• Nauka poprzez doświadczenie

     • Dla uczniów trzech najstarszych klas ciąg dalszy eksperymentów przyrodniczych nastąpił jeszcze tego samego dnia podczas warsztatów w Ekopracowni-Zielone Serce Szkoły, na które zostali zaproszeni do Zespołu Szkół w Trzebosi.

      Tam pod okiem Pani Agnieszki Mazgaj i Pani Marty Nizioł samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, m.in. tworząc niewidzialny napis z wykorzystaniem roztworu jodyny, witaminy C i wody utlenionej, dokonując daktyloskopii czy tworząc tęczę chemiczną z wykorzystaniem gęstości substancji.

      Po tak intensywnym i bogatym w doświadczenia dniu tylko patrzeć, jak wśród naszych uczniów wyklują się chemiczno-fizyczne talenty. 

     • Eksperymenty pod okiem ekspertów

     • W piątkowy poranek 23 lutego w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. 

      Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały i dla tych najmłodszych, i dla najstarszych uczniów szkoły. W programie znalazły się m.in. zabawy z ciekłym azotem, czystym wodorem i helem, doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym czy gwałtownym spalaniem lycopodium.

      Eksperymenty były atrakcyjną formą uzupełnienia lekcji, rozbudzały wyobraźnię, skłaniały do logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przy okazji przysporzyły uczniom wiele śmiechu.

     • Walentynkowa poczta i fotobudka

     • W dniach od 12-16.02.2024 r. działała w naszej szkole poczta walentynkowa przygotowana przez przedstawicieli SU Magdalenę Burdę i Martynę Szuberlę oraz opiekuna Panią Renatę Panek. Do  pięknej  skrzynki trafiło ponad 300 walentynek. Wszystkie rozdane zostały uczniom w dniu 16.02. Okazało się, że niektórzy uczniowie otrzymali nawet 15 walentynek.

      W ostatnim dniu świętowania można bylo również zrobić sobie pamiątkową fotografię w specjalnie  walentynkowej ramce przygotowanej przez Panie Agnieszkę Sondej i Monikę Nizioł. 

     • "Od zimy do zimy po świecie chodzimy ..."

     • czyli na kolędniczym szlaku z widowiskiem "KOLĘDA Z TURONIEM"

      Tegoroczne kolędowanie "Kolędnicy z Dwójki" rozpoczęli 28 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Gminy Sokołów Małopolski, korzystając z zaproszenia Pana Henryka Kraski - Przewodniczącego Rady Gminy. Obecność Pana Burmistrza Andrzeja Ożoga, Radnych i licznych zaproszonych Gości, m.in. Dyrektorów Szkół i Prezesów Firm  była dla chłopców niezwykle mobilizująca i, mimo tremy, dziarsko się zaprezentowali, zbierając gromkie brawa i sowitą kolędę. Zbudowani reakcją publiczności i propozycją wsparcia wyjazdu na konkurs ogólnopolski przez MGOKSiR śmiało ruszyli na kolędniczy szlak.

      Najpierw zawitali do niezwykle serdecznych i "żywo" reagujących Pracowników i Prezesa firmy "Albatros" w Trzebusce.

      Kilka dni później, w towarzystwie Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Agnieszki Sondej, z przyjemnością odpowiedzieli na zaproszenie Prezesa Banku Spółdzielczego w Sokołowie Małopolskim, Banku z którym nasza placówka owocnie współpracuje od kilkunastu lat, oraz odwiedzili "zawsze otwarty" (dosłownie i w przenośni)  Urząd Gminy i Delikatesy "Centrum".

      Z kolei 14 stycznia dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Piotra Treli "Kolędą z Turoniem" mogli się podzielić z parafianami z Trzebosi, którzy jak zwykle bardzo chętnie czekali na widowisko po niedzielnej sumie.

