• Polskość jest w nas

     • W niedzielę 15 września delegacja naszej szkoły na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą i Pocztem Sztandarowym uczestniczyła we Mszy Św. Polowej celebrowanej przez Ks. Bpa Seniora Kazimierza Górnego nad grobami pomordowanych przez NKWD w 1944 w Turzy. W dalszej części obchodów tragicznych wydarzeń sprzed 75 lat odczytano Apel Pamięci, oddano Salwę Honorową i złożono wieńce.

      Udział w tych corocznych uroczystościach poczytujemy sobie jako zaszczyt, a jednocześnie hołd pamięci tragicznie poległym.

     • Witaj nasza dobra szkoło!

     • 2 września uroczyście powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/2020. Zmotywowani dobrym słowem przez ks. Mariusza i Panią Dyrektor Bożenę Chorzępę już dzisiaj w ekspresowym tempie powtórzyliśmy materiał z historii, języka polskiego, przyrody i muzyki. Było to możliwe dzięki oprawie uroczystości, którą pod czujnym okiem Pani Basi przygotowali uczniowie klasy piątej. Natomiast od jutra, już nieco wolniej, ale równie sumiennie, zabieramy się do pracy w 45-minutowym systemie lekcyjnym.

      Niech to będzie dla nas wszystkich dobry, owocny czas.

     • Miłe dobrego początki

     • Chyba po raz pierwszy zakończenie roku szkolnego obchodziliśmy we środę, ale  z pewnością dla wszystkich była to miła niespodzianka już u progu wakacji.

      Uroczystość rozpoczęliśmy mszą świętą sprawowaną przez ks. Tomasza. Dalsze ceremonie odbyły się na sali gimnastycznej, a złożyły się na nie przejęcie sztandaru przez nowy Poczet Sztandarowy oraz złożenie ślubowań przez nową RSU i absolwentów. Kolejnym punktem programu było wręczenie świadectw i nagród uczniom wyróżniającym się pod względem nauki i zachowania oraz listów gratulacyjnych ich rodzicom, a następnie pisemnych podziękowań rodzicom wspierającym działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły w r. szk. 2018/2019.

      Teraz czas relaksu, zatem: Wspaniałego wypoczynku i do siego roku! (szkolnego)

     • Pierwsze odloty

     • Po dwóch kolejnych latach, kiedy to z grona naszych uczniów nie ubywał żaden rocznik, nadszedł nieunikniony czas pożegnań z pierwszymi absolwentami na nowo utworzonej ośmioklasowej szkoły podstawowej.

      Uroczystość znalazła swoje odrębne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych, a do jej szczególnej oprawy przyczynili się uczniowie klas VI-VIII z wychowawcami oraz rodzice młodzieży z klasy VIII. Był to czas podziękowań i wspomnień ze strony ósmoklasistów, ich młodszych koleżanek i kolegów, rodziców, wychowawczyni  i Pani Dyrektor, ale również okazja do wręczenia specjalnych dyplomów i nagród uczniom kończącym szkołę a przez wiele lat mocno udzielającym się w SU, Poczcie Sztandarowym, SKO, SKS-ie i „Kolędnikach z Dwójki”. Dyplomy z wyrazami podziękowań otrzymali również rodzice absolwentów szczególnie zaangażowani w życie naszej szkolnej społeczności.

       Łzy szczęścia mieszały się z łzami radości, ale na koniec wszystko dosłownie i w przenośni osłodził wspaniały tort wręczony przez Kubę i Huberta na ręce Pani Dyrektor.

      Koro, Olu, Kondziu, Kubo, Wiki, Berciku, Mati, powodzenia i do zobaczenia w dorosłym życiu!

     • Niedziela z Dwójką

     • 9 czerwca już po raz piąty zaprosiliśmy miejscową społeczność i sympatyków naszej szkoły na Piknik Rodzinny. Frekwencja jak zwykle dopisała, a wśród gości specjalnych pojawili się Państwo Danuta i Tadeusz Chmielowie, Pani Joanna Wiśniewska, Pani Agnieszka Rzepka oraz Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg.

      Podczas kilkugodzinnego świętowania zaoferowaliśmy m.in. bogatą część artystyczną w wykonaniu przedszkolaków, klas I-III, dziewcząt z grupy tanecznej oraz Kabaretu „Powrót do Młodości”, który oprócz wizyty Janiny i Wieśka u córki w mieście zainscenizował „Rzepkę” Julina Tuwima. Niemałą uwagę dużych i małych przykuł niecodzienny pokaz sprzętu i umiejętności strażackich zaprezentowany przez Pana Zbigniewa Sowę i druhów. Wśród pozostałych atrakcji nie zabrakło również przejażdżki na kucyku, malowania twarzy, zabaw na tzw. dmuchańcach oraz „prawie sportowych” rodzinnych konkurencji zwieńczonych dekoracją medalową.

