• Wielkie testowanie

     • Z okazji X Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dzięki Pani Dyrektor i Pani Basi również w naszej szkole odbyło się wielkie testowanie, któremu poddani zostali wszyscy uczniowie klas IV-VIII oraz ... dorośli. Oprócz biegłej znajomości tabliczki mnożenia pomocna okazywała się również znajomość podstawowych pojęć matematycznych, takich jak: wielokrotność, dzielniki, liczby pierwsze. Urozmaicona, oparta na elementach zabawowych formuła konkursu częściowo niwelowała wkradający się stres i w rezultacie we wszystkich grupach wyłonieni zostali Mistrzowie. O ile oczekiwania wobec uczniów (szczególnie najstarszych klas) były nieco wyższe, o tyle nauczyciele (i umysły ścisłe, i humaniści) udowodnili, że liczyć umieją.

     • Z Patronem w nowy rok szkolny

     • 18 września obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły – św. Stanisława Kostki.

      Uroczystość w całości odbyła się w miejscowej Kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, a o oprawę artystyczną zadbały Panie Kasia Niemiec i Monika Sidor przy muzycznym wsparciu Pani Izy Piersiak. Centralnym punktem obchodów była msza św. z udziałem Pocztu Sztandarowego, w czasie której ks. Mariusz wygłosił okolicznościową homilię i dokonał poświęcenia, zdobiącej na co dzień hol szkolny, płaskorzeźby z wizerunkiem świętego. W dalszej części młodzież z klasy VII i VIII zaprezentowała oparty na życiorysie Patrona montaż słowno-muzyczny ubogacony przez czwarto- i piątoklasistów chóralnym wykonaniem hymnu szkoły.

      W trakcie uroczystości odbyło się również ślubowanie nowo wybranej Rady Samorządu Szkolnego i jej opiekuna, którym została Pani Beata Dzwonnik.

     • Kto we wtorek przybył w kropki ubrany …

     • ten z  uśmiechem był witany! 

      15 IX - International Dot Day,

      czyli Międzynarodowy Dzień Kropki

      - święto kreatywności, odwagi i zabawy… 

      Nauczyciele i pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać swoje mocne strony i je zaprezentować. 

      Tak było również w naszej szkole. Nauczyciele i uczniowie klas 0-V od samego rana cieszyli się tym dniem, przychodząc do szkoły w ubraniach w kropki! W klasach odbyły się pogadanki na temat książki The Dot autorstwa Petera Reynolds’a, opowiadającej o małej Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Następnie uczniowie obejrzeli filmik, śpiewali piosenkę o małej bohaterce, grali oraz wykonywali szereg kropkowych prac – w tym plastycznych. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Pani Bogusia Chorzępa.

      To był wspaniały dzień, który świętowaliśmy razem z uczniami i dla uczniów – budując ich wiarę we własne możliwości i sprawczość.

     • Ruszyła maszyna po szynach ...

     • 1 września rozpoczęliśmy rok szkolny 2020/2021.

      Dostosowując się do zaleceń epidemicznych, wspólną uroczystość zaplanowaliśmy na placu szkolnym, niestety z powodu niesprzyjającej pogody odbyły się tylko klasowe spotkania z wychowawcami. Najbardziej zawiedzeni byli odpowiedzialni za część artystyczną piątoklasiści, którzy przygotowali własną wersję "Lokomotywy" Juliana Tuwima, wcielając się w role pasażerów powracających z wakacji. Musieli oni zadowolić się szybką sesją fotograficzną, do której, mimo deszczu, dołączyli również uczniowie dwóch najstarszych klas.

