• Wszystkie klasy pokazały klasę

     • Z inicjatywy SU 1 kwietnia odbył się konkurs na „Najbardziej zgraną klasę”. Rywalizacja wymagała przede wszystkim zespołowego zaangażowania w czasie kilku przerw międzylekcyjnych, podczas których uczestnicy w prima aprilisowych strojach rozwiązywali łamigłówki i tworzyli słowne lub plastyczne portrety klasy. Do zabawy wciągnięci zostali również wychowawcy. Brawo także dla nich, bowiem wszyscy stanęli na wysokości zadania, przebraniem wpasowując się w klimat konkursu i w ten sposób wzbogacając zdobycze punktowe  swoich podopiecznych.

      W kategorii klas młodszych najbardziej zgraną klasą okazała się klasa I, a wśród starszych – klasa VI. Jury doceniło również pomysłowość dorosłych, przyznając  Paniom: Renacie Panek i Emilii Szelidze wyróżnienia.

     • Dzień dobry, wiosno!

     • Pierwszy dzień wiosny był doskonałą okazją do prezentacji oryginalnej garderoby, rozruszania szarych komórek, wreszcie sprawdzenia kondycji fizycznej na świeżym powietrzu. Mimo wietrznej aury, odpowiedzieliśmy na wszystkie wyzwania i niemal w komplecie stanęliśmy do składającej się z kilku etapów rywalizacji drużynowej. Wszyscy uczestnicy błysnęli talentem językowym i plastycznym oraz wiedzą przyrodniczą, natomiast największą trudność sprawiło im … trafienie kapeluszem na wieszak. Ta sztuka udała się tylko Szymonowi Ciskowi, który celnym rzutem poprowadził swój zespół do ostatecznego zwycięstwa.

      Wspólne świętowanie zakończyliśmy ogniskiem i wręczeniem nagród dla drużyny „Bez szarf” oraz nagród indywidualnych za najlepsze wiosenne przebrania.

     • Jasna strona matematyki i nauk pokrewnych

     • Korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve do udziału w Dniu Matematyki, 15 marca uczniowie klas IV- VI przyłączyli się do zabawy mającej przybliżyć uczniom jasną stronę matematyki i nauk pokrewnych.

      Turniej ten nie był kolejnym testem – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Sprzyjały temu zastosowane przez organizatorów nowoczesne narzędzia i formy pracy. Wszystko to sprawiło, że rozwiązywanie zadań okazało się czystą przyjemnością okraszoną dreszczykiem emocji wynikającym z rywalizacji drużynowej.

      Dzięki wspaniałomyślności szkolnych organizatorów ­­(Pań: Magdaleny Ożóg, Barbary Miazgi i Bożeny Chorzępy) wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy dodatkowe nagrody.

      W podobnym tonie piątkowe przedpołudnie upłynęło klasom I-III, dla których Panie Wychowawczynie również przygotowały matematyczne zabawy i łamigłówki oraz nagrody.

       

     • Przystanek Rekolekcje

     • W dniach 15 – 19 marca uczestniczyliśmy w Szkolno-Parafialnych Rekolekcjach Wielkopostnych prowadzonych przez ks. Tadeusza Musza – Michalitę z Przemyśla oraz Siostrę Emanuelę z Siostrami Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik. Trwanie w modlitewnym nastroju ubogaciło nam również spotkanie z grupą wokalną z Sokołowa Młp.

      Teraz już tylko od nas zależy, czy te wszystkie piękne wskazówki i świadectwa wykorzystamy w naszym codziennym życiu. Oby chociaż część :)

     • „Symbol kraju anglojęzycznego”

     • Szkolny konkurs plastyczno – językowy

           W lutym zorganizowany został szkolny konkurs plastyczno – językowy dla klas I-III. Jego cele to rozwijanie aktywności twórczej dzieci i ich wyobraźni, propagowanie kultury krajów anglojęzycznych, zwrócenie uwagi dzieci na wielokulturowość współczesnego świata. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką przedstawiającej symbol wybranego kraju anglojęzycznego. Do organizatorów, Pani Katarzyny Niemiec i Pani Joanny Wąs, wpłynęło łącznie 11 prac. Przy ocenie brano pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę i walory artystyczne oraz ciekawe ujęcie tematu.

