• Świąteczne arcydzieła - szopki bożonarodzeniowe

     • 17 grudnia 2021 r. rozstrzygnięty został Szkolny Konkurs Plastyczny "Szopka Bożonarodzeniowa".  Do konkursu zgłoszonych zostało 10 wyjątkowych prac wykonanych przez uczniów naszej szkoły   z pomocą rodzeństwa, rodziców i dziadków. Szopki, w których tworzeniu brało udział niejednokrotnie kilka pokoleń, okazały się prawdziwymi, świątecznymi, przepięknymi arcydziełami. Komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody w każdej kategorii wiekowej. Wyniki przedstawiają się następująco:

       

      Oddział przedszkolny - klasa II

      I miejsce Rodzina Sroczyków

      II miejsce Rodzina Kłosiów

      III miejsce Ex aequo Rodzina Kudłów

      III miejsce Ex aequo Rodzina Tęczów

      Wyróżnienie Rodzina Stafów

       

      Klasy III - V

      I miejsce Rodzina Nowaków

      II miejsce Rodzina Burdów

      III miejsce Rodzina Prucnali

      Wyróżnienie Rodzina Szuberlów

       

      Klasy VI - VIII

      Nagroda Rodzina Kudłów

       

      Konkurs i wystawa pokonkursowa wprowadziła do szkoły świąteczny klimat i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej. Organizatorki p. Izabela Naja i p. Agnieszka Sondej serdecznie gratulują wszystkim uczestnikom konkursu i dziękują za zaangażowanie i ogrom pracy włożony w wykonanie przepięknych prac. Wszystkie szopki zostały przekazane do Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Jedną z nich pracownicy pozostawili w hospicjum, by mogła cieszyć podopiecznych. Pozostałe zostały sprzedane. Z pewnością znalazły się w wyjątkowych rodzinach, którym los chorych dzieci nie jest obojętny. Pieniądze ze sprzedaży zasiliły konto podkarpackiego hospicjum. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wyjątkowy dar serca.

      Uroczyste rozdanie konkursowych nagród nastąpi z początkiem nowego roku. 

     • Pierwsze miejsca dla rodzeństwa

     • 16 grudnia 2021 roku rozstrzygnięty został Gminny Konkurs Plastyczny BOMBKA BOŻONARODZENIOWA, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. Komisja konkursowa spośród 63 dostarczonych prac, wybrała te najciekawsze i najbardziej oryginalne. Wśród nagrodzonych bombek pojawiły się ozdoby wykonane przez rodzeństwo z naszej szkoły. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobył Ksawery Cymerys, który do przygotowania bombki wykorzystał folię aluminiową. Pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej otrzymała również Nikola Cymerys. Nikola wykonała świąteczną ozdobę z tasiemek. W konkursie udział brał również Paweł Nowak, który przygotował bombkę między innymi ze sznurka jutowego. Prace zostały wykonane pod kierunkiem rodziców.

      Serdecznie gratulujemy nagród i życzymy kolejnych osiągnięć artystycznych. 

      Wszystkie prace zostały przekazane na kiermasz charytatywny, z którego całkowity dochód będzie przekazany na rzecz pomocy dla Olusia Krudysza.

      Świąteczne arcydzieła można obejrzeć i kupić wchodząc na stronę : https://www.facebook.com/photo/?fbid=4714154038623564&set=pcb.1918963808285904

     • „English Christmas Card”

     • W dniu 17 grudnia 2021 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastyczno – językowego „English Christmas Card”. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3 oraz 4-8. Uczestnicy mieli do wyboru wykonanie kartki świątecznej w tradycyjnej, papierowej formie lub komputerowej, przy użyciu dowolnego programu graficznego. Dodatkowo należało na kartce umieścić życzenia w języku angielskim. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w każdej z kategorii. Wyniki przedstawiają się następująco:

      Kartka świąteczna papierowa:

      Klasy 1-3

      Wyróżnienia: Diana Jagusztyn, Szymon Cisło, Klaudia Kuca, Mikołaj Kłoś i Julia Prucnal.

