"Bóg się rodzi ..."
Podróż do Krakowa
Na razie wirtualna :)
W ramach projektu "Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki" tym razem uczniowie i uczennice z kl. I sprawdzali, jak teoretyczne umiejętności nabywane w szkole - naukę kalendarza, liczb, znaków rzymskich, odczytywania czasu – można wykorzystać w realnym życiu.
Zajęcia związane z rozumieniem obecności matematyki w życiu codziennym były doskonałą okazją do poruszenia tematu budżetu, kosztów i zniżek, a nawet zaplanowania wycieczki pociągiem, przyczyniając się także do rozwoju obywatelskiego poprzez uświadomienie wyboru transportu zbiorowego jako alternatywy dla indywidualnych podróży samochodem.
Warunkiem ukończenia modułu było wyszukanie najbliższego dworca kolejowego i zaplanowanie podróży pociągiem do wybranego miejsca z uwzględnieniem daty, godziny, czasu podróży, kosztów dla jednej osoby, dla rodziny lub grupy.
I tak oto, z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, pierwszacy zaplanowali ... wirtualną podróż do Krakowa, wieńcząc pracę wspólnym plakatem, a w nagrodę otrzymując drugi certyfikat. Brawo!
Wizyta św. Mikołaja
- 1
6 grudnia zawitał do nas specjalny gość - Święty Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami, odwiedzając przedszkolaków oraz uczniów poszczególnych klas. W tę rolę świetnie wcielił się przewodniczący SU Wiktor Kudła, który samodzielnie przygotował ok. 60 rózg, a mama szóstoklasistki Martyny Szuberli ufundowała słodycze. Natomiast o mikołajkowe paczki dla najmłodszych zadbali rodzice wraz z wychowawcami, a dla klas starszych sami uczniowie, wzajemnie się obdarowując. Nad całością czuwała opiekunka SU p. Renata Panek.
Spotkania z bernardynami :)
4 grudnia na podbój Leżajska wyruszyli również uczniowie klas V-VIII. Swoją wizytę rozpoczęli od bazyliki pw. Zwiastowania NMP, gdzie poznali historię powstania kościoła i klasztoru Ojców Bernardynów w Leżajsku zapoczątkowaną niezwykłym objawieniem się Matki Bożej ze św. Józefem oraz podziwiali najcenniejsze zabytki architektury kościelnej - ołtarze, obrazy, rzeźby, stalle i organy.
Kolejne kroki skierowali do mieszczącego się przy bazylice Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów w Leżajsku, w którym zgromadzone są przedmioty zabytkowe z utraconych po II wojnie światowej klasztorów wschodnich, a także z innych klasztorów Prowincji. Spacer od podpiwniczeń po strych zakończył się zejściem jednolitym ciągiem krętych schodów, komunikujących drugie piętro z hallem przed zakrystią.
Ostatnim punktem wycieczki był Miejski Ośrodek Kultury w Leżajsku, gdzie aktorzy wrocławskiego teatru Artenes zaprezentowali spektakl "Pan Tadeusz", w którym oczywiście nie mogło zabraknąć ... bernardyna ks. Robaka.
W krainie baśni, starych zabawek i słodkich pierniczków
- 15
W poniedziałek 4 grudnia uczniowie klas 1-4 wraz z wychowawcami odwiedzili miasto Leżajsk. Swoją wizytę rozpoczęli od Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie znakomici aktorzy z Teatru Artenes z Wrocławia przenieśli ich w świat Baśni Andersena.
Następnie wszyscy zawitali do Muzeum Ziemi Leżajskiej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się tam Ekspozycja Etnograficzno-Zabawkarska pełna kolorowych, drewnianych zabawek naszych babć, dziadków i rodziców. Uwagę przykuwały również bibułkowe kwiaty, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Ponadto dzieci zwiedziły Ekspozycję Historyczną Miasta i Regionu oraz Archeologii i Dziejów Staropolskich i oglądały prezentacje filmowe w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.