      Ostatnim sprawdzianem przed konkursem w Podegrodziu był występ w gościnnych progach Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

      Dzięki hojności tak wielu życzliwych osób w sobotę 27 stycznia "Kolędnicy z Dwójki" w skladzie:

      Mateusz Burda (kl. 7), Kamil Dołęga (kl. 7), Paweł Kudła (kl. 3), Wiktor Kudła (kl. 8), Jan Ożóg (kl. 6), Sebastian Prucnal (kl. 7), Filip Ryzner (kl. 8),

      wsparci obecnością Pani Agaty Dec - Dyrektora MGOKSiR w Sokołowie Młp. oraz Pani Izabeli Nai, zaprezentowali się podczas 27. Ogólnopolskich Spotkań Dzięciecych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie", otrzymując wyróżnienie.

      Miłą nagrodą dla chłopców za tak intensywny okres kolędowania był nocny spacer po Krakowie, udział we Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej i pobyt w Parku Wodnym.

      Serdecznie gratulujemy całej siódemce Kolędników oraz ich opiekunowi - Pani Beacie Dzwonnik, doceniajac wkład w krzewienie pięknej polskiej tradycji.

     • Karnawałowy czas radości i rozrywki

     • Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 25 stycznia 2024 r. 

      Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych, była ważnym przeżyciem szczególnie dla młodszej części społeczności szkolnej.  Dzieci w oczekiwaniu na wspaniałą imprezę z zapałem się do niej przygotowywały, organizując sobie przeróżne, kolorowe stroje i wymyślne fryzury. W wielu przypadkach nie obyło się to bez dużego zaangażowania i pomysłowości rodziców. Na zabawę uczniowie zabrali ze sobą również świetne humory, dlatego od razu  dali się porwać wesołym, szalonym rytmom.
      Do zabawy w tegorocznym balu zaprosił nas DJ Krystian, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów.
                 Atrakcji nie było końca, ponieważ Rada Rodziców przygotowała dla dzieci poczęstunek,była pizza, kebab, owoce, słodkie przekąski. Dzieci, pod okiem swych nauczycieli, bawiły się wybornie. Wspomnienia tych miłych chwil z pewnością na długo zagoszczą w ich pamięci.   

     • Kochamy Was

     • 22 stycznia 2024 r., z wielką radością,  w atmosferze pełnej ciepła i miłości świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, w tym roku zorganizowany przez nas w pobliskiej Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

      Dzieci przedszkolne oraz z klas I-III miały idealną okazję , by pokazać swoje uczucia  i uznanie dla nieustającej opieki, mądrości i miłości, jaką otrzymują od swoich Babć i Dziadków. Uroczystość objęła występy, podczas których nasi najmłodsi recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a ci troszkę starsi wykazali się w przygotowywanych z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przedstawieniach teatralnych.

      Nie obyło się również bez kwiatów, laurek i innych własnoręcznie wykonanych przez wnuków upominków. Te piękne chwile osłodzono przepysznym ciastem oraz kawką i herbatką, o które to postarały się mamy z trójek klasowych. A wszystko po to, aby uczcić Dziadków i podziękować Im za ich bezwarunkową miłość i wsparcie.

     • Matematyczna kartka świąteczna

     • Grudzień był kolejnym miesiącem realizacji przez naszych pierwszaków projektu matematycznego. W nawiązaniu do Świąt Bożego Narodzenia tym razem projektowali kartkę świąteczną. 

      Zajęcia były okazją do naturalnego połączenia edukacji społecznej z nauką matematyki. Wykonanie kartki świątecznej z elementami matematycznymi, było jednocześnie lekcją matematyki i elementem pracy wychowawczej. Wykorzystanie matematyki w praktyce sprzyjało rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Uczniowie mieli także okazję do budowania pozytywnych skojarzeń z naukami ścisłymi.

      Praca tego etapu również zakończyła się certyfikatem :) 

     • Podróż do Krakowa

     • Na razie wirtualna :)

      W ramach projektu "Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki" tym razem uczniowie i uczennice z kl. I sprawdzali, jak teoretyczne umiejętności nabywane w szkole - naukę kalendarza, liczb, znaków rzymskich, odczytywania czasu – można wykorzystać w realnym życiu.