      III miejsce Maja Kłoś, kl. 1

      II miejsce Amanda Wiśniewska, kl. 2

      I miejsce Jagoda Stafa, kl. 2

      Klasy 4 - 8

      III miejsce Paweł Nowak, kl. 5

      II miejsce Adrian Kuca, kl. 5

      I miejsce Wiktoria Cisło, kl. 7

      Kartka świąteczna komputerowa:

      Klasy 1-3

      Wyróżnienie: Julia Jurek.

      III miejsce Magdalena Burda, kl. 3

      II miejsce Martyna Tasior, kl. 2

      I miejsce Klaudia Kuca, kl. 3

      Klasy 4 -8

      Wyróżnienie: Maja Harsze

      III miejsce Adrian Kuca, kl. 5

      II miejsce Agata Biernat, kl. 6

      I miejsce Jan Ożóg, kl. 4

       

      Konkurs spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. Organizatorki, p. Magdalena Ożóg i p. Joanna Wąs, serdecznie dziękują za zaangażowanie i wkład pracy włożony w wykonanie pięknych prac konkursowych.

     • Piękna akcja i piękny odzew

     • "Wypatrzona" przez Samorząd Uczniowski ogólnopolska akcja "Książka potrzebna od zaraz" spotkała się w naszej szkole z pięknym odzewem. W ekspresowym tempie zebraliśmy kilkadziesiąt książek, opatrzyliśmy je  dedykacjami i przesłaliśmy na rzecz pacjentów onkologicznych, którzy święta spędzą w szpitalach. Mamy nadzieję, że ten drobny, ale z serca płynący gest doda im sił, wleje otuchę i wywoła uśmiechy na ich twarzach.

     • U nas też był św. Mikołaj

     • Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo zapracowani są św. Mikołaj i jego pomocnicy, szczególnie 6 grudnia, dlatego z całego serca dziękujemy, że zawitali też do naszej szkoły. Ich przybycie wprawiło nas w doskonały nastrój i osłodziło (dosłownie i w przenośni) poniedziałkowy poranek.

     • Dwudniowa wycieczka w Góry Świętokrzyskie

     •  w ramach przedsięwzięcia MEiN "Poznaj Polskę"

      W dniach 29-30 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać ciekawe miejsca w Górach Świętokrzyskich. Wycieczka była niejako nagrodą, ponieważ została dofinansowana w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".

      W pierwszym dniu uczniowie poznali historię Kopca Kościuszki oraz pomnika Tadeusza Kościuszki. Dowiedzieli się też wielu informacji na temat Uniwersału Połanieckiego. Kolejnym interesującym miejscem był zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Zwiedzanie najpotężniejszej budowli magnackiej połączone z historią tego miejsca oraz wieloma ciekawostkami z życia właściciela - Krzysztofa Ossolińskiego na długo zapadną w pamięci uczestników wycieczki. (W planie był jeszcze jeden punkt - pokamedulski zespół klasztorny w Rytwianach - ale nie udało się do niego zawitać ze względu na trwający tam remont).

      W drugim dniu uczniowie zwiedzili pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Szczególnie zainteresowanie wzbudziła sala z pamiątkami z podróży pisarza oraz biurko, przy którym powstały znane im powieści. Uczniowie spacerowali także aleją lipową. Niesamowitą atrakcję stanowił Zamek Królewski w Chęcinach. Historia tego miejsca, a zwłaszcza sama budowla bardzo  wszystkim spodobała się. Wyjście na wieżę oraz rozpościerający się z niej widok na Wyżynę Kielecko- Sandomierską zapewniły niezapomniane wrażenia.

     • Z pieśnią ku wolności

     • Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

      18 listopada 2021 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim odbył się Międzypowiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej pod hasłem „Historia Polski nutami pisana”. Przegląd zorganizowano pod Patronatem Starosty Rzeszowskiego. Celem konkursu było propagowanie pieśni żołnierskiej i patriotycznej w środowisku oraz wyłonienie uzdolnionych wokalnie dzieci i młodzieży.

      Do konkursu przystąpili soliści i zespoły ze szkół podstawowych z terenu powiatów: niżańskiego, kolbuszowskiego i rzeszowskiego w pięciu kategoriach: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII oraz zespoły. Prezentacje oceniane były pod względem: doboru repertuaru do wieku i możliwości wokalnych, walorów głosowych, interpretacji utworów, muzykalności jak również indywidualności artystycznej. W komisji obradowali: Katarzyna Dudzik – studentka Wokalistyki Estradowej na Akademii Muzycznej w Katowicach, Oliwia Czubocha – wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów oraz Valentina Maslovska – wokalistka, trener wokalny, autorka tekstów oraz kompozytorka.

      Naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów przygotowanych przez Panią Izabelę Woś: Martyna Burda, Paweł Kudła, Jagoda Stafa, Antonina Ożóg, Diana Jagusztyn, Julia Prucnal, Martyna Staszkiewicz oraz Magdalena Burda. Decyzją jury wyróżnienie wyśpiewali sobie: Martyna Burda utworem pt. „Piosenka młodego patrioty” oraz Paweł Kudła pieśnią „Szara  piechota”.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy oraz życzymy śpiewających sukcesów, a Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim dziękujemy za możliwość występu.

     • Dla Niepodległej

     • W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas starszych pod kierunkiem Pana Sławomira Sondeja i Pani Izabeli Woś przygotowali montaż słowno-muzyczny upamietniający to doniosłe wydarzenie. Śpiewane pieśni, recytowana poezja oraz komentarz historyczny pozwoliły nam przypomnieć sobie dzieje Polaków pod zaborami zakończone odzyskaniem niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku i kierowały naszą refleksję ku wartości, jaką jest wolność i własne państwo.

       

     • III miejsce w konkursie plastycznym

     • 9 listopada 2021 roku w Raniżowie odbyło się podsumowanie Otwartego Konkursu Plastycznego „11 Listopada – Święto Niepodległości”, który zostały zorganizowany przez Wójta Gminy Raniżów Władysława Grądziela oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie. W konkursie z naszej szkoły wziął udział Ksawery Cymerys, który w swojej kategorii wiekowej zdobył III miejsce (ex aequo).

      Ksawery Cymerys przygotował pracę plastyczną pod kierunkiem Pani Agnieszka Sondej.

      Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. 

     • Wystarczy mała iskierka

     • II edycja akcji "Polskie smyki dzieciom z Afryki"

      To już II edycja akcji "Polskie smyki dzieciom z Afryki" organizowanej przez Fundację Pro Spe oraz Terapeutyczny Punkt Przedszkolny "Plaster Miodu".

      Ubiegły rok szkolny pokazał nam, że wystarczy mała iskierka, by rozpalić w sercach dzieci chęć niesienia pomocy. Cieszymy się, że mają one w sobie nadal tyle zapału do dzielenia się dobrem ze swoimi rówieśnikami z najdalszych zakątków świata. Aby ten płomień nie zgasł, to my, dorośli, musimy o niego dbać i podtrzymywać, dając dobry przykład.

      W Kamerunie i Republice Środkowej Afryki nawet gdyby znalazły się pieniądze na opatrunki czy przybory szkolne (o co też jest trudno), to po prostu tam tych rzeczy nie można kupić lub są zbyt drogie.

      Mamy nadzieję, że dzięki Wam wiele uśmiechów pojawi się na buziach dzieci.

      Jednak zanim będą się one cieszyć z otrzymanych darów, minie trochę czasu. Podróż paczek przez ocean trwa nawet do 2 miesięcy i uzależniona jest od pogody.

      A oto krótka relacja filmowa z dotarcia darów zbieranych w I edycji:

      https://www.facebook.com/FundacjaProSpe/videos/644698770270614

       

     • Na patriotyczną nutę

     • Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej

      6 listopada 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie piosenek i pieśni zawierających treści patriotyczne, stanowiących ważny element narodowego dziedzictwa oraz upamiętnienie odzyskania przez Polskę niepodległości. Do konkursu przystąpili soliści ze szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego w czterech kategoriach wiekowych: przedszkole, klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Każdy uczestnik prezentował jeden utwór patriotyczny, który komisja oceniała uwzględniając: dobór repertuaru do wieku i możliwości wokalnych, walory głosowe, własną interpretację utworu, muzykalność jak również indywidualność artystyczną. W komisji obradowali: Marta Fitał - przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, Józefa Sałek - emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raniżowie oraz Dariusz Sobolewski - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Raniżowie

      Naszą szkołę reprezentowało pięciu uczniów przygotowanych przez panią Izabelę Woś: Paweł Kudła, Magdalena Burda, Diana Jagusztyn, Julia Prucnal oraz Jagoda Stafa. Występ ten był dla wszystkich ogromnym przeżyciem, dając dzieciom wiele radości.  Była to też okazja do integracji z innymi wykonawcami oraz wymiany muzycznych doświadczeń.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie dziękujemy za możliwość występu.

