• Ruszyła maszyna po szynach ...

          • 1 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021.

            Dostosowując się do zaleceń epidemicznych, wspólną uroczystość zaplanowaliśmy na placu szkolnym, niestety z powodu niesprzyjającej pogody odbyły się tylko klasowe spotkania z wychowawcami. Najbardziej zawiedzeni byli odpowiedzialni za część artystyczną piątoklasiści, którzy przygotowali własną wersję "Lokomotywy" Juliana Tuwima, wcielając się w role pasażerów powracających z wakacji. Musieli oni zadowolić się szybką sesją fotograficzną, do której, mimo deszczu, dołączyli również uczniowie dwóch najstarszych klas.

            Sygnał do odjazdu został dany, pociąg ruszył ... Miejmy nadzieję, że bezpiecznie i szczęśliwie dowiezie nas do końca roku szkolnego, zatrzymaując się tylko na zaplanowanych stacjach :)

          • Dziwny koniec, ale koniec

          • Kiedy rozstawaliśmy się 12 marca nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że w szkole ponownie spotkamy się dopiero 26 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego. A jednak tak się stało. Do tego rozdanie świadectw, nagród, listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców odbyło się w zaciszu sal, wyłącznie w gronie koleżanek i kolegów z klasy oraz wychowawcy. Z jednej strony towarzyszyła nam radość z końcoworocznych efektów pracy i rozpoczynających się właśnie wakacji, ale z drugiej pozostał pewien niedosyt spowodowany chociażby brakiem uroczystej oprawy tego dnia i pożegnania absolwentów. Na szczęście, korzystając ze słonecznej pogody i uroków szkolnego podwórka, można było utrwalić te chwile na fotografiach, o co zadbała Pani Kasia.

          • Grand Prix dla Kacpra Jurka

          • 1 czerwca Kacper Jurek odebrał Grand Prix XVII edycji konkursu wojewódzkiego „Moja miejscowość i region są piękne”. To pierwsze tego typu trofeum zdobyte przez ucznia naszej szkoły. Szóstoklasista sięgnął po nie, przesyłając na konkurs dwie oryginalne i niezwykle czasochłonne prace przestrzenne. Swoim zwycięstwem niemałą radość sprawił również nauczycielce plastyki – Marcie Nizioł, i opiekunce „Kolędników z Dwójki” – Beacie Dzwonnik, które skutecznie zachęciły go do zdwojonego wysiłku.

            Brawo Kacper!

          • Nagrody dla Natalii Tęczy

          • 26 maja MGOKSiR w Sokołowie Młp. zorganizował Międzygminny Konkurs Wokalny „Śpiewamy dla mamy”. Trwająca epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach i uczestnikach skorzystanie wyłącznie z technik zdalnych, co zaowocowało  audiowizualnymi nagraniami piosenek przez wykonawców.

            Takiego wyzwania z powodzeniem podjęła się również uczennica naszej szkoły - Natalia Tęcza z klasy VII, której jury przyznało trzecie miejsce w kategorii IV – soliści z klas VII, VIII szkoły podstawowej i szkoła średnia.

            Ta historia ma swój ciąg dalszy. Otóż  nagranie zostało przesłane na III Powiatowy Konkurs Piosenki „Z dedykacją dla mojej Mamy” organizowany przez  GOKSiR w Raniżowie i tam Natalia zajęła miejsce drugie

            Kto wie, jak byłoby na konkursie wojewódzkim ... :)

            Brawo Natalko!

          • Bez Nich byłoby to niemożliwe ...

          • Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez współpracy z Rodzicami nauka zdalna byłaby poprostu niemożliwa.

