• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      11. edycja akcji (ŚDTM 2021) odbyła się w naszej szkole pierwszego oraz czwartego października 2021.

      W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie również z oddziału przedszkolnego. Pierwszego dnia młodsi wykonywali ciekawe karty pracy – malowanki, wykreślanki, labirynty, uczniowie starszych klas uzupełniali losy z tabliczką mnożenia, pracowali na tablicach interaktywnych, bawili się w na terenie szkoły, rozwiązując zadania, grali w matematyczne gry np. karciane, rozwiązywali łamigłówki. Natomiast4 października wyruszyły na teren szkoły Patrole Egzaminacyjne (Egzaminatorami byli uczniowie), które przepytywały wszystkich z tabliczki mnożenia, również dorosłych. Nagrodą za poprawną odpowiedź był słodki cukierek.

     • Święto Muzyki

     • Dnia pierwszego października na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto to jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej od 1975, kiedy to Yehudi Menuhin – ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO ustanowił obchody tego dnia. Celem tego święta jest ukazanie wyjątkowości muzyki i walorów, jakie ze sobą niesie oraz promocja muzyków, tych doświadczonych, jak i debiutantów.

      Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi  przynieśli instrumenty muzyczne, które rozbrzmiewały podczas przerw, umilając nam czas. Głównym punktem obchodów tego dnia była akademia przygotowana przez muzyków naszej szkoły. Była to okazja, aby zobaczyć, poczuć, a przede wszystkim usłyszeć muzykę.

      Mieliśmy okazję posłuchać zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. Zaśpiewali dla nas: Maksymilian Baran piosenkę Fasolek pt. „Wujcio wariatuńcio”, Jagoda Stafa piosenkę pt. „Koronkowa lambada”, Diana Jagusztyn piosenkę pochodzącą z bajki „Księżniczka i żabka” pod tytułem „Prawie udało się” oraz grupa przedszkolna, wykonując piosenki pod tytułem „Pieski małe dwa” i „Jestem małym przedszkolakiem”. Natomiast swoje umiejętności gry na instrumentach zaprezentowali: Antonina Ożóg – grając na skrzypcach, Jan Ożóg – grając na akordeonie, Paweł Nowak – grając na dzwoneczkach naciskalnych oraz Wiktor Kudła i Filip Ryzner – grając w dwugłosie na fletach prostych. Uczniowie oprócz rozrywkowej muzyki mieli okazję posłuchać pieśni „Dzwoń dzwoneczku” Ludomira Różyckiego do słów Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu pani Izabeli Woś – organizatorki obchodów tego dnia u nas w szkole.

      Na koniec akademii każdy z uczniów miał okazję wcielić się w rolę muzyka i być może odkryć nowe talenty, wspólnie z innymi muzykując na instrumentach perkusyjnych, gitarze elektrycznej czy kontrabasie. Podczas obchodów tego dnia było muzycznie, tanecznie i przede wszystkim wesoło. Chcielibyśmy, aby ten dzień był przypomnieniem, jak ważną dziedziną naszego życia jest muzyka i mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom odkryliśmy kolejne muzyczne dusze w naszej szkole.

      Z okazji tego dnia uczniowie, grono pedagogiczne oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi życzą wszystkim muzykom wspaniałych koncertów, a melomanom niezapomnianych muzycznych wrażeń.

     • „English Special Days”

     • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „English Special Days”, którego autorką jest pani Magdalena Wróblewska. Jest on skierowany do uczniów klas 1 – 3. Główne cele to budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na lekcjach języka angielskiego scenariuszy zajęć „dni nietypowych”, np. dzień jabłka, dzień jeża, dzień kolorów, czy dzień dinozaura, poszerzanie słownictwa czynnego u dzieci, jak również pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie. Na zajęciach będą wykorzystywane ciekawe, pobudzające wyobraźnię materiały dydaktyczne, a dzieci, przyswajając wiadomości, będą się jednocześnie doskonale bawiły. Na zakończenie projektu, który potrwa cały rok szkolny, przedstawimy na szkolnej stronie internetowej fotorelację.