     • Wyróżnienie dla Tosi

     • Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

      5 listopada 2021 roku na sali widowiskowej Miejsko Gminnego Domu Kultury w Głogowie Małopolskim odbyła się 9. edycja Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej,  do udziału w którym zgłosiło się prawie 50 uczestników z województwa podkarpackiego.

      Zadaniem każdego z nich było wykonanie jednej piosenki w języku polskim dopasowanej formą i treścią do wieku oraz możliwości wokalnych. Występy oceniane były przez jury w składzie: Marta Kloc, Magdalena Białorucka-Ogorzelec i Piotr Grygiel w trzech kategoriach: klasy I-III, IV-VI i  VII-VIII.

      Naszą szkołę reprezentowała drugoklasistka, Antonina Ożóg, która wyśpiewała sobie wyróżnienie, w nagrodę otrzymując pamiątkowy dyplom oraz słuchawki. Do występu uczennicę przygotowała pani Izabela Woś. Gratulujemy i życzymy kolejnych śpiewających sukcesów.

     • Konkurs wokalny w Raniżowie

     • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji oraz Wójt Gminy Raniżów 16 października 2021 roku zorganizowali VII edycję Gminnego Konkursu Piosenki „Śpiewamy przeboje naszych rodziców lata 70’ 80’ 90’. Uczestnicy biorący udział w konkursie oceniani byli w czterech kategoriach przez komisję w składzie: Piotr Miłosz - instruktor instrumentalno-wokalny, wykonawca muzyczny; Marta Fitał - przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej; Maria Zawada - nauczyciel Zespołu Szkół w Sokołowie Małopolskim oraz Józefa Sałek - emerytowany Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Raniżowie.

      Szkołę Podstawową nr 2 w Trzebosi reprezentowały trzy uczennice: Antonina Ożóg i Jagoda Stafa z klasy drugiej oraz Diana Jagusztyn z klasy trzeciej. Wszystkie dziewczynki swoimi wykonaniami wyśpiewały sobie miejsca na podium. Antonina Ożóg, śpiewając piosenkę zespołu Fasolki pt. „Duchy łakomczuchy”, oraz Jagoda Stafa z piosenką „Koronkowa lambada” zdobyły III miejsca, a Diana Jagusztyn piosenką pt. „Zuzia lalka nieduża” wyśpiewała sobie II miejsce (ex aequo). Uczennice do występu przygotowała pani Izabela Woś.

      Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury Sportu i Rekreacji w Raniżowie za możliwość występu, a dziewczętom życzymy kolejnych śpiewających sukcesów.

     • Bukiet pięknych życzeń

     • i spooora dawka dobrego humoru z okazji Dnia Nauczyciela

      Dzień Komisji Edukacji Narodowej był okazją do złożenia wszystkim naszym paedagogom i pracownikom szkoły podziękowań za ich trud i serce wkładane w codzienną pracę. Do pięknych życzeń Samorząd Uczniowski dołączył równie piękne, personalizowane kubeczki, a przygotowujący tegoroczą uroczystość ósmoklasiści - sporą dawkę dobrego humoru, ujawniając przy tym (dzięki p. Kasi Niemiec) ukryte talenty aktorskie.

      Pięknie dziękujemy :)

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to bezpłatna akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w pierwszy piątek października. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach.

      11. edycja akcji (ŚDTM 2021) odbyła się w naszej szkole pierwszego oraz czwartego października 2021.

      W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie również z oddziału przedszkolnego. Pierwszego dnia młodsi wykonywali ciekawe karty pracy – malowanki, wykreślanki, labirynty, uczniowie starszych klas uzupełniali losy z tabliczką mnożenia, pracowali na tablicach interaktywnych, bawili się w na terenie szkoły, rozwiązując zadania, grali w matematyczne gry np. karciane, rozwiązywali łamigłówki. Natomiast4 października wyruszyły na teren szkoły Patrole Egzaminacyjne (Egzaminatorami byli uczniowie), które przepytywały wszystkich z tabliczki mnożenia, również dorosłych. Nagrodą za poprawną odpowiedź był słodki cukierek.

