• Wieczór z kolędą

     • Piątkowy wieczór 25 stycznia wielu mieszkańcom naszego zakątka upłynął w miejscowej Świetlicy na „Koncercie kolęd i pastorałek” zorganizowanym przez GOKiC w Rakszawie. W tej wspaniałej świątecznej atmosferze, tworzonej m.in. przez Kapelę „Brzeziny” i chór „Raxavia”, udział mieli również przedstawiciele naszej szkoły: kilkanaścioro podopiecznych instruktorki Pani Jadwigi Dołęgi śpiewających pastorałki oraz prowadzeni przez Panią Beatę Dzwonnik „Kolędnicy z Dwójki”, dla których był to ostatni sprawdzian przed niedzielnym konkursem ogólnopolskim w Podegrodziu.

      Dziękujemy za możliwość współtworzenia tego cyklicznego widowiska i współdziałania na rzecz lokalnej społeczności oraz wszelkie wyrazy uznania i sympatii kierowane pod adresem Kolędników.

     • Dla Babci i Dziadka

     • 21 stycznia gościliśmy w naszej szkole Seniorów, dla których z okazji Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy małą ucztę dla ciała i dla ducha. O słodki poczęstunek zadbali rodzice, natomiast  specjalny program artystyczny to wspólne dzieło dzieci i wychowawców klas 0-III, na które złożyły się pełne miłości życzenia, jasełka i kolędy, a także humorystyczne wizje życia dziadków.

      Miłą niespodzianką okazał się również występ „Kolędników z Dwójki”, którzy dzisiejsze święto uczcili podwójnie, odwiedzając chwilę wcześniej podopiecznych Domu Opieki "Leśniówka" w Turzy.

      Kochani Seniorzy, do zobaczenia za rok :)

     • Karnawał w Dwójce

     • Tym razem tradycyjna choinka szkolna odbyła się w trzech odsłonach. Najmłodsi, uczniowie klas 0 – III, bawili się od 12.00 do 15.00 przy muzyce serwowanej przez DJ Irę oraz w towarzystwie przesympatycznego Misia, a starsi, IV – VIII od 16.30 do 20.00 również przy dźwiękach „zapodawanych” przez niestrudzoną DJ-kę oraz  uczestnicząc w zaproponowanym przez nią międzyklasowym konkursie tanecznym. Wielkie brawa dla wszystkich klas IV – VIII oraz ich wychowawców za przystąpienie do rywalizacji, nietuzinkowe stroje i układy taneczne, a największe dla zwycięzców - klasy IV i Pani Basi. Niskie ukłony również w kierunku Jury, które strojem błyskawicznie dostosowało się do uczestników, a spontanicznym tańcem omal nie pozbawiło czwartaków głównej nagrody.

      Pomiędzy konsumpcją oraz zabawami tanecznymi obydwu grup zaplanowana została część artystyczna, podczas której zaprezentowali się instrumentaliści: Kacper Ostolski (flet) i Jaś Ożóg (akordeon) oraz przedszkolacy z jasełkami, „Kolędnicy z Dwójki” z Turoniem, dziewczęta z klas starszych z układem tanecznym i Kabaret „Powrót do Młodości” z programem „W świecie bajek”.

                  Podobno taki program choinki tylko u nas. Bardzo nas to cieszy.

     • "Ka turoniek chodzi, tam się wszystko rodzi …"

     • Moc takich życzeń kolędników znają wszyscy, dlatego Gospodarze, których odwiedziliśmy z kolędą 17 stycznia, szeroko otwarli przed nami nie tylko drzwi instytucji i firm oraz kieszenie, ale przede wszystkim serca. A byli to:

      • Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg,
      • Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Sokołowie Młp. Tadeusz Pasierb,
      • Kierownik Referatu Oświaty w Sokołowie Młp. Stanisław Jarosz,
      • Prezes Firmy „Greinplast” z siedzibą w Krasnem Ewa Stefanowska,
      • Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nienadówce Andrzej Sztorc,
      • Szefowie Firmy „Styrobud” w Trzebosi Bogdan, Krzysztof i Tomasz Radomscy.

      Niezwykła gościnność i serdeczność, a także szczery podziw za teksty, stroje, rekwizyty i grę aktorską oraz współudział Gospodarzy w tworzeniu widowiska świadczą o docenieniu podejmowanych przez naszą szkołę działań na rzecz kultywowania tradycji i stanowią solidną motywację do dalszej pracy.

