• Piknik ekologiczny w SP2

     • Piknik Ekologiczny “Ekomajówka” dofinansowany  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie odbył się 9 maja  2024 roku w godzinach 8: 00 – 14:30  na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi. W pikniku uczestniczyło około 150  osób: uczniowie szkoły oraz zaproszeni uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebosi, nauczyciele i rodzice.

                  Celem pikniku było:

      • szerzenie edukacji ekologicznej połączonej z bezpośrednim zaangażowaniem lokalnej społeczności w działania proekologiczne,
      • budowanie postaw ekologicznych w szczególności wśród najmłodszych uczestników pikniku,
      • integrowanie społeczności lokalnej.

            Podczas trwania pikniku działały następujące stanowiska warsztatowe:

      • Warsztaty z pszczelarzem.
      • Warsztaty z  recyklingu i segregacji śmieci.
      • Lawendowe warsztaty .
      • Warsztaty ogrodnicze.
      • Warsztaty zdrowej żywności.
      • Mikroskopowanie i badanie gleby.

       

      Przewidziano również  czas na zabawę i zajęcia sportowe. Młodsi uczniowie mogli spędzić aktywnie czas korzystając z dmuchanych zabawek rekreacyjnych i placu zabaw, wykonywali również ogromną  kolorowankę grupową ukazującą sposoby dbania o Ziemię.

      Dla uczniów starszych klas zorganizowano  ekosztafetę w plenerze, w której wykazywali się m.in. umiejętnością segregacji śmieci, odczytywania nasłonecznienia wykorzystując wiatrak do pomiaru różnych rodzajów energii.

      Wszyscy uczestnicy oglądali spektakl o tematyce ekologicznej „Odważny pastuszek”

      W czasie pikniku nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom rodzinnego konkursu plastycznego „Moja Ekorodzina” . W konkursie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebosi oraz 4 sąsiadujących szkół podstawowych z okolicznych miejscowości.   Nagrodzeni zostali również uczniowie biorący udział w warsztatach  m.in. zwycięzcy konkursów na najładniejszą ekodoniczkę, strój z materiałów podlegających recyklingowi, ekosztafety. Drobne upominki otrzymali wszyscy uczniowie biorący udział w pikniku.

     • To już jutro ... Ekomajówka w trzeboskiej Dwójce

     • 9 maja.2024 roku  w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebosi odbędzie się piknik ekologiczny. Dofinansowanie przedsięwzięcia nasza Gmina otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

      Umowa o dofinansowanie została zawarta w ramach programu priorytetowego: Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej (Część 2) Fundusz ekologii z udziałem środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Rzeszowie.

      Kwota dotacji wynosi 8 000,00 zł.

      Planeta Ziemia Się Uśmiecha Ilustracji - Ilustracja złożonej z kolorowy, twarze: 2794723

      W ramach pikniku  zostaną zorganizowane konkursy, warsztaty i zawody z atrakcyjnymi nagrodami.

      Wygrać będzie można m.in. gry planszowe, sprzęt sportowy, akcesoria elektroniczne czy sadzonki kwiatów.

       

     • Szkolne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

     • W tym roku mija 233 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji 29 kwietnia  odbył się w naszej szkole apel upamiętniający to wydarzenie. Uczniowie klasy VI, VII i VIII przygotowali akademię przybliżającą okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz jej znaczenie dla Polski i Polaków.

     • Zamieniamy papier na wodę

     • Wszystkim bardzo dziękujemy za włączenie się do akcji zbiórki makulatury w naszej szkole. Przypominamy, że dochód zostanie przekazany na szczytny cel budowy studni głębinowej w Czadzie w Afryce.

      Zbiórka cieszyła się dużym zainteresowaniem, więc postanowiliśmy wymienić pełny kontener na nowy, pusty. W tej chwili znowu mamy już drugi pełny. W najbliższym czasie po raz kolejny wymienimy, dlatego dalej zapraszamy do zbiórki.

      Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i dumni z naszego osiągnięcia.

     • Sukces Ósmoklasistów

     • W dniu 12 kwietnia reprezentacja klasy ósmej w składzie: Agata Biernat, Martyna Kłosowska i Wiktor Kudła brała udział w Wojewódzkim Konkursie z Języków Obcych  „Języki integrują”, który odbył się w Zespole Szkół w Jeżowem. Była to już XII edycja tego konkursu, w którym biorą udział uzdolnieni językowo uczniowie szkół podstawowych z naszego województwa. Nasi uczniowie startowali zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego.

