• W klasach młodszych w dzień piątkowy takie słyszało się rozmowy

     • Teatrzyk kukiełkowy z warzywami w roli głównej

      Niecodzienne wydarzenie przygotowali dla swoich młodszych oraz nieco starszych koleżanek i kolegów podopieczni Pani Mili i Pani Grażyny. Otóż podjęli się oni zaprezentowania w formie teatrzyku kukiełkowego wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".

      Było bardzo wesoło, kolorowo i smacznie, a wszystko po to, by pokazać, jak ważne dla naszego zdrowia jest spożywanie owoców i warzyw. Dopełnieniem tego przekazu była degustacja zdrowych przekąsek, w którą zaangażowali się uczniowie klasy pierwszej oraz ich wychowawczyni, Pani Renia.

     • Wyróżnienie dla Jakuba

     • Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Kiedy trzeba ..."

      W piątek 26 października w sali widowiskowej MGOKSiR w Sokołowie Młp. odbył się X Jubileuszowy Wojewódzki Konkurs Recytatorski "Kiedy trzeba ..." pod Patronatem Honorowym prof. dr. hab. Kazimierza Ożoga. Motywem przewodnim tegorocznej edycji było hasło "Rzadko na moich wargach", więc w repertuarze uczestników znalazły się wiersze polskich poetów poświęcone Ojczyźnie lub dla Ojczyzny związane tematycznie z 100 rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      Naszą szkołę godnie reprezentował ósmoklasista Jakub Modłkowski, recytując wiersz Leopolda Staffa "Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą". Zważywszy na bardzo wysoki poziom konkursu, cieszymy się bardzo z uzyskanego przez Kubę wyróżnienia.

      Brawo! Brawo! Brawo!

     • "Wyborna" Dwójka

     • 21 października nasza szkoła pełniła funkcję lokalu wyborczego, w którym urzędowała Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 Trzeboś - Podlas. Postanowiliśmy wykorzystać ten fakt do zaprezentowania się mieszkańcom gminy, szczególnie tym, dla których wybory były jedyną okazją do odwiedzenia naszej placówki.

      Mamy nadzieję, że wystrój szkoły, odzwierciedlający podejmowane przez nas inicjatywy związane m.in. z Rokiem Świętego Stanisława Kostki czy 100-leciem Niepodległości, był miłym dodatkiem do obywatelskiego obowiązku, jakim jest głosowanie.

     • Ten sukces miał wielu ojców

     • Do sukcesu organizacyjnego Finału Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!" bez wątpienia przyczynili się również uczniowie naszej szkoły, zarówno ci, którzy zaprezentowali się w części artystycznej, jak i ci,  którzy podjęli się konkursowych wyzwań i przygotowali ciekawe prace. Jednym i drugim bardzo dziękujemy.

       

      Oto nagrodzeni i zajęte przez nich miejsca:

       

      Hubert Prucnal, kl. VIII

      - I miejsce w kat. "Gra planszowa"

      Kacper Jurek, kl. V

      - II miejsce w kat. "Witraż"

      Wiktoria Cisło, kl. IV

      - wyróżnienie w kat. "Gra planszowa"

      Maksymilian Pokrzywa, kl. V

      - wyróżnienie w kat. "List"

      Oskar Ryzner, kl. V

      - wyróżnienie w kat. "Wywiad"

       

      Drodzy Laureaci, cieszymy się z Waszego sukcesu, a pozostałych uczniów zachęcamy do pójścia w Wasze ślady, wszak nasz Patron, św. Stanisław Kostka, właśnie tego nas uczy - wyznaczania sobie celów i śmiałego ich realizowania.

      Pamiętajcie: im większy trud, tym większa satysfakcja.

     • Piękny Finał

     • Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!"

       

      W piątek 19 października w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Konkursu Plastyczno - Literackiego "Kostka znaczy więcej!" Na zaproszenie licznie odpowiedzieli laureaci zmagań konkursowych wraz z opiekunami oraz Pan Burmistrz Andrzej Ożóg, który razem z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą dokonywał wręczania nagród i pamiątkowych dyplomów. Nad sprawnym przebiegiem uroczystości czuwały organizatorki - Monika Sidor, Katarzyna Niemiec i Beata Dzwonnik.

      Rozdanie nagród poprzedzone zostało krótką częścią artystyczną w wykonaniu przedstawicieli uczniów klasy VI i VIII, nawiązującą do pięknego życia św. Stanisława Kostki - doskonałego Patrona oraz wzoru również dla współczesnej młodzieży.

      Finał przedsięwzięcia nie byłby możliwy do realizacji w powyższej formie, gdyby nie hojni sponsorzy: Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Pan Andrzej Ożóg oraz Pan Bogdan Radomski - szef Firmy Styrobud z Trzebosi, którym jeszcze raz z serca dziękujemy.

      Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy miło będą wspominać to wydarzenie, przyświecające mu cele i panującą pogodną atmosferę oraz ... sesje fotograficzne w niepowtarzalnej scenerii.

     • Podziękowania i ślubowanie

     • czyli jak wyglądał DEN w naszej szkole

       

      Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w naszej szkole 12 października i zostały połączone z uroczystością pasowania na ucznia. Wśród solenizantów nie zabrakło gościa, długoletniego dyrektora naszej szkoły - pana Eugeniusza Pacyny, któremu serdecznie dziękujemy za przybycie do nas.

      O część artystyczną poświęconą pedagogom zatroszczyły się panie Izy, które wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowały pełne humoru "scenki i piosenki". O ile talenty aktorskie młodzieży były nam znane, o tyle przedszkolacy zaskoczyli wszystkich poziomem opanowania tekstów i spontanicznością sceniczną.

      W nie mniejsze zdumienie wprowadzili nas podopieczni pani Reni, którzy nie dość, że śpiewająco zdali egzamin dopuszczający ich do złożenia ślubowania i pasowania na uczniów, to jeszcze błysnęli rozmaitymi talentami, z muzycznym włącznie - za sprawą młodego akordeonisty, Jasia Ożoga.

      Na wysokości zadania w tym dniu stanął również Samorząd Uczniowski, pod duchowym przewodnictwem pani Kasi, który z kolei zadbał o "kwiatową atmosferę" święta.

      Wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej uroczystości, z serca dziękujemy :)

       

       

     • Zwykły ziemniak ...

     • a tyle radości

      Obchodzone w naszej szkole juz od kilku lat Święto Pieczonego Ziemniaka niezmiennie cieszy się popularnością wśród najmłodszych i stanowi doskonałą okazję do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wydarzeniu zawsze towarzyszą atrakcyjne konkurencje i potrawy z ziemniakiem w roli głównej. Tak też było 8 października - święto zgromadziło liczne grono dzieciaków żądnych rywalizacji i ... degustacji. Organizatorki nie zawiodły, a apetyty rosły z każdą minutą. I choć kiełbaski z ogniska wyglądały smakowicie, to król był tylko jeden - Ziemniak.

     • Na żołnierską nutę

     • Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu muzyków z Mobilnej Filharmonii

      Drugi tydzień października rozpoczęliśmy śpiewająco. Wszystko dzięki muzykom z Mobilnej Filharmonii, którzy przybyli do nas z repertuarem pieśni patriotycznych i, po raz kolejny, urzekli kunsztem wokalnym i instrumentalnym oraz barwną narracją ubogaconą rekwizytami. W twórczy dialog z prowadzącym chętnie włączało się wielu uczestników, a szczególnie wyróżniło dwóch: przedszkolak Andrzejek i ósmoklasista Hubert. Problemów nie mieliśmy też z prawidłowym nazwaniem instrumentów i podstawową ich klasyfikacją. Schody zaczęły się dopiero podczas prób  wydobycie dźwięku z puzonu, ale i z tym wyzwaniem ochotnicy poradzili sobie nad wyraz dobrze. Nie mniej pozytywnych emocji dostarczyło wszystkim wspólne śpiewanie pieśni legionowych i aktywna postawa  podczas wykonywania niektórych z nich. Spotkanie zwieńczone zostało wykonaniem zbiorowej fotografii.

     • Pomaganie przez bieganie

     • Team z Podlasu na stracie lokalnej  akcji charytatywnej

      Ten nietypowy sposób pomocy możliwy był dzięki uczestnictwu w akcji charytatywnej "Biegniemy dla Hospicjum" organizowanej przez zespoły szkół w Nienadówce.  

      W sobotni poranek 6 października na starcie IV edycji tego szlachetnego przedsięwzięcia zameldowało się 25 naszych reprezentantów - przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli. Nikt z nas nie stanął na ogólnym podium wyścigu, ale warto wyróżnić zwycięzców naszej wewnętrznej rywalizacji. Byli to: Konrad Gołębiowski (kl. VIII) wśród chłopców,  p. Izabela Olszowa (wuefistka) wśród dorosłych i Katarzyna Cisek (kl. VI) wśród dziewcząt.

      Komu nie dopisało szczęście bycia uchwyconym na mecie w obiektywie przez p. Basię (niezawodną w tym dniu, jeśli chodzi o wsparcie duchowe i techniczne), temu los zrekompensował podczas losowania nagród pocieszenia, o czym szczególnie przekonały się pani Beata, pani Kasia i maskotka drużyny - 15-miesięczna Ania Cisek, która wygrała najcenniejszą nagrodę - zestaw do badmintona.