      Zajęcia związane z rozumieniem obecności matematyki w życiu codziennym były doskonałą okazją do poruszenia tematu budżetu, kosztów i zniżek, a nawet zaplanowania wycieczki pociągiem, przyczyniając się także do rozwoju obywatelskiego poprzez uświadomienie wyboru transportu zbiorowego jako alternatywy dla indywidualnych podróży samochodem. 

      Warunkiem ukończenia modułu było wyszukanie najbliższego dworca kolejowego i zaplanowanie podróży pociągiem do wybranego miejsca z uwzględnieniem daty, godziny, czasu podróży, kosztów dla jednej osoby, dla rodziny lub grupy.

      I tak oto, z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, pierwszacy zaplanowali ... wirtualną podróż do Krakowa, wieńcząc pracę wspólnym plakatem, a w nagrodę otrzymując drugi certyfikat. Brawo!

     • Wizyta św. Mikołaja

     • 6 grudnia zawitał do nas specjalny gość - Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, odwiedzając przedszkolaków oraz uczniów poszczególnych klas. W tę rolę świetnie wcielił się przewodniczący SU Wiktor Kudła, który samodzielnie przygotował ok. 60 rózg, a mama szóstoklasistki Martyny Szuberli ufundowała słodycze. Natomiast o mikołajkowe paczki dla najmłodszych zadbali rodzice wraz z wychowawcami, a dla klas starszych sami  uczniowie, wzajemnie się obdarowując. Nad całością czuwała opiekunka SU p. Renata Panek.

     • Spotkania z bernardynami :)

     • 4 grudnia na podbój Leżajska wyruszyli również uczniowie klas V-VIII. Swoją wizytę rozpoczęli od bazyliki pw. Zwiastowania NMP, gdzie poznali historię powstania kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku zapoczątkowaną niezwykłym objawieniem się Matki Bożej ze św. Józefem oraz podziwiali najcenniejsze zabytki architektury kościelnej - ołtarze, obrazy, rzeźby, stalle i organy.

      Kolejne kroki skierowali do mieszczącego się przy bazylice Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku, w którym zgromadzone są przedmioty zabytkowe z utraconych po II wojnie światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji. Spacer od podpiwniczeń po strych zakończył się zejściem jednolitym ciągiem krętych schodów, komunikujących drugie piętro z hallem przed zakrystią.

      Ostatnim punktem wycieczki był Miejski Ośrodek Kultury w Leżajsku, gdzie aktorzy wrocławskiego teatru Artenes zaprezentowali spektakl "Pan Tadeusz", w którym oczywiście nie mogło zabraknąć ... bernardyna ks. Robaka.

       

     • W krainie baśni, starych zabawek i słodkich pierniczków

     • W poniedziałek 4 grudnia uczniowie klas 1-4 wraz z wychowawcami odwiedzili miasto Leżajsk. Swoją wizytę rozpoczęli od Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znakomici aktorzy z Teatru Artenes z Wrocławia przenieśli ich w świat Baśni Andersena.

      Następnie wszyscy zawitali do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się tam Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska pełna kolorowych, drewnianych zabawek naszych babć, dziadków i rodziców. Uwagę przykuwały również bibułkowe kwiaty, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Ponadto dzieci zwiedziły Ekspozycję Historyczną Miasta i Regionu oraz Archeologii i Dziejów Staropolskich i oglądały prezentacje filmowe w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

      Największą atrakcją wycieczki okazała się lekcja muzealna „Pierniczki lukrem malowane”, będąca wprowadzeniem w świąteczną atmosferę bożonarodzeniową. Każdy uczeń miał możliwość wykonania pierniczków i ozdobienia ich według własnej inwencji.

     • W Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

     • W piątek 1 grudnia 2023 r. uczniowie klas 4 -8 wraz z wychowawcami odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce, gdzie mieli okazję zwiedzić Strefę Ekspozycji Wewnętrznej.  

      Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów rozmieszczonch na trzech piętrach budynku. 