     • Święto Muzyki

     • Dnia pierwszego października na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto to jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej od 1975, kiedy to Yehudi Menuhin – ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej przy UNESCO ustanowił obchody tego dnia. Celem tego święta jest ukazanie wyjątkowości muzyki i walorów, jakie ze sobą niesie oraz promocja muzyków, tych doświadczonych, jak i debiutantów.

      Chcąc uczcić ten wyjątkowy dzień, uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi  przynieśli instrumenty muzyczne, które rozbrzmiewały podczas przerw, umilając nam czas. Głównym punktem obchodów tego dnia była akademia przygotowana przez muzyków naszej szkoły. Była to okazja, aby zobaczyć, poczuć, a przede wszystkim usłyszeć muzykę.

      Mieliśmy okazję posłuchać zarówno instrumentalistów, jak i wokalistów. Zaśpiewali dla nas: Maksymilian Baran piosenkę Fasolek pt. „Wujcio wariatuńcio”, Jagoda Stafa piosenkę pt. „Koronkowa lambada”, Diana Jagusztyn piosenkę pochodzącą z bajki „Księżniczka i żabka” pod tytułem „Prawie udało się” oraz grupa przedszkolna, wykonując piosenki pod tytułem „Pieski małe dwa” i „Jestem małym przedszkolakiem”. Natomiast swoje umiejętności gry na instrumentach zaprezentowali: Antonina Ożóg – grając na skrzypcach, Jan Ożóg – grając na akordeonie, Paweł Nowak – grając na dzwoneczkach naciskalnych oraz Wiktor Kudła i Filip Ryzner – grając w dwugłosie na fletach prostych. Uczniowie oprócz rozrywkowej muzyki mieli okazję posłuchać pieśni „Dzwoń dzwoneczku” Ludomira Różyckiego do słów Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu pani Izabeli Woś – organizatorki obchodów tego dnia u nas w szkole.

      Na koniec akademii każdy z uczniów miał okazję wcielić się w rolę muzyka i być może odkryć nowe talenty, wspólnie z innymi muzykując na instrumentach perkusyjnych, gitarze elektrycznej czy kontrabasie. Podczas obchodów tego dnia było muzycznie, tanecznie i przede wszystkim wesoło. Chcielibyśmy, aby ten dzień był przypomnieniem, jak ważną dziedziną naszego życia jest muzyka i mamy nadzieję, że dzięki tym obchodom odkryliśmy kolejne muzyczne dusze w naszej szkole.

      Z okazji tego dnia uczniowie, grono pedagogiczne oraz Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi życzą wszystkim muzykom wspaniałych koncertów, a melomanom niezapomnianych muzycznych wrażeń.

     • „English Special Days”

     • W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „English Special Days”, którego autorką jest pani Magdalena Wróblewska. Jest on skierowany do uczniów klas 1 – 3. Główne cele to budzenie zainteresowania dzieci językiem angielskim poprzez wprowadzanie na lekcjach języka angielskiego scenariuszy zajęć „dni nietypowych”, np. dzień jabłka, dzień jeża, dzień kolorów, czy dzień dinozaura, poszerzanie słownictwa czynnego u dzieci, jak również pogłębianie wiedzy o otaczającym świecie. Na zajęciach będą wykorzystywane ciekawe, pobudzające wyobraźnię materiały dydaktyczne, a dzieci, przyswajając wiadomości, będą się jednocześnie doskonale bawiły. Na zakończenie projektu, który potrwa cały rok szkolny, przedstawimy na szkolnej stronie internetowej fotorelację.

     • Pamięć to też miłość

     • 19 września młodzież naszej szkoły wchodząca w skład Pocztu Sztandarowego i Rady Samorządu Uczniowskiego oraz pani dyrektor Bożena Chorzępa i pani Izabela Olszowa wzięli udział w patriotyczno-religijnej uroczystosci w Turzy koło Sokołowa Małopolskiego, gdzie upamiętniono ofiary masowych egzekucji prowadzonych przez sowieckie NKWD na więźniach obozu w Trzebusce.

      Poniżej krótka relacja TVP3 Rzeszów:

      https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/1181653285659492