      Miło nam poinformować że nasza drużyna z języka angielskiego zajęła drugie miejsce  na jedenaście zespołów biorących udział w tej kategorii. Cieszymy się tym bardziej, że jest to konkurs kuratoryjny, co oznacza, że oprócz nagród rzeczowych nasi uczniowie otrzymają również dodatkowe punkty na świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, co ułatwi im dostanie się do wymarzonej szkoły średniej.

      Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

     • „A teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”

     • We środę 17 kwietnia uczniowie ze wszystkich klas naszej szkoły odwiedzili Miejski Dom Kultury w Łańcucie i obejrzeli w nim musicale profilaktyczno-dydaktyczne. Był to wyjątkowy wyjazd przepełniony artystycznymi wrażeniami. Nasi podopieczni z klas 0-III oglądnęli spektakl pt. „Alicja w Krainie Czarów”, dzięki któremu przenieśli się do świata pełnego tajemnic, wyzwań i niezwykłych przygód. Na uczniów z klasy IV-VIII czekała ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Prosta i mistrzowsko opracowana historia oparta na absolutnie klasycznych podziałach wywarła na nich niebywałe wrażenie. Po zakończonych spektaklach sala widowiskowa przepełniona została gromkimi brawami, którymi podziękowano aktorom z Teatru Muzycznego Forte za ich niepowtarzalną grę i ogrom włożony w przygotowanie widowisk. Tego dnia nie zabrakło również wyjścia na lody i spędzenia czasu na łonie natury podczas spaceru po parku przy łańcuckim zamku. To była niezwykła wycieczka.

      Jest nam niezmiernie miło, że w ramach realizowanych przez szkołę działań profilaktycznych mogliśmy zabrać naszych uczniów w tę wyjątkową podróż i pokazać, jak można spędzać czas wolny. Teatr, przenosząc do krainy, gdzie wszystko jest możliwe, uczy, bawi, wychowuje i uwrażliwia.

     • Ale czad ... zbieramy na studnię w Czadzie

     • Nasza szkoła przystąpiła do wielkiej akcji zbiórki makulatury. Dochody zostaną przeznaczone na studnie w Czadzie w Afryce. Pracuje tam jeden z rzeszowskich misjonarzy ks. Edward. Zachęcamy, aby wszyscy włączyli się w ten szlachetny cel. Każdą ilość makulatury mozna składowaćdo niebieskiego kontenera znajdującego się obok szkoły. 

      Z góry bardzo dziękujemy :) 

     • Teatrzykowe ,,Przygody Koziołka Matołka”

     •  

       W środę 27 marca naszą szkołę odwiedził ... Koziołek Matołek. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. ,,Przygody Koziołka Matołka" na motywach książki Kornela Makuszyńskiego. Dzieci nie tylko oglądały przedstawienie, ale również brały w nim czynny udział, wykonujac różne zadania. Jednym z nich było podkucie Koziołka. Widzowie poznali też polskie przysłowia o kozach. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dołączyli do Klubu Koziołka Matołka, otrzymując stosowne pieczątki. To radosne, z zarazem pouczające przedstawienie przeniosło widzów w przyjazny, bajkowy świat i pozwoliło miło spędzić wspólny czas.

     • Prace plastyczne nagrodzone

     •  

      Rozstrzygnięty został IV Gminny Konkurs Plastyczny "Gmina Sokołów Małopolski Oczami Dziecka" pod patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Małopolski Andrzeja Ożoga. Niezmiernie miło nam jest poinformować, że z naszej szkoły na konkurs zostały zgłoszone dwie prace i obie zostały nagrodzone. I miejsce w plastycznych potyczkach zdobył Aleksander Figiela, który namalował kościół pod wezwaniem Ducha Świętego w Sokołowie Małopolskim. Drugą pracę przygotowała Maja Wakuła, która namalowała zalew w Turzy. Pracę Mai nagrodzono wyróżnieniem. 

      Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

     • Wielka Liga Czytelników – mamy laureatów!


     • Wśród prawie 15 tysięcy Uczestników Wielkiej Ligi Czytelników z całej Polski znalazło się 17 uczniów z naszej szkoły.

      Każda przeczytana książka jest sukcesem, zwłaszcza w czasach, kiedy sztuczna inteligencja chce nami zawładnąć. Dlatego należy walczyć o rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci, a to można osiągnąć, czytając książki. 