      Sygnał do odjazdu został dany, pociąg ruszył ... Miejmy nadzieję, że bezpiecznie i szczęśliwie dowiezie nas do końca roku szkolnego, zatrzymaując się tylko na zaplanowanych stacjach :)

     • Dziwny koniec, ale koniec

     • Kiedy rozstawaliśmy się 12 marca nikomu nawet przez myśl nie przeszło, że w szkole ponownie spotkamy się dopiero 26 czerwca podczas zakończenia roku szkolnego. A jednak tak się stało. Do tego rozdanie świadectw, nagród, listów gratulacyjnych i podziękowań dla rodziców odbyło się w zaciszu sal, wyłącznie w gronie koleżanek i kolegów z klasy oraz wychowawcy. Z jednej strony towarzyszyła nam radość z końcoworocznych efektów pracy i rozpoczynających się właśnie wakacji, ale z drugiej pozostał pewien niedosyt spowodowany chociażby brakiem uroczystej oprawy tego dnia i pożegnania absolwentów. Na szczęście, korzystając ze słonecznej pogody i uroków szkolnego podwórka, można było utrwalić te chwile na fotografiach, o co zadbała Pani Kasia.

     • Grand Prix dla Kacpra Jurka

     • 1 czerwca Kacper Jurek odebrał Grand Prix XVII edycji konkursu wojewódzkiego „Moja miejscowość i region są piękne”. To pierwsze tego typu trofeum zdobyte przez ucznia naszej szkoły. Szóstoklasista sięgnął po nie, przesyłając na konkurs dwie oryginalne i niezwykle czasochłonne prace przestrzenne. Swoim zwycięstwem niemałą radość sprawił również nauczycielce plastyki – Marcie Nizioł, i opiekunce „Kolędników z Dwójki” – Beacie Dzwonnik, które skutecznie zachęciły go do zdwojonego wysiłku.

      Brawo Kacper!

     • Nagrody dla Natalii Tęczy

     • 26 maja MGOKSiR w Sokołowie Młp. zorganizował Międzygminny Konkurs Wokalny „Śpiewamy dla mamy”. Trwająca epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach i uczestnikach skorzystanie wyłącznie z technik zdalnych, co zaowocowało  audiowizualnymi nagraniami piosenek przez wykonawców.

      Takiego wyzwania z powodzeniem podjęła się również uczennica naszej szkoły - Natalia Tęcza z klasy VII, której jury przyznało trzecie miejsce w kategorii IV – soliści z klas VII, VIII szkoły podstawowej i szkoła średnia.

      Ta historia ma swój ciąg dalszy. Otóż  nagranie zostało przesłane na III Powiatowy Konkurs Piosenki „Z dedykacją dla mojej Mamy” organizowany przez  GOKSiR w Raniżowie i tam Natalia zajęła miejsce drugie

      Kto wie, jak byłoby na konkursie wojewódzkim ... :)

      Brawo Natalko!

     • Bez Nich byłoby to niemożliwe ...

     • Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że bez współpracy z Rodzicami nauka zdalna byłaby poprostu niemożliwa.

      Po dwóch miesiącach edukacji na odległość śmiało możemy powiedzieć, że w przypadku Rodziców uczniów naszej szkoły była ona bardzo dobra, dlatego do podziękowań, które składane im były indywidualnie i przez wychowawców, i przez panią dyrektor, dołączamy jeszcze tę krótką, wspólną prezentację od całego Grona Pedagogicznego:

      https://biteable.com/watch/dla-rodzicw-2550388

       

     • Osobno, ale razem

     • Do grona otwartych zwolenników lekcji online dołączyli uczniowie klasy siódmej. Mimo pojawiających się od czasu do czasu utrudnień, systematycznie i niemal w komplecie uczestniczą we wszystkich tego typu spotkaniach.

      W końcu od dawna wiadomo, że razem raźniej, nawet na odległość :)

     • Chrystus Zmartwychwstał, Alleluja!