     • Pamięć to też miłość

     • 19 września młodzież naszej szkoły wchodząca w skład Pocztu Sztandarowego i Rady Samorządu Uczniowskiego oraz pani dyrektor Bożena Chorzępa i pani Izabela Olszowa wzięli udział w patriotyczno-religijnej uroczystosci w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego, gdzie upamiętniono ofiary masowych egzekucji prowadzonych przez sowieckie NKWD na więźniach obozu w Trzebusce.

      Poniżej krótka relacja TVP3 Rzeszów:

      https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/1181653285659492 

       

     • "... aby zostawić trwały ślad"

     • W piątek 17 września świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły - św. Stanisława Kostki.

      Inspiracją dla przygotowujących uroczystość szóstoklasistów stały się wypowiedziane kilka lat temu, ale wciąż aktualne, słowa papieża Franciszka: "Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby "wegetować", aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić trwały ślad".

      Taką właśnie postawę pełną wysiłku, odwagi, gorliwości i determinacji prezentował nasz Patron, św. Stanisław Kostka, pozostawijąc po sobie piękny ślad swojej świętości, o czym przypomnieli nam Wiktor i Janek, wcielający się w role bohaterów współczesnej scenki spotkania pana Kazimierza z Waldkiem.

      Było i poważnie, i wesoło, i refleksyjnie. Teraz czas na nasze piękne, twałe ślady.

     • Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty

     • 1 września Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Mariusza Korbeckiego rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022. W szkole powitali nas uczniowie klasy piątej, którzy pod okiem wychowawczyni, p. Izabeli Olszowej, przygotowali krótki program artystyczny, oraz p. dyrektor Bożena Chorzępa, która przede wszystkim wyraziła nadzieję na bezpieczne dzisięciomiesięczne nauczanie stacjonarne i życzyła wszystkim wspaniałej przygody zwieńczonej sukcesami edukacyjnymi.

     • Tak nam razem dobrze było ...

     • Dla większości naszych uczniów był to tylko koniec roku szkolnego 2020/2021, ale nie dla ósmoklasistów. Oni już na dobre zakończyli przygodę w SP nr 2 w Trzebosi.

      Drodzy Absolwenci, dziękujemy Wam za wspólnie spędzone chwile i życzymy kolejnych wspaniałych przystanków na drodze edukacji :) 

     • Zaśpiewali dla Mam

     • 25 maja rozstrzygnięto IV Powiatowy Konkurs Piosenki „Z dedykacją dla mojej Mamy", którego Organizatorem był Wójt Gminy Raniżów Władysław Grądziel oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie.

      W konkursie z naszej szkoły wzięło udział 9 uczniów: Julia Jurek, Paweł Kudła, Maja Kłoś, Zuzanna Tęcza, Magdalena Burda, Diana Jagusztyn, Filip Kondziołka, Klaudia Kuca i Natalia Tęcza. 

      Dostarczone nagrania audiowizualne oceniała artystyczna komisja konkursowa w składzie: Jan Tęcza – przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Raniżowie, Maria Zawada – nauczyciel Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim, Monika Hajduk-Żyła – przedstawiciel Rady Gminy Raniżów oraz Józefa Sałek – emerytowany kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raniżowie.

      W kategorii I - dzieci z przedszkola, I miejsce zdobyła Zuzanna Tęcza, a w kategorii klas VII - VIII - II miejsce (ex aequo) Natalia Tęcza.

      Do konkursu uczniów przygotowały Panie Izabela Naja oraz Izabela Woś, a o dekorację zadbała Pani Agnieszka Sondej. 

      Gratulacje dla wszystkich uczestników :)

     • „Zaświeć się na niebiesko”

     • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      Kwiecień uznawany jest za czas, w którym w sposób szczególny szerzy się wiedzę na temat autyzmu. Ustanowiony 2 kwietnia przez ONZ Światowy Dzień Świadomości Autyzmu rozpoczyna czas kampanii, akcji społecznych, marszów na niebiesko czy lekcji wychowawczych.

      Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły również przyłączyli się do tej akcji.

      • Zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze, w trakcie których dostarczyli swoim wychowankom rzetelnej wiedzy o tym, czym jest autyzm i co jako otoczenie możemy zrobić, by poprawić jakość życia osób nim dotkniętych.
      • W duchu solidarności z osobami ze spektrum autyzmu społeczność naszej szkoły ,,zaświeciła na niebiesko” i powstały piękne klasowe i szkolne galerie zdjęć.
      • Na Facebooku nauczyciele zachęcali znajomych do zapoznania się z udostępnianymi filmikami i artkułami pokazującymi wyjątkowość osób ze spektrum autyzmu oraz przekazywania tej wiedzy dalej. Uwagę przyciągali oryginalnymi zdjęciami w niebieskiej tonacji.
     • Nasze męskie podium

     • w XVIII  edycji konkursu wojewódzkiego Moja miejscowość i region są piękne

      Pod koniec kwietnia rozstrzygnięta została XVIII edycji konkursu wojewódzkiego Moja miejscowość i region są piękne organizowanego przez Zespół Szkół Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nienadówce. Jego celem było zaangażowanie uczniów i ich środowisk do aktywnego poznania swojej małej ojczyzny oraz odkrycia jej piękna, walorów historycznych, kulturowych i obyczajowych.

      Na konkurs wpłynęło 256 prac z 30 szkół, a wśród nagrodzonych znalazło się aż trzech naszych siódmoklasistów:

      Szymon Cisek - I miejsce (filmik o tematyce obrzędowej A w Trzebosi zima jak u Kotuli; opiekun Beata Dzwonnik)

      Kacper Jurek - I miejsce (praca plastyczna; opiekun Monika Sidor)

      Maksymilian Pokrzywa - II miejsce (praca plastyczna; opiekun Monika Sidor)

      Ze względu na obostrzenia covidowe nie odbyła się uroczysta gala wręczania nagród, uczniowie mogli zgłaszać się po nie w różnych majowych termianch. Nasi własnie je odbrali.

      Gratulujemy zaangażowania i osiągniętych sukcesów :)

     • challenge #niebieskiemotyle2021

     • Oddział Przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi dziękuje Przedszkolu Samorządowemu w Zespole Szkół nr 2 w Nienadówce za nominację i melduje wykonanie zadania. 

      Z wielką przyjemnością nominujemy:

       

      1. Terapeutyczny Punkt Przedszkolny "Plaster Miodu" w Wysokiej

      2. Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza w Trzebosi

      3. Fundację ASDreamer w Lublinie

       

      Zapraszamy wyżej wymienionych do uczestnictwa w wyzwaniu zainicjowanym przez Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Jana Pawła II w Jarosławiu CELEM akcji jest POSZERZANIE ŚWIADOMOŚCI NA TEMAT AUTYZMU I PRZEKAZANIE ISKIERKI PRZYJAŹNI OSOBOM Z AUTYZMEM I ICH RODZINOM. 

      Jak przekazać taką niebieską iskierkę przyjaźni? To bardzo proste. Wystarczy:

      1. Ubrać się na niebiesko (nie dotyczy służb mundurowych).

      2. Wykonać pracę plastyczną np. odbić niebieskie ręce w kształcie motyla lub serca albo wykonać dowolną aktywność wg. własnej inwencji twórczej np. „taniec motyla".

      3. Zrobić zdjęcie lub nagrać film z tworzenia pracy i wstawić na swój profil na Facebook oraz przesłać na adres motyle2021@soswjaroslaw.onmicrosoft.com

      Ważne, aby na zdjęciu lub filmie ujęte były pozdrowienia: JESTEŚMY Z WAMI NIEBIESKIMI MOTYLAMI! (nagrane lub napisane).

      4. Nominować kolejne trzy osoby (może to być również grupa klasowa, oddział przedszkolny lub instytucja) i powiadomić je o tym.

      5. Każda osoba włączająca się do akcji #challengeniebieskiemotyle2021 do publikowanego zdjęcia lub filmu dołącza skopiowany tekst, podając nominowane przez siebie osoby. 

      Na wykonanie zadania każdy Nominowany otrzymuje 48 godzin.

      Trzymamy kciuki za nominowanych i życzymy powodzenia 

     • Świąteczne inspiracje

     • W dniach od 15.03 do 31.03 2021r. w naszej szkole odbył się dla przedszkola i klas I-III konkurs plastyczny na "Najładniejszą Kartkę Wielkanocną". Wzięło w nim udział 28 dzieci. Jury w składzie: M. Nizioł, B. Chorzępa i R. Panek miało bardzo trudne zadanie. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe i starannie wykonane.