      Za nami etap szkolny i test półfinałowym VII Ogólnopolskiego Konkursu Wielkiej Ligii Czytelników. Pierwszy etap był okazją do wspólnego czytania w rodzinach. Eliminacje do finału ogólnopolskiego sprawdzały umiejętności czytania ze zrozumieniem i  zapamiętywania. Wszyscy uczestnicy, którzy dotrwali do półfinału są zwycięzcami, bo czytają, do czego ich w dalszym ciągu w sposób szczególny gorąco zachęca koordynator szkolny - Pani Izabela Naja. 

      Laureaci, którzy będą reprezentować naszą szkołę w finale już 9 maja 2024 roku to: Bartłomiej Sroczyk i Paweł Kudła z klasy III. Ogromne brawa dla nich za włożony trud, a przede wszystkim za zamiłowanie do czytania.
       

     • W duchu zbliżającej się Wielkanocy

     • Doniosłość nadchodzących świąt uczciliśmy ogólnoszkolnym spotkaniem.

      W pierwszej części drugoklasiści aktorsko odegrali minisprzeczkę między kurkami a zajączkiem zakończoną wesołymi życzeniami.

      Potem głos zabrali uczniowie klas starszych, prezentując podniosły montaż słowno-muzyczny oparty na rozważaniu Męki Pańskiej również zakończony życzeniami, ale już o poważniejszym charakterze.

      Warto podkreslić, że główną dekorację - okazały krzyż z Panem Jezusem - wykonała uczennica kl. 8 Agata Biernat.

       

     • Szalony wiosenny tydzień

     • Od 18 do 22 marca w naszej szkole trwał Szalony wiosenny tydzień pod hasłem Przyłącz się!  Rusz głową! Zaszalej! zainicjonowany przez RSU i jej opiekuna p. Renatę Panek.

      Poniedziałek: „Dzień bez plecaka”

      Wtorek: „Dzień na opak”

      Środa: „Dzień żaby”

      Czwartek: „Dzień kolorowej skarpetki”

      Piątek: „Dzień szalonej fryzury”

      Zabawa! Pomysłowość! Odwaga!

      Uczniowie wraz z nauczycielami, szczególnie klas młodszych, brali aktywny udział w zabawie. Dziękujemy za zaangażowanie, włożoną pracę i ciekawe pomysły.

      21. 03. 2024 r. uczniowie klas 0-IV wraz z wychowawcami M. Nizioł, I. Nają i A. Sondej powitali wiosnę na wycieczce w leśniczówce w Lipnicy. W ramach spotkania z ciekawymi ludźmi poznali pracę leśnika i myśliwego. Panowie myśliwi ugościli nas również pyszną kiełbaską z ogniska. Dzieci, korzystając z pięknej pogody, mogły się swobodnie pobawić na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknego lasu i śpiewu ptaków.

      Bardzo dziękujemy panom z Koła Łowieckiego Sokół za wartościowe spotkanie, a w szczególności p. Tomkowi za pomysł, pomoc oraz bezpieczny i promocyjny transport.

     • Czas rekolekcji

     • 14 i 15 marca przeżywaliśmy rekolekcje szkolne. Śpiewająco porowadził je dla nas ks. Paweł Pratko - wikariusz parafii Nienadówka. Podczas pierwszego dnia nauk rekolekcjonista zwrócił uwagę na ludzkie słabości oddalające nas od Boga, ale i na skuteczne kroki pomagające nam wracać na dobrą drogę i budować właściwą hierarchię wartości, wszystko to obrazując czytelnymi rekwizytami i angażując uczestników.

      Drugiego dnia rekolekcji duchowo przeszliśmy Drogę Krzyżową w oparciu o oryginalną prezentację multimedialną, uświadamiającą, czym my dziś ranimy Jezusa, ale przede wszystkim, że wszyscy jesteśmy przez Boga kochani miłością bezwarunkową.

      Podbudowani naukami wracamy do nauki, która jest, jak podkreślił ks. Paweł, największym obowiązkiem młodego człowieka.

     • Kiedyś goździk i rajstopy, dzisiaj ...

     • też :)

      Dzień Kobiet nie przeszedł bez echa i u nas, a to za sprawą dużych i małych mężczyzn. Wszystkie Panie i dziewczęta zostały obdarowne kwiatami i słodkościami. Oryginalnym podejściem do świętowania 8 marca wykazał się Samorząd Uczniowski pod kierownictwem Pani Renaty, wręczając Paniom ... gożdziki i rajstopy, czym oczywiście wywoływał dodatkowy uśmiech na twarzach solenizantek.