      Szczytny cel, doborowe towarzystwo i piękna pogoda.... Czegóż można było chcieć więcej :)

     • Podniebne potyczki i sportowa rywalizacja

     • Czwarty października uczniom klas VI - VIII upłynął pod znakiem kultury i sportu na terenie Rzeszowa.

      Najpierw w kinie "Helios" obejrzeliśmy "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", zachwycając się przede wszystkim podniebnymi potyczkami i śmiałymi akrobacjami polskich myśliwców, ale też na zmianę to wzruszając się, to bawiąc dialogami. Niezwykle cenna okazała się również krótka prelekcja poprzedzająca emisję filmu, dzięki której młodzi widzowie zostali wprowadzeni w kontekst historyczny zekranizowanych wydarzeń.

      Drugą część dnia spędziliśmy w kręgielni "Galaktyka", gdzie dobrani w 7-8 osobowe grupy toczyliśmy póltoragodzinną, zaciętą rywalizację. 

      Był to naprawdę i wartościowy, i relaksujący wyjazd, co z pewnością może potwierdzić uczestnicząca w nim pani dyrektor Bożena Chorzępa :)

     • Porwani za młodu ... przez Gang Słodziaków

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

       

      W tym roku serca najmłodszych uczestniczących w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania porwała książka "Gang Słodziaków". Nie mogło być inaczej zarówno ze względu na wciągającą i pełną humoru fabułę, jak i na wyrazisty sposób prezentacji lektury przez organizatorki - p. Milę i p. Renię. Gościem Specjalnym wydarzenia była pani dyrektor Bożena Chorzępa, która nie tylko obserwowała jego przebieg, ale również udzieliła swojego głosu bohaterom bajki.

      Sądząc po minach i spontanicznych reakcjach młodych słuchaczy, przedsięwzięcie bardzo im się podobało, więc z pewnością nie będzie to jednorazowa akcja.

     • Nasi dzielą i mnożą z całym światem

     • 8. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

       

      28 września, już po raz kolejny, wzięliśmy udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia - imprezie cyklicznej, organizowanej od 2011 r. Obchody miały na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tej podstawowej szkolnej umiejętności i uświadomić jej przydatność w życiu codziennym.

      O atrakcyjny przebieg przedsięwzięcia zadbały nasze Trzy Królowe: Bożena Chorzępa (dyrektor szkoły), Magdalena Ożóg i Barbara Miazga, angażując dodatkowo wychowawczynię klasy III - p. Emilię Szeligę. Efektem ich pracy zespołowej były przeprowadzone w klasach III - VIII ciekawe i różnorodne formy oraz metody utrwalania i sprawdzania stopnia znajomości tabliczki mnożenia. Umysły bardziej humanistyczne mogły dodatkowo wykazać się w konkursie "Tabliczka mnożenia w rymowankach". Z tej możliwości skorzystali: Maksymilian Pokrzywa (kl. V), Zuzanna Burda (kl. V), Wiktoria Cisło (kl. IV), Andżelika Cisek (kl. VII) i Wiktoria Pokrzywa (kl. VIII), otrzymując zaszczytne tytuły, pamiątkowe dyplomy i nagrody.

      W tym dniu szkoła też wyglądała inaczej. Na drzwiach poszczególnych klasopracowni pojawiły się "zestawy egzaminacyjne", a na korytarzu gazetka z tematycznymi ciekawostkami. Jednak największy podziw wzbudziły "kolorowe schody" autorstwa pani Basi. Każdy, kto jeszcze ma problemy z tabliczką, koniecznie powinien na nich potrenować - sukces gwarantowany (tak jak Mistrzostwo Świata naszych siatkarzy).

     • 30 września data nam nie obca ...

     • ... wszak jest wtedy Święto Chłopca

       

      A że 30 września wypada w tym roku w niedzielę, to Dzień Chłopaka postanowiliśmy uczcić już w czwartek. W godzinach przedpołudniowych solenizanci otrzymali od swoich koleżanek sympatyczne upominki, a o 16.00 dla klas IV - VIII rozpoczęła się dyskoteka urozmaicona konkursami przygotowanymi przez  żeńską część RSU - Julkę i Gabrysię, oraz ósmoklasistki - Korę, Olę i Wikę. Wszyscy uczestnicy znakomicie podołali wyzwaniom, sobie samym i publiczności dostarczając sporą dawkę śmiechu. Nie mniejszym źródłem pozytywnych emocji okazało się również wspólne odtańczenie belgijki i makareny. Zabawa była tak dobra, że panie wychowawczynie zgodziły się ją nawet nieco przedłużyć, ale tylko o tyle, by ... wszyscy zainteresowani Mistrzostwami Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn mogli zdążyć na mecz Polska - Serbia (było warto - wygralismy 3:0).

