• Bezpieczni w sieci

     • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org

      Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest FundacjaOrange.

      DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

      Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024.

      W naszej szkole uczniowie również zostali zaangażowani w to wydarzenie uczestnicząc w webinarach zorganizowanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Były to szkolenia dla najmłodszych, kl.1-3 Bezpieczne relacje w sieci oraz dla klas 4-8 Ochrona danych i wizerunku w sieci. Zostały również przeprowadzone lekcje o bezpieczeństwie w internecie przygotowane w oparciu o materiały dostępne na stronach poświęconych tej tematyce np. sieciaki.pl. Ponadto w szkole przygotowane zostały na ten temat gazetki ścienne.

      Problematyka bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu jest w naszej placówce ważnym tematem, którym zajmują się nauczyciele informatyki klas młodszych jak również nauczyciel informatyki w klasach starszych, który był także głównym koordynatorem wydarzeń związanych z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.

     • W trosce o pamięć historyczną

     • We wtorek 27 lutego odbyło się spotkanie uczniów klas 3-5 z Panem Piotrem Ożogiem. Inspiracją do tego wydarzenia był zbliżający się 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pan Piotr Ożóg przybliżył zebranym ideę i wagę tego Święta, kim byli Żołnierze Wyklęci oraz postać Danuty Siedzikówny. Podczas prelekcji przedstawił również historię obozu NKWD w Trzebusce oraz mordów na części jego jeńców w lasach Sokołowszczyzny.

      W tym roku przypadać będzie 80. rocznica tych wydarzeń, dlatego warto je przybliżać.

     • Nauka poprzez doświadczenie

     • Dla uczniów trzech najstarszych klas ciąg dalszy eksperymentów przyrodniczych nastąpił jeszcze tego samego dnia podczas warsztatów w Ekopracowni-Zielone Serce Szkoły, na które zostali zaproszeni do Zespołu Szkół w Trzebosi.

      Tam pod okiem Pani Agnieszki Mazgaj i Pani Marty Nizioł samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, m.in. tworząc niewidzialny napis z wykorzystaniem roztworu jodyny, witaminy C i wody utlenionej, dokonując daktyloskopii czy tworząc tęczę chemiczną z wykorzystaniem gęstości substancji.

      Po tak intensywnym i bogatym w doświadczenia dniu tylko patrzeć, jak wśród naszych uczniów wyklują się chemiczno-fizyczne talenty. 

     • Eksperymenty pod okiem ekspertów

     • W piątkowy poranek 23 lutego w naszej szkole odbyła się niecodzienna lekcja pt. Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne prowadzona przez grupę Zaelektryzowani. 

      Celem pokazu  było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały i dla tych najmłodszych, i dla najstarszych uczniów szkoły. W programie znalazły się m.in. zabawy z ciekłym azotem, czystym wodorem i helem, doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym czy gwałtownym spalaniem lycopodium.

      Eksperymenty były atrakcyjną formą uzupełnienia lekcji, rozbudzały wyobraźnię, skłaniały do logicznego myślenia i samodzielnego rozwiązywania problemów, a przy okazji przysporzyły uczniom wiele śmiechu.

     • Walentynkowa poczta i fotobudka

     • W dniach od 12-16.02.2024 r. działała w naszej szkole poczta walentynkowa przygotowana przez przedstawicieli SU Magdalenę Burdę i Martynę Szuberlę oraz opiekuna Panią Renatę Panek. Do  pięknej  skrzynki trafiło ponad 300 walentynek. Wszystkie rozdane zostały uczniom w dniu 16.02. Okazało się, że niektórzy uczniowie otrzymali nawet 15 walentynek.

      W ostatnim dniu świętowania można bylo również zrobić sobie pamiątkową fotografię w specjalnie  walentynkowej ramce przygotowanej przez Panie Agnieszkę Sondej i Monikę Nizioł. 

     • "Od zimy do zimy po świecie chodzimy ..."