     • Czwartkowe lekcje kinowe

     • 7 marca wszystkie klasy naszej szkoły wybrały się na multimedialne "Lekcje w kinie" przeprowadzone w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Centrum Edukacji Filmowej z Wołomina .

      Uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach "Twój głos brzmi znajomo, czyli podróż po świecie dubbingu". Zostały one podzielone na dwie części. W pierwszej, prowadzonej przez zawodowego aktora, dzieci dowiedziały się, czym jest dubbing filmowy i zobaczyły, jak wygląda praca aktorów w studiu dubbingowym. Odkryły również, kto użycza głosu znanym postaciom z filmów. Ponadto aktywnie uczestniczyły w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych bohaterów filmowych oraz razem z prowadzącym wykonywały ćwiczenia na dykcję.W części drugiej uczniowie obejrzeli film pt. „Po prostu super”. Była to barwna opowieść z wartką akcją, która wspaniale pokazała, że nie trzeba być SUPER i posiadać super mocy, by być dobrym, pomocnym i wartościowym dzieckiem.

      Z kolei klasy IV-VIII wzięły udział w warsztatach "Na jaki film do kina, czyli o gatunkach filmowych". Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać bądź utrwalić podstawowe pojęcia filmowe, m.in. czym jest gatunek filmowy, a czym  hybryda  filmowa, dowiedzieć się, czy film historyczny można traktować jak podręcznik do historii, jaka jest różnica między budowaniem napięcia w horrorze, a budowaniem napięcia w thrillerze, jakie są rodzaje komizmu i czym jest film anime. Następnie  obejrzeli film pt. „Biegnij, Amelio!” - wzruszającą i zabawną opowieść o potrzebie samorealizacji.

     • Idą jak burza

     • Pierwsza klasa się nie poddaje i nadal realizuje projekt edukacyjny „NATALKA I ANTEK W ŚWIECIE WIELKIEJ MATEMATYKI” .

      Kolejne dwa moduły zostały pozytywnie rozpatrzone i uwieńczone certyfikatami 😊

       

      Moduł „ Matematyka na basenie”.

      W trakcie pracy uczniowie poznawali różne rodzaje basenów, zawody typu ratownik/ratowniczka czy pływak/pływaczka. Uczyli się porównywania i poszerzania wiedzy związanej ze sportem uprawianym zawodowo. Wykonywali zadania związane z praktycznymi elementami, takimi jak długości, miary czy czas.

       

      „Matematyka w budowaniu klocków”.

      W trakcie realizowania tego modułu uczniowie budowali z klocków zgodnie z planami i ustalonymi zasadami. Szukali matematyki zarówno podczas zabaw klockami, jak i w ich wyglądzie. Celem zajęć było uświadomienie uczniom, że znajomość zagadnień matematycznych typu symetria, rytmy czy bryły jest pomocna w zabawie i realizowaniu ciekawych projektów związanych z budownictwem. Pokazuje bliskość i obecność tej nauki w życiu dzieci.

     • Bezpieczni w sieci

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest FundacjaOrange.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

      W naszej szkole uczniowie również zostali zaangażowani w to wydarzenie uczestnicząc w webinarach zorganizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Były to szkolenia dla najmłodszych, kl.1-3 Bezpieczne relacje w sieci oraz dla klas 4-8 Ochrona danych i wizerunku w sieci. Zostały również przeprowadzone lekcje o bezpieczeństwie w internecie przygotowane w oparciu o materiały dostępne na stronach poświęconych tej tematyce np. sieciaki.pl. Ponadto w szkole przygotowane zostały na ten temat gazetki ścienne.

      Problematyka bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu jest w naszej placówce ważnym tematem, którym zajmują się nauczyciele informatyki klas młodszych jak również nauczyciel informatyki w klasach starszych, który był także głównym koordynatorem wydarzeń związanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.

     • W trosce o pamięć historyczną

     • We wtorek 27 lutego odbyło się spotkanie uczniów klas 3-5 z Panem Piotrem Ożogiem. Inspiracją do tego wydarzenia był zbliżający się 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pan Piotr Ożóg przybliżył zebranym ideę i wagę tego Święta, kim byli Żołnierze Wyklęci oraz postać Danuty Siedzikówny. Podczas prelekcji przedstawił również historię obozu NKWD w Trzebusce oraz mordów na części jego jeńców w lasach Sokołowszczyzny.

      W tym roku przypadać będzie 80. rocznica tych wydarzeń, dlatego warto je przybliżać.