Największą atrakcją wycieczki okazała się lekcja muzealna „Pierniczki lukrem malowane”, będąca wprowadzeniem w świąteczną atmosferę bożonarodzeniową. Każdy uczeń miał możliwość wykonania pierniczków i ozdobienia ich według własnej inwencji.
W Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"
W piątek 1 grudnia 2023 r. uczniowie klas 4 -8 wraz z wychowawcami odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce, gdzie mieli okazję zwiedzić Strefę Ekspozycji Wewnętrznej.
Ekspozycja obejmuje prawie 200 interaktywnych eksponatów rozmieszczonch na trzech piętrach budynku.
Ekspozycja podstawowa w prosty sposób prezentuje wiedzę naukową, jako wzajemnie powiązane trzy „makroobszary”:
Świat Wokół Nas – czyli to, co naturalne – przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.;
Nasza Cywilizacja – czyli to, co ludzkość wytworzyła korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy – artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.;
My, Ludzie – czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka – zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum – logiczne myślenie itd.
Podczas zwiedzania uczniowie mogli zatem doświadczyć namacalnie praw fizyki, poznać tajemnice ludzkiego ciała oraz świata przyrody. Testowanie, eksperymentowanie i przeprowadzanie doświadczeń dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, budząc większą ciekawość i pasję do nauki.
Andrzejkowe zabawy i tańce
- 4
30 listopada w naszej szkole odbyły się andrzejki. Dzieci klas I–III uświetniły swoją zabawę, przebierając się w piękne stroje bajkowe, baśniowe i filmowe, a niezawodna animator p. Monika Nizioł prowadziła ciekawe zabawy przy muzyce. Wychowawczynie wraz z dziećmi wspólnie miło spędziły popołudnie. Nie zabrakło też skromnego poczęstunku i wspólnych fotografii.
Z kolei w godzinach wieczornych przy dźwiękach muzyki DJ K. Kiełbasy i jego kolegi bawili sięuczniowie klas IV- VIII. Atrakcją wieczoru był poczęstunek w postaci kebaba.Organizacją imprezy zajęła się op. SU p. Renata Panek.
"Jesienny las w obiektywie"
- 2
W dniach od 23 października do 17 listopada 2023 roku trwał gminny konkurs fotograficzny „Jesienny las w obiektywie” zorganizowany przez Panie Wiolettę Nawarę, Monikę Nizioł i Katarzynę Niemiec.
Celem Konkursu było rozwijanie wśród uczniów umiejętności dostrzegania walorów przyrodniczych i krajoznawczych swojego środowiska oraz doskonalenie umiejętności fotografowania przyrody.Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Sokołów Małopolski.
Przedmiotem zmagań było zrobienie fotografii, które będą przedstawiać las jesienią w najbliższym otoczeniu autorów. Jeden uczestnik mógł dostarczyć maksymalnie 2 zdjęcia o określonym formacie.
W Konkursie wzięło udział 108 osób, wpłynęło 194 zdjęcia z 8 szkół:
- ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Nienadówce w Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce,
- ze Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim,
- ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. bł. Bronisława Markiewicza w Zespole Szkół w Trzebosi,
- ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi,
- ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Faustyny Kowalskiej w Trzebosi,
- z Zespołu Szkół im. ks. Mieczysława Lachora w Górnie
- ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Partyki w Górnie,
- z Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Królowej w Trzebusce.
Po wnikliwej analizie Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:
Kategoria klasy I-IV
Nagroda/ Laureat/ Szkoła
1.
Zuzanna Cisek ZS w Trzebosi
Nikola Sowa ZS w Nienadówce
2.
Natalia Marciniec ZS w Sokołowie Młp.
Antonina Ożóg SP nr 2 w Trzebosi
3.
Marlena Kobylarz SP nr 2 w Górnie
Kacper Matuła SP nr 3 w Trzebosi
Wyróżnienie
Dominik Szuberla SP nr 2 w Trzebosi
Anna Plizga ZS w Trzebosi
Krzysztof Bednarski ZS w Nienadówce
Michał Watras ZS w Sokołowie Młp
Michał Kraska SP nr 3 w Trzebosi
Kategoria klasy V-VIII
Nagroda /Laureat /Szkoła
1.
Wiktoria Buczak ZS w Trzebusce
Łukasz Matuła ZS w Sokołowie Młp.
2.
Jakub Marciniec ZS w Sokołowie Młp.
Julia Tęcza ZS w Trzebosi
3.
Amelia Cisek ZS w Trzebosi
Diana Jagusztyn SP nr 2 w Trzebosi
Wyróżnienie
Adrian Kuca SP nr 2 w Trzebosi
Patrycja Surowiec ZS w Trzebusce
Amelia Watras ZS w Sokołowie Młp.
Magdalena Pasierb ZS w Sokołowie Młp.
Natalia Cebula ZS w Sokołowie Młp.
Bardzo serdecznie wszystkim gratujemy, dziękujemy za udział i zapraszamy do następnych konkursów organizowanych przez naszą placówkę.
Przegląd Pieśni Patriotycznych
- 2
W poniedziałek 13 listopada 2023 r. odbył się u nas Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez Panie Izabelę Naję oraz Katarzynę Niemiec.
Wspólne śpiewanie miało na celu umocnienie poczucia tożsamości narodowej, uczenie szacunku wobec polskości i odświeżenie pamięci o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za naszą wolność. Każdy mógł tu znaleźć wiele pozytywnych emocji i przeżyć lekcję historii pisaną w pieśniach patriotycznych, które, jak wiemy, podtrzymywały nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość, niosąc zapowiedź wolności.
W trakcie przeglądu trwał także konkurs solistów i duetów. Wystąpili w nim uczniowie klasy trzeciej: Zuzanna Tęcza, Paweł Kudła i Bartłomiej Sroczyk, klasy drugiej: Iga Jagusztyn i Daria Kondziołka oraz Julia Prucnal i Magdalena Burda z klasy piątej. Młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami, pamiątkowymi dyplomami i drobnymi gadżetami.
Pierwsze kroki w Świecie Wielkiej Matematyki
- 1
Miło nam poinformować, że nasza klasa I bierze udział w rocznym projekcie edukacyjnym Natalka i Antek w Świecie Wielkiej Matematyki.
Celem głównym przedsięwzięcia jest zwiększenie kompetencji matematycznych i rozwijanie u dzieci zainteresowania matematyką poprzez wykonywanie zadań metodą projektu.
Wychowankowie Pani Moniki Nizioł pierwszy z ośmiu modułów, Matematyka w szkole, mają już za sobą. Projekt zakończył się sukcesem, otrzymali PIERWSZY CERTYFIKAT 😊
Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości
- 10
Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w naszej szkole 10 listopada uroczystą akademią. Młodzież klas V-VIII, prezentując garść historii w oparciu o komentarz, recytacje i krótkie scenki z wykorzystaniem oryginalnych strojów i rekwizytów, przeprowadziła widzów przez burzliwe dzieje naszego narodu od roku 1795 do 1918. Podniosłą atmosferę podkreślała okolicznościowa dekoracja, a także nastrojowa muzyka oraz odśpiewanie przez wszystkich uczestników uroczystości "Mazurka Dąbrowskiego" i "Roty".
Wspólne świętowanie podsumowała Pani Dyrektor Bożena Chorzepa, odnosząc się do 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz dziękując za występ uczniom i odpowiedzialnym za oprawę akademii Paniom - Beacie Dzwonnik i Agnieszce Sondej.
Mamy Mistrza!
W czwartek 9 listopada w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Sokołowie Małopolskim odbył się I Gminny Konkurs Czytelniczy Zostań mistrzem pięknego czytania pod hasłem Spotkanie z Mikołajkiem dla klasy II i III szkoły podstawowej pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Małopolski.
Naszą szkołę reprezentowali trzecioklasiści Bartłomiej Sroczyk i Paweł Kudła oraz Iga Jagusztyn i Kacper Dul z klasy II. Te niełatwe zmagania polegały interpretacji głosowej wskazanych przez jury fragmentów książek R. Goscinnego - "Mikołajek" przez uczniów klas drugich oraz "Mikołajek i spółka" przez trzecioklasistów.
Wielu uczestników stanęło na wysokości zadania i rzeczywiście pięknie czytało. Wśród nich znalazł się uczeń naszej szkoły, podopieczny Pani Izabeli Nai, Bartłomiej Sroczyk, który zajął I miejsce, zostając tym samym mistrzem pięknego czytania wśród trzecioklasistów z gminy Sokołów Małopolski.
Serdecznie gratulujemy!
Dzień Tabliczki Mnożenia
- 3
Jak co roku, tak i w tym, 7 listopada świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie wszystkich klas mieli możliwość wykazania się poprzez sprawne wykonywanie zadań przygotowanych przez p. Magdalenę Ożóg. Były to między innymi tzw. stacje zadaniowe i domina matematyczne, a wykorzystano także tablety. Młodsi uczniowie otrzymali i pięknie uzupełnili kolorowanki, starsi mogli ćwiczyć sprawność rachunkową, wykonując złożone działania na liczbach wymiernych, a wszyscy, także pracownicy szkoły, zostali odpytani ze znajomości tabliczki mnożenia.
Patriotyczny dublet
Wyróżnienia dla Kacpra i Kamila w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej „Serce mam biało-czerwone”
6 listopada odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej „Serce mam biało-czerwone” zorganizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krasnem. W finale wystąpiło szesnaścioro uczestników z dziewięciu szkół powiatu rzeszowskiego wyłonionych w wewnątrzszkolnych eliminacjach.
Naszą szkołę reprezentowali uczeń klasy II Kacper Dul (podopieczny Pani Renaty Panek) oraz siódmoklasista Kamil Dołęga (podopieczny Pani Beaty Dzwonnik).
Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: p. Katarzyna Kyc – historyk Instytutu Pamięci Narodowej Oddziałowego Biura Edukacji w Rzeszowie, p. Jadwiga Buczak – pisarka, poetka, malarka i członkini rzeszowskiego oddziału Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz p. Patrycja Bilińska – polonistka, specjalistka w zakresie neurologopedii, właścicielka Centrum Terapeutycznego „Brzęczychrząszcz” w Łańcucie oraz autorka książeczek i pomocy do terapii logopedycznej.
Obydwaj nasi reprezentanci uhonorowani zostali nagrodami specjalnymi. Kacper otrzymał wyróżnienie ufundowane przez rzeszowski oddział Regionalny Stowarzyszenia Twórców Kultury, a Kamil przez Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowego Biura Edukacji w Rzeszowie.
Serdecznie gratulujemy!
#SzkołaPamięta
Nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji projektu zorganizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pt. „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także o historii i bohaterach naszego kraju oraz regionu.
W ramach projektu przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką Pana Sławomira Sondeja złożyli znicze przy pomniku pomordowanych żołnierzy AK przez NKWD oraz zapoznali się z historią tego miejsca.
Recyklingowy zawrót głowy
- Rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu SKO "Skarbonki z recyklingu"
Uczniowie naszej szkoły wykazali się wyjątkową pomysłowością i wykonali wiele oryginalnych prac. Do ich stworzenia wykorzystali materiały z recyklingu. Na szkolnym korytarzu rozgościły się piękne skarbonki: świnka, koszyczek, samolot, gąsienica, pajac, sejf, bukiet kwiatów czy chatka. To tylko niektóre pomysły naszych SKO-wiczów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy. Zachęcamy do wykorzystania swoich prac. Mamy nadzieję, że będzie to motywacja do systematycznego oszczędzania.
WYNIKI KONKURSU
I kategoria wiekowa (oddział przedszkolny)
nagroda SKO Gabriela Kłoś, Kamila Kłoś
II kategoria wiekowa (klasy I-III)
I miejsce Wiktoria Dul, Paweł Kudła
II miejsce Iga Jagusztyn, Julia Jurek
III miejsce Hanna Gołojuch, Daria Kondziołka, Mikołaj Kłoś
wyróżnienie Kacper Dul, Szymon Piersiak
III kategoria wiekowa (klasy IV - VIII)
I miejsce Szymon Cisło
II miejsce Kamil Chudzik
III miejsce Wiktor Kudła
wyróżnienie Klaudia Kuca
Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie Pierwszoklasistów
- 14
Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej połączone było w naszej szkole z uroczystym włączeniem pierwszoklasistów w poczet uczniów. Podopieczni Pani Moniki Nizioł w bogatym programie artystycznym wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne, zbierając gromkie brawa i udowadniając, że zasługują na miano pełnoprawnych członków naszej szkolnej społeczności. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Pani Dyrektor Bożena Chorzępa. Za swój trud i zaangażowanie nasi najmłodsi otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a później czekał na nich słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
W dalszej części tego uroczystego dnia z programem słowno-muzycznym wystąpili uczniowie klasy piątej, podkreślając 250. rocznicę utworzenia KEN, oraz szóstej i siódmej, prezentując humorystyczne scenki z życia szkolnego. Miłym akcentem ze strony młodzieży przygotowanej pod okiem Pani Katarzyny Niemiec i Pani Moniki Sidor było wręczenie nauczycielom podziękowań w formie świadectw z paskiem, a od kierowanego przez Panią Renatę Panek Samorządu Uczniowskiego pięknych życzeń i słodkości.
Nasze jesienne święto
W naszej szkole, jak co roku, przywitaliśmy jesień, świętując Dzień Pieczonego Ziemniaka. Tradycyjnie w imprezie, która odbyła się 26 września, udział wzięły klasy 1-3. Organizatorki, Pani Emilia Szeliga i Pani Izabela Naja, przybliżyły historię ziemniaka. Można było poznać wiele ciekawostek na temat tak bardzo popularnego kartofla. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, dzieci brały udział w ziemniaczanych konkursach i zabawach. Jednym z nich było szukanie wcześniej ukrytych ziemniaków, sadzenie i zbieranie. Mnóstwo śmiechu i emocji było przy skakaniu w workach i przy zabawie "gorący kartofel". Po konkursowych zmaganiach przyszedł czas na pieczenie kiełbasek i degustację głównego przysmaku - ziemniaka z ogniska.
Patriotyczna Droga Krzyżowa dla młodzieży
19 września uczniowie klasy 7 wraz z wychowawczynią Panią Izabelą Olszową wzięli udział w organizowanej w Trzebusce 19. edycji Patriotycznej Drogi Krzyżowej dla młodzieży, podkreślając w ten sposób pamięć o ofiarach mordu NKWD w pobliskich lasach oraz miłość do swojej Małej Ojczyzny.
Dzień Patrona
Przypadający 18 września Dzień Patrona rozpoczęliśmy Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Witosława Kardasia. Następnie podczas uroczystej akademii młodzież kl. 7 i 6, przygotowana przez Pana Sławomira Sondeja, przedstawiła program poświęcony naszemu Patronowi - św. Stanisławowi Kostce.
Zaprezentowane scenki, wiersze, filmik i komentarze miały na celu nie tylko przypomnienie biografii Świętego, ale również zainspirowanie do świadomego wyboru właściwych dróg życia i radosnego podążania nimi, co równiez w swojej okolicznościowej wypowiedzi podkreśliła Pani Dyrektor Bożena Chorzępa.
5
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie