• Szczególna wizyta w szczególnym roku

          • Czwartkowy poranek 22 marca rozpoczęliśmy od uczestnictwa we mszy świętej w kaplicy i wysłuchania homilii wygłoszonej przez Ordynariusza  Diecezji Rzeszowskiej - Biskupa Jana Wątrobę.

            Kilkadziesiąt minut później Jego Ekscelencję oraz Księdza Dziekana Jana Krzywińskiego i Księdza Proboszcza Józefa Filę gościliśmy w naszej szkole. Uroczystego powitania dokonała Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz przedstawiciele młodzieży.

            Z uwagi na tę szczególną wizytę w placówce, która nosi imię św. Stanisława Kostki, w szczególnym roku - 2018, który został ogłoszony Rokiem Świętego Stanisława Kostki, z dumą  zaprezentowaliśmy Gościom program artystyczny oparty na scenkach z życia naszego Patrona. Ksiądz Biskup docenił zaangażowanie całej społeczności szkolnej, pochwalił przedstawienie i grę aktorską. Jego uwadze nie uszedł również fakt, że odtwórcom głównych ról - braciom Szymkowi i Kubie -  towarzyszyła na widowni ich mama i malutka siostrzyczka - Ania.

            Spotkanie przebiegło w bardzo ciepłej atmosferze i zakończyło się uroczystym błogosławieństwem oraz pamiątkowymi zdjęciami.

          • Rekolekcyjne drogowskazy

          • W dniach 15 -19 marca uczestniczyliśmy w rekolekcjach szkolnych.

            We czwartek, po mszy świętej z nauką ks. rekolekcjonisty Janusza Kałamuta z Głuchowa, obejrzeliśmy przedstawienie Teatru Ewangelizacyjnego "Eden" z Wieliczki. Aktorzy zaprezentowali barwną opowieść o Dawidzie, zapraszając dzieci do bezpośredniego udziału w tworzeniu widowiska. Ta forma przekazu bardzo spodobała się publiczności.

            W piątek, po Drodze Krzyżowej, spotkaliśmy się z ss. Służebniczkami z Przemyśla. Siostry przedstawiły nam sylwetkę błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, pokazały jak dzielić się radością i uświadomiły, że do Boga przybliża nas i modlitwa, i zabawa, i nauka, i praca, a w codziennym życiu warto kierować się dobrocią.

          • "Dzień z Matematyką" pod dyktando Zielonych

          • 12 marca odbył się w naszej szkole "Dzień z Matematyką" przygotowany przez Panią Magdalenę Ożóg, którą organizacyjnie wsparły Pani dyrektor Bożena Chorzępa i Pani Barbara Miazga.

            Rywalizacja toczyła się drużynowo, a w skład poszczególnych "kolorowych" zespołów weszli losowo wybrani przedstawiciele klas 4-7. Uczestnicy musieli wykazać się przede wszystkim umiejętnościami matematycznymi i pracą w grupie, ale pomocne okazywały się również sprawność fizyczna i odporność na wykonywanie zadań pod presją czasu.  

            Najlepiej ze wszystkim poradzili sobie "Zieloni" w składzie: Szymon Cisek (kl. 4), Gabriela Prucnal (kl. 5), Gabriela Weremińska (kl.5), Andżelika Cisek (kl. 6) i Jakub Modłkowski (kl. 7). Brawo!

          • Czas refleksji i czas rozrywki

          • 6 marca uczniowie kl. IV- VII uczestniczyli w wycieczce do Rzeszowa.

            Najpierw obejrzeliśmy ekranizację wzruszającej powieści R.J. Palacio pt. "Cudowny chłopak". Wprawdzie nie od dziś wiadomo, że ocenianie ludzi po pozorach jest niesprawiedliwe i krzywdzące, ale od czasu do czasu warto sobie przypomnieć jak bardzo. Ponadto film z pewnością pomógł zaszczepić w nas zrozumienie i otwartość na tych, którzy z jakichś względów są inni.

            Drugą część wyjazdu spędziliśmy w kręgielni. Z takiej formy rozrywki korzystaliśmy po raz pierwszy, ale, sądząc po zaciętości rywalizacji we wszystkich drużynach, nie ostatni.

             

          • Cyrk w szkole

          • W poniedziałek 5 marca do naszej szkoły zawitał cyrk "O'Bimbolando". Artyści z Ukrainy zachwycili publiczność pokazem żonglerki i akrobatyki,  ale najwięcej radości dostarczył oczywiście clown, który do swoich popisów chętnie dobierał asystentów z widowni. Niemałą atrakcją okazał się również "królik z kapelusza" i "taniec z pytonem".

            Takie lekcje to my lubimy, nawet bardzo :)

          • Anonimy, które wszystkich ... ucieszyły

          • Uruchomiona przez RSU zaraz po feriach poczta walentynkowa doczekała się swojego finału. W poniedziałek tuż przed południem po klasach przemknęła opiekunka szkolnego samorządu - p. Kasia i osobiście wręczała przesyłki, częstując przy tym lizakami.  