     • czyli na kolędniczym szlaku z widowiskiem "KOLĘDA Z TURONIEM"

      Tegoroczne kolędowanie "Kolędnicy z Dwójki" rozpoczęli 28 grudnia podczas uroczystej sesji Rady Gminy Sokołów Małopolski, korzystając z zaproszenia Pana Henryka Kraski - Przewodniczącego Rady Gminy. Obecność Pana Burmistrza Andrzeja Ożoga, Radnych i licznych zaproszonych Gości, m.in. Dyrektorów Szkół i Prezesów Firm  była dla chłopców niezwykle mobilizująca i, mimo tremy, dziarsko się zaprezentowali, zbierając gromkie brawa i sowitą kolędę. Zbudowani reakcją publiczności i propozycją wsparcia wyjazdu na konkurs ogólnopolski przez MGOKSiR śmiało ruszyli na kolędniczy szlak.

      Najpierw zawitali do niezwykle serdecznych i "żywo" reagujących Pracowników i Prezesa firmy "Albatros" w Trzebusce.

      Kilka dni później, w towarzystwie Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Agnieszki Sondej, z przyjemnością odpowiedzieli na zaproszenie Prezesa Banku Spółdzielczego w Sokołowie Małopolskim, Banku z którym nasza placówka owocnie współpracuje od kilkunastu lat, oraz odwiedzili "zawsze otwarty" (dosłownie i w przenośni)  Urząd Gminy i Delikatesy "Centrum".

      Z kolei 14 stycznia dzięki życzliwości Księdza Proboszcza Piotra Treli "Kolędą z Turoniem" mogli się podzielić z parafianami z Trzebosi, którzy jak zwykle bardzo chętnie czekali na widowisko po niedzielnej sumie.

      Ostatnim sprawdzianem przed konkursem w Podegrodziu był występ w gościnnych progach Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

      Dzięki hojności tak wielu życzliwych osób w sobotę 27 stycznia "Kolędnicy z Dwójki" w skladzie:

      Mateusz Burda (kl. 7), Kamil Dołęga (kl. 7), Paweł Kudła (kl. 3), Wiktor Kudła (kl. 8), Jan Ożóg (kl. 6), Sebastian Prucnal (kl. 7), Filip Ryzner (kl. 8),

      wsparci obecnością Pani Agaty Dec - Dyrektora MGOKSiR w Sokołowie Młp. oraz Pani Izabeli Nai, zaprezentowali się podczas 27. Ogólnopolskich Spotkań Dzięciecych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych "Pastuszkowe Kolędowanie", otrzymując wyróżnienie.

      Miłą nagrodą dla chłopców za tak intensywny okres kolędowania był nocny spacer po Krakowie, udział we Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej i pobyt w Parku Wodnym.

      Serdecznie gratulujemy całej siódemce Kolędników oraz ich opiekunowi - Pani Beacie Dzwonnik, doceniajac wkład w krzewienie pięknej polskiej tradycji.

     • Karnawałowy czas radości i rozrywki

     • Świetną ku temu okazją była zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w czwartek 25 stycznia 2024 r. 

      Choinka szkolna, która na stałe wpisana jest do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych, była ważnym przeżyciem szczególnie dla młodszej części społeczności szkolnej.  Dzieci w oczekiwaniu na wspaniałą imprezę z zapałem się do niej przygotowywały, organizując sobie przeróżne, kolorowe stroje i wymyślne fryzury. W wielu przypadkach nie obyło się to bez dużego zaangażowania i pomysłowości rodziców. Na zabawę uczniowie zabrali ze sobą również świetne humory, dlatego od razu  dali się porwać wesołym, szalonym rytmom.
      Do zabawy w tegorocznym balu zaprosił nas DJ Krystian, który przez kilka kolejnych godzin serwował wszystkim najnowsze hity z list przebojów, ale też utwory nieco starsze, a wciąż popularne. Piosenki na pewno się podobały, sądząc po ilości tańczących na parkiecie uczniów.
                 Atrakcji nie było końca, ponieważ Rada Rodziców przygotowała dla dzieci poczęstunek,była pizza, kebab, owoce, słodkie przekąski. Dzieci, pod okiem swych nauczycieli, bawiły się wybornie. Wspomnienia tych miłych chwil z pewnością na długo zagoszczą w ich pamięci.   