      Przyznano następujące miejsca i wyróżnienia. 

      Przedszkole:

      I Maja Jagusztyn,

      II Alicja Dec,

      III Mikołaj Kłoś

      Wyróżnienia: ZuzannaTęcza, Paweł Kudła, Hanna Gołojuch, Julia Jurek

      Klasy I-III

      I   Maksymilian Baran,

      II  Jagoda Stafy,

      III Szymon Cisło

      Wyróżnienia: Magdalena Burda, Wojciech Chmiel, Amanda Wiśniewskia, Kacper Kurasiński.

      Nagrodzeni uczniowie dostali dyplomy i nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy słodką nagrodę pocieszenia. Organizatorki - Pani Renata panek i Pani Monika Nizioł dziękują za udział w konkursie i zapraszają za rok 😊

     • Oficjalne wyniki Konkursu

     • Protokół

      Międzygminnego Konkursu Plastyczno-Literackiego o św. Stanisławie Kostce

      „Rób swoje, najlepiej jak umiesz!”

       

      Konkurs zorganizowany został w lutym 2021 roku przez nauczycieli Zespołu Humanistycznego w składzie:

      • Beata Dzwonnik
      • Katarzyna Niemiec
      • Monika Sidor

      Celem niniejszego Konkursu było:

      • zainteresowanie dzieci i młodzieży postacią św. Stanisława Kostki;
      • rozwijanie wyobraźni twórczej, zdolności i zainteresowań artystycznych wśród uczniów;
      • umożliwienie młodym twórcom zaprezentowania swoich dzieł szerszemu gronu odbiorców.

      Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sokołów Małopolski oraz gminy Rakszawa.     

      Formy i tematyka prac były następujące:

      • Logo tegorocznej edycji Konkursu Plastyczno-Literackiego o św. Stanisławie Kostce „Rób swoje, najlepiej jak umiesz!”.
      • Komplet zakładek do książki.
      • Opowiadanie twórcze „Moje spotkanie ze św. Stanisławem Kostką”.
      • Kartki z pamiętnika Stasia Kostki.
      • Quiz multimedialny o św. Stanisławie Kostce.
      • Mural o św. Stanisławie Kostce.                                                                 

      Na Konkurs wpłynęło 66 prac, przesłały je: 

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. H. Sienkiewicza w Nienadówce w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce,
      • Szkoła Podstawowa nr 2  w Zespole Szkół nr 2 im. M. Konopnickiej w Nienadówce,
      • Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim,
      • Szkoła Podstawowa nr 1 w Rakszawie,
      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. bł. Br. Markiewicza w Zespole Szkół w Trzebosi,
      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi,
      • Szkoła Podstawowaj w Węgliskach.

      Rozstrzygnięcie Konkursu odbyło się 23 marca 2021 roku. Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

       

      Kategoria opowiadanie
        

                          Klasy IV-VI

      Miejsce I

      Julia Nowińska - SP nr 1 w Nienadówce

      Miejsce II

      Jakub Baniak - SP nr 1 w Nienadówce

      Gabriel Kata - SP nr 1 w Nienadówce

      Krzysztof Ożóg - SP nr 2 w Nienadówce

      Krzysztof Prucnal - SP nr 1 w Nienadówce

      Miejsce III

      Karolina Daniel - SP nr 1 w Nienadówce

      Weronika Drapała - SP nr 1 w Nienadówce

      Wyróżnienie

      Nadia Bardjan - SP nr 1 w Rakszawie

      Alicja Białek - SP nr 1 w Nienadówce

      Aleksandra Kabaj - SP nr 1 w Nienadówce

                         klasy VII-VIII

      Miejsce I

      Dawid Matuła - SP nr 1 w Nienadówce

      Julia Misztal - SP nr 2 w Trzebosi

      Eliza Piasecka - SP nr 1 w Trzebosi

      Miejsce II

      Wiktoria Baniak - SP nr 1 w Nienadówce

      Ernest Piasecki - SP nr 1 w Trzebosi

      Miejsce III

      Filip Kuca - SP w Węgliskach

      Natalia Tęcza - SP nr 2 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Oliwia Ożóg - SP nr 1 w Nienadówce

