotyczących najstarszych brytyjskich uniwersytetów oraz ciekawostek o języku angielskim.

      W akcję wciągnięci zostali również pierwszoklasiści, którzy przy dźwiękach angielskich piosenek pięknie kolorowali "the Union Jack", czyli flagę brytyjską.

     • Pamięci więźniów obozu NKWD w Trzebusce

     • Patriotyczna Droga Krzyżowa Małego Katynia Ziemi Rzeszowskiej

      W czwartek 21 września siódmoklasiści pod opieką wychowawczyni, p. Beaty Dzwonnik, wzięli udział w XIII Patriotycznej Drodze Krzyżowej Małego Katynia Ziemi Rzeszowskiej prowadzonej przez młodzież gimnazjalną naszej gminy. Z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe nabożeństwo odbyło sie w kościele parafialnym w Trzebusce.

      Prezentowane rozważania poszczególnych stacji drogi Chrystusa na Golgotę połączone z modlitewną refleksją i przypomnieniem zdarzeń historycznych związanych ze zbrodnią popełnioną przez NKWD w 1944 roku na żołnierzach AK z pewnością poruszyły serca i umysły wszystkich uczestników.

      Dziękujemy organizatorom za włączenie nas w to piękne modlitewno-patriotyczne przedsięwzięcie.