     •  

      Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy,

      nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

      pokoju, który koi, kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

      wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża,

      zdrowia w tak trudnym czasie oraz wszelkich potrzebnych łask

      od Zmartwychwstałego Pana Jezusa

       

      życzą: dyrektor, nauczyciele i pracownicy

      SP nr 2 im. św. St. Kostki w Trzebosi

     • Zda(o)lni Czwartacy

     • Z uwagi na zaistniałą sytuację zagrożenia koronawirusem nauka w szkole stała się niemożliwa, ale za to możliwe okazało się nauczanie zdalne. Wymaga ono od nas wszystkich, uczniów, nauczycieli, rodziców, większego zaangażowania w proces lekcyjny, ale najważniejsze, że wszyscy staramy się podołać wyzwaniu, korzystając z  różnorodnych form komunikacji.

      Czwartacy szczególnie polubili lekcje online. A pozostali uczniowie?

     • Bezpieczne surfowanie z Plikiem, Folderem i …

     • Panią Basią

      28 lutego uczniowie klas IV - VI wzięli czynny udział w przygotowanym przez Panią Basię miniprojekcie związanym z Dniem Bezpiecznego Internetu. Punktem wyjścia był  filmik z Plikiem i Folderem w rolach głównych. Potem uczestnicy rozwiązali jeszcze kilka „basigłówek” i stało się dla nich jasne, że po pierwsze: podczas surfowania w Internecie zawsze należy zachować ostrożność, a po drugie:  Internet NIGDY nie zastąpi rodziny i przyjaciół.

     • Walentynki, walentynki

     • 14 lutego "pełne ręce roboty" miał nasz etatowy Amor (Pani Kasia Niemiec) roznoszący pocztę walentynkową. Ale to dobrze, bo to oznacza, że choć czasem się czubimy, to jednak się lubimy. Lubimy i do tego potrafimy okazać wzajemną sympatię.

      W całej szkole próżno by szukać tego dnia osoby nieobdarowanej prezentem od serca. Warto natomiast poszukać, śledząc zdjęcia, gdzie Amor zgubił buty (podobno czeka nagroda).

     • Pełna kultura

     • 10 lutego do Rzeszowa na widowisko „W krainie króla lwa” w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa wyruszyli uczniowie klas 0 - III, a dzień później  dzieci i młodzież na „Bajki” Ignacego Krasickiego (IV – VI) i „Dziady” cz. II Adama Mickiewicza (VII – VIII).

      Wtorkowy wyjazd ze względów organizacyjnych, i ku uciesze uczniów, uzupełniony został dwugodzinnym pobytem w kręgielni. W ten sposób kultura słowa i kultura fizyczna doskonale się uzupełniły, zaspokajając oczekiwania i nauczycieli, i  młodzieży.

      Szczególne powody do radości miał czwartoklasista Filip Ryzner, któremu koleżanki i koledzy w porozumieniu z Paniami  przygotowali urodzinową niespodziankę.

     • Spotkanie z iluzjonistą

     • 7 lutego naszą szkołę odwiedził iluzjonista Ryszard Goclon. W godzinnym programie mistrz zaprezentował wiele sztuczek zręcznościowych: karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chusteczkami, latającymi kulami, metalowymi kółkami i sznureczkami. Swoje występy prowadzone w rytmie energetycznej muzyki dodatkowo ubarwiał humorystycznymi historyjkami, których bohaterami byli nasi koledzy i koleżanki zaproszeni na scenę.

      Miłym akcentem ze strony artysty było uchylenie rąbka tajemnicy zawodowej i pokazanie widowni mechanizmu tworzenia niektórych sztuczek. Pan Ryszard nie omieszkał przy tej okazji podkreślić, że jest to przede wszystkim efekt … długich, długich godzin ćwiczeń, do czego i nas zachęcał w odniesieniu do nauki.

     • Tańce, występy, konkursy …

     • Pierwszy dzień lutego upłynął nam pod znakiem zabawy choinkowej. Dla najmłodszych rozpoczęła się ona już w samo południe a prowadziła ją Pani Monika Nizioł, natomiast dla starszych klas trwała od 17.00 do 20.00 i tam DJ była Pani Irena Figiela. Obie Panie zadbały o moc atrakcji, dzięki czemu  imprezy były bardzo udane.