      Ekspozycja podstawowa w prosty sposób prezentuje wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane trzy „makroobszary”: 

      Świat Wokół Nas – czyli to, co naturalne – przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.; 

      Nasza Cywilizacja – czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy – artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.; 

      My, Ludzie – czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka – zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. 

      Podczas zwiedzania uczniowie mogli zatem doświadczyć namacalnie praw fizyki, poznać tajemnice ludzkiego ciała oraz świata przyrody. Testowanie, eksperymentowanie i przeprowadzanie doświadczeń dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, budząc większą ciekawość i pasję do nauki.

     • Andrzejkowe zabawy i tańce

     • 30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Dzieci klas I–III uświetniły swoją zabawę, przebierając się w piękne stroje bajkowe, baśniowe i filmowe, a niezawodna animator p. Monika Nizioł prowadziła ciekawe zabawy przy muzyce. Wychowawczynie wraz z dziećmi wspólnie miło spędziły popołudnie. Nie zabrakło też skromnego poczęstunku i wspólnych fotografii.

      Z kolei w godzinach wieczornych przy dźwiękach muzyki DJ K. Kiełbasy i jego kolegi bawili sięuczniowie klas IV- VIII. Atrakcją wieczoru był poczęstunek w postaci kebaba.Organizacją imprezy zajęła się op. SU p. Renata Panek.

     • "Jesienny las w obiektywie"

     • W dniach od 23 października do 17 listopada 2023 roku trwał gminny konkurs fotograficzny „Jesienny las w obiektywie” zorganizowany przez Panie Wiolettę Nawarę, Monikę Nizioł i Katarzynę Niemiec.

       

      Celem Konkursu było rozwijanie wśród uczniów umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych i krajoznawczych swojego środowiska oraz doskonalenie umiejętności fotografowania przyrody.Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sokołów Małopolski.         

      Przedmiotem zmagań było zrobienie fotografii, które będą przedstawiać las jesienią w najbliższym otoczeniu autorów. Jeden uczestnik mógł dostarczyć maksymalnie 2 zdjęcia o określonym formacie.

       

      W Konkursie wzięło udział 108 osób, wpłynęło 194 zdjęcia z 8 szkół:

      • ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Nienadówce w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce,
      • ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza w Zespole Szkół w Trzebosi,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi,
      • z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie
      • ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie,
      • z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Trzebusce.

       

      Po wnikliwej analizie Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

      Kategoria klasy I-IV

      Nagroda/ Laureat/ Szkoła

      1.

      Zuzanna Cisek ZS w Trzebosi

      Nikola Sowa  ZS w Nienadówce

      2.

      Natalia Marciniec ZS w Sokołowie Młp.

      Antonina Ożóg SP nr 2 w Trzebosi

      3.

      Marlena Kobylarz SP nr 2 w Górnie

      Kacper Matuła SP nr 3 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Dominik Szuberla SP nr 2 w Trzebosi

      Anna Plizga ZS w Trzebosi

      Krzysztof Bednarski ZS w Nienadówce

      Michał Watras ZS w Sokołowie Młp

      Michał Kraska SP nr 3 w Trzebosi

       

       

      Kategoria klasy V-VIII

       

      Nagroda /Laureat /Szkoła

      1.

      Wiktoria Buczak ZS w Trzebusce

      Łukasz Matuła ZS w Sokołowie Młp.

      2.

      Jakub Marciniec ZS w Sokołowie Młp.

      Julia Tęcza ZS w Trzebosi

      3.

      Amelia Cisek ZS w Trzebosi

      Diana Jagusztyn SP nr 2 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Adrian Kuca SP nr 2 w Trzebosi

      Patrycja Surowiec ZS w Trzebusce

      Amelia Watras ZS w Sokołowie Młp.

      Magdalena Pasierb ZS w Sokołowie Młp.

      Natalia Cebula ZS w Sokołowie Młp.

       

      Bardzo serdecznie wszystkim gratujemy, dziękujemy za udział i zapraszamy do następnych konkursów organizowanych przez naszą placówkę.