            Od samych adresatów wiemy, że większość nadawców wolała zachować anonimowość, ale mamy też sprawdzoną informację, że znalazł się przynajmniej jeden, który ujawnił swoje imię.

            Niezależnie od tego, wszystkie walentynki sprawiły obdarowanym wiele radości i wywoływały szczery uśmiech. I o to właśnie chodziło :)

          • Artystów było wielu ...

          • i wszyscy zagrali na Choince

            W sobotę 27 stycznia odbyła sie w naszej szkole tradycyjna Choinka, którą rozpoczęły występy artystyczne w wykonaniu przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, począwszy od 4-latków, a na 40+ skończywszy. Repertuar też był urozmaicony: od  jasełek, pastorałek i kolędników, poprzez taniec i noworoczną inscenizację, po skecze i scenki kabaretowe. Na szczęście nie zawiodła również licznie zgromadzona publiczność, która żywo reagowała na prezentowany program.

            W dalszej części imprezy dzieci bawiły się w rytmie muzyki serwowanej przez DJ-a Kubę i nabierały sił, posilając się smakołykami przygotowanymi przez rodziców.

          • "Niechaj tu radość będzie, życzymy po kolędzie ..."

          • 26 stycznia pastorałki i "Kolęda z Rajem" w wykonaniu naszych uczniów rozbrzmiewały najpierw w UG w Rakszawie, a potem w Rzeszowie, gdzie odwiedziliśmy m.in.: Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego oraz pracowników Kurii Diecezjalnej, Radio Via, Pana Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, Podkarpackiego Kuratora Oświaty Panią Małgorzatę Rauch, Wojewodę Podkarpackiego Panią Ewę Leniart i Dyrektora Generalnego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Pana Marcina Zaborniaka.

            Wszyscy Gospodarze przyjęli nas niezwykle serdecznie, nie szczędząc datków, słodyczy i upominków, a także pochwał za repertuar, stroje, rekwizyty i grę aktorską. Zaś szczególne względy okazywali ... Diabełkowi, który improwizowanymi psotami wzbudzał ogólna wesołość "domowników".

            Tak właśnie wyglądała kiedyś kolęda, dlatego jest nam niezmiernie miło, że udało się nam przybliżyć świąteczną atmosferę minionych lat.

          • Miło Babcią być i Dziadkiem

          • Z pewnością nie inaczej myśleli sobie dostojni Goście, Babcie i Dziadkowie dzieci z klas 0- III, którzy 22 stycznia zawitali do naszej szkoły, gdzie czekaliśmy na Nich z częścią artystyczną, słodkim poczęstunkiem i laurkami. Malujące się na twarzach Gości wzruszenie, a na buźkach dzieciaków szczere uśmiechy, były bezcenną nagrodą dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie akademii.

          • "Kolędnicy z Dwójki" poddali się ...

          • ... ocenie jury

            Tym razem "Kolędnicy z Dwójki" poddali się ... ocenie jury XXVIII Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Jasełkowych, który odbył się w niedzielę 21 stycznia w Domu Ludowym w Wysokiej Głogowskiej. "Kolędą z Rajem" nasza wspaniała szóstka wywalczyła II miejsce i Nagrodę Finansową w wysokości 200 zł.

            Brawo, brawo!!!

          • Gościnne występy

          • "Wieczór z Kolędą" w Świetlicy w Kątach Rakszawskich

             

            19 stycznia "Kolędnicy z Dwójki" wystąpili podczas organizowanego przez GOKiC w Rakszawie i Świetlicę GOKiC w Kątach Rakszawskich "Wieczoru z Kolędą". Zaprezentowane przez naszych chłopców widowisko pt. "Kolęda z Rajem"  wzbudziło duże zainteresowanie licznie zgromadzonej publiczności, która nie tylko podziwiała stroje, rekwizyty i grę aktorską, ale też żywo reagowała na humorystyczne dialogi Adama i Ewy oraz harce Diabełka.

            Bardzo dziękujemy za tak ciepłe przyjęcie :)

            Warto podkreślić, że nie był to jedyny występ uczniów naszej szkoły podczas tego nastrojowego Wieczoru. Z barwnym programem kolędniczym pokazała się również kilkunastoosobowa grupa dzieci przygotowana przez instruktora miejscowej Świetlicy, p. Jadzię.

            Gratulujemy wszystkim aktorom!

          • Na straży tradycji kolędniczych

          • 10 stycznia zapukaliśmy do położonych głównie na terenie gminy Sokołów Młp kilku firm oraz instytucji i zaprezentowaliśmy "Kolędę z Rajem" w wykonaniu "Kolędników z Dwójki" oraz pastorałki śpiewane przez dziewczęta z klasy piątej.

            Wszyscy Gospodarze przyjęli nas bardzo mile, wykazując się niezwykłą gościnnością i hojnością, za które z serca DZIĘKUJEMY :)

          • "Jest taki dzień ..."