      Łącznikiem obu części był półtoragodzinny program artystyczny. Na początek zaprezentowali się przedszkolacy z pastorałkami oraz Natalka (kl. 7), Agata (kl. 4) i Tosia („0”) z utworami konkursowymi. Następnie sceną zawładnęli uczniowie klasy VII z baśniowym przesłaniem i Kolędnicy, którzy tym razem do okolędowania wybrali sobie Pannę Monikę :) Zwieńczeniem występów były dwie scenki w wykonaniu Kabaretu „Powrót do Młodości”. Dzięki takiemu doborowi repertuaru licznie zgromadzona publiczność miała pełen przekrój naszych scenicznych możliwości i pasji od przedszkolaków, przez dzieci i młodzież, po dorosłych.

      Niektórych tylko do końca nurtowały pytania: „Czy w poniedziałek na pewno idziemy do szkoły?", „Czy od 3 lutego nie rozpoczyna się dla nas wolne?” Ale skoro Pani Dyrektor twierdziła, że ferie już były, pozostało nam jej wierzyć i po niedzieli stawiliśmy się w pełnej gotowości do nauki.

     • Kolędowanie i …

     • okolędowanie w Świetlicy

      W ramach dobrosąsiedzkiej współpracy 31 stycznia „Kolędnicy z Dwójki” zostali zaproszeni do udziału w Koncercie Kolęd i Pastorałek w Świetlicy GOKiC w Kątach Rakszawskich. Oczywiście bardzo chętnie skorzystali z tej propozycji, wziąwszy pod uwagę wspaniałą atmosferę towarzyszącą ubiegłorocznemu spotkaniu.

      Tym razem społeczność Podlasu również nie zawiodła - wypełniona po brzegi sala „żyła” Koncertem, co bardzo pozytywnie wpływało na wszystkich występujących.

      W ten nastrój doskonale wpisali się nasi chłopcy z „Kolędą z Gwiazdą” i w towarzystwie Pana Józefa, wprowadzając do swojego widowiska zupełnie nowy (przygotowywany specjalnie na tę okazję) element – okolędowanie panny. Ryzyko się opłaciło – Kolędnicy zebrali gromkie brawa, a Panna Basia z uśmiechem na ustach w 110 % sprostała wyzwaniu.

      Nie mniej interesujące były występy pozostałych artystów, a wśród nich licznej grupy uczniów naszej szkoły przygotowanych pod okiem Pani Jadwigi Dołęgi sprawującej pieczę nad dziećmi i młodzieżą korzystającymi z zajęć świetlicowych.

     • „Wycenieni” i wypoczęci …

     • czyli Kolędnicy w Podegrodziu i w Krakowie

      25 stycznia nadszedł czas zmagań w 23. Ogólnopolskich Spotkaniach Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych „Pastuszkowe Kolędowanie” w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Nasza „Kolęda z Gwiazdą” została tam „wyceniona” przez jury na III miejsce. BRAWO CHŁOPCY!

      Jeszcze tego samego dnia Kolędnicy przemieścili się do Krakowa, rozpoczynając wypoczynek od  pobytu w „Klockolandzie” i wieczornego spaceru po Rynku. Natomiast w niedzielę zaraz po mszy św. w kościele Mariackim, zakupie pamiątek i wysłuchaniu hejnału wszyscy udali się do długo wyczekiwanego Parku Wodnego. Kilkugodzinne korzystanie z atrakcji tego obiektu z pewnością było doskonałą rekompensatą za dotychczasowy trud włożony w pielęgnowanie tradycji kolędniczych.

      I tak upłynęły ferie, a od poniedziałku zajęcia w szkole i … ciąg dalszy kolędowania w środowisku lokalnym. Na początek odwiedziny (na zaproszenie Pani Elżbiety Nowak) społeczności SP nr 2 w Nienadówce.