            Po dwóch miesiącach edukacji na odległość śmiało możemy powiedzieć, że w przypadku Rodziców uczniów naszej szkoły była ona bardzo dobra, dlatego do podziękowań, które składane im były indywidualnie i przez wychowawców, i przez panią dyrektor, dołączamy jeszcze tę krótką, wspólną prezentację od całego Grona Pedagogicznego:

            https://biteable.com/watch/dla-rodzicw-2550388

             

          • Osobno, ale razem

          • Do grona otwartych zwolenników lekcji online dołączyli uczniowie klasy siódmej. Mimo pojawiających się od czasu do czasu utrudnień, systematycznie i niemal w komplecie uczestniczą we wszystkich tego typu spotkaniach.

            W końcu od dawna wiadomo, że razem raźniej, nawet na odległość :)

          • Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja!

          •  

            Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

            nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

            pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

            wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża,

            zdrowia w tak trudnym czasie oraz wszelkich potrzebnych łask

            od Zmartwychwstałego Pana Jezusa

             

            życzą: dyrektor, nauczyciele i pracownicy

            SP nr 2 im. św. St. Kostki w Trzebosi

          • Zda(o)lni Czwartacy

          • Z uwagi na zaistniałą sytuację zagrożenia koronawirusem nauka w szkole stała się niemożliwa, ale za to możliwe okazało się nauczanie zdalne. Wymaga ono od nas wszystkich, uczniów, nauczycieli, rodziców, większego zaangażowania w proces lekcyjny, ale najważniejsze, że wszyscy staramy się podołać wyzwaniu, korzystając z  różnorodnych form komunikacji.

            Czwartacy szczególnie polubili lekcje online. A pozostali uczniowie?

          • Bezpieczne surfowanie z Plikiem, Folderem i …

          • Panią Basią

            28 lutego uczniowie klas IV - VI wzięli czynny udział w przygotowanym przez Panią Basię miniprojekcie związanym z Dniem Bezpiecznego Internetu. Punktem wyjścia był  filmik z Plikiem i Folderem w rolach głównych. Potem uczestnicy rozwiązali jeszcze kilka „basigłówek” i stało się dla nich jasne, że po pierwsze: podczas surfowania w Internecie zawsze należy zachować ostrożność, a po drugie:  Internet NIGDY nie zastąpi rodziny i przyjaciół.

          • Walentynki, walentynki

          • 14 lutego "pełne ręce roboty" miał nasz etatowy Amor (Pani Kasia Niemiec) roznoszący pocztę walentynkową. Ale to dobrze, bo to oznacza, że choć czasem się czubimy, to jednak się lubimy. Lubimy i do tego potrafimy okazać wzajemną sympatię.

            W całej szkole próżno by szukać tego dnia osoby nieobdarowanej prezentem od serca. Warto natomiast poszukać, śledząc zdjęcia, gdzie Amor zgubił buty (podobno czeka nagroda).

          • Pełna kultura

          • 10 lutego do Rzeszowa na widowisko „W krainie króla lwa” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa wyruszyli uczniowie klas 0 - III, a dzień później  dzieci i młodzież na „Bajki” Ignacego Krasickiego (IV – VI) i „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza (VII – VIII).

            Wtorkowy wyjazd ze względów organizacyjnych, i ku uciesze uczniów, uzupełniony został dwugodzinnym pobytem w kręgielni. W ten sposób kultura słowa i kultura fizyczna doskonale się uzupełniły, zaspokajając oczekiwania i nauczycieli, i  młodzieży.

            Szczególne powody do radości miał czwartoklasista Filip Ryzner, któremu koleżanki i koledzy w porozumieniu z Paniami  przygotowali urodzinową niespodziankę.

          • Spotkanie z iluzjonistą

          • 7 lutego naszą szkołę odwiedził iluzjonista Ryszard Goclon. W godzinnym programie mistrz zaprezentował wiele sztuczek zręcznościowych: karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, latającymi kulami, metalowymi kółkami i sznureczkami. Swoje występy prowadzone w rytmie energetycznej muzyki dodatkowo ubarwiał humorystycznymi historyjkami, których bohaterami byli nasi koledzy i koleżanki zaproszeni na scenę.