          • Spotkanie opłatkowe 

             

            W naszej szkolnej społeczności takim niezwykłym dniem jest ostatni spędzony w szkole dzień grudnia. Tak było i 22 grudnia 2017 roku, kiedy to wszyscy spotkaliśmy się na głównym korytarzu i w atmosferę zbliżających się świąt wprowadzili nas Jakub i Wiktoria z klasy VII, przedszkolacy, trzecioklasiści i dziewczęta z klasy V. Najpierw obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie  "Dziewczynki z zapałkami" oraz wysłuchaliśmy kolęd w wersji wokalnej i instrumentalnej, a następnie łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia. Dopełnieniem tej części spotkania były wigilie klasowe, na których królowały pierogi i barszcz z uszkami oraz inne świąteczne przysmaki.

            A już za dwa dni radością z Narodzenia Bożego Dzieciątka będziemy się dzielić  w gronie naszych rodzin. Wesołych świąt!

          • Inwazja płazów?

          • Spokojnie, to tylko żywa lekcja przyrody

            Dzięki miłośnikowi zwierząt, który w połowie grudnia odwiedził naszą szkołę, znacznie ubogaciliśmy swoją wiedzę na temat płazów żyjących w Polsce. Ciekawym doświadczeniem była możliwość obejrzenia z bliska niektórych z nich, np. żaby, ropuchy, traszki czy salamandry plamistej, poznania ciekawostek o ich trybie życia i odżywianiu, a nawet o reagowaniu na stres.

            Było wesoło i pouczająco.

          • Koncertowe mikołajki

          •  

            Tegoroczne mikołajki uczniowie kl. I - IV spędzili w Jasionce, uczestnicząc w koncercie Majki Jeżowskiej. O dłuższym siedzeniu w wygodnych fotelach nie było mowy, gdyż wokalistka skutecznie angażowała wszystkich do udziału w zabawie, co wiązało się z niemałym wysiłkiem fizycznym. Co prawda naszej grupie nie udało się przykuć uwagi artystki i wywalczyć w ten sposób nagrody, ale i tak wszyscy byli bardzo zadowoleni.

            Dodatkowa atrakcja czekała na dzieci po powrocie, bowiem szkołę odwiedził św. Mikołaj. Tym razem jednak osobiście obdarował prezentami tylko przedszkolaków, zaś w kontaktach z uczniami kl. I - VII wyręczyli go pomocnicy. Najważniejsze, że o nikim nie zapomniał.

          • Najmilsza przytulanka i najlepszy przyjaciel (nie tylko dzieci)

          • Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

             

            25 listopada obchodzony jest  Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji opiekunka szkolnej biblioteki - p. Mila już w piątek przygotowała dla najmłodszych wiele atrakcji. Motywem przewodnim wszystkich piosenek, zabaw i konkursów był oczywiście Miś, który i małym, i całkiem dużym uczestnikom spotkania dostarczył pozytywnej energii.

            Ten dzień był również wyśmienitą okazją do tego, by swego pluszowego przyjaciela przynieść do szkoły i pokazać innym. Z tej możliwości skorzystały nie tylko dzieci :)

          • Jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i Ojczyznę

          • Spotkanie z grupą rekonstrukcyjną

            Atmosferę Święta Niepodległości odczuwaliśmy także dzisiaj, 13 listopada. Tym razem zadbała o to  przybyła do naszej szkoły grupa rekonstrukcyjna, która zaprezentowała program "Ku Niepodległej". Dużym walorem tej żywej lekcji historii, oprócz utrwalenia najważniejszych dla Polski dat, postaci i wydarzeń z okresu 1795 - 1918, było angażowanie uczniów do improwizowanych  scenek z obozowego życia powstańców i żołnierzy, a także umożliwienie wszystkim chętnym przymierzenia strojów z epoki oraz bezpośredniego kontaktu z kolekcją replik broni używanych w omawianym okresie.

          • Dla Niepodległej

          • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

            99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy akademią, podczas której uczniowie klas V-VII przybliżyli nam "drogę wiodącą Polaków do wolności".

            Prosty sposób narracji połączony ze śpiewem pieśni legionowych i krótkimi scenkami z ówczesnego życia ubogaciły nawiązujące do epoki stroje, autentyczne rekwizyty z 1914 roku oraz nastrojowa scenografia.

             

            Za dostarczenie pięknych patriotycznych przeżyć dziękujemy i wykonawcom, i organizatorom uroczystości - p. Sławomirowi Sondejowi oraz p. Beacie Dzwonnik.

          • Smacznie, zdrowo, kolorowo

          • Zdrowo jemy i rośniemy

            18 października uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Zdrowo jemy i rośniemy” mającym na celu poznanie i utrwalenie zasad  zdrowego trybu życia zgodnie z aktualnie obowiązującą piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Podkreślając właściwe nawyki higieniczne, młodzi dietetycy przygotowali pod czujnym okiem Pani Ani pyszne, zdrowe, kolorowe szaszłyki z owoców i warzyw. Ponadto wykonali piramidę zdrowego stylu życia i samodzielnie określali, które produkty są zdrowe i wartościowe, a których należy unikać.

            Można śmiało powiedzieć, że zadania wykonali doskonale :)