     • Kochamy Was

     • 22 stycznia 2024 r., z wielką radością,  w atmosferze pełnej ciepła i miłości świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka, w tym roku zorganizowany przez nas w pobliskiej Świetlicy w Kątach Rakszawskich.

      Dzieci przedszkolne oraz z klas I-III miały idealną okazję , by pokazać swoje uczucia  i uznanie dla nieustającej opieki, mądrości i miłości, jaką otrzymują od swoich Babć i Dziadków. Uroczystość objęła występy, podczas których nasi najmłodsi recytowali wiersze i śpiewali piosenki, a ci troszkę starsi wykazali się w przygotowywanych z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem przedstawieniach teatralnych.

      Nie obyło się również bez kwiatów, laurek i innych własnoręcznie wykonanych przez wnuków upominków. Te piękne chwile osłodzono przepysznym ciastem oraz kawką i herbatką, o które to postarały się mamy z trójek klasowych. A wszystko po to, aby uczcić Dziadków i podziękować Im za ich bezwarunkową miłość i wsparcie.

     • "Jesienny las w obiektywie"

     • W dniach od 23 października do 17 listopada 2023 roku trwał gminny konkurs fotograficzny „Jesienny las w obiektywie” zorganizowany przez Panie Wiolettę Nawarę, Monikę Nizioł i Katarzynę Niemiec.

       

      Celem Konkursu było rozwijanie wśród uczniów umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych i krajoznawczych swojego środowiska oraz doskonalenie umiejętności fotografowania przyrody.Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sokołów Małopolski.         

      Przedmiotem zmagań było zrobienie fotografii, które będą przedstawiać las jesienią w najbliższym otoczeniu autorów. Jeden uczestnik mógł dostarczyć maksymalnie 2 zdjęcia o określonym formacie.

       

      W Konkursie wzięło udział 108 osób, wpłynęło 194 zdjęcia z 8 szkół:

      • ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Nienadówce w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce,
      • ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza w Zespole Szkół w Trzebosi,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi,
      • ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi,
      • z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie
      • ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie,
      • z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Trzebusce.

       

      Po wnikliwej analizie Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

      Kategoria klasy I-IV

      Nagroda/ Laureat/ Szkoła

      1.

      Zuzanna Cisek ZS w Trzebosi

      Nikola Sowa  ZS w Nienadówce

      2.

      Natalia Marciniec ZS w Sokołowie Młp.

      Antonina Ożóg SP nr 2 w Trzebosi

      3.

      Marlena Kobylarz SP nr 2 w Górnie

      Kacper Matuła SP nr 3 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Dominik Szuberla SP nr 2 w Trzebosi

      Anna Plizga ZS w Trzebosi

      Krzysztof Bednarski ZS w Nienadówce

      Michał Watras ZS w Sokołowie Młp

      Michał Kraska SP nr 3 w Trzebosi

       

       

      Kategoria klasy V-VIII

       

      Nagroda /Laureat /Szkoła

      1.

      Wiktoria Buczak ZS w Trzebusce

      Łukasz Matuła ZS w Sokołowie Młp.

      2.

      Jakub Marciniec ZS w Sokołowie Młp.

      Julia Tęcza ZS w Trzebosi

      3.

      Amelia Cisek ZS w Trzebosi

      Diana Jagusztyn SP nr 2 w Trzebosi

      Wyróżnienie

      Adrian Kuca SP nr 2 w Trzebosi

      Patrycja Surowiec ZS w Trzebusce

      Amelia Watras ZS w Sokołowie Młp.

      Magdalena Pasierb ZS w Sokołowie Młp.

      Natalia Cebula ZS w Sokołowie Młp.

       

      Bardzo serdecznie wszystkim gratujemy, dziękujemy za udział i zapraszamy do następnych konkursów organizowanych przez naszą placówkę.