     • XIV Patriotyczna Droga Krzyżowa Trzebuska – Turza

     • We wtorek, 18 września, przedstawiciele naszej społeczności - uczniowie klasy VII pod opieką p. Izabeli Olszowej, wzięli udział w organizowanej już po raz czternasty Patriotycznej Drodze Krzyżowej. Swój czynny udział podkreślili, włączając się w rozważania stacji Drogi Krzyżowej i modlitwę wiernych.

      Ten szczególny czas zadumy i refleksji, pogłębiony autorską prezentacją wierszy  p. Sabiny Woś, z pewnością pozostawi w młodzieży trwały ślad w postaci pamięci o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się jesienią 1944 r. w turzańskim lesie.

     • Wiedza, wyzwanie, wiara, wytrwałość

     • Tego uczy nas św. Stanisław Kostka

      Tegoroczne obchody Dnia Patrona miały szczególny charakter ze względu na obchodzony właśnie Rok Świętego Stanisława Kostki i 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

      O podniosłą atmosferę święta zadbali głównie uczniowie klas VI i VIII, którzy w atrakcyjny sposób przybliżyli sylwetkę Patrona i udowodnili, że jest On doskonałym wzorem do naśladowania  również dla dzieci i młodzieży XXI wieku. Niewątpliwym walorem akademii okazała się również niecodzienna scenografia, nawiązująca do prezentowanej treści i podkreślająca podniosły charakter uroczystości.       

      Idąc za przykładem św. Stanisława - wielkiego patrioty, dla Niepodległej utworzyliśmy "żywy napis", będący wyrazem naszej wdzięczności dla wszystkich, dzięki którym Polska jest dziś w pełni wolnym, suwerennym krajem.

     • Hołd zamordowanym w turzańskich lasach

     • W niedzielę 16 września przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli, na czele z Panią dyrektor Bożeną Chorzępą, uczestniczyli w uroczystej mszy świętej polowej odprawianej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątrobę nad grobami pomordowanych przez NKWD w 1944 r. w Turzy. Szczególną rolę odegrała młodzież - Aleksandra Cisek, Wiktoria Pokrzywa, Konrad Gołębiowski, Julia Misztal, Gabriela Weremińska i Jakub Modłkowski. Uczniowie ci zaangażowani byli w Poczcie Sztandarowym i przy składaniu wiązanki.

     • Ruszyła maszyna ...

     • Rok szkolny 2018/2019 rozpoczęty

      Nowy rok szkolny 2018/2019 rozpoczęliśmy od udziału we mszy św. sprawowanej przez ks. Tomasza. Następnie przemaszerowaliśmy do szkoły. Tam piątoklasiści, podopieczni p. Magdaleny Ożóg, z humorem przeprowadzili nas z rzeczywistości wakacyjnej do szkolnej, a Pani Dyrektor Bożena Chorzępa zachęcała wszystkich do wytężonej pracy zwieńczonej wieloma sukcesami i wyraziła nadzieję na dobrą współpracę całej społeczności szkolnej.

      Pokrzepieni tymi słowami udaliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami i poznanie planów lekcji. A to oznacza jedno: od jutra ruszamy pełną parą.

     • Wakacji nadszedł czas

     • W dniu 22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Był to pomyślny dla szkoły rok, uwieńczony sukcesami i osiągnięciami, za którymi stoi wielu uczniów, rodziców i nauczycieli. Teraz przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, by w przeróżnych zakątkach naszego kraju, a nawet świata, zaczerpnąć nowych sił i optymizmu na kolejny rok.

       

      WSPANIAŁYCH WAKACYJNYCH WRAŻEŃ :)

     • Przedsmak mundialowych emocji?

     • SP 2 Trzeboś vs SP 3 Trzeboś

       

       

      11 czerwca  gościliśmy w naszej szkole czwartoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebosi, którzy przybyli na Podlas, by rozegrać mecz piłki nożnej z rówieśnikami z naszej szkoły. W pierwszej części rywalizacji lepsi okazali się gospodarze, a w drugiej, składającej się z rzutów karnych - goście.  Z takiego rozstrzygnięcia najbardziej cieszyła się p. Iza - wuefistka ucząca w obydwu szkołach.

      Po krótkiej regeneracji sił kiełbaską  z ogniska chłopcy rozegrali kolejne spotkanie. Tym razem w mieszanych drużynach ze względu na fakt, że do gry dołączyli nasi uczniowie z klas starszych. Warto podkreślić, że od pierwszego do ostatniego gwizdka zawodnikom towarzyszył żywiołowy doping "przyjezdnych" i "miejscowych" koleżanek.

      Powtórka za rok, a juz za kilka dni wspólnie będziemy trzymać kciuki za Biało-Czerwonych na Mundialu w Rosji.