      Ewa Ryba - SP nr 1 w Nienadówce

      Alexandra Sondej - SP nr 1 w Trzebosi

       

      Kategoria zakładki

                          Klasy IV-VI

      Miejsce I

      Aleksandra Kabaj - SP nr 1 w Nienadówce

      Aleksandra Kraska - SP nr 2 w Nienadówce

      Julia Panek - SP nr 1 w Rakszawie

      Krzysztof Prucnal - SP nr 1 w Nienadówce

      Miejsce II

      Aleksandra Chorzępa - SP nr 2 w Nienadówce

      Adrian Cisek - SP w Węgliskach

      Martyna Osiniak - SP w Sokołowie Młp.

      Maja Wawrzaszek - SP nr 1 w Rakszawie

      Miejsce III

      Wiktor Kudła - SP nr 2 w Trzebosi

      Nikola Woś - SP nr 2 w Nienadówce

      Wyróżnienie

      Filip Fałda - SP nr 1 w Trzebosi

      Karol Fałda - SP nr 1 w Trzebosi

      Milena Maj - SP w Węgliskach

                            Klasy VII-VIII

      Miejsce I

      Zuzanna Kraska - SP nr 1 w Trzebosi

      Miejsce II

      Wiktoria Nowak - SP nr 1 w Trzebosi

      Anna Starzyk - SP nr 1 w Trzebosi

      Miejsce III

      Katarzyna Fałda- SP nr 1 w Trzebosi

       

      Kategoria pamiętnik

       

                            Klasy IV - VIII

      Miejsce I

      Karolina Babka - SP nr 1 w Rakszawie

      Miejsce II

      Maksymilian Pokrzywa - SP nr 2 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Wiktoria Cisło - SP nr 2 w Trzebosi

       

      Kategoria quiz multimedialny

       

                              Klasy VII - VIII

      Miejsce I

      Magdalena Kondziołka - SP nr 1 w Trzebosi

      Małgorzata Piersiak - SP w Sokołowie Małopolskim

      Miejsce III

      Franciszek Wójcik - SP nr 1 w Trzebosi

       

      Kategoria logotyp

       

                                Klasy IV - VI

      Miejsce I

      Marcelina Piekło - SP nr 1 w Rakszawie

                                Klasy VII - VIII

      Miejsce I

      Kacper Jurek - SP nr 2 w Trzebosi

       

      Kategoria mural

                              Klasy IV - VI

      Miejsce I

      Adrian Kuca - SP nr 2 w Trzebosi

       

      Fundatorami nagród w Konkursie byli:

      • Andrzej Ożóg Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Małopolski
      • Firma „Styrobud” z Trzebosi
      • Ksiągarnia "Nova" z Rzeszowa 

      Trzeboś, 23 marca 2021 r.

       

      Odbiór/przekazywanie nagród: od 12 kwietnia 2021 r.

     • Jeszcze jeden miły „zimowoksiążkowy” akcent

     • Piętnastego marca 2021 r. nastąpiło rozstrzygnięcie międzypowiatowego konkursu fotograficznego „Zima z książką” zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Trzebosi. Jak podają organizatorzy, na konkurs ogółem wpłynęło 324 prace z czterech powiatów województwa podkarpackiego: kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego i rzeszowskiego. Naszą szkołę reprezentowała mocna grupa dwudziestu osób, spośród której nagrody i wyróżnienia zdobyło pięcioro uczniów:

      Amanda Wiśniewska (klasa I) – II miejsce

      Klaudia Kuca (klasa II) – III miejsce

      Katarzyna Cisek (klasa VIII) – wyróżnienie

      Wiktoria Kłoś (klasa V) – wyróżnienie

      Wiktor Kudła (klasa V) – wyróżnienie

      i troje dorosłych:

      p. Beata Dzwonnik I miejsce

      p. Katarzyna Niemiec I miejsce

      p. Renata Panek II miejsce

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     • Ku pamięci

     • Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

      Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest polskim świętem państwowym. Został ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 r. Jest obchodzony 24 marca – w rocznicę śmierci ośmioosobowej rodziny Ulmów z Markowej, rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów.

