• Prokurator, piłki, certyfikaty ... czyli święto KEN na Podlesiu

     • Dzień Nauczyciela zgromadził na sali gimnastycznej gościa zaproszonego Pana Eugeniusza Pacynę, rodziców, nauczycieli i uczniów, będąc doskonałą okazją nie tylko do podziękowań dla wszystkich pracowników oświaty, ale również do przyjęcia pierwszaków w poczet uczniów SP nr 2 im. św. St. Kostki w Trzebosi.

      I to właśnie od tej części rozpoczęła się uroczysta akademia. Wychowankowie Pani Renaty od razu ustawili całą publiczność na baczność, czyniąc z niej świadków rozprawy sądowej przeciwko książce. O żartach nie było mowy, wystarczyło spojrzeć na mimikę i stroje Sędziego, Obrońcy czy nieustępliwego Prokuratora. Na szczęście udało się wybronić oskarżoną, co otwarło pierwszakom drogę do pasowania i złożenia uroczystego ślubowania na sztandar.

      Miłą niespodzianką okazała się dla nas w tym dniu wizyta Prezesa Oddziału ZNP w Sokołowie Młp. Pani Elżbiety Nowak, która na pamiątkę obchodzonej przez nas 2 października 10. rocznicy nadania szkole imienia przekazała zestaw kilkunastu piłek do uprawiania różnorodnych dyscyplin sportowych. Trudno o bardziej trafny prezent, co potwierdziły gromkie brawa.

      Kolejnym etapem  uroczystości  był występ trzecio- i drugoklasistów. To dzięki nim i ich reżyserowi, Pani Bogusi, wszyscy zgromadzeni otrzymali sporą dawkę humoru szkolnego. W tę wesołą atmosferę wpisał się również SU, obdarowując nauczycieli kwiatami oraz spersonalizowanymi certyfikatami i gadżetami. Z przywileju „rozdawania prezentów”  skorzystał także „Wódz Plemienia Mądrych Głów”, wręczając Nagrody Dyrektora SP nr 2 w Trzebosi.

     • Prawie wagary

     • 14 października sześcioosobowa ekipa młodzieży i dorosłych biorących „słowny” udział w przedstawieniu o św. Stanisławie Kostce skorzystała z możliwości profesjonalnego nagrania audycji w Radiu Via i w ten sposób utrwalenia wspaniałej rocznicy nadania imienia naszej szkole. Była to już kolejna wizyta „naszych” w tym zaprzyjaźnionym miejscu, więc i stres nieco mniejszy. A że i pogoda, i humory dopisywały, więc znalazł się czas również na lody i spacer po rzeszowskim deptaku .

     • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

     • Atrakcją poniedziałkowego poranka 7 października był przeprowadzony w naszej szkole przez Panią Basię Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W rolę egzaminatorów wcieliły się piątoklasistki Oliwka Harsze-Miedzianko, Wiktoria Cisło i Wiktoria Jodłowska, które sprawdzały „tabliczkową wiedzę” młodszych i starszych kolegów i koleżanek, a także dorosłych, w tym samej Pani Dyrektor. Nagrodą za bezbłędne odpowiedzi były specjalne plakietki. (Wszystkich, którzy są ciekawi, jak poszło Pani Dyrektor, odsyłamy do zdjęć, bowiem jest wśród nich fotografia przedstawiająca Ekspertów.) W oczekiwaniu na egzamin indywidualny poszczególne klasy „podróżowały razem z Agatką”, wykonując ciekawe zadania matematyczne i opracowując plakat promujący ŚDTM.  

      Czy można śpiewająco zdać tabliczkę mnożenia? Można, o czym przekonali nas podopieczni Pani Basi, którzy na koniec matematycznych zmagań zaprezentowali wesołą, wpadającą w ucho piosenkę.

      A oto wyniki rywalizacji międzyklasowej:

      • "Eksperci Tabliczki Mnożenia" - klasa IV
      • "Plakat promujący IX ŚDTM" - kl. VIII - 1. miejsce, kl. VII - 2. miejsce

      Brawo, brawo!

       

     • Zabiegana Dwójka

     • Sobotni poranek 5 października zgromadził przy ZS nr 2 w Nienadówce licznych fanów pomagania przez bieganie, w tym zacnych kibiców: Posła na Sejm RP Wojciecha Buczaka, Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp Andrzeja Ożoga, oraz Proboszcza parafii Nienadówka Jerzego Uchmana. Nie zawiodła również reprezentacja SP nr 2 w Trzebosi, która z roku na rok przyjeżdża coraz szerszym składem dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli (i z własnym fotografem – Panią Basią), co niewątpliwie jest dużą zasługą aktywności naszego Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna – Pani Katarzyny Niemiec, współpracujących z organizatorami „Biegu dla Hospicjum”.

      Najważniejsza w tym wydarzeniu była pomoc dla podopiecznych rzeszowskiego hospicjum dziecięcego, ale bez wątpienia była to również doskonała sposobność do integracji środowiska rodzinnego, szkolnego i lokalnego. Miłym akcentem ze strony organizatorów i sponsorów okazały się również okolicznościowe medale wręczane każdemu uczestnikowi biegu.

      Tak trzymaj, Dwójko!

     • Piękny jubileusz trzeboskich szkół

     • Drugiego października wszystkie trzy trzeboskie szkoły podstawowe:

      Szkoła Podstawowa nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej,

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki

      oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza  

      uczciły 10-lecie nadania imion i przekazania sztandarów.

      Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., którą pod przewodnictwem ks. Leszka Przybylskiego ze Zgromadzenia Księży Michalitów w Miejscu Piastowym sprawowali gospodarz parafii – ks. Józef Fila oraz wikariusz – ks. Mariusz Korbecki.  Swój szczególny udział w Eucharystii miały również nasze dzieci: Agata Biernat z kl. IV, która czytała modlitwę powszechną, i Anna Dec z kl. VI, uczestnicząca w procesji z darami.

      Dalsza część jubileuszu odbyła się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Trzebosi, gdzie w imieniu Pani Dyrektor SP nr 3 -  Genowefy Kraski, Pani Dyrektor SP nr 2 – Bożeny Chorzępy oraz swoim własnym, wszystkich gości uroczyście powitała Pani Dyrektor SP nr 1 Lucyna Korzenny. Oprócz w/w duchownych swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie dr Jolanta Wasilewska, Radni Powiatu Rzeszowskiego Stanisław Kula i Tadeusz Chmiel z małżonką, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Młp. Henryk Kraska, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Sławomir Ożóg, Dyrektorzy szkół z terenu gminy Sokołów Młp.: Teresa Surdyka, Zofia Marut, Marta Czerwonka, Anna Grzebyk, Maria Marut, Dyrektor MGOKSiR w Sokołowie Młp. Agata Dec, Kierownik Referatu Oświatowego Stanisław Jarosz, sołtys Trzebosi Podlasu Joanna Wiśniewska, Pani Stefania Kowalska – hafciarka sztandarów, Pan Stanisław Ożóg, Pani Sabina Woś – poetka związana z ziemią sokołowską, a także przedstawiciele Rad Rodziców.

      Centralną częścią wydarzenia były występy artystyczne, przybliżające sylwetki Patronów – św. Siostry Faustyny, św. Stanisława Kostki i bł. Bronisława Markiewicza, ubogacane śpiewem hymnów szkół oraz innych pieśni w wykonaniu zespołu „Kalinka”.

      Naszą szkołę dumnie reprezentowała i młodzież z klas VI - VIII , i dorośli zaangażowani w działalność artystyczną naszej placówki, pokazując, że XVI - wieczny Patron również dla współczesnej rodziny może być wspaniałym wzorem do wzrastaniu ku wartościom.

      Doskonałą nagrodą za trud i serce włożone w oprawę tej jakże ważnej, bo łączącej  lokalną społeczność, uroczystości, z pewnością były słowa uznania kierowane przez zaproszonych gości zarówno pod adresem pomysłodawców nadania szkołom imion - ks. Józefa Fili oraz ówczesnych Pań Dyrektorek: Genowefy Kraski, Anny Ożóg, Heleny Piróg, jak i współorganizatorów rocznicy, a także wykonawców części artystycznej.

     • "Na świętej Tekli ziemniaki będziem piekli"

     • Zgodnie z przysłowiem w okolicach św. Tekli nasi najmłodsi, czyli przedszkolacy i uczniowie klas I – III, korzystając z uroków wczesnej jesieni, spotkali się na szkolnym podwórku, by wspólnie  bawić się i degustować pieczone rarytasy, które w XVI w. z Ameryki Południowej do Europy przywieźli hiszpańscy marynarze, a do Polski trafiły za sprawą króla Jana III Sobieskiego. Tak, tak, mowa o ziemniakach, które pogromca Turków spod Wiednia przysłał królowej Marysieńce jako … osobliwość cesarskich ogrodów.

      To właśnie z nimi związane było to, obchodzone przez nas w tym roku 26 września, wesołe, integrujące święto, podczas którego powodów do radości nie zabrakło ani dzieciom, ani dorosłym. Najmłodsi rywalizowali w konkursach: „Najdziwniejszy ziemniaczany stwór”, „Portret ziemniaczanego króla i królowej” oraz zabawach zręcznościowych, natomiast Panie: Grażyna, Mila, Iza, Bogusia, Renata, Agata i Monika w konkurencjach na najdłuższą ziemniaczaną obierkę oraz największą ilość chipsów uzyskanych z jednego ziemniaka.

      Na szczęście wszystkie „ziemniaczane bitwy” zakończyły się pokojowo, wspólną degustacją pieczonych kiełbasek i … ziemniaków.