      Całkowitą i do tego trafną nowością okazały się „Kostki z niespodzianką” . Dzięki ofiarności wielu firm oraz zaangażowaniu wielu osób, a przede wszystkim przewodniczącej Rady Rodziców Pani Renaty Nowak, wszyscy uczestnicy tej zabawy odchodzili z wartościowymi nagrodami.

      Tak długie świętowanie oczywiście nie byłoby możliwe gdyby nie kulinarne zaplecze, o które zadbali chętni rodzice. To dzięki nim można było posilić się kiełbaską z grilla, a słone i słodkie wypieki przeplatać lodami oraz ciepłymi i zimnymi napojami.

      Niestety, wszystko co miłe, szybko się kończy. Tak było też z naszym Piknikiem zakończonym w blasku zachodzącego słońca.

     • Góry nasze, góry

     • Dwa ostatnie dni maja wszyscy chętni z klas IV – VIII pod opieką Pań Kasi, Reni i Beaty spędzili na wycieczce do Zakopanego pilotowanej przez Pana Alka.

      W czwartek musieliśmy na dobre zaprzyjaźnić się z pelerynami przeciwdeszczowymi, ale to nie przeszkodziło nam poznać tajniki rzeki warkoczowej i otoczaków czy wyjechać kolejką na Gubałówkę i zrobić zakupy na straganach. Nie zrezygnowaliśmy również z wizyty na Cmentarzu na Pęksowym Brzyzku ani spaceru po Krupówkach.

      Po długim wieczorze i krótkiej nocy w piątek najpierw odwiedziliśmy izbę regionalną p. Gąsienicy (gawęda góralska dotycząca kultury góralskiej, stroju, muzyki, pasterstwa, zbójnictwa, zwyczajów, historii turystyki, przyrody tatrzańskiej, pokaz slajdów, gra na instrumentach), a następnie  już bez kolorowych pelerynek ruszyliśmy na 3-godzinną trasę: Wierch Poroniec - Polana Rusinowa - Wiktorówki (sanktuarium) - Zazadnia .

      Wprawdzie Tatry nie odsłoniły przed nami w pełni swych uroków i widoków, ale nie od dziś wiadomo, że na wycieczkach najważniejsza jest pogoda ducha, a tej nikomu nie brakowało.

     • Wrodzony dar oraz chęci Kamila i Kuby

     • Zorganizowany pod koniec maja przez szkolną bibliotekarkę Panią Emilię Szeligę konkurs czytelniczy polegał na publicznej głosowej interpretacji wybranego fragmentu tekstu prozatorskiego.

      Zaszczytne tytuły Szkolnego Mistrza Pięknego Czytania otrzymali Kamil Dołęga (kl. II) w kat. klas młodszych oraz Jakub Modłkowski (kl. VIII) w kat. klas starszych.

      Listę Klasowych Mistrzów Pięknego Czytania uzupełnili Martyna Szuberla (kl. I), Wiktor Kudła (kl. III) oraz Wiktoria Cisło (kl. IV), natomiast Gabrieli Weremińskiej (kl. VI) i Aleksandrze Cisek (kl. VIII) jury przyznało odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

     • W sąsiednich wioskach deszcz, a u nas ...

     • Konkurs w plenerze

      W czwartek 23 maja odbyła się u nas III edycja Gminnego Konkursu Matematyczno-Przyrodniczego „Z królową nauk na łonie natury”. Utrzymująca się od dłuższego czasu deszczowa aura i niekorzystne prognozy na kolejne dni stawiały pod znakiem zapytania rywalizację w terenie, na szczęcie natura okazała się łaskawa i wszystko przebiegło wg planu „A”. Uroczystego rozpoczęcia konkursu dokonali Pani Dyrektor Bożena Chorzępa oraz Zastępca Burmistrza Grzegorz Kwiecień, którzy następnie towarzyszyli uczestnikom w drodze na poszczególne stanowiska.

      Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia wszystkie zadania opierały się na praktycznym wykorzystaniu wiedzy szkolnej. Najlepiej poradzili sobie z nimi reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie, którzy oprócz nagród indywidualnych otrzymali pamiątkową statuetkę. Miejsce drugie wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół w Trzebosi, a trzecie z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie. Gratulujemy!