      Historia Ulmów

      Józef i Wiktoria Ulmowie byli skromnymi mieszkańcami wsi Markowa. Podczas okupacji,  zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia, dali schronienie ośmiorgu Żydom -  Saulowi Goldmanowi oraz członkom jego rodziny. Józef Ulma był sadownikiem, społecznikiem, bibliotekarzem, amatorem fotografii. Dzięki jego zdjęciom możemy dziś zobaczyć Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym oraz podczas II wojny światowej. Wśród zachowanych fotografii znajdują się także te poplamione krwią ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 r. Jego o 12 lat młodsza żona Wiktoria opiekowała się domem i sześciorgiem dzieci. W dniu zbrodni najstarsze liczyło 8 lat, a najmłodsze półtora roku.

      W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.

      W 2016 roku w Markowej zostało otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów, współprowadzone przez MKDNiS. Obecnie trwają prace nad filmem fabularnym poświęconym ich historii.

      W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która została zamordowana za ukrywanie Żydów. Mimo tych tragedii, rodziny z okolicy do końca okupacji ukrywały Żydów - co najmniej 20 z nich przeżyło. 

     • Nasze Smyki Dzieciom z Afryki

     • Dobiegła końca akcja "Polskie Smyki Dzieciom z Afryki". Serdecznie dziękujemy za piękny odzew wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wyrazili chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. To dzięki Wam - Dzieciom, Rodzicom, Nauczycielom, Znajomym - zebraliśmy tak wiele dobra.

      Do akcji organizowanej przez naszą placówkę przyłączyli się: Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi oraz Dominika Ożóg ze Współpracownikami i Rodziną. ♥️♥️♥️

      Gratulacje dla koordynatorki akcji - Pani Izabeli Nai oraz jej Pomocników :)  

     • Znamy wyniki konkursu w Raniżowie

     • W Powiatowym Konkursie Plastycznym "Ozdoby Wielkanocne", którego organizatorem był Gminny Ośrodek Sportu, Kultury i Rekreacji w Raniżowie, reprezentant naszej szkoły zdobył pierwsze miejsce w kategorii dzieci przedszkolnych. Ksawery Cymerys przygotował na konkurs kartkę świąteczną i stroik wielkanocny i to właśnie ta praca zapewniła mu pierwsze miejsce.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uczestnikami konkursu i ich wyjątkowymi ozdobami świątecznymi. 

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Ksawery Cymerys - stroik i kartka świąteczna

      Liliana Chmiel - pisanka 

      Milena Tasior - stroik

      Paweł Nowak - stroik

       

      Do konkursu zgłoszonych zostało około 200 prac. Wszystkie ozdoby wielkanocne zostały przekazane na kiermasz charytatywny.

      Pięknie! Gratulujemy i Ksaweremu, i Pani Agnieszce Sondej, pod okiem której powstała nagrodzona praca!

      Brawa również dla pozostałych dzieci oraz ich opiekunów. Dla nas wszyscy jesteście zwycięzcami, bowiem wszystkie Wasze "dzieła sztuki" trafią na kiermasz charytatywny :)  

     • "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"

     • "Są gdzieś okna, które płoną cały czas"


                  To konkurs literacki na szczeblu wojewódzkim, którego celem jest uwrażliwianie społeczeństwa na problemy ludzi niepełnosprawnych oraz ich relacje z osobami pełnosprawnymi.

                  Jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz podstawowych (7 i 8 klasy). Ujęty w wykazie Kuratorium Oświaty w Rzeszowiemoże być wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jako szczególne osiągnięcia brane pod uwagę w procesie rekrutacji.Praca może mieć formę eseju, reportażu lub opowiadania.

      Prace należy wysyłać wyłącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej do 8 kwietnia 2021r.

      Organizatorami konkursu są: II LO im prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu oraz absolwent szkoły Krzysztof Gudzelak. Sponsorzy przedsięwzięcia to: Rada Rodziców II LO w Przemyślu oraz firmy: Drukarnia „Reszka” i Kowalski Producent Okien i Drzwi. Natomiast patronat objęły m.in.: TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Podkarpacka, Radio Eska.

      Więcej informacji na temat konkursu na stronie II LO im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu w zakładce „Szkoła”.

      regulamin-Sa-dzies-okna...-poprawione.pdf​​​​​​​