            Miłym akcentem ze strony artysty było uchylenie rąbka tajemnicy zawodowej i pokazanie widowni mechanizmu tworzenia niektórych sztuczek. Pan Ryszard nie omieszkał przy tej okazji podkreślić, że jest to przede wszystkim efekt … długich, długich godzin ćwiczeń, do czego i nas zachęcał w odniesieniu do nauki.

          • Tańce, występy, konkursy …

          • Pierwszy dzień lutego upłynął nam pod znakiem zabawy choinkowej. Dla najmłodszych rozpoczęła się ona już w samo południe a prowadziła ją Pani Monika Nizioł, natomiast dla starszych klas trwała od 17.00 do 20.00 i tam DJ była Pani Irena Figiela. Obie Panie zadbały o moc atrakcji, dzięki czemu  imprezy były bardzo udane.

            Łącznikiem obu części był półtoragodzinny program artystyczny. Na początek zaprezentowali się przedszkolacy z pastorałkami oraz Natalka (kl. 7), Agata (kl. 4) i Tosia („0”) z utworami konkursowymi. Następnie sceną zawładnęli uczniowie klasy VII z baśniowym przesłaniem i Kolędnicy, którzy tym razem do okolędowania wybrali sobie Pannę Monikę :) Zwieńczeniem występów były dwie scenki w wykonaniu Kabaretu „Powrót do Młodości”. Dzięki takiemu doborowi repertuaru licznie zgromadzona publiczność miała pełen przekrój naszych scenicznych możliwości i pasji od przedszkolaków, przez dzieci i młodzież, po dorosłych.

            Niektórych tylko do końca nurtowały pytania: „Czy w poniedziałek na pewno idziemy do szkoły?", „Czy od 3 lutego nie rozpoczyna się dla nas wolne?” Ale skoro Pani Dyrektor twierdziła, że ferie już były, pozostało nam jej wierzyć i po niedzieli stawiliśmy się w pełnej gotowości do nauki.

          • Kolędowanie i …

          • okolędowanie w Świetlicy

            W ramach dobrosąsiedzkiej współpracy 31 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Świetlicy GOKiC w Kątach Rakszawskich. Oczywiście bardzo chętnie skorzystali z tej propozycji, wziąwszy pod uwagę wspaniałą atmosferę towarzyszącą ubiegłorocznemu spotkaniu.

            Tym razem społeczność Podlasu również nie zawiodła - wypełniona po brzegi sala „żyła” Koncertem, co bardzo pozytywnie wpływało na wszystkich występujących.

            W ten nastrój doskonale wpisali się nasi chłopcy z „Kolędą z Gwiazdą” i w towarzystwie Pana Józefa, wprowadzając do swojego widowiska zupełnie nowy (przygotowywany specjalnie na tę okazję) element – okolędowanie panny. Ryzyko się opłaciło – Kolędnicy zebrali gromkie brawa, a Panna Basia z uśmiechem na ustach w 110 % sprostała wyzwaniu.

            Nie mniej interesujące były występy pozostałych artystów, a wśród nich licznej grupy uczniów naszej szkoły przygotowanych pod okiem Pani Jadwigi Dołęgi sprawującej pieczę nad dziećmi i młodzieżą korzystającymi z zajęć świetlicowych.

          • „Wycenieni” i wypoczęci …

          • czyli Kolędnicy w Podegrodziu i w Krakowie

            25 stycznia nadszedł czas zmagań w 23. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Nasza „Kolęda z Gwiazdą” została tam „wyceniona” przez jury na III miejsce. BRAWO CHŁOPCY!