     • Przegląd Pieśni Patriotycznych

     • W poniedziałek 13 listopada 2023 r. odbył się u nas Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Panie Izabelę Naję oraz Katarzynę Niemiec.

      Wspólne śpiewanie miało na celu umocnienie poczucia tożsamości narodowej, uczenie szacunku wobec polskości i odświeżenie pamięci o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność. Każdy mógł tu znaleźć wiele pozytywnych emocji i przeżyć lekcję historii pisaną w pieśniach patriotycznych, które, jak wiemy, podtrzymywały nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość, niosąc zapowiedź wolności. 

      W trakcie przeglądu trwał także konkurs solistów i duetów. Wystąpili w nim uczniowie klasy trzeciej: Zuzanna Tęcza, Paweł Kudła i Bartłomiej Sroczyk, klasy drugiej: Iga Jagusztyn i Daria Kondziołka oraz Julia Prucnal i Magdalena Burda z klasy piątej. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, pamiątkowymi dyplomami i drobnymi gadżetami.

     • Pierwsze kroki w Świecie Wielkiej Matematyki

     • Miło nam poinformować, że nasza klasa I bierze udział w rocznym projekcie edukacyjnym Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki.

      Celem głównym przedsięwzięcia jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.

      Wychowankowie Pani Moniki Nizioł pierwszy z ośmiu modułów, Matematyka w szkole, mają już za sobą. Projekt zakończył się sukcesem, otrzymali PIERWSZY CERTYFIKAT 😊

     • Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w naszej szkole 10 listopada uroczystą akademią. Młodzież klas V-VIII, prezentując garść historii w oparciu o komentarz, recytacje i krótkie scenki z wykorzystaniem oryginalnych strojów i rekwizytów, przeprowadziła widzów przez burzliwe dzieje naszego narodu od roku 1795 do 1918. Podniosłą atmosferę podkreślała okolicznościowa dekoracja, a także nastrojowa muzyka oraz odśpiewanie przez wszystkich uczestników uroczystości "Mazurka Dąbrowskiego" i "Roty".  

      Wspólne świętowanie podsumowała Pani Dyrektor Bożena Chorzepa, odnosząc się do 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz dziękując za występ uczniom i odpowiedzialnym za oprawę akademii Paniom - Beacie Dzwonnik i Agnieszce Sondej.

     • Mamy Mistrza!

     • W czwartek 9 listopada w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim odbył się I Gminny Konkurs Czytelniczy Zostań mistrzem pięknego czytania pod hasłem Spotkanie z Mikołajkiem  dla klasy II i III szkoły podstawowej pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Małopolski.

      Naszą szkołę reprezentowali trzecioklasiści Bartłomiej Sroczyk i Paweł Kudła oraz Iga Jagusztyn i Kacper Dul z klasy II. Te niełatwe zmagania polegały interpretacji głosowej wskazanych przez jury fragmentów książek R. Goscinnego - "Mikołajek" przez uczniów klas drugich oraz "Mikołajek i spółka"  przez trzecioklasistów.

      Wielu uczestników stanęło na wysokości zadania i rzeczywiście pięknie czytało. Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły, podopieczny Pani Izabeli Nai, Bartłomiej Sroczyk, który zajął I miejsce, zostając tym samym mistrzem pięknego czytania wśród trzecioklasistów z gminy Sokołów Małopolski.

      Serdecznie gratulujemy!

     • Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Jak co roku, tak i w tym, 7 listopada świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość wykazania się poprzez  sprawne wykonywanie zadań przygotowanych przez p. Magdalenę Ożóg. Były to między innymi tzw. stacje zadaniowe i domina matematyczne, a wykorzystano także tablety. Młodsi uczniowie otrzymali i pięknie uzupełnili kolorowanki, starsi mogli ćwiczyć sprawność rachunkową, wykonując złożone działania na liczbach wymiernych, a wszyscy, także pracownicy szkoły, zostali odpytani ze znajomości tabliczki mnożenia.