      Dziękujemy :)

     • „Słuchaj Gospodorzu, co my Ci powiemy …”

     • I słuchali zacni Gospodarze: Pani Kurator Małgorzata Rauch, Pani Wojewoda Ewa Leniart, Pan Prezydent Tadeusz Ferenc, Jego Gość – Biskup Jan Wątroba, ale także Panie z księgarni Nova, Pani Redaktor Radia Via Iwona Kosztyła oraz Szefostwo i Pracownicy firmy „Albatros” z Trzebuski.

      Słuchali, podziwiali i szczerze uśmiali się, bowiem zabiegi Pasterzy, Żyda i Dziada, mające na celu ożywienie Turońka, pełne były zabawnych dialogów i guseł.

      Przyjmując i hojnie wynagradzając kolędników, wszyscy zapewnili sobie pomyślność i bogactwo plonów w nadchodzącym sezonie.

      W wyprawie do Rzeszowa "Kolędnikom z Dwójki" towarzyszyły Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i opiekun grupy Pani Beata Dzwonnik.

     • „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”

     • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

       

      W dniu 15 stycznia 2019 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Młp. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „W bieli i czerwieni – moje Boże Narodzenie”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki bożonarodzeniowej w  kolorach białym i czerwonym przy zastosowaniu różnych faktur i walorów. Głównym celem konkursu było kształtowanie postaw współczesnego patriotyzmu oraz motywowanie młodego pokolenia do osiągania sukcesów i wartościowego spędzania wolnego czasu. Miło jest mi poinformować, że prace uczniów naszej szkoły zostały docenione i nagrodzone przez komisję konkursową:

      • Nagrody równorzędne w kategorii wiekowej dzieci przedszkolne otrzymały:Magdalena Burda i Diana Jagusztyn z klasy 0
      • W kategorii wiekowej klasy I-III Szkoły Podstawowej wyróżnienie otrzymał Adrian Kuca z klasy II
      • W kategorii wiekowej klasy IV-VI Szkoły Podstawowej II miejsce zajął Kacper Jurek z  klasy V

      Serdecznie gratulujemy nagrodzonym reprezentantom naszej szkoły oraz ich opiekunom – Pani Izabeli Nai, Pani Grażynie Figieli oraz Pani Joannie Wąs, i życzymy dalszych sukcesów.

     • Kolędowanie rozpoczęte

     • "Kolędnicy z Dwójki" gośćmi parafii Trzeboś

      Tegoroczne kolędowanie rozpoczęliśmy 13 stycznia od występu w kaplicy na Podlesiu i w kościele parafialnym w Trzebosi. Siedmioosobowa grupa chłopców z klas V, VI, VIII  wsparta przez naszego organistę - Pana Józefa Bawora tym razem zaprezentowała widowisko pt. „Kolęda z Turoniem”.

      Pełne ludowej mądrości i humoru sceny z Dziadem, Żydem czy Bydlątkiem spotkały się  z dużą życzliwością Gospodarza, ks. Józefa Fili, oraz Parafian, którzy pod adresem kolędników nie szczędzili ni pochwał, ni datków.

      Uskrzydleni dobrym startem już planujemy dalsze występy na terenie naszej gminy i miasta Rzeszowa oraz udział w ogólnopolskim przeglądzie „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu.

     • Święta już tuż, tuż

     • Atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia czuć było w naszej szkole na każdym kroku. A to za sprawą kiermaszu z przepięknymi ręcznie wykonanymi ozdobami i pachnącymi pierniczkami, a to dzięki wystrojowi korytarza i klasopracowni.

      Zwieńczenie tego okresu oczekiwania nastąpiło w piątek 21 grudnia, na kiedy to zaplanowane zostało ogólnoszkolne spotkanie opłatkowe przygotowane przez klasę I pod kierunkiem Pani Reni, wspólne kolędowanie oraz Wigilie międzyklasowe.

      Było bardzo uroczyście, miło i rodzinnie, a w niejednym oku zakręciła się łza …

     • Najpierw nauka, potem przyjemności

     • Poniedziałek 10 grudnia uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami, Panią Magdą i Panią Basią, spędzili w Rzeszowie. Najpierw uczestniczyli w niezwykle ciekawej interaktywnej wystawie popularnonaukowej pilotażowego przedsięwzięcia tworzonego Centrum Nauki Eksploratorium organizowanego przez Konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE).

      Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżyły im wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród prawie 20 stanowisk uczniowie zetknęli się zarówno z modelami anatomicznymi jak i tymi ukazującymi wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Mieli przy tym okazję rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci  czy też sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy. Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających, logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

      Po tej imponującej porcji wiedzy czwarto- i piątoklasiści relaksowali się w kinie, a potem w kręgielni.

      Teraz bacznie będziemy obserwować, u kogo i kiedy ujawnią się dalsze zainteresowania naukami przyrodniczo-matematycznymi 😉

     • Twórczo i z sukcesem o lokalnej historii

     • W piątek 7 grudnia na sali widowiskowej MGOKSiR w Sokołowie Młp. rozstrzygnięto 11. edycję Międzypowiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego Patriotyczna Droga Krzyżowa - Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej  organizowanego przez Filię Biblioteczną w Trzebusce i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły, Hubert Prucnal z klasy 8, który w kategorii praca multimedialna zajął miejsce trzecie.

      W drugiej części spotkania z historią zostały wyemitowane filmy z cyklu „Było, nie minęło”: „Zbrodnia bez kary” i „Las Nienadówka” w reżyserii Adama Sikorskiego z TVP Lublin, poruszające swą tematyką dzieje obozu NKWD i mordu w Turzy.

      Hubertowi i Pani Magdzie  gratulujemy sukcesu, a przede wszystkim zainteresowania naszą lokalną historią oraz świadectwa pięknej patriotycznej postawy i twórczego podejścia do tragicznych wydarzeń tamtego okresu.

     • Mikołajkowa moc atrakcji

     • Czwartek 6 grudnia obfitował w wiele atrakcji. Już o 8.00 wszyscy chętni mogli podziwiać zręczność i akrobatyczne umiejętności artystów z cyrku „Szok”, zaś śmiałkowie osobiście uczestniczyć w trikach, asystować klownowi czy trzymać na rękach … węża. Zabawa była naprawdę przednia.

      O godzinie 9.00 do przedszkolaków przyjechał długo wyczekiwany gość - św. Mikołaj – wypisz, wymaluj jak ten z ich gazetki ściennej. Po radosnym powitaniu i wspólnej modlitwie do Anioła Stróża Mikołaj rozpoczął wyczytywanie grzecznych dzieci i wręczanie im upominków. Na szczęście okazało się, że lista Mikołaja pokrywała się z listą naszych przedszkolaków, a dodatkowo obejmowała jeszcze obecnych na sali dorosłych. Miłą niespodziankę miał również Mikołaj, bowiem na zakończenie spotkania najmłodsi przygotowali prezent dla niego – wyrecytowali piękny wierszyk i przekazali świętemu albumik z ich pracami plastycznymi.

      Z uwagi na liczne obowiązki Mikołaja pozostali uczniowie spotkali się z nim dosłownie na chwilę, którą wykorzystali na wspólną fotografię. Grzeczni zostali zapewnieni, że prezenty już wkrótce przyniesie im Aniołek lub inny pomocnik Mikołaja (i tak się stało), a co do mniej grzecznych Mikołaj miał się zastanowić. Druga część informacji niektórym dała sporo do myślenia i bynajmniej nie byli to najstarsi. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że ostatecznie wszyscy doczekali się paczek. Uff ...

      Natomiast w samo południe do uczniów klas IV - VIII dotarła kolejna miła niespodzianka przygotowana tym razem przy ścisłej współpracy świętego Mikołaja i Pań Matematyczek, od których otrzymali gustowne prezenciki ze słodkościami i zadaniami matematycznymi dla chętnych. Pierwsza reakcja była na ogół bardzo pozytywna i prawie wszyscy zadeklarowali chęć podjęcia wyzwania i otrzymania kolejnej nagrody w postaci oceny lub plusika. Życzymy wytrwałości, a Pani Dyrektor, Pani Madzi i Pani Basi gratulujemy pomysłu.

     • Nasi gośćmi Radia Via

     • Docierające do nas pochlebne opinie na temat przedstawienia o św. Stanisławie Kostce, które prezentowaliśmy kilkakrotnie w naszym najbliższym środowisku, zachęciły nas do poszukania możliwości dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Tak zrodził się pomysł nagrania słuchowiska w Radiu Via, co z kolei zaowocowało zaproszeniem na 1 grudnia do audycji na żywo.

      Bardzo się cieszymy, że jako szkoła nosząca imię św. Stanisława Kostki mogliśmy przede wszystkim w nietuzinkowy sposób zaprezentować naszego Patrona, podzielić się informacjami na temat podejmowanych przez nas działań związanych z Rokiem Świętego Stanisława Kostki, ale również zaciekawić słuchaczy opowieścią o naszych pozostałych niecodziennych innowacjach.

      Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie większej grupy młodzieży (spośród której na szczególne wyróżnienie zasługują Kuba Modłkowski oraz Kuba Cisek) i jej opiekuna oraz wsparcie rodziców, nauczycieli i Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy.

      Po raz kolejny pokazaliśmy, że razem możemy wiele :)

     • Proszę Państwa oto Miś

     • Miś jest bardzo grzeczny dziś

      Właśnie taki Miś dwukrotnie odwiedził  naszych najmłodszych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Najpierw spotkał się z samymi przedszkolakami, a 26 listopada również z uczniami klas I - III, za każdym razem dostarczając baaardzo duuużo radości poprzez lekturę bajek i wspólną zabawę, a przede wszystkim szybko nawiązaną nić porozumienia. Zdjęcia mówią same za siebie ...

     • Czekoladowe szaleństwa

     •                

      23 listopada przedszkolacy oraz uczniowie klas I - III pod opieką swoich pań wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Fabryki Czekolady „Coco De Mer” w Rzeszowie, gdzie uczestnicząc w warsztatach poznali historię czekolady, ciekawostki dotyczące jej produkcji i maszyny wytwarzające te pyszności. Nie mniej radości sprawiły wszystkim uczestnikom prezentacja czekoladowej fontanny oraz degustacja połączona z odgadywaniem różnych nut smakowych występujących w czekoladzie. Jednak najwięcej pozytywnych emocji dostarczyło samodzielne wylewanie i zdobienie tabliczek czekoladowych, które następnie można było zabrać do domu. Na tym wrażenia się nie skończyły. W dalszej części dzieci obejrzały film pt. "Księżniczka i smok", a następnie ... spalały kalorie w sali zabaw.

       

      A podobno było co spalać :)

     • Bliskie spotkania ze Sztuką

     • Wycieczka dydaktyczna do GOK-u w Żołyni

      20 listopada uczniowie klas VI - VIII pod opieką Pań Joanny Wąs i Beaty Dzwonnik uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Gminnego Ośrodka Kultury w Żołyni, gdzie obejrzeli wystawę rysunku i malarstwa Franciszka Frączka "Słońcesława" z Żołyni. To bliskie spotkanie ze Sztuką urozmaicone zostało grą "Detektywi sztuki", która na dobre wciągnęła wszystkich do rywalizacji i zachęciła do wnikliwego przyglądania się dziełom oraz uważnego prześledzenia biogramu twórcy.

      Dzięki uprzejmości dyrekcji i pracowników GOK-u w drugiej części wycieczki nie mniejszą atrakcją okazało się zwiedzanie kina od kulis oraz obejrzenie filmu "Stowarzyszenie umarłych poetów", który został wyświetlony na specjalne zamówienie i tylko dla nas.

      W drodze powrotnej i uczniowie, i opiekunowie zgodnie stwierdzili, że taki wyjazd trzeba koniecznie powtórzyć.

     • Sto zadań na stulecie

     • Dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Panie Matematyczki: Bożena Chorzępa, Magdalena Ożóg i Barbara Miazga przygotowały dla swoich podopiecznych konkursy pięknie łączące nauczaną przez nie dziedzinę wiedzy z tematyką patriotyczną. Klasy IV - V rozwiązywały krzyżówkę z hasłem: "100 matematycznych działań na 100-lecie Niepodległości", natomiast VI - VIII wyłaniały Mistrzów Rachunków dla Niepodległej Polski.

      Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w te przedsięwzięcia.

     • Niezwykłe spotkanie z Patronem naszej szkoły

     • Peregrynacja relikwii oraz obrazu św. Stanisława Kostki

      Decyzją Konferencji Episkopatu Polski rok 2018 r. przeżywamy pod patronatem św. Stanisława Kostki. Ma to związek z 450. rocznicą śmierci młodego jezuity i synodem biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

      W celu popularyzacji postaci św. Stanisława Kostki i wartości, którymi święty się kierował, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej zorganizowało peregrynację relikwii oraz obrazu św. Stanisława Kostki, który jest patronem KSM.

      W piątek 16 listopada relikwie przywędrowały do Kaplicy w Rakszawie-Kątach. Dla naszej szkolnej społeczności, której patronuje św. Stanisław Kostka, było to niezwykłe wydarzenie. Jak się wyraził katecheta ks. Tomasz: "Mamy Patrona na wyciągnięcie ręki, i w przenośni, i dosłownie". Nie zmarnowaliśmy tej okazji. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy św., a później każdy osobiście miał możliwość "przywitać się" ze świętym tak, jak podpowiadało mu serce.

      Spotkanie z Patronem zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu szkoły zaczynającego się od prośby: „Młodości naszej przyjacielu, bądź blisko nas ... ” Już tyle razy śpiewaliśmy te słowa, ale chyba nikt z nas nie przypuszczał, że spełnią się one w taki sposób. Tego dnia nasz święty Patron był wyjątkowo blisko nas.

     • Prawie MasterChef

     • O mocy drugiego śniadania

      Czy każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nauka to ciężka praca? Na pewno nie. A warto o tym pamiętać, bo każdy, kto ciężko pracuje, powinien się zdrowo odżywiać. Sprawne funkcjonowanie ucznia podczas pobytu w szkole zapewnia zdrowe, pełnowartościowe drugie śniadanie, bogate w składniki odżywcze, których brak może być nie tylko powodem kłopotów zdrowotnych, ale również problemów szkolnych. Jednak nie wszyscy młodzi ludzie zdają sobie z tego sprawę.

      Przedstawiona przez Panią Kasię Ziemlińską 6 listopada prezentacja na temat zdrowego odżywiania stała się punktem wyjścia do zorganizowanego dwa dni później dla uczniów klas starszych międzyklasowego konkursu kulinarnego polegającego na przygotowaniu wartościowego drugiego śniadania. Wszyscy uczestnicy bardzo poważnie potraktowali powyższe wyzwanie, stąd jury miało nie lada orzech do zgryzienia podczas wyłaniania zwycięzców. Ostatecznie oczy i podniebienia jury podbiły zestawy śniadaniowe czwarto- i ósmoklasistów. Podopieczni Pani Basi smak potraw podkreślili apetycznym hasłem, a wychowankowie Pani Beaty postawili na  elementy patriotyczne. Powyższy werdykt wszem i wobec został ogłoszony we wtorek 13 listopada, a zwycięzcy w nagrodę zostali obdarowani jabłuszkami.

      Grunt, że (chyba) do wszystkich dotarło, jak ważne jest drugie śniadanie, a szczególnie to przygotowywane i spożywane w towarzystwie koleżanek i kolegów. Naprawdę trudno przecenić rolę takiego posiłku.

     • Radosnego świętowania Niepodległości ciąg dalszy

     • Spotkanie z grupą Pasjonatów Ożywionej Historii

      Trzynastego listopada w samo południe uczestniczyliśmy w spotkaniu z Pasjonatami Ożywionej Historii z Rzeszowa, którzy powiedli nas drogami Polaków do Niepodległości. Barwna opowieść ubogacana była licznymi rekwizytami z okresu I wojny światowej i pokazem slajdów, a dzięki zaangażowaniu trzech naszych kolegów do krótkiej inscenizacji mogliśmy poczuć emocje towarzyszące uczestnikom omawianych wydarzeń i jeszcze lepiej zrozumieć i zapamiętać najważniejsze z nich. Nie mniej wrażeń wywołał bezpośredni kontakt z bronią oraz innymi rekwizytami, a także przymierzanie mundurów.

      Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, w jakich cudownych czasach żyjemy i uświadomić sobie, jakie mamy obowiązki wobec naszych przodków. Polsko, życzymy Ci kolejnych stu lat w zdrowiu, jedności i pokoju!