• Najpierw nauka, potem przyjemności

     • Poniedziałek 10 grudnia uczniowie klas IV i V wraz z wychowawczyniami, Panią Magdą i Panią Basią, spędzili w Rzeszowie. Najpierw uczestniczyli w niezwykle ciekawej interaktywnej wystawie popularnonaukowej pilotażowego przedsięwzięcia tworzonego Centrum Nauki Eksploratorium organizowanego przez Konsorcjum Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy ExploRes (URiSE).

      Eksponaty wchodzące w skład wystawy przybliżyły im wiedzę z matematyki, biologii i fizyki. Wśród prawie 20 stanowisk uczniowie zetknęli się zarówno z modelami anatomicznymi jak i tymi ukazującymi wybrane zjawiska fizyczne: ruch falowy, środek ciężkości oraz zagadnienia z optyki. Mieli przy tym okazję rozwiązać kilka zagadek geometrycznych, zbudować most wg pomysłu Leonarda da Vinci  czy też sprawdzić twierdzenie Pitagorasa za pomocą kierownicy. Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających, logicznego myślenia i wyobraźni, a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie.

      Po tej imponującej porcji wiedzy czwarto- i piątoklasiści relaksowali się w kinie, a potem w kręgielni.

      Teraz bacznie będziemy obserwować, u kogo i kiedy ujawnią się dalsze zainteresowania naukami przyrodniczo-matematycznymi 😉

     • Twórczo i z sukcesem o lokalnej historii

     • W piątek 7 grudnia na sali widowiskowej MGOKSiR w Sokołowie Młp. rozstrzygnięto 11. edycję Międzypowiatowego Konkursu Plastyczno-Literackiego Patriotyczna Droga Krzyżowa - Mały Katyń Ziemi Sokołowskiej  organizowanego przez Filię Biblioteczną w Trzebusce i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sokołowskiej pod Patronatem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Wśród nagrodzonych znalazł się uczeń naszej szkoły, Hubert Prucnal z klasy 8, który w kategorii praca multimedialna zajął miejsce trzecie.

      W drugiej części spotkania z historią zostały wyemitowane filmy z cyklu „Było, nie minęło”: „Zbrodnia bez kary” i „Las Nienadówka” w reżyserii Adama Sikorskiego z TVP Lublin, poruszające swą tematyką dzieje obozu NKWD i mordu w Turzy.

      Hubertowi i Pani Magdzie  gratulujemy sukcesu, a przede wszystkim zainteresowania naszą lokalną historią oraz świadectwa pięknej patriotycznej postawy i twórczego podejścia do tragicznych wydarzeń tamtego okresu.

     • Mikołajkowa moc atrakcji

     • Czwartek 6 grudnia obfitował w wiele atrakcji. Już o 8.00 wszyscy chętni mogli podziwiać zręczność i akrobatyczne umiejętności artystów z cyrku „Szok”, zaś śmiałkowie osobiście uczestniczyć w trikach, asystować klownowi czy trzymać na rękach … węża. Zabawa była naprawdę przednia.

      O godzinie 9.00 do przedszkolaków przyjechał długo wyczekiwany gość - św. Mikołaj – wypisz, wymaluj jak ten z ich gazetki ściennej. Po radosnym powitaniu i wspólnej modlitwie do Anioła Stróża Mikołaj rozpoczął wyczytywanie grzecznych dzieci i wręczanie im upominków. Na szczęście okazało się, że lista Mikołaja pokrywała się z listą naszych przedszkolaków, a dodatkowo obejmowała jeszcze obecnych na sali dorosłych. Miłą niespodziankę miał również Mikołaj, bowiem na zakończenie spotkania najmłodsi przygotowali prezent dla niego – wyrecytowali piękny wierszyk i przekazali świętemu albumik z ich pracami plastycznymi.

      Z uwagi na liczne obowiązki Mikołaja pozostali uczniowie spotkali się z nim dosłownie na chwilę, którą wykorzystali na wspólną fotografię. Grzeczni zostali zapewnieni, że prezenty już wkrótce przyniesie im Aniołek lub inny pomocnik Mikołaja (i tak się stało), a co do mniej grzecznych Mikołaj miał się zastanowić. Druga część informacji niektórym dała sporo do myślenia i bynajmniej nie byli to najstarsi. Z dobrze poinformowanych źródeł wiemy, że ostatecznie wszyscy doczekali się paczek. Uff ...

      Natomiast w samo południe do uczniów klas IV - VIII dotarła kolejna miła niespodzianka przygotowana tym razem przy ścisłej współpracy świętego Mikołaja i Pań Matematyczek, od których otrzymali gustowne prezenciki ze słodkościami i zadaniami matematycznymi dla chętnych. Pierwsza reakcja była na ogół bardzo pozytywna i prawie wszyscy zadeklarowali chęć podjęcia wyzwania i otrzymania kolejnej nagrody w postaci oceny lub plusika. Życzymy wytrwałości, a Pani Dyrektor, Pani Madzi i Pani Basi gratulujemy pomysłu.

     • Nasi gośćmi Radia Via

     • Docierające do nas pochlebne opinie na temat przedstawienia o św. Stanisławie Kostce, które prezentowaliśmy kilkakrotnie w naszym najbliższym środowisku, zachęciły nas do poszukania możliwości dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców. Tak zrodził się pomysł nagrania słuchowiska w Radiu Via, co z kolei zaowocowało zaproszeniem na 1 grudnia do audycji na żywo.

      Bardzo się cieszymy, że jako szkoła nosząca imię św. Stanisława Kostki mogliśmy przede wszystkim w nietuzinkowy sposób zaprezentować naszego Patrona, podzielić się informacjami na temat podejmowanych przez nas działań związanych z Rokiem Świętego Stanisława Kostki, ale również zaciekawić słuchaczy opowieścią o naszych pozostałych niecodziennych innowacjach.

      Warto podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie większej grupy młodzieży (spośród której na szczególne wyróżnienie zasługują Kuba Modłkowski oraz Kuba Cisek) i jej opiekuna oraz wsparcie rodziców, nauczycieli i Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy.

      Po raz kolejny pokazaliśmy, że razem możemy wiele :)

     • Proszę Państwa oto Miś

     • Miś jest bardzo grzeczny dziś

      Właśnie taki Miś dwukrotnie odwiedził  naszych najmłodszych z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Najpierw spotkał się z samymi przedszkolakami, a 26 listopada również z uczniami klas I - III, za każdym razem dostarczając baaardzo duuużo radości poprzez lekturę bajek i wspólną zabawę, a przede wszystkim szybko nawiązaną nić porozumienia. Zdjęcia mówią same za siebie ...