      Brawa również dla organizatorów (szczególne dla Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy i Pani Basi Miazgi) za sprawny przebieg rywalizacji, miłą atmosferę i troskę o to, aby żaden z uczestników nie wyjechał od nas z pustymi rękami ani z pustym brzuchem :)

     • Sukces Kacpra Ostolskiego

     • 10 maja 2019 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w VIII edycji powiatowego konkursu plastycznego dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i niepełnosprawnych „Wielkanoc 2019”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy płaskiej o  tematach do wyboru: „Pisanka Wielkanocna” i „Wielkanocny Koszyczek” lub pracy przestrzennej w formie kurek, jajek, zajączków, koszyczków, baranków, serwetek. Z  przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły, Kacper Ostolski z klasy 5 (podopieczny p. Joanny Wąs), otrzymał Nagrodę w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Majowe święta

     • Uroczysta akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja odbyła sie w naszej szkole 30 kwietnia. Piękny montaż słowno-muzyczny zaprezentowali uczniowie klasy IV i V przygotowani przez p. Monikę Sidor. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tej patriotycznej uroczystości.

     • Plony, które nie cieszą

     • Tegoroczna akcja „Czysta Gmina”, niestety, znów przyniosła obfite „plony”. A złożyły się na nie „zbiory” wszystkich ekip z klas 0-VII, które 9 kwietnia ruszyły w teren, by uprzątnąć najbliższą okolicę. Najwięcej pracy mieli najstarsi uczniowie, bowiem odcinek, na który zostali wyznaczeni, czyli trasa w kierunku Trzebosi, okazał się szczególnie „urodzajny”.

      Czy doczekamy się takiej wiosny, że z podobnej akcji do szkoły wrócimy z pustymi workami i w czystych rękawiczkach? Pomarzyć zawsze warto…

     • Podwójne zwycięstwo

     • Czwartego kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Nienadówce odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XVI edycji konkursu wojewódzkiego „Moja miejscowość i region są piękne”.

      W zaszczytnym gronie nagrodzonych za zdobycie I miejsca znaleźli się dwaj reprezentanci naszej szkoły:

       

      Kacper Jurek (kl. V, op. Joanna Wąs)

      Hubert Prucnal (kl. VIII,  op. Beata Dzwonnik)

       

      Serdecznie gratulujemy !

     • Wszystkie klasy pokazały klasę

     • Z inicjatywy SU 1 kwietnia odbył się konkurs na „Najbardziej zgraną klasę”. Rywalizacja wymagała przede wszystkim zespołowego zaangażowania w czasie kilku przerw międzylekcyjnych, podczas których uczestnicy w prima aprilisowych strojach rozwiązywali łamigłówki i tworzyli słowne lub plastyczne portrety klasy. Do zabawy wciągnięci zostali również wychowawcy. Brawo także dla nich, bowiem wszyscy stanęli na wysokości zadania, przebraniem wpasowując się w klimat konkursu i w ten sposób wzbogacając zdobycze punktowe  swoich podopiecznych.

      W kategorii klas młodszych najbardziej zgraną klasą okazała się klasa I, a wśród starszych – klasa VI. Jury doceniło również pomysłowość dorosłych, przyznając  Paniom: Renacie Panek i Emilii Szelidze wyróżnienia.

     • Dzień dobry, wiosno!

     • Pierwszy dzień wiosny był doskonałą okazją do prezentacji oryginalnej garderoby, rozruszania szarych komórek, wreszcie sprawdzenia kondycji fizycznej na świeżym powietrzu. Mimo wietrznej aury, odpowiedzieliśmy na wszystkie wyzwania i niemal w komplecie stanęliśmy do składającej się z kilku etapów rywalizacji drużynowej. Wszyscy uczestnicy błysnęli talentem językowym i plastycznym oraz wiedzą przyrodniczą, natomiast największą trudność sprawiło im … trafienie kapeluszem na wieszak. Ta sztuka udała się tylko Szymonowi Ciskowi, który celnym rzutem poprowadził swój zespół do ostatecznego zwycięstwa.

      Wspólne świętowanie zakończyliśmy ogniskiem i wręczeniem nagród dla drużyny „Bez szarf” oraz nagród indywidualnych za najlepsze wiosenne przebrania.

     • Jasna strona matematyki i nauk pokrewnych

     • Korzystając z zaproszenia Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve do udziału w Dniu Matematyki, 15 marca uczniowie klas IV- VI przyłączyli się do zabawy mającej przybliżyć uczniom jasną stronę matematyki i nauk pokrewnych.

      Turniej ten nie był kolejnym testem – wystarczył otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką. Sprzyjały temu zastosowane przez organizatorów nowoczesne narzędzia i formy pracy. Wszystko to sprawiło, że rozwiązywanie zadań okazało się czystą przyjemnością okraszoną dreszczykiem emocji wynikającym z rywalizacji drużynowej.

      Dzięki wspaniałomyślności szkolnych organizatorów ­­(Pań: Magdaleny Ożóg, Barbary Miazgi i Bożeny Chorzępy) wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek, pamiątkowe dyplomy a zwycięzcy dodatkowe nagrody.

      W podobnym tonie piątkowe przedpołudnie upłynęło klasom I-III, dla których Panie Wychowawczynie również przygotowały matematyczne zabawy i łamigłówki oraz nagrody.