            Jeszcze tego samego dnia Kolędnicy przemieścili się do Krakowa, rozpoczynając wypoczynek od  pobytu w „Klockolandzie” i wieczornego spaceru po Rynku. Natomiast w niedzielę zaraz po mszy św. w kościele Mariackim, zakupie pamiątek i wysłuchaniu hejnału wszyscy udali się do długo wyczekiwanego Parku Wodnego. Kilkugodzinne korzystanie z atrakcji tego obiektu z pewnością było doskonałą rekompensatą za dotychczasowy trud włożony w pielęgnowanie tradycji kolędniczych.

            I tak upłynęły ferie, a od poniedziałku zajęcia w szkole i … ciąg dalszy kolędowania w środowisku lokalnym. Na początek odwiedziny (na zaproszenie Pani Elżbiety Nowak) społeczności SP nr 2 w Nienadówce.

          • Pracowite ferie Kolędników

          • 12 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” po raz kolejny zaprezentowali się na deskach MGOKSiR w Sokołowie Młp., a okazją ku temu był Gminny Koncert Kolęd.

            Kilka dni później, 16 stycznia, „Kolęda z Gwiazdą” z powodzeniem podbijała serca sokołowskich Seniorów przybyłych na tradycyjny Opłatek.

            Z kolei w Dniu Babci Kolędnicy odwiedzili Bank Spółdzielczy i Referat Oświatowy w Sokołowie Młp. oraz firmy „Greinplast” w Krasnem, „Albatros” w Trzebusce i „Styrobud” w Trzebosi https://www.facebook.com/styrobudbetoniarnie , zaś w Dniu Dziadka podopiecznych Domu Opieki Seniora „Leśniówka” w Turzy.

            Wygląda na to, że w przyszłym roku trasa zostanie powtórzona, bo wszędzie chłopcy otrzymali zaproszenie z kolejnym widowiskiem.

          • Matematyka w wersji świątecznej

          • Podczas kiedy my odpoczywaliśmy w czasie przerwy świątecznej, nasze matematyczki, Pani Dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga, sprawdzały zadania, które spłynęły do nich od uczestników szkolnego konkursu „Matematyczny Kalendarz Adwentowy” adresowanego do uczniów klas IV – VIII. Na wyniki wpływ miała przede wszystkim poprawność merytoryczna, ale nie bez znaczenia było również ozdobienie kart odpowiedzi świątecznymi elementami dekoracyjnymi.

            Zespołowo organizatorki wyróżniły czwartoklasistów za liczny udział w konkursie, natomiast Mistrzami poszczególnych klas pozostali:

            Wiktor Kudła (kl.IV)

            Wiktoria Cisło (kl.V)

            Maja Harsze-Miedzianko (kl.VI)

            Hubert Jodłowski (kl.VII)

             

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych :)

          • „Trzej Królowie przyjechali …”

          • Z kolędą w parafii

            W Święto Przemienienia Pańskiego „Kolęda z Gwiazdą” rozbrzmiewała najpierw w kaplicy na Podlesiu, a później w kościele parafialnym w Trzebosi.

            Występ we własnym środowisku zawsze jest nie lada wyzwaniem, ale i tym razem Kolędnicy świetnie sobie poradzili, czego najlepszym dowodem były gromkie brawa i pełne uznania komentarze dotyczące całego widowiska.

            Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie byłoby to możliwe bez zaangażowania nie tylko chłopców i opiekuna zespołu, ale również wielu, wielu osób (rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i „przyjaciół Dwójki”), którym bardzo serdecznie dziękujemy i z którymi pragniemy dzielić się naszymi osiągnięciami.

            Tej radości nie byłoby również bez życzliwości Księdza Proboszcza i Parafian, którzy niemal rokrocznie od kilkunastu już lat goszczą nas u siebie. 

             

            Bóg Wam zapłać Księże Dobrodzieju za te kolynde

            I Wam także wszyscy Gospodorze i Gospodynie

            z Podlasu i z Trzebosi niech się tak stanie:

            W domu i na polu, w ogrodzie, na roli

            Jabłka, pszenica, owies, jarzyca …”