• Miłe dobrego początki

     • Chyba po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego obchodziliśmy we środę, ale  z pewnością dla wszystkich była to miła niespodzianka już u progu wakacji.

      Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą sprawowaną przez ks. Tomasza. Dalsze ceremonie odbyły się na sali gimnastycznej, a złożyły się na nie przejęcie sztandaru przez nowy Poczet Sztandarowy oraz złożenie ślubowań przez nową RSU i absolwentów. Kolejnym punktem programu było wręczenie świadectw i nagród uczniom wyróżniającym się pod względem nauki i zachowania oraz listów gratulacyjnych ich rodzicom, a następnie pisemnych podziękowań rodzicom wspierającym działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły w r. szk. 2018/2019.

      Teraz czas relaksu, zatem: Wspaniałego wypoczynku i do siego roku! (szkolnego)

     • Pierwsze odloty

     • Po dwóch kolejnych latach, kiedy to z grona naszych uczniów nie ubywał żaden rocznik, nadszedł nieunikniony czas pożegnań z pierwszymi absolwentami na nowo utworzonej ośmioklasowej szkoły podstawowej.

      Uroczystość znalazła swoje odrębne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych, a do jej szczególnej oprawy przyczynili się uczniowie klas VI-VIII z wychowawcami oraz rodzice młodzieży z klasy VIII. Był to czas podziękowań i wspomnień ze strony ósmoklasistów, ich młodszych koleżanek i kolegów, rodziców, wychowawczyni  i Pani Dyrektor, ale również okazja do wręczenia specjalnych dyplomów i nagród uczniom kończącym szkołę a przez wiele lat mocno udzielającym się w SU, Poczcie Sztandarowym, SKO, SKS-ie i „Kolędnikach z Dwójki”. Dyplomy z wyrazami podziękowań otrzymali również rodzice absolwentów szczególnie zaangażowani w życie naszej szkolnej społeczności.

       Łzy szczęścia mieszały się z łzami radości, ale na koniec wszystko dosłownie i w przenośni osłodził wspaniały tort wręczony przez Kubę i Huberta na ręce Pani Dyrektor.

      Koro, Olu, Kondziu, Kubo, Wiki, Berciku, Mati, powodzenia i do zobaczenia w dorosłym życiu!

     • Niedziela z Dwójką

     • 9 czerwca już po raz piąty zaprosiliśmy miejscową społeczność i sympatyków naszej szkoły na Piknik Rodzinny. Frekwencja jak zwykle dopisała, a wśród gości specjalnych pojawili się Państwo Danuta i Tadeusz Chmielowie, Pani Joanna Wiśniewska, Pani Agnieszka Rzepka oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg.

      Podczas kilkugodzinnego świętowania zaoferowaliśmy m.in. bogatą część artystyczną w wykonaniu przedszkolaków, klas I-III, dziewcząt z grupy tanecznej oraz Kabaretu „Powrót do Młodości”, który oprócz wizyty Janiny i Wieśka u córki w mieście zainscenizował „Rzepkę” Julina Tuwima. Niemałą uwagę dużych i małych przykuł niecodzienny pokaz sprzętu i umiejętności strażackich zaprezentowany przez Pana Zbigniewa Sowę i druhów. Wśród pozostałych atrakcji nie zabrakło również przejażdżki na kucyku, malowania twarzy, zabaw na tzw. dmuchańcach oraz „prawie sportowych” rodzinnych konkurencji zwieńczonych dekoracją medalową.

      Całkowitą i do tego trafną nowością okazały się „Kostki z niespodzianką” . Dzięki ofiarności wielu firm oraz zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim przewodniczącej Rady Rodziców Pani Renaty Nowak, wszyscy uczestnicy tej zabawy odchodzili z wartościowymi nagrodami.

      Tak długie świętowanie oczywiście nie byłoby możliwe gdyby nie kulinarne zaplecze, o które zadbali chętni rodzice. To dzięki nim można było posilić się kiełbaską z grilla, a słone i słodkie wypieki przeplatać lodami oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

      Niestety, wszystko co miłe, szybko się kończy. Tak było też z naszym Piknikiem zakończonym w blasku zachodzącego słońca.

     • Góry nasze, góry

     • Dwa ostatnie dni maja wszyscy chętni z klas IV – VIII pod opieką Pań Kasi, Reni i Beaty spędzili na wycieczce do Zakopanego pilotowanej przez Pana Alka.

      W czwartek musieliśmy na dobre zaprzyjaźnić się z pelerynami przeciwdeszczowymi, ale to nie przeszkodziło nam poznać tajniki rzeki warkoczowej i otoczaków czy wyjechać kolejką na Gubałówkę i zrobić zakupy na straganach. Nie zrezygnowaliśmy również z wizyty na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku ani spaceru po Krupówkach.

      Po długim wieczorze i krótkiej nocy w piątek najpierw odwiedziliśmy izbę regionalną p. Gąsienicy (gawęda góralska dotycząca kultury góralskiej, stroju, muzyki, pasterstwa, zbójnictwa, zwyczajów, historii turystyki, przyrody tatrzańskiej, pokaz slajdów, gra na instrumentach), a następnie  już bez kolorowych pelerynek ruszyliśmy na 3-godzinną trasę: Wierch Poroniec - Polana Rusinowa - Wiktorówki (sanktuarium) - Zazadnia .

      Wprawdzie Tatry nie odsłoniły przed nami w pełni swych uroków i widoków, ale nie od dziś wiadomo, że na wycieczkach najważniejsza jest pogoda ducha, a tej nikomu nie brakowało.

     • Wrodzony dar oraz chęci Kamila i Kuby

     • Zorganizowany pod koniec maja przez szkolną bibliotekarkę Panią Emilię Szeligę konkurs czytelniczy polegał na publicznej głosowej interpretacji wybranego fragmentu tekstu prozatorskiego.

      Zaszczytne tytuły Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymali Kamil Dołęga (kl. II) w kat. klas młodszych oraz Jakub Modłkowski (kl. VIII) w kat. klas starszych.

      Listę Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania uzupełnili Martyna Szuberla (kl. I), Wiktor Kudła (kl. III) oraz Wiktoria Cisło (kl. IV), natomiast Gabrieli Weremińskiej (kl. VI) i Aleksandrze Cisek (kl. VIII) jury przyznało odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

     • W sąsiednich wioskach deszcz, a u nas ...

     • Konkurs w plenerze

      W czwartek 23 maja odbyła się u nas III edycja Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Z królową nauk na łonie natury”. Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa aura i niekorzystne prognozy na kolejne dni stawiały pod znakiem zapytania rywalizację w terenie, na szczęcie natura okazała się łaskawa i wszystko przebiegło wg planu „A”. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonali Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Kwiecień, którzy następnie towarzyszyli uczestnikom w drodze na poszczególne stanowiska.

      Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia wszystkie zadania opierały się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy szkolnej. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie, którzy oprócz nagród indywidualnych otrzymali pamiątkową statuetkę. Miejsce drugie wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół w Trzebosi, a trzecie z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie. Gratulujemy!

      Brawa również dla organizatorów (szczególne dla Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Basi Miazgi) za sprawny przebieg rywalizacji, miłą atmosferę i troskę o to, aby żaden z uczestników nie wyjechał od nas z pustymi rękami ani z pustym brzuchem :)