       

     • Przystanek Rekolekcje

     • W dniach 15 – 19 marca uczestniczyliśmy w Szkolno-Parafialnych Rekolekcjach Wielkopostnych prowadzonych przez ks. Tadeusza Musza – Michalitę z Przemyśla oraz Siostrę Emanuelę z Siostrami Miłosierdzia z Krakowa-Łagiewnik. Trwanie w modlitewnym nastroju ubogaciło nam również spotkanie z grupą wokalną z Sokołowa Młp.

      Teraz już tylko od nas zależy, czy te wszystkie piękne wskazówki i świadectwa wykorzystamy w naszym codziennym życiu. Oby chociaż część :)

     • „Symbol kraju anglojęzycznego”

     • Szkolny konkurs plastyczno – językowy

           W lutym zorganizowany został szkolny konkurs plastyczno – językowy dla klas I-III. Jego cele to rozwijanie aktywności twórczej dzieci i ich wyobraźni, propagowanie kultury krajów anglojęzycznych, zwrócenie uwagi dzieci na wielokulturowość współczesnego świata. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką przedstawiającej symbol wybranego kraju anglojęzycznego. Do organizatorów, Pani Katarzyny Niemiec i Pani Joanny Wąs, wpłynęło łącznie 11 prac. Przy ocenie brano pod uwagę samodzielność wykonania, pomysłowość, estetykę i walory artystyczne oraz ciekawe ujęcie tematu.

           W dniu 13 marca 2019 r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród:

      I miejsce ex aequo – Katarzyna Figiela (kl. I) i Adrian Kuca (kl. II)

      II miejsce – Paweł Nowak (kl. II)

      III miejsce – Wiktor Kudła (kl. III)

           Laureatom serdecznie gratulujemy. Wszystkim zaś uczniom dziękujemy za zaangażowanie i trud włożony w wykonanie prac, które można było podziwiać na szkolnym korytarzu.

     • Chcieć to móc

     • Po udanym występie w Podegrodziu Kolędnicy obrali kurs na Murzasichle, gdzie w poniedziałek 28 stycznia czekała ich przygoda z ... nartami.

      Dla zdecydowanej większości chłopców był to pierwszy kontakt z tą dyscypliną sportową, dlatego rozpoczęliśmy go od indywidualnych lekcji z instruktorami i opanowania podstawowych umiejętności bezpiecznej jazdy i równie bezpiecznego, kontrolowanego upadku. Potem przyszedł czas na korzystanie z duchowego wsparcia Pani Dyrektor Bożeny Chorzępy oraz fizycznego Pani Izy i Pani Beaty, a przede wszystkim samodzielne doszkalanie się na stoku i na orczyku.

      Efekty? Wyśmienite! Cała szóstka złapała bakcyla narciarskiego, poszerzając wąskie dotąd w naszej szkolnej społeczności grono pasjonatów dwóch desek.

     • Skazani na sukces

     • Nadszedł w końcu długo wyczekiwany przez Kolędników ostatni weekend stycznia - czas zmagań konkursowych w Podegrodziu. Po tak licznych występach na rodzimym gruncie, połączonych z dużą troską o dobór tekstów, ubiorów i rekwizytów, jechaliśmy tam pełni nadziei na dobry wynik i … tak się stało.

      Jury 22. Ogólnopolskich Spotkań Dziecięcych i Młodzieżowych Grup Kolędniczych PASTUSZKOWE KOLĘDOWANIE  na 14 grup młodzieżowych reprezentujących 4 województwa (lubuskie, podkarpackie, śląskie i małopolskie) przyznało nam jedno z równorzędnych II miejsc. Biorąc pod uwagę wysoki poziom rywalizacji oceniany przez „wyspecjalizowaną” 5-osobową komisję artystyczną (etnomuzykolog, etnograf, muzyk, etnograf, etnolog) oraz brak w składzie naszego zespołu instrumentalistów, jest to naprawdę doskonały wynik.

      Ten sukces był możliwy przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu szóstki chłopców (trzech 8-klasistów: Konrada Gołębiowskiego, Jakuba Modłkowskiego i Huberta Prucnala; dwóch 6-klasistów: Jakuba Ciska i Macieja Piwińskiego; jednego 5-klasisty: Szymona Ciska) oraz wspomagającego grupę podczas lokalnych występów Karola Sroczyka z klasy VI, ale także bardzo dużemu wsparciu parafian z Trzebosi i Podlasu, wszystkich Gospodarzy odwiedzanych przez nas instytucji i firm z terenu miasta Rzeszowa, gmin Sokołów Młp. i Rakszawa, oraz Społeczności szkolnej na czele z Panią Dyrektor Bożeną Chorzępą, która osobiście towarzyszyła „Kolędnikom z Dwójki” podczas większości występów, w tym w Podegrodziu.

      DZIĘKUJEMY!!!