           W dniu 13 marca 2019 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród:

      I miejsce ex aequo – Katarzyna Figiela (kl. I) i Adrian Kuca (kl. II)

      II miejsce – Paweł Nowak (kl. II)

      III miejsce – Wiktor Kudła (kl. III)

           Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim zaś uczniom dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie prac, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

     • Chcieć to móc

     • Po udanym występie w Podegrodziu Kolędnicy obrali kurs na Murzasichle, gdzie w poniedziałek 28 stycznia czekała ich przygoda z ... nartami.

      Dla zdecydowanej większości chłopców był to pierwszy kontakt z tą dyscypliną sportową, dlatego rozpoczęliśmy go od indywidualnych lekcji z instruktorami i opanowania podstawowych umiejętności bezpiecznej jazdy i równie bezpiecznego, kontrolowanego upadku. Potem przyszedł czas na korzystanie z duchowego wsparcia Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy oraz fizycznego Pani Izy i Pani Beaty, a przede wszystkim samodzielne doszkalanie się na stoku i na orczyku.

      Efekty? Wyśmienite! Cała szóstka złapała bakcyla narciarskiego, poszerzając wąskie dotąd w naszej szkolnej społeczności grono pasjonatów dwóch desek.

     • Skazani na sukces

     • Nadszedł w końcu długo wyczekiwany przez Kolędników ostatni weekend stycznia - czas zmagań konkursowych w Podegrodziu. Po tak licznych występach na rodzimym gruncie, połączonych z dużą troską o dobór tekstów, ubiorów i rekwizytów, jechaliśmy tam pełni nadziei na dobry wynik i … tak się stało.

      Jury 22. Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE  na 14 grup młodzieżowych reprezentujących 4 województwa (lubuskie, podkarpackie, śląskie i małopolskie) przyznało nam jedno z równorzędnych II miejsc. Biorąc pod uwagę wysoki poziom rywalizacji oceniany przez „wyspecjalizowaną” 5-osobową komisję artystyczną (etnomuzykolog, etnograf, muzyk, etnograf, etnolog) oraz brak w składzie naszego zespołu instrumentalistów, jest to naprawdę doskonały wynik.

      Ten sukces był możliwy przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu szóstki chłopców (trzech 8-klasistów: Konrada Gołębiowskiego, Jakuba Modłkowskiego i Huberta Prucnala; dwóch 6-klasistów: Jakuba Ciska i Macieja Piwińskiego; jednego 5-klasisty: Szymona Ciska) oraz wspomagającego grupę podczas lokalnych występów Karola Sroczyka z klasy VI, ale także bardzo dużemu wsparciu parafian z Trzebosi i Podlasu, wszystkich Gospodarzy odwiedzanych przez nas instytucji i firm z terenu miasta Rzeszowa, gmin Sokołów Młp. i Rakszawa, oraz Społeczności szkolnej na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą, która osobiście towarzyszyła „Kolędnikom z Dwójki” podczas większości występów, w tym w Podegrodziu.

      DZIĘKUJEMY!!!

     • Wieczór z kolędą

     • Piątkowy wieczór 25 stycznia wielu mieszkańcom naszego zakątka upłynął w miejscowej Świetlicy na „Koncercie kolęd i pastorałek” zorganizowanym przez GOKiC w Rakszawie. W tej wspaniałej świątecznej atmosferze, tworzonej m.in. przez Kapelę „Brzeziny” i chór „Raxavia”, udział mieli również przedstawiciele naszej szkoły: kilkanaścioro podopiecznych instruktorki Pani Jadwigi Dołęgi śpiewających pastorałki oraz prowadzeni przez Panią Beatę Dzwonnik „Kolędnicy z Dwójki”, dla których był to ostatni sprawdzian przed niedzielnym konkursem ogólnopolskim w Podegrodziu.

      Dziękujemy za możliwość współtworzenia tego cyklicznego widowiska i współdziałania na rzecz lokalnej społeczności oraz wszelkie wyrazy uznania i sympatii kierowane pod adresem Kolędników.

     • Dla Babci i Dziadka

     • 21 stycznia gościliśmy w naszej szkole Seniorów, dla których z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy małą ucztę dla ciała i dla ducha. O słodki poczęstunek zadbali rodzice, natomiast  specjalny program artystyczny to wspólne dzieło dzieci i wychowawców klas 0-III, na które złożyły się pełne miłości życzenia, jasełka i kolędy, a także humorystyczne wizje życia dziadków.

      Miłą niespodzianką okazał się również występ „Kolędników z Dwójki”, którzy dzisiejsze święto uczcili podwójnie, odwiedzając chwilę wcześniej podopiecznych Domu Opieki "Leśniówka" w Turzy.

      Kochani Seniorzy, do zobaczenia za rok :)

     • Karnawał w Dwójce

     • Tym razem tradycyjna choinka szkolna odbyła się w trzech odsłonach. Najmłodsi, uczniowie klas 0 – III, bawili się od 12.00 do 15.00 przy muzyce serwowanej przez DJ Irę oraz w towarzystwie przesympatycznego Misia, a starsi, IV – VIII od 16.30 do 20.00 również przy dźwiękach „zapodawanych” przez niestrudzoną DJ-kę oraz  uczestnicząc w zaproponowanym przez nią międzyklasowym konkursie tanecznym. Wielkie brawa dla wszystkich klas IV – VIII oraz ich wychowawców za przystąpienie do rywalizacji, nietuzinkowe stroje i układy taneczne, a największe dla zwycięzców - klasy IV i Pani Basi. Niskie ukłony również w kierunku Jury, które strojem błyskawicznie dostosowało się do uczestników, a spontanicznym tańcem omal nie pozbawiło czwartaków głównej nagrody.

      Pomiędzy konsumpcją oraz zabawami tanecznymi obydwu grup zaplanowana została część artystyczna, podczas której zaprezentowali się instrumentaliści: Kacper Ostolski (flet) i Jaś Ożóg (akordeon) oraz przedszkolacy z jasełkami, „Kolędnicy z Dwójki” z Turoniem, dziewczęta z klas starszych z układem tanecznym i Kabaret „Powrót do Młodości” z programem „W świecie bajek”.

                  Podobno taki program choinki tylko u nas. Bardzo nas to cieszy.

     • "Ka turoniek chodzi, tam się wszystko rodzi …"

     • Moc takich życzeń kolędników znają wszyscy, dlatego Gospodarze, których odwiedziliśmy z kolędą 17 stycznia, szeroko otwarli przed nami nie tylko drzwi instytucji i firm oraz kieszenie, ale przede wszystkim serca. A byli to:

      • Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg,
      • Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sokołowie Młp. Tadeusz Pasierb,
      • Kierownik Referatu Oświaty w Sokołowie Młp. Stanisław Jarosz,
      • Prezes Firmy „Greinplast” z siedzibą w Krasnem Ewa Stefanowska,
      • Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nienadówce Andrzej Sztorc,
      • Szefowie Firmy „Styrobud” w Trzebosi Bogdan, Krzysztof i Tomasz Radomscy.

      Niezwykła gościnność i serdeczność, a także szczery podziw za teksty, stroje, rekwizyty i grę aktorską oraz współudział Gospodarzy w tworzeniu widowiska świadczą o docenieniu podejmowanych przez naszą szkołę działań na rzecz kultywowania tradycji i stanowią solidną motywację do dalszej pracy.

      Dziękujemy :)

     • „Słuchaj Gospodorzu, co my Ci powiemy …”

     • I słuchali zacni Gospodarze: Pani Kurator Małgorzata Rauch, Pani Wojewoda Ewa Leniart, Pan Prezydent Tadeusz Ferenc, Jego Gość – Biskup Jan Wątroba, ale także Panie z księgarni Nova, Pani Redaktor Radia Via Iwona Kosztyła oraz Szefostwo i Pracownicy firmy „Albatros” z Trzebuski.

      Słuchali, podziwiali i szczerze uśmiali się, bowiem zabiegi Pasterzy, Żyda i Dziada, mające na celu ożywienie Turońka, pełne były zabawnych dialogów i guseł.

      Przyjmując i hojnie wynagradzając kolędników, wszyscy zapewnili sobie pomyślność i bogactwo plonów w nadchodzącym sezonie.

      W wyprawie do Rzeszowa "Kolędnikom z Dwójki" towarzyszyły Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i opiekun grupy Pani Beata Dzwonnik.

     • „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”

     • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

       

      W dniu 15 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej w  kolorach białym i czerwonym przy zastosowaniu różnych faktur i walorów. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw współczesnego patriotyzmu oraz motywowanie młodego pokolenia do osiągania sukcesów i wartościowego spędzania wolnego czasu. Miło jest mi poinformować, że prace uczniów naszej szkoły zostały docenione i nagrodzone przez komisję konkursową:

      • Nagrody równorzędne w kategorii wiekowej dzieci przedszkolne otrzymały:Magdalena Burda i Diana Jagusztyn z klasy 0
      • W kategorii wiekowej klasy I-III Szkoły Podstawowej wyróżnienie otrzymał Adrian Kuca z klasy II
      • W kategorii wiekowej klasy IV-VI Szkoły Podstawowej II miejsce zajął Kacper Jurek z  klasy V

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym reprezentantom naszej szkoły oraz ich opiekunom – Pani Izabeli Nai, Pani Grażynie Figieli oraz Pani Joannie Wąs, i życzymy dalszych sukcesów.

     • Kolędowanie rozpoczęte

     • "Kolędnicy z Dwójki" gośćmi parafii Trzeboś

      Tegoroczne kolędowanie rozpoczęliśmy 13 stycznia od występu w kaplicy na Podlesiu i w kościele parafialnym w Trzebosi. Siedmioosobowa grupa chłopców z klas V, VI, VIII  wsparta przez naszego organistę - Pana Józefa Bawora tym razem zaprezentowała widowisko pt. „Kolęda z Turoniem”.

      Pełne ludowej mądrości i humoru sceny z Dziadem, Żydem czy Bydlątkiem spotkały się  z dużą życzliwością Gospodarza, ks. Józefa Fili, oraz Parafian, którzy pod adresem kolędników nie szczędzili ni pochwał, ni datków.

      Uskrzydleni dobrym startem już planujemy dalsze występy na terenie naszej gminy i miasta Rzeszowa oraz udział w ogólnopolskim przeglądzie „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu.

     • Święta już tuż, tuż

     • Atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia czuć było w naszej szkole na każdym kroku. A to za sprawą kiermaszu z przepięknymi ręcznie wykonanymi ozdobami i pachnącymi pierniczkami, a to dzięki wystrojowi korytarza i klasopracowni.

      Zwieńczenie tego okresu oczekiwania nastąpiło w piątek 21 grudnia, na kiedy to zaplanowane zostało ogólnoszkolne spotkanie opłatkowe przygotowane przez klasę I pod kierunkiem Pani Reni, wspólne kolędowanie oraz Wigilie międzyklasowe.

      Było bardzo uroczyście, miło i rodzinnie, a w niejednym oku zakręciła się łza …

     • Najpierw nauka, potem przyjemności

     • Poniedziałek 10 grudnia uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami, Panią Magdą i Panią Basią, spędzili w Rzeszowie. Najpierw uczestniczyli w niezwykle ciekawej interaktywnej wystawie popularnonaukowej pilotażowego przedsięwzięcia tworzonego Centrum Nauki Eksploratorium organizowanego przez Konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE).

      Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżyły im wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród prawie 20 stanowisk uczniowie zetknęli się zarówno z modelami anatomicznymi jak i tymi ukazującymi wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Mieli przy tym okazję rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci  czy też sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy. Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających, logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

      Po tej imponującej porcji wiedzy czwarto- i piątoklasiści relaksowali się w kinie, a potem w kręgielni.

      Teraz bacznie będziemy obserwować, u kogo i kiedy ujawnią się dalsze zainteresowania naukami przyrodniczo-matematycznymi 😉

     • Twórczo i z sukcesem o lokalnej historii

     • W piątek 7 grudnia na sali widowiskowej MGOKSiR w Sokołowie Młp. rozstrzygnięto 11. edycję Międzypowiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego Patriotyczna Droga Krzyżowa - Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej  organizowanego przez Filię Biblioteczną w Trzebusce i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły, Hubert Prucnal z klasy 8, który w kategorii praca multimedialna zajął miejsce trzecie.

      W drugiej części spotkania z historią zostały wyemitowane filmy z cyklu „Było, nie minęło”: „Zbrodnia bez kary” i „Las Nienadówka” w reżyserii Adama Sikorskiego z TVP Lublin, poruszające swą tematyką dzieje obozu NKWD i mordu w Turzy.

      Hubertowi i Pani Magdzie  gratulujemy sukcesu, a przede wszystkim zainteresowania naszą lokalną historią oraz świadectwa pięknej patriotycznej postawy i twórczego podejścia do tragicznych wydarzeń tamtego okresu.

     • Mikołajkowa moc atrakcji

     • Czwartek 6 grudnia obfitował w wiele atrakcji. Już o 8.00 wszyscy chętni mogli podziwiać zręczność i akrobatyczne umiejętności artystów z cyrku „Szok”, zaś śmiałkowie osobiście uczestniczyć w trikach, asystować klownowi czy trzymać na rękach … węża. Zabawa była naprawdę przednia.

      O godzinie 9.00 do przedszkolaków przyjechał długo wyczekiwany gość - św. Mikołaj – wypisz, wymaluj jak ten z ich gazetki ściennej. Po radosnym powitaniu i wspólnej modlitwie do Anioła Stróża Mikołaj rozpoczął wyczytywanie grzecznych dzieci i wręczanie im upominków. Na szczęście okazało się, że lista Mikołaja pokrywała się z listą naszych przedszkolaków, a dodatkowo obejmowała jeszcze obecnych na sali dorosłych. Miłą niespodziankę miał również Mikołaj, bowiem na zakończenie spotkania najmłodsi przygotowali prezent dla niego – wyrecytowali piękny wierszyk i przekazali świętemu albumik z ich pracami plastycznymi.

      Z uwagi na liczne obowiązki Mikołaja pozostali uczniowie spotkali się z nim dosłownie na chwilę, którą wykorzystali na wspólną fotografię. Grzeczni zostali zapewnieni, że prezenty już wkrótce przyniesie im Aniołek lub inny pomocnik Mikołaja (i tak się stało), a co do mniej grzecznych Mikołaj miał się zastanowić. Druga część informacji niektórym dała sporo do myślenia i bynajmniej nie byli to najstarsi. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że ostatecznie wszyscy doczekali się paczek. Uff ...

      Natomiast w samo południe do uczniów klas IV - VIII dotarła kolejna miła niespodzianka przygotowana tym razem przy ścisłej współpracy świętego Mikołaja i Pań Matematyczek, od których otrzymali gustowne prezenciki ze słodkościami i zadaniami matematycznymi dla chętnych. Pierwsza reakcja była na ogół bardzo pozytywna i prawie wszyscy zadeklarowali chęć podjęcia wyzwania i otrzymania kolejnej nagrody w postaci oceny lub plusika. Życzymy wytrwałości, a Pani Dyrektor, Pani Madzi i Pani Basi gratulujemy pomysłu.

     • Nasi gośćmi Radia Via

     • Docierające do nas pochlebne opinie na temat przedstawienia o św. Stanisławie Kostce, które prezentowaliśmy kilkakrotnie w naszym najbliższym środowisku, zachęciły nas do poszukania możliwości dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Tak zrodził się pomysł nagrania słuchowiska w Radiu Via, co z kolei zaowocowało zaproszeniem na 1 grudnia do audycji na żywo.

      Bardzo się cieszymy, że jako szkoła nosząca imię św. Stanisława Kostki mogliśmy przede wszystkim w nietuzinkowy sposób zaprezentować naszego Patrona, podzielić się informacjami na temat podejmowanych przez nas działań związanych z Rokiem Świętego Stanisława Kostki, ale również zaciekawić słuchaczy opowieścią o naszych pozostałych niecodziennych innowacjach.

      Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie większej grupy młodzieży (spośród której na szczególne wyróżnienie zasługują Kuba Modłkowski oraz Kuba Cisek) i jej opiekuna oraz wsparcie rodziców, nauczycieli i Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy.

      Po raz kolejny pokazaliśmy, że razem możemy wiele :)