• Podróż do Krakowa

     • Na razie wirtualna :)

      W ramach projektu "Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki" tym razem uczniowie i uczennice z kl. I sprawdzali, jak teoretyczne umiejętności nabywane w szkole - naukę kalendarza, liczb, znaków rzymskich, odczytywania czasu – można wykorzystać w realnym życiu.

      Zajęcia związane z rozumieniem obecności matematyki w życiu codziennym były doskonałą okazją do poruszenia tematu budżetu, kosztów i zniżek, a nawet zaplanowania wycieczki pociągiem, przyczyniając się także do rozwoju obywatelskiego poprzez uświadomienie wyboru transportu zbiorowego jako alternatywy dla indywidualnych podróży samochodem. 

      Warunkiem ukończenia modułu było wyszukanie najbliższego dworca kolejowego i zaplanowanie podróży pociągiem do wybranego miejsca z uwzględnieniem daty, godziny, czasu podróży, kosztów dla jednej osoby, dla rodziny lub grupy.

      I tak oto, z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, pierwszacy zaplanowali ... wirtualną podróż do Krakowa, wieńcząc pracę wspólnym plakatem, a w nagrodę otrzymując drugi certyfikat. Brawo!

     • Wizyta św. Mikołaja

     • 6 grudnia zawitał do nas specjalny gość - Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, odwiedzając przedszkolaków oraz uczniów poszczególnych klas. W tę rolę świetnie wcielił się przewodniczący SU Wiktor Kudła, który samodzielnie przygotował ok. 60 rózg, a mama szóstoklasistki Martyny Szuberli ufundowała słodycze. Natomiast o mikołajkowe paczki dla najmłodszych zadbali rodzice wraz z wychowawcami, a dla klas starszych sami  uczniowie, wzajemnie się obdarowując. Nad całością czuwała opiekunka SU p. Renata Panek.

     • Spotkania z bernardynami :)

     • 4 grudnia na podbój Leżajska wyruszyli również uczniowie klas V-VIII. Swoją wizytę rozpoczęli od bazyliki pw. Zwiastowania NMP, gdzie poznali historię powstania kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku zapoczątkowaną niezwykłym objawieniem się Matki Bożej ze św. Józefem oraz podziwiali najcenniejsze zabytki architektury kościelnej - ołtarze, obrazy, rzeźby, stalle i organy.

      Kolejne kroki skierowali do mieszczącego się przy bazylice Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku, w którym zgromadzone są przedmioty zabytkowe z utraconych po II wojnie światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji. Spacer od podpiwniczeń po strych zakończył się zejściem jednolitym ciągiem krętych schodów, komunikujących drugie piętro z hallem przed zakrystią.

      Ostatnim punktem wycieczki był Miejski Ośrodek Kultury w Leżajsku, gdzie aktorzy wrocławskiego teatru Artenes zaprezentowali spektakl "Pan Tadeusz", w którym oczywiście nie mogło zabraknąć ... bernardyna ks. Robaka.

       

     • W krainie baśni, starych zabawek i słodkich pierniczków

     • W poniedziałek 4 grudnia uczniowie klas 1-4 wraz z wychowawcami odwiedzili miasto Leżajsk. Swoją wizytę rozpoczęli od Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znakomici aktorzy z Teatru Artenes z Wrocławia przenieśli ich w świat Baśni Andersena.

      Następnie wszyscy zawitali do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się tam Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska pełna kolorowych, drewnianych zabawek naszych babć, dziadków i rodziców. Uwagę przykuwały również bibułkowe kwiaty, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Ponadto dzieci zwiedziły Ekspozycję Historyczną Miasta i Regionu oraz Archeologii i Dziejów Staropolskich i oglądały prezentacje filmowe w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

      Największą atrakcją wycieczki okazała się lekcja muzealna „Pierniczki lukrem malowane”, będąca wprowadzeniem w świąteczną atmosferę bożonarodzeniową. Każdy uczeń miał możliwość wykonania pierniczków i ozdobienia ich według własnej inwencji.

     • W Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

     • W piątek 1 grudnia 2023 r. uczniowie klas 4 -8 wraz z wychowawcami odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce, gdzie mieli okazję zwiedzić Strefę Ekspozycji Wewnętrznej.  

      Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów rozmieszczonch na trzech piętrach budynku. 

      Ekspozycja podstawowa w prosty sposób prezentuje wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane trzy „makroobszary”: 

      Świat Wokół Nas – czyli to, co naturalne – przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.; 

      Nasza Cywilizacja – czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy – artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.; 

      My, Ludzie – czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka – zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd. 

      Podczas zwiedzania uczniowie mogli zatem doświadczyć namacalnie praw fizyki, poznać tajemnice ludzkiego ciała oraz świata przyrody. Testowanie, eksperymentowanie i przeprowadzanie doświadczeń dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, budząc większą ciekawość i pasję do nauki.

     • Andrzejkowe zabawy i tańce

     • 30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Dzieci klas I–III uświetniły swoją zabawę, przebierając się w piękne stroje bajkowe, baśniowe i filmowe, a niezawodna animator p. Monika Nizioł prowadziła ciekawe zabawy przy muzyce. Wychowawczynie wraz z dziećmi wspólnie miło spędziły popołudnie. Nie zabrakło też skromnego poczęstunku i wspólnych fotografii.

      Z kolei w godzinach wieczornych przy dźwiękach muzyki DJ K. Kiełbasy i jego kolegi bawili sięuczniowie klas IV- VIII. Atrakcją wieczoru był poczęstunek w postaci kebaba.Organizacją imprezy zajęła się